Mil '''w* \-W"' +gB Li ïïi iexbagssca.nl DEK lokt Hoornders naar kerstconcert TEXELSE 2 COURANT r'Jk ££\2É u 1 ■Tf ■»XV\ - v Bluesmuziek bij Beach Inn Klaverjasdrive Wintermarkt in De Cocksdorp Ondernemersprijs Prijsvraag over oude winkels TESO Voetreflexologie Aquarellen uit de jaren dertig voor het eerst getoond Gemini tijdens kerstperiode Robert de Niro als achterdochtige schoonvader 3MH i"» n i,'=: W 0- r f 'ir J^;e v Uitladder Film ji-1 1 ff* .V -t> «O., f.»T- 2 VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Strandpaviljoen Beach Inn vormt zondag 26 december het podi um voor de Harry G Bluesband. De leden van dit Groningse gezelschap, dat al een paar keer eerder in het paviljoen bij paal 21 optrad, noemen zichzelf puristen in de blues. Van rap, house en drumcomputers heb ben ze nog nooit gehoord, 'authenticiteit' is het sleutel woord. Op het repertoire staan voornamelijk covers, maar ook enkele eigen nummers. Het optreden begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. Klaverjasclub Den Burg houdt maandag 27 december een open drive in het gebouw van Kotex aan de Paelwerck in Den Burg. De drive begint om 20.00 uur. In de Cocksdorp wordt woens dag 29 december van 11.00 tot 16.00 uur de traditionele winter markt gehouden. Daarbij wordt muziek uitgevoerd in de katho lieke kerk. Ed van Bommel speelt op gitaar en mondharmonica een aantal eigen songs, afgewisseld met enkele werken van zijn favorieten singer/ songwriters. Ook speelt Van Bom mel samen met violist Gerard Smeenk een uitgebreide set eigen werk. Gerard Smeenk brengt ook een aantal klassieke werken ten gehore, onder meer van Vivaldi, Telemann en Bach. Mogelijk dat een gastmuzikant aanwezig zal zijn en Johan Ran en Jan Beiert wer ken mee. Dit muzikale deel duurt van 12.30 tot 15.00 uur. Gospel koor the Messengers zingt van 15.00 toto 16.00 uur een aantal nummers. Toegang is gratis. Aanmelden van bedrijven voor de nominatie van Ondernemer van het Jaar kan nog tot vrijdag 31 decem ber. In aanmerking komen onderne mers met passie, die innoverend bezig zijn, creatief en een voorbeeld voor collega's. De ondernemingen die als beste uit de bus komen, kunnen zich presenteren tijdens de finaleavond die op 29 maart wordt De komedie Little Fockers, die deze week in Cinema Texel draait, is het derde deel in de serie die tien jaar geleden begon met Meet the parents. In de nieuwste film lijkt Greg Focker (Ben Stiller) eindelijk geaccepteerd door zijn eigenzinnige en achterdochtige schoonvader Jack Byrnes (Robert de Niro). Maar wanneer de jonge vader van twee kleine Fockertjes gaat bijklussen bij een farmaceutisch bedrijf krijgt Jack toch weer argwaan. Opnieuw moet Greg bewijzen dat hij geschikt is als echtgenoot voor Pam (Teri Polo). Zal hij slagen voor Jacks ultieme test, zodat Greg hem zal kunnen opvol gen als hoofd van de familie? Of wordt het vertrouwen tussen de twee mannen voorgoed verbroken? In de Nederlands gesproken jeugd film Megamind: Superschurk pro beert de even briljante als duivelse superschurk Megamind al twintig jaar maar om de macht op aarde in handen te krijgen, maar weet zijn Leden van het fanfarekorps van DEK trokken dinsdag aan het begin van de avond in groepjes door Den Hoorn. Een koude, maar sfeervolle bezigheid, bedoeld om hun dorps- In De Kleine Expositie in boek handel Het Open Boek aan de Binnenburg in Den Burg is een bijzondere tentoonstelling te zien. Het betreft Texels werk uit het begin van de jaren dertig, gemaakt door de schilder Hen drik Lesage (1885-1975), die toentertijd in De Koog verbleef. Er hangen liefst 17 landschap pen, helder en kleurig geaqua relleerd in een stijl die doet den ken aan ouwe schoolplaten en aan jugendstil. Hoewel Lesage vijf jaar op het eiland heeft gewoond en veel pro duceerde, kennen maar weinigen zijn naam. Hij was een eenzelvig mens, die niet aan de weg tim merde. In De Koog had hij een soort atelier naast het café van Leen den Braven, de latere Toe komst, waar hij schilderde en waar hij zijn werk had uitgestald. Maar echte exposities regelde hij niet, en in de Texelse Courant is nooit over hem geschreven. Nu pas, na 75 jaar, wordt voor het eerst een ten toonstelling aan zijn werk gewijd. Wat bij Lesage opvalt, is zijn illu stratieve stijl. Opmerkelijk is ook zijn voorliefde voor het boerenland aartsvijand Metro Man dat elke keer te voorkomen. Wanneer Megamind zijn rivaal per ongeluk om het leven brengt, is hij ten einde raad, want zonder strijd is er ook niet veel aan. Uit wanhoop besluit hij een nieuwe en veel sterkere held te creëren. Deze ontketent al snel een oorlog, met de bedoeling de wereld te ver nietigen. Vraag is nu of Megamind dat kan voorkomen en zo van de slechtste persoon op aarde de grote redder kan worden. De meeste andere films zijn gepro longeerd. Daaronder Loft, een Nederlandse remake van het gelijk namige Vlaamse bioscoopsucces uit 2008. Het verhaal gaat over vijf getrouwde mannen, die in het groot ste geheim een loft (soort apparte ment) delen, waar ze in alle rust hun minnaressen en nieuwste veroverin gen kunnen ontvangen. Op een genoten al musicerend op het kerstconcert te attenderen dat ze later in het Hoornder kerkje gaven. Tijdens dat optreden werden zowel swingende als traditionele kerst onder de duinen, vaak met groot vee op de voorgrond. Koeien en schapen natuurlijk, maar vooral ook paarden. Hij laat ze zwaar ploegen tussen de meeuwen, of rustig staan wachten in het och tendlicht, bij een driewielde kar met mest. Bijzonder charmant is een schilderij van De Koog in 1934. Pension Lyda van architect Igesz is dan nog maar net gebouwd. Vanaf een koeienweitje bij het oude kerk hof, is een klein overzichtelijk dorp met weinig meer dan '11 huuze en een kerk' te zien, waar het toerisme nog amper lijkt te zijn begonnen. De locatie is niet bij elk schilderij goed te traceren, maar vaak werkte Lesage in de buurt van het Alloo bij het Huusie van Hannes en de 'ouwe plaas van Hein Koorn', waar nu Uit en Thuis is, bij het slag naar Ecomare. Nog goed herkenbaar is de Rozendijk, die destijds Duinweg heette. In 1930 was het een smalle landweg met een 'peerdepoadje' en tuunwallen, met op de voor grond de oude, houten gevel van De Kapberg en verderop de nog weinig veranderde boerderij Zand- vrucht. Het is verrassend om even terug te zijn in 1931 tussen de kromme bomen op het erf van Vre- delust, dat later ook door Blok van ochtend vinden ze er het lijk van een jonge vrouw. Geen van de vrienden kent haar, weet waar ze vandaan komt of hoe ze er terecht is geko men. Noodgedwongen proberen ze uit te zoeken wat er gebeurd is. Al gauw beginnen de vijf elkaar te wantrouwen en blijkt dat ze veel minder van elkaar weten dan ze dachten. Ook nog een weekje te zien is New Kids Turbo, gebaseerd op de beken de komedieserie over hangjongeren in het Noord-Brabantse dorp Maas kantje. Daarin zijn Gerrie, Richard, Rikkert, Robbie en Barrie slachtoffer geworden van de crisis. Door mis verstanden zijn ze niet alleen hun banen kwijtgeraakt, maar zijn ook hun uitkeringen stopgezet. Ze zien nog maar één oplossing: nergens meer voor betalen. Maar dat stuit - uiteraard - op problemen. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. muziek ten gehore gebracht. Na afloop werden de bezoekers getrakteerd op glühwein en warme chocolademelk. (Foto Olivier Schilling) der Velden is vastgelegd, maar hier geschilderd in blauwgroene kleu ren. Of de strandvonder bezig te zien langs de vloedlijn, met karren en paarden. Personen zijn op de schilderijen niet heel duidelijk te herkennen, maar op enkele uitver grote tekeningen die aan de expo sitie zijn toegevoegd, zijn de fami lietrekken van boeren uit de omgeving van De Koog haast te herkennen. Lesage was een veelzijdig mens. Hij schilderde, decoreerde meu bels -in onvervalste art deco- en was een begaafd etser. Dergelijk werk heeft hij op Texel niet gemaakt, maar het geduldige vakmanschap is aan de aquarellen goed af te lezen. De getoonde werken zijn niet te koop. Het merendeel is afkomstig van de familie van de schilder of door particulieren in bruikleen gegeven. De tentoonstelling loopt tot midden februari. Mevrouw A. Westerlaken-Bakker heeft de prijsvraag van de Histo rische Vereniging gewonnen. Zij beantwoordde 28 van de 30 vra gen goed. De afdeling fotografie en film van de vereniging had ter gelegenheid van de grote jubileumexpositie een prijsvraag met oude foto's uitge schreven, waarbij de deelnemers werd gevraagd welke winkels er op stonden, wie de eigenaren waren en in welke straten de winkels waren gevestigd. Zo was bijvoor beeld het goede antwoord op de foto's in de eerste lijst: snoep- en levensmiddelenwinkel van Duwie Hin, hoek Stenenplaats/Hoger- straat; schoenen en uurwerken van Mantje in de Hogerstraat en de meubelwinkel van Moerbeek in dezelfde straat. Er hingen zeven lijsten. Toos Maas-van Sambeek scoorde 271/2 goede antwoorden en won de tweede prijs, Ria Kuip eindigde met 27 goede antwoor den als derde. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 24 december: 17.00 uur. In verband met Kerst avond zijn de winkels in Den Burg vandaag open tot 17.00 uur. 19.00 uur. Op het dorpsplein van De Koog begint om 19.00 uur een kerst- samenzang met medewerking van het KTF, de schooljeugd en solisten Rob Manse en Gerrit Terwindt. 19.00 uur. In de Waddenkerk in De Cocksdorp worden van 19.00 tot 20.00 uur kerstliederen gezongen 'onder de kerstboom'. Met glühwein en warme chocomelk. ledereen is welkom. 20.00 uur. In discotheek J'elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een dartstoer- nooi. Er wordt 501 gespeeld. Opge ven kan tot een uur voor aanvang. 22.00 uur. Het koor The Singers of the Lord treedt op in het Zeemans kerkje in Oudeschiid. Aanvang 22.00 uur. Cinema Texel vertoont om 11.15 Mega Mindy 2; 11.30 Het Geheim; 13.30 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 14.00 Dik Trom; 16.00 Het Geheim; 16.30 The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (3D); 19.00 Loft; 19.15 New Kids Turbo!; 21.15 Little Fockers en 21.45 de ondertitelde versie van Harry Potter and the Deathly Hallows. Zaterdag 25 december: 7.00 uur. Fanfaremuzikanten van Excelsior brengen vanaf 7.00 uur 's ochtends op verschillende plaatsen in Oosterend kerstliederen ten geho re. 9.30 uur. Het koor The Singers of the Lord treedt op in de Burght (de voor malige hervormde kerk) in Den Burg. Aanvang 9.30 uur. 16.00 uur. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt van 16.00 tot 17.00 uur een kerstviering voor kinderen gehou den. 16.30 uur. Jan en Paula Brouwer verzorgen een kerstfeestdiner in de Bovenzaal van het voormalige poli tiebureau aan de Keesomlaan in Den Burg. Opgeven voor 20 december. 20.00 uur. In restaurant Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur een 501-dartstoernooi. Deelname is gratis. Cinema Texel vertoont om 11.15 Mega Mindy 2; 11.30 Het Geheim; 13.30 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 14.00 Dik Trom; 16.00 de Nederlands gespro ken versie van Mega Mind: Super schurk (3D); 16.30 The Chronicles of Narnia. the Voyage of the Dawn Trea der (3D); 18.30 de ondertitelde versie van Harry Potter and The Deathly Hallows; 19.30 Little Fockers; 21.45 Loft en om 22.00 New Kids Turbo! Zondag 26 december: 12.00 uur. In de Maartenkerk in Oos terend begint om 12.00 uur een kerstconcert van de christelijke muziekvereniging Excelsior. Mmv. Dyo Wassink (orgel) en Saskia Eel- man (zang). Toegang gratis. 21.00 uur. In strandpaviljoen Beach Inn bij paal 21 nabij De Koog begint om 21.00 uur een optreden van de Harry G Bluesband. Entree gratis. Cinema Texel vertoont om 11.15 Mega Mindy 2; 11.30 Het Geheim; 13.30 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 14.00 Dik Trom; 16.00 Het Geheim; 16.30 The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (3D); 19.00 Loft; 19.15 New Kids Turbo!; 21.15 Little Fockers en 21.45 de ondertitelde versie van Harry Potter and the Deathly Hallows. Maandag 27 december: 10.00 uur. In sporthal Ons Genoegen wordt van 10.00 tot 12.30 uur een toernooi unihockey gehouden, voor kinderen van de basisschool. Opge ven voor 26 december. 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 19.00 uur. In café Mans aan de Bin nenburg in Den Burg begint om 19.00 uur het Den Burg Open Pokertoer- nooi. Deelname kost €5,-. 20.00 uur. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjas drive. Cinema Texel vertoont om 11.15 Mega Mindy 2; 11.30 Het Geheim; 13.30 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 14.00 Dik Trom; 16.00 de Nederlands gespro ken versie van Mega Mind: Super schurk (3D); 16.30 The Chronicles of Narnia. the Voyage of the Dawn Trea der (3D); 18.30 de ondertitelde versie van Harry Potter and The Deathly Hallows; 19.30 Little Fockers; 21.45 Loft en om 22.00 New Kids Turbo! Dinsdag 28 december: 13.30 uur. De Maartenskerk in Oos terend is van 13.30 tot 16.00 uur geopend voor publiek. 17.00 uur. In Het Proeflokaal van Texel in De Koog begint om 17.00 uur een proeverij van winter- en kerstbieren. Deelname kost €20,-. 19.30 uur. Op het adres Hout manstraat 14 in Oudeschiid wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloop spreekuur gehouden over voedings supplement JUS. 20.00 uur. In café Mans aan de Bin nenburg in Den Burg begint om 20.00 uur een Wii-avond. Cinema Texel vertoont om 11.15 Mega Mindy 2; 11.30 Het Geheim; 13.30 de Nederlands gesproken ver sie van Rapunzel (3D); 14.00 Dik Trom; 16.00 Het Geheim; 16.30 The Chronicles of Narnia. the Voyage of the Dawn Treader (3D); 19.00 Loft; 19.15 New Kids Turbo!; 21.15 Little Fockers en 21.45 de ondertitelde versie van Harry Potter and the Deathly Hallows. ^rf-77 In verband met de te verwachten drukte zet TESO rond het weekend een extra boot in. Vrijdag en maan dag wordt van 9.30 tot 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Er wor den geen wachttijden verwacht. Zaterdag 25 december (eerste kerst dag) wordt volgens een zondags dienst gevaren, wat betekent dat de eerste boot vanaf Texel vertrekt om 8.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.teso.nl. Bij de School voor Voetreflexologie gaat 21 januari een nieuwe cursus tot voetreflextherapeut van start. De bijeenkomsten zijn in Den Burg: op vrijdag van 10.00 tot 20.30 uur en op zaterdag van 9.30 tot 13.15 uur. De leer van de voetreflexologie gaat er van uit dat het hele lichaam op de voet wordt weerspiegeld en dat bij lichamelijke of geestelijke klachten de corresponderende voetzones veranderen. Door deze met de juiste dosering te masse ren, kunnen de klachten verminde ren en zelfs verdwijnen. gehouden in de Philharmonie in Haarlem. Meer informatie is te vin den op www.ovnh.nl. Alle afdelingen van het Gemini Zie kenhuis in Den Helder zijn vrijdag 24 december en vrijdag 31 decem ber gewoon geopend. Wel sluit het laboratorium al om 16.00 uur en zijn enkele poliklinieken beperkt bereikbaar. Ditzelfde geldt voor de dagen tussen Kerst en Oud en Nieuw. -V.-i UJ..1 tp h.lesage:.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2