Overgestapt van Weesp naar Texel 'Er mag best meer gelachen worden' Weerzier TEXELSE 17 COURANT Lager pacht winkelier LANGEVELD DE R00Y Aangespoeld Geslaagd Geslaagd Geknipt Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Medische zorg TEXELSE^COURANT Denkertje Radio Texel VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Ton van Dooijeweerd: 'Ze moesten er om lachen dat ik de auto op slot deed.' Ooit zijn ze op het eiland neer gestreken. Voor de één was het een bewuste keus, anderen zijn op Texel 'blijven hangen'. Velen wonen hier al zó lang dat ze niet zijn te onderscheiden van 'echte Texelaars'. In de serie Aangespoeld interviews met overkantse Texelaars. In deze aflevering Ton van Dooije weerd. Een onbekende op het eiland is Ton van Dooijeweerd (51) aller minst als hij in 1999 met z'n gezin besluit hier te komen wonen. Vanaf zijn prilste jeugd nemen zijn Weesper ouders hem mee naar Texel. De stap om defi nitief met zijn vrouw Jolanda naar het eiland te komen is uit eindelijk klein. Texel bevalt hem prima, maar is niet zaligmakend. 'Mijn ouders kwamen hier in 1960 al als toerist. Vanaf mijn geboorte ging ik mee. Het eerste wat ik me herinner als vakantieadres is naast de slachtplaats in De Koog, Daarna volgde nog de Turkse Tent, de Instuif en als laatste camping de Bregkoog, waar eigenlijk de vaste vriendengroep ontstond. Met dat in gedachte en de krant lezend, denk ik over al dat gepraat over de jeugd die er zogenaamd ieder jaar weer een zooitje van maakt in De Koog: vroeger was het niet anders, afgezien dan van het gebruik van allerlei vreemde stoffen misschien. Voor het gemak wordt vergeten dat over een paar jaar veel van deze mensen hier weer rond lopen. Met een gezin en geld bestedend, zijn ze ineens wél welkom.' Als Ton tien jaar is, bouwen zijn ouders een zomerhuisje bij de gebroeders Maas op de Bregkoog. Praktisch elk weekend brengt het gezin op het eiland door. Zijn vader gaat vissen en Ton trekt op met vriendjes op de camping. 'Je groeit op met een vaste vriendengroep, die zag je elk weekend. Surfen was toen populair en aan de Wampex meedoen of posten, hebben we jaren gedaan. De groep is altijd samen gebleven, veel van hen wonen nu op Texel.' Ton leert zijn toekomstige vrouw kennen als ze langs zijn ouderlijk dam. Dat gaat tegenstaan. 'Dat was de grootste reden om te ver huizen. Iedere dag deed ik er twee ënhalf uur over om vijftien kilome ter te rijden. Het zal voor veel mensen herkenbaar zijn. Er was ook teveel agressie en stress.' In 1999 wordt de knoop doorgehakt en verhuist het gezin met dochter Katja van vier, Lisa van anderhalf en Ton's inwonende moeder naar het eiland. Voor de kinderen was het verschil klein, voor Ton's moe der des te groter. Jolanda: 'Het was altijd een wens van Ton's vader om na zijn pensioen op Texel te wonen. Dat heeft hij helaas niet gehaald. Zijn moeder vond het fan tastisch dat we zeiden dat we definitief naar Texel gingen verhui- huis aan de Vecht schaatst, Jolan da is dan bijna 17 jaar. Als ze ver kering krijgen heeft Jolanda elk weekend de keuze of mee naar Texel of thuis blijven zonder Ton. Als ook zij een vriendengroep om zich heen vormt, vermaken ze zich beiden prima op het eiland. Tot hun trouwen houden ze het vol elk weekend naar Texel te rijden. Ook daarna blijven ze komen om Ton's moeder te bezoeken, die de zomers op de Bregkoog woont. Het stel woont in de rustige en landelijk polder bij Weesp, Ton werkt als servicemonteur in Amster- zen. Ze wilde zo mee en had het hier naar haar zin. Ze ging naar koersbal, de Zusterkring en de Soos of naar haar dochter in de Koog. Ook zij kende iedereen. Drie jaar geleden is ze hier overleden.' Werken op het eiland is in eerste instantie wennen. 'Ze moesten er om lachen dat ik de auto op slot deed. Ik ben er snel aan gewend geraakt de auto los te laten.' Ook de werkmentaliteit is anders dan in Amsterdam. 'We startten altijd met een bakkie koffie, hier mag dat ook wel, als het maar wel in je eigen tijd is. Dat mag wel anders. Je laat ook niet om half vijf je gereedschap val len, je maakt ook je werk af.' Toch weet Ton zeker dat koffie heilig is: 'Om half tien valt het leven hier stil voor de koffie. Dat is verschil in werkcultuur. En iedereen wil tussen de middag naar huis voor de war me prak.' De overstap van Weesp naar Texel geeft op sociaal punt geen proble men. Met opgroeiende kinderen, de jongste Tim is op het eiland geboren, zijn contacten snel gelegd. Het eerste jaar laat het gezin de gezichten overal zien en doen ze overal aan mee. 'Maar we waren al geen vreemden. Zo voel de ik me niet en we zijn ook niet als vreemden gekomen.' Na het anonieme van Weesp, spreekt het knusse en kneuterige van het sociale leven op Texel Ton aan. 'Dat je naar de winkel gaat en dat veel mensen je gedag zeggen en een praatje maken. Je bent niet anoniem. Op het laatst stond ik zo te praten dat ik vergat dat ik voor de kassa stond.' De keuze voor het eiland komt mede door de kinderen. 'Ze groeien beschermd op en zijn veel vrijer. Maar mensen moeten niet doen als of hier alles veilig is. Net als dat wij reizigers zijn, zijn anderen dat ook.' Waar Ton op doelt is het reizen met de camper voor de hele familie. De familie is niet zo honkvast en kan overal wennen. Gingen zijn tochten eerder altijd naar het eiland of ergens naar een motocross, nu gaat het gezin in het motorcross seizoen elk mogelijk moment weg. Het leven hier is wat moeilijk te combineren met hun grote hobby motorsport. De familie gaat alle grote wedstrijden af om Katja en Tim te laten motorcrossen in bij voorbeeld Denemarken, Duitsland, Belgie en uiteraard veel in Brabant en de Achterhoek. Hoewel ze het vaak ver weg zoeken, is Ton ook te spreken over de mogelijkheden hier. 'Het MAB circuit moeten we koesteren. Het is uniek dat dit mag en hier kan.' Voor het gezin heeft het eiland zeker ook nadelen. 'De kinderen worden ouder en je weet dat ze op een moment naar de overkant gaan. Op een gegeven moment houdt het hier op. Texel is te beperkt in zijn beroepsopleidin gen.' En tenslotte vindt Ton dat er meer gelachen mag worden: 'Veel Texelaars hebben weinig tot geen gevoel voor humor. Maar als ik een geintje maak, hoor ik nooit iemand klagen. Ze zullen het alleen niet toegeven.' Imme Bakker Texelaar Fred Wiering Natuurlijk gaat Fred Wiering, net even in de schippersstoel van de ex-TX 9 zi Oud-Texelaars Roos Jongeneel en Charlotte Boon zijn samen afgestudeerd. Beiden rondden met succes de master Internationaal en Europees Fiscaal Recht af aan de Universiteit van Amsterdam en zijn inmiddels in Amsterdam werkzaam in de (fiscale) advocatuur. In het kerst- en nieuwjaarsnummer van Visserijnieuws een interview met Fred Wiering uit Den Burg, die in de haven van Port Lincoln (Australië) de voormalige TX9 tegenkomt, waar hij zelf nog op gevaren heeft. 'Ik ben daar in de haven nog niet op, of ik zie de oude TX9 al liggen!' De ex-TX9, nu Lukina 2, heeft zes jaar voor de kant gelegen, maar is nu klaarge maakt voor de visserij. 'Naar ver luidt gaan ze vissen op makreel.' Wiering, inmiddels drie keer in Australië geweest, is meegeweest met vissers en sportvissers. 'Sport- visserij is daar echte en miljoenen- business.' Hij heeft ook gewerkt op een oesterfarm in Smokey Bay. 'Stevig aanpoten, maar de dolfij nen zwemmen daar om je heen, geweldig.' Wiering zegt 'gegrepen te zijn door het vrije gevoel dat op veel plaatsen van het ruige, uitge strekte en zeer dunbevolkte donti- nent nog tastbaar is'. 'Een aantal maanden per jaar in Australië wer ken en de rest in Nederland, dat lijkt me ideaal.' Henriëtte Kuip-Timmermans is geslaagd aan het SOMT in Amers foort en mag zich nu Profes sional Master in de bek- kenfysio- therapie noemen. Ze is werk zaam bij de praktijk voor fysiotherapie en beweging aan de Wilhelminalaan in Den Burg. In het interview met ondernemer Ben Zegeren noemde hij een pachtprijs van €43.000,-. Het betreft hier volgens Zegeren de vraagprijs en niet het bedrag dat hij zelf betaalt. De verpachter verleent hem namelijk korting op dit bedrag, zoals volgens Zegeren ook andere winkeliers korting krijgen op de gevraagde pachtsommen. stichting BROODNODIG OP TEXEL lchtingbroodnodlg@texel.com (zie voor de kerkdiensten van vrijdag -Kerstavond- de krant van dinsdag 21 december) Zaterdag 25 december 2010 Eerste kerstdag Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, mmv The singers of the Lord en Imme Wassink (fluit), dienst in De Burght, Binnenburg. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem, Den Hoorn: 10.00 u. ds. K.F.KIaassen, mmv DEK. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden, mmv kopergroep Excelsior. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, mmv leden van KTF; 16.00 u. kinderkerstfeest. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Granne- man, herenkoor. De Cocksdorp: 9.30 u. pastor Gran- neman, koor De Cocksdorp. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 24 dec. 10.17 en 22.46 u. Zat. 25 dec. 11.00 en 23.14 u. Zon. 26 dec. 11.24 u. Ma. 27 dec. 00.00 en 12.00 u. Din. 28 dec. 00.34 en 12.40 u. Woe. 29 dec. 01.40 en 13.17 u. Don. 30 dec. 02.40 en 14.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 28 decem ber laatste kwartier, donderdag 30 december doodtij. (jfttn "ZtmrL-Jixels ia het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Imme Bakker Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06 - 23 57 65 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Zondag 26 december 2010 Tweede kerstdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, dienst in De Burght, Binnenburg. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: dienst in Oudeschild. De Cocksdorp: dienst in Oudeschild. Oudeschild: 9.30 u. Waddendienst, zangdienst olv dhr. M.D. Kuiper. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u.ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: geen dienst. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: geen viering. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: U kunt vreugde vin den in het dienen van God; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Wat kun jij doen om de vergaderingen opbou wend te laten zijn? De mens moet niet zorgen dat hij in de hemel komt, maar dat de hemel in hem komt. 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werk dagen, 's avonds en tijdens het week einde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis houden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 310270. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde Vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Vlaswiek 23.00 u. Kerstnachtmis vanuit RK- kerk Den Burg Zaterdag 9.00 u. Klassiek op Kerstmorgen 10.00 u. Kerkdienst vanuit DG-kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Kerstmuziek 14.00 u. 'Het diner', hoorspel van W. (Pip) Barnard. 15.00 u. Wie, wat, waar met Kerst? 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit De Waal 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. muziek 16.00 u. Kerstmuziek (H) 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 18.45 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de Toren 18.30 u. Overdenking 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: burgemeester Giskes. 20.00 u. Radio Noord-Holland het achterschip DEN BURG - Heerlijk warm en zon nig, de onmetelijke 'outback'het vrije ondernemersgevoel en visserij. Australië heeft het, en visserman Fred Wiering uit Den Burg, Texel, voelt er zich onweerstaanbaar toe aange trokken. Drie keer is hij er inmiddels geweest, en het blijkt dat je overal Texelaars kunt tegenkomen. Fred Wiering (46) is een vaste opstapper van de Texelse vloot; naar eigen zeggen 'een zzp'er in de visserij'. Hij voer eerst 14 jaar op de vloot, werkte toen tien jaar in de horeca bij zijn toenmalige schoonfamilie en is in 2008 weer gaan varen. Wiering gaat regelmatig mee met de TX 29 van Drijver en de UK. 19 van Bakker, en heeft ook enkele maanden op de 'Navicula* van het NI0Z gezeten. In zijn vrije tijd is hij kunstenaar. In zijn woning in Den Burg, in zijn 'atelier' (de schuur achter het huis) en elders op Texel hangen schilderwerken van zijn hand. Daar zijn uiteraard ook schilderijen met vissersschepen bij. Toen hij twee jaar geleden werd uit genodigd door familie om naar Australië, de omgeving van Melbourne, te komen aarzelde Wiering niet. „Ik had m'n han den vrij en had wilde plannen. Varen op een Australische tonijnjager bijvoorbeeld, dat leek me wel wat. Dat is er nog niet van gekomen. Het was toen het seizoen niet en ik zal niet in de goede regio, maar het kan nog steeds natuurlijk. Als duiker haaien uit het van onderen dichtgeknoop te ringnet met tonijnen jagen, dat lijkt me wel wat." Wel gaf Wiering z'n ogen goed de kost. Hij kocht een auto, uiteraard een fourwheeldrive, en verkende de regio. Wiering heeft een goed contact met eilandgenoot Jan Drijver, op wiens voormalige TX 9 hij vroeger ook heeft gevaren en die tegenwoordig regelmatig samen met Wiering ook als opstapper op

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 17