(jroen ^wartsjlrxeh in het harL, txl Zout en Nauta praten over gebruik Hollebol Twintig mille voor Natuurmonumenten 17 Plan Haskoning duurzame ontwikkeling Razende Bol Lenah levendig middelpunt kerstspel Overpeinzingen 0GGJ3DÖ QHfeW .txl Garage aanbouwen? Gesloten Jachtverbod Showroom zaterdag's OE WIT open van 10.00 - 12.30u Woelmuis RENTENAAR PROFILE TYRECENTER www.texelseautopagina.nl De IJsclub van Oudeschild claimde woensdag de eerste op jeugd uit het vissersdorp om de ijzers onder te binden. Ook Texel te zijn die de ijsbaan open stelde. Reden voor de op Waalenburg werden schaatsers gesignaleerd. (FotosenKo™g) Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Kunstenaarsvereniging Zout en Jook Nauta gaan binnenkort weer met elkaar om tafel om te praten over de Hollebol als alternatief voor gemeentelijke expositie ruimte Tusse de Banke. Zout en Nauta zaten al twee keer met elkaar om tafel, maar daarna rezen misverstanden over de kos ten. Tijdens de opening van de groepstentoonstelling in Tusse de Banke besloten de partijen toch weer verder te praten. Volgens Nauta is gezamenlijk geconstateerd dat een 'bedrijfsma tig benaderd huurcontract' niet haalbaar is, waardoor naar andere oplossingen moet worden gekeken. Een optie is dat Zout wisselexposi ties in de Hollebol organiseert en zelf voor een deel van het beheer zorgt. Over vergoedingen wordt, wat Nauta betreft, pas gesproken als er inkomsten zijn. Hij wilde nog geen bedragen noemen. Nauta zegt nog bezig te zijn een juiste exploita tievorm voor de Hollebol uit te wer ken, waarbij ook het café en de boekhandel zijn betrokken. Een probleem voor Zout is dat zij niet de mogelijkheden heeft om zelf telkens Volgens Ben Zegeren verhogen nieuwe winkelpanden in Den Burg de kwaliteit. De huren zullen dan dalen, en dat is goed. Aan hoge kosten heeft Ben een broertje dood. En als dat gebeurd is, gaat hij van zelf beter zijn best doen en bijvoor beeld dingen verkopen die de win kels die nu dicht zijn verkochten. Van deze redenering begrijp ik niets. In die nieuwe winkelpanden komen toch ook nieuwe winkels? Ik heb gehoord dat er twaalf kantoorboek handels naar Texel willen komen. Dan moet je wel erg je best doen om je te onderscheiden, Ben, of red je het wel met pianospelen? Of is het niet waar wat ik gehoord heb, komen er helemaal geen nieuwe winkels? Maar wie gaat er dan in hemelsnaam nieuwe winkelpanden bouwen? Ben ik nou zo dom dat ik dit niet snap, Ben? Woelmuis Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 i ERKEND OPEL REPARATEUR OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12535 VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Volgens Ton van Dooijeweerd, opgegroeid in Weesp, hebben veel Texelaars geen of weinig gevoel voor humor. Gemeente Texel (Advertentie) Vraag uw vergunning aan via www.omgevingsloket.nl (Advertentie) Gemeente Texel L A 1 Gemeentearchief gesloten Het gemeente archief Texel op 24 december en van 27 tot en met 31 december gesloten. Publieksbalie gesloten Op vrijdag 24 en 31 december is de Publieksbalie gesloten. Geen aangifte geboorte of overlijden Tijdens deze periode kunt u geen aangifte doen van geboorte of overlijden. Overlijden kunt u melden bij een van de uitvaartverzor gers. Om het tijdig geven van een hielprik bij pasgeborenen zeker te stellen zorgen de verloskundigen er voor dat geboorten tijdig worden gemeld bij de Entadministratie. Storingen Voor het melden van storingen en calamiteiten in rioleringen en dergelijke kunt u via telefoonnummer 14 0222 contact opnemen met de storingsdienst Noorderhaaks is een onbekend en ondergewaardeerd stukje Nederlands grondgebied. De zandplaat biedt tal van moge lijkheden om bij te dragen aan duurzame ontwikkeling van de Kop van Noord-Holland, met behoud en uitbouw van ecologi sche waarden. Dat zeggen Hans Pos en Nanco Dolman, die als ingenieurs ver bonden zijn aan het gerenom meerde adviesbureau Royal Has koning. Woensdag legden ze hun ideeën voor aan het college van b en w. Royal Haskoning, dat bestaat sinds 1881, heeft op het gebied van (duurzame) ontwikkeling van water- en landprojecten de nodige ervaring. Pos adviseert op het gebied van integraal kustbeheer en Dolman op het terrein van water en ruimtelijke planvorming. Beiden realiseren zich de kwets baarheid van de Noorderhaaks, dat deels onder de Natuurbe schermingswet valt en dat juist de verlatenheid het zo bijzonder maakt. 'Toch moet je er iets mee. Want vast staat dat de bol naar Texel wandelt, mogelijk aanlandt en dat dit bepaalde gevolgen heeft, waar van wij vinden dat je die moet onderzoeken. Net zoals je kunt onderzoeken wat het effect is als je de zandplaat op de huidige plek vastlegt, zonder haar unieke dyna mische kwaliteiten te beteugelen.' Ze stellen dat de mogelijkheden die Noorderhaaks biedt, groot zijn. Bijvoorbeeld als zandbekken voor suppletiedoeleinden. En als water bekken voor opvang van regen water, ten behoeve van drinkwater en voor landbouw- en of natuur doeleinden en voor het opwekken van energie. 'Het Molengat kan exposities te organiseren en voor het beheer te zorgen. De Hollebol krijgt bijna tweehon derd vierkante meter aan expositie ruimte. De ruimten (de bovenverdie ping, een opkameren een souterrain) zijn naar verwachting in maart vol ledig klaar. Nauta zegt dat het altijd de bedoeling is geweest om de Hollebol een 'aantrekkelijk alterna tief' te laten zijn voor Tusse de Banke. 'Wisselexposities passen uitstekend binnen de doelstellingen van het cultuurcentrum.' Wethouder Eric Hercules (cultuur) liet na afloop van de opening van de groepstentoonstelling weten dat Tusse de Banke in 2011 nog wel beschikbaar is (de Historische Ver eniging zit er dan ook nog in), maar dat de gemeente geen mogelijkhe den meer heeft om exposities te organiseren zoals voorheen gebrui kelijk was. Dat is vervallen bij de bezuinigingen op de gemeentelijke organisatie. 'We hebben de huur opgezegd om te voorkomen dat we aan een nieuwe periode zouden vastzitten.' Hercules wees erop dat de oude LTS aan de Emmalaan ook als alternatief voor Tusse de Banke dienst zou kunnen doen. De wet houder speelde eveneens met de gedachte om kunstenaars financi eel tegemoet te komen bij het orga niseren van exposities. 'Je zou kun nen denken aan een constructie die ook bij Broadway bestaat, maar dat is nog maar een wilde gedachte.' Natuurmonumenten heeft Dat heeft ook voor het transport €20.000,- gekregen van vakantie park De Krim en de Robbenjager bij De Cocksdorp. De gift wordt gebruikt voor de aanleg van een houten brug bij het herstelde steunfort Lunette in Oudeschild. Iwan Groothuis van De Krim en Jaap Groen van de Robbenjager overhan digden het bedrag woensdagmid dag aan Erik Menkveld van Natuur monumenten. Dat gebeurde tijdens de voorlopige afsluiting van de graaf werkzaamheden bij het natuuront wikkelingsproject dat bij Utopia wordt uitgevoerd. De gift werd als dank voor de grond aan Natuurmonumenten gegeven. ervan gezorgd. De Krim kreeg 70.000 kuub grond voor de uitbreiding van de golfbaan en De Robbenjager kreeg 6000 kuub voor een binnen- dijkse versterking van het poldertje waar de camping in ligt. Het werk ligt de komende drie weken stil en wordt maandag 10 januari hervat, waarna het restant van de in totaal 80.000 kuub af te graven grond wordt weggehaald. Aannemer Vermaire uit Breezand verwacht daar nog een paar weken voor nodig te hebben. De grond die niet naar De Krim of De Robbenjager gaat, wordt naar het crossterrein van de MAB aan de Hoofdweg getransporteerd. De schade aan de bermen lijkt mee te vallen. Toen het transport naar De Krim begon, werd tijdelijk eenrich tingverkeer ingesteld op de Postweg en kwamen er rijplaten te liggen. Schade die er was, werd meteen hersteld. Het transport van grond naar De Robbenjager verliep langs het afgesloten stuk weg van Natuur monumenten langs Zeeburg. 'We zijn samen met de aannemer nog bij alle bewoners langs de route geweest om een kerstpakket af te geven voor de overlast', vertelt Groothuis. Natuurmonumenten wil in de loop van 2011 starten met de aanleg van de brug naar het recent herstelde steunfort Lunette. Menkveld: 'Daar heeft vroeger ook een houten brug gelegen, waarvan we op een paar oude foto's nog het zijaanzicht heb ben.' De €20.000,- is voldoende voor de helft van de investering. De brug komt aan de open kant van het steunfort. Natuurmonumenten ver wacht dat hij in mei klaar is. wel eens een gunstige plek zijn voor getijdenenergieopwekking', stellen ze. Mogelijkheden voor windenergie zijn aanwezig, maar ze realiseren zich dat dit een gevoelig onder werp is op Texel. Meer over het plan van bureau Haskoning op pagina 13. In verband met de weersom standigheden geldt vanaf 22 december een jachtverbod op haas, konijn, houtduif, fazant en wilde eend. Ook mag tot nader order niet gejaagd worden op ganzen en smienten, knobbelzwanen, nijlgan- zen en meerkoeten. De provincie heeft dit besluit genomen in samen spraak met organisaties als het Faunafonds, de Faunabeheereen- heid, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging en andere pro vincies. Reden is dat de dieren door het aaneengesloten sneeuwdek extra benadeeld zijn en slecht aan voed sel kunnen komen. En de verwach ting is dat dit nog enige tijd zo zal blijven. Het jachtverbod geldt tot nader order. Als de weersomstan digheden veranderen, wordt het besluit herzien of ingetrokken. 1NSTAUAT1ETECHN1EK De ruim vier maanden jonge Lenah Ruijssenaars was gisterochtend als kindje Jezus het levende middelpunt van een kerstspel dat door de kinde ren van de Jozefschool werd opge voerd in de RK-kerk van Den Burg. Op de foto ook Ciska Beumkes als moeder Maria en Abe van Exel als voedstervader Jozef met aan weers zijden twee 'lammetjes'. Bij deze Herdertjesmis, die vanavond wordt herhaald, was een groot aantal leer lingen en leidinggevende vrijwilligers betrokken. Met spel, zang, gebed en dans brachten ze voor een gehoor van leerkrachten, ouders, grootou ders en andere belangstellenden op hun eigen manier de kerstbood schap naar buiten. (Foto Harry de Graaf) Bij de golfbaan is de afgelopen tijd 70.000 kuub grond gestort, afkomstig van het natuuront wikkelingspro ject Utopia. De 14-jarige Esmée van Loon uit Ooste rend schreef het kerstverhaal over het meisje en de poffer tjeskraam. Voor wie zijn of haar kennis over het Texelse boerenleven wil testen, is er in deze krant de Kerst Platte landspuzzel.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1