Jan Kok hoogleraar Nijmegen TEXELSE 3 COURANT Familieberichten Jan we Vijandelijke forten Alardus de Chavonnes Vrugt Dick Wij missen u opa Dick de Chavonnes Vrugt Beste vriend, vaar - wel Neeltje Catharina Wuis Wat ik zeggen wou Sterven is het uitdoven van een lamp, niet de vernietiging van de liefde. Het is goed zo 19 juni 1932 t 23 december 2010 Lies de Chavonnes Vrugt -van Leeuwen René Dilsy Allard en Liane Ton Eveline Kleinkinderen en achterkleinkind Thijsselaan 124 1791 VL Den Burg Dick is overgebracht naar de strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op maandag 27 december van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op dinsdag 28 december om 17.15 uur in crematorium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het cremato rium, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Als tranen een trap konden vormen, en herinneringen een brug, dan klommen wij met zijn allen naar de hemel en haalden u terug. Kleinkinderen en achterkleinkind, Channa en Alexander, Tijn Kamara en Kees Adinda en Daniel Joel en Maya Meriem en Stefan Ami ra Mehdi Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van ons lid Binnen onze bridgeclubs zal Dick met sympathie en dankbaarheid in onze herinnering blijven. Wij wensen Lies en kinderen veel sterkte toe. BC Groot-Slem, Den Burg BC Alert, Oosterend Het ene schip zeilt, naar het oosten Het ander naar het westen Allebei varen ze met dezelfde wind Het is de stand van de zeilen, niet de winden, die ons zegt welke weg we moeten gaan. Net als de wind op zee, zijn de wegen van het lot; Als we door het leven zeilen, bepaalt de stand van de ziel onze eindbestemming. Wij wensen de familie veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. Bestuur en vrijwilligers van de Stichting Behoud Loodsvaartuig "Texelstroom" Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten jontvangen na het overlijden van 'Oom Frits' FRITS DE JONG eggeifewij u hartelijk flank A. Weitz D. Weitz-Voorthuizen en familie De Koog - Texel, december 2010 Enige en algemene kennisgeving De strijd is gestreden, het leed is geleden. Angst, pijn en verdriet voor eeuwige vrede. Na een kort ziekbed is overleden onze nicht en vriendin Oudeschild, 7 augustus 1927 t Den Burg, 22 december 2010 Ze blijft een bijzondere plaats in onze hart houden. Neven en nichten Neel is op haar kamer in de Gollards, alwaar geen bezoek. Maandag 27 december nemen we om 14.00 uur afscheid van Neel op de Oudeschilder begraafplaats aan de Zuidhaffel, waar ze bij haar ouders wordt begraven. Na afloop komen we samen in De Gasterij van de Gollards. Correspondentie-adres: Fam. I. Moerbeek, Noorderhaaks 7, 1797 SJ Den Hoorn. Onze speciale dank gaat uit naar alle medewerkers van de Gollards voor de goede verzorging van Neel. De familie van Neel. Een handdruk zo warm, even een arm om je heen. Zoveel liefde en steun mij gegeven. Een kaart, brief of bloemen, wat het ook zij, was me een troost in deze moeilijke tijd. Lieve mensen, uw warme medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man GERRIT TIMMER heeft me goed gedaan. Daarvoor mijn hartelijke dank. Nelie Timmer-Koning Oosterend, december 2010 Taj Mahal De Koog, In de winter t/m half febr. elke donderdag uitgebreid lo pend buffet, ind. voor- en nagerecht, €17.50 (tot 12 jr. €7.50). Natuurlijk kunt u bij ons ook afhalen. Tel. 327058. Vraag niet wat ik maak. Ik maak wat u vraagt! Klus- en timmerbedrijf Ap den Braven, 06-25371055. Advocatenkantoor Fonds Familierecht. Afspraak op Texel. 06- 25056150 Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor€1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Uitvaartverzorging Ton van der Slikke, tel. 365809/ 06-83164910. Dag en nacht bereikbaar, www.uitvaartverzorging- texel.nl Gazelle huurfietsen te koop, ook met trommel- rem en 7 versn., zeer gun stig geprijsd. Verhuurbe drijf Kikkert, Badweg 19, De Koog, telefoon 0222- 317215. Ook dit jaar de lekkerste oliebollen. Bestelt u ze tijdig? Inde Soete Suyc- kerbol, Weverstraat 33, Den Burg, tel. 320745/06- 53895022. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer, Oosterend, tel. 0222- 318221. Oudejaarsdag bakt GVT oliebollen bij de Beatrix- zaal. Start losse verkoop 8.00 uur. Bestellen kan op www.gvtexel.nl texelsecourant.nl Als u snel wilt weten wat er van daag is gebeurd. Opruiming! Tot 50% korting, mt. 68 t/m 176. B-Kids Teens, Hoger- straat 6. Bestelt u tijdig de lek kerste oliebollen. We verstraat 33. Inde Soe te Suyckderbol, tel. 320745/06-53895022. Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Last van ratten en muizen?Wij hebben de oplossing! www. ma cro vet.nl Maricoweg, Den Burg, 761770 Atelierroute Zout 27 28 dec. v.11.00 - 17.00 uur. www.zouttexel.nl 06 31359700. www.macrovet.nl voor al uw afrasteringsmate rialen! Maricoweg 7 Den Burg, 761770 Koude handen en voeten Craft, Sealskins, fietsac- cessoires Bets fietsen tel: 312184 Garage autospuiterij mTM garage renten aar Westend betsema Oud-Texelaar Jan Kok (1959) van de Rozendijk is met ingang van 1 december benoemd tot hoogleraar Vergelijkende geschiedenis van de levensloop aan de Faculteit der Letteren van de Radboud Universiteit Nij megen. Jan Kok studeerde Geschiedenis aan de Vrije Universiteit Amster dam en promoveerde in 1991 op onderzoek naar de achtergronden van buitenechtelijke geboorten in Noord-Holland tussen 1812 en 1914. Van 1991 tot 2006 werkte hij als onderzoeker en hij was nauw betrokken bij de opbouw van de Historische Steekproef Nederland se bevolking, een groot bestand met levenslopen. Ook gaf hij lei ding aan projecten van het Interna tionaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam en was hij ruim een jaar universitair docent aan de Radboud Universi teit. Sinds 2006 is Kok seniorresear- cher bij de Virtual Knowledge Stu dio for the Humanities and Social Sciences van de KNAW en sinds 2008 gastdocent bij het Centrum voor Sociologisch Onderzoek van de KU Leuven. Hij heeft een groot aantal publicaties en meerdere boeken op naam. Het meest recent is de met anderen geredigeerde bundel Leven in de Lage Landen. Historisch-demografisch onder zoek in Vlaanderen en Nederland. Zijn benoeming tot hoogleraar kwam tot stand in nauwe afstem ming met de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen (KNAW). Het onderzoek naar historische levenslopen vergt bij zondere investeringen in gege vensbestanden en ontwikkeling van interpretatiekaders en analyse technieken. Het Nijmeegs onder zoeksprogramma heeft daarom aansluiting gezocht bij dat van de e-Humanities Groep van de KNAW. De leeropdracht past in de ambitie van de Faculteit der Letteren voor de ontwikkeling van een nationaal en internationaal herkenbaar expertisecentrum op het gebied van historisch levenslooponder- zoek, een interdisciplinair terrein waar kennis van historische bevol kingsadministratie en van de opbouw en koppeling van gege vensbestanden, gecombineerd wordt met kennis over de biologi sche, economische en culturele achtergronden van gedrag. Dit betekent een uitbreiding van het onderzoek naar historische pro cessen als modernisering, indivi dualisering of secularisering. Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,45 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,15 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. We zijn met de uitverkoop van stoffen en brei-, haak-, en patroonboeken begon nen!!! Sla nu je slag. We hebben stoffen van 1.= €3,= en €5,= Handwerk boeken vanaf 1,= Bur- da patronen vanaf 1,= OP=OP 't Bonte Biesje Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Accommodatie Website Vakantiehuizen langs de Nederlandse kust en de Waddeneilanden. Doe mee zonder enige ver plichtingen. www.inter- netreisbureau-online.nl Lekker warme flanel dekbedovertrekken, hoeslakens en lakens nu bij Bosma slapen en meer, Waalderstraat 6, tel. 712464. Zo rijdend langs de dijk zie je aller lei merkwaardige dingen. Bij Uto pia wordt het boerenland veran derd in een 'binnendijks kweldergebied'. Wat raar, kwelder, volgens het woordenboek is dat buitendijks land, geschikt om inge polderd te worden. Dat leggen ze hier binnendijks aan. Helemaal ver keerd. En het kost dat het barst. Verderop is Nieuw Buitenheim op de schop. Zo te zien worden er allerlei eendenvijvers en ganzen- poelen aangelegd. Hadden we zeker nog niet genoeg van, van die ganzen. En hoe zit het daar eigen lijk met het microreliëf? De grond die ze er afgraven gaat voorbij Oudeschild, voor het herstel van de vijandelijke steunforten. En hoe zit dat dan weer allemaal? De Schans bij Oudeschild is in opdracht van Willem van Oranje aangelegd, schrijft Natuurmonu menten op haar site. Wat er niet bijstaat is dat die Schans een nog al primitief rommeltje was tot aan de Franse Tijd (zie: 't Lant van Tex- sel). Toen heeft onze bezetter Napoleon (en dus niet Willem van Oranje) opdracht gegeven de boel bij de Schans eens grondig aan te pakken en er meteen maar twee steunforten bij te bouwen. De Redoute en de Lunette zijn van Franse oorsprong en stammen uit 1811. Wezensvreemde landschap selementen, dat zijn het. Opletten de lezertjes weten dat het in 1815 afgelopen was met Napoleon, en die steunforten zijn nooit echt gebruikt. Na de Franse Tijd raakten de forten in verval. De leegstaande gebouwen werden al snel gekraakt door bewoners van het totaal ver armde Oudeschild, en dat zijn eigenlijk de enigen die er nog wat plezier van hebben gehad. In de twintigste eeuw zijn de steunforten afgegraven voor de dijkophoging, meer nut hebben ze eigenlijk nooit gehad. Opgeruimd staat netjes, zou je zeggen. Tot in 2010 Natuurmonumenten met het oprotgeld van het Wad denfonds de vijandelijke forten in ere gaat herstellen. Met als doel stelling: het creëren van een droge graslandvegetatie en een natuurlij kere overgang naar een achterlig gend natuurgebied (staat er echt). Persoonlijk vond ik het zonder al die herrie een mooiere overgang naar het achterliggende gebied. En je zal er maar naast wonen in Oudeschild, weg uitzicht. Maar de zeer kwetsbare graslanden die er eerst waren, voldeden blijkbaar niet meer aan de natuurdoelen. Misschien zijn die forten ook wel een prettige behuizing voor de VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Nog enkele 2de hands en overjarige trapondersteu- ning pak nu u voordeel bij Bets fietsen, tel 312184 Bestel overheerlijke, su- perverse oliebollen bij Gymvereniging Texel! www.gvtexel.nl Op ou dejaarsdag start om 8.00 uur de losse verkoop bij de Beatrixzaal in Den Burg. Cocky's Kapsalonis maandag geopend van 13.00 - 18.00 uur, dinsdag tot en met zaterdag van 8.30 - 18.00 uur. U kunt mét en zonder afspraak terecht. De Koog, tel. 317575/ 06-22217601. Koude handen en voeten Craft, Sealskins, fietsac- cessoires Bets fietsen tel: 312184 Computeruitleg in be- grijipbare taal? Bel Rob, 06-51110685. A.V.T. Brou wer. www.macrovet.nl het adres voor al uw dierbe- nodigdheden! Maricoweg 7, Den Burg, 761770 Led tv reparatie? Bel Rob, 06-51110685. A.V.T. Brouwer Ook dit jaar de lekkerste oliebollen. Bestelt u ze tijdig? Inde Soete Suyc- kerbol, Weverstraat 33, Den Burg, tel. 320745/06- 53895022. Laatste week voor Bru- na Texel! Veel korting op wenskaarten, boeken, kantoorartikelen, etc.! Lekker warme flanel dekbedovertrekken, hoeslakens en lakens nu bij Bosma slapen en meer, Waalderstraat 6, tel. 712464. Mountainbike verschil lende Trek Ghost direct leverbaar Kadotip thermo- fietskleding Bets fietsen tel 312184 Vogelliefhebbers? T.k. handgekleurde koper gravures uit "history of Britisch birds" (1864), 400 vogels, max. €9,- p. st. Bremer, Den Helder, 0223-622577. Bestelt u tijdig de lek kerste oliebollen. We verstraat 33. Inde Soe te Suyckderbol, tel. 320745/06-53895022. noordse woelmuizen of zo. En blijkbaar is het beter voor de natuur om onnutte vijandelijke forten, aan gelegd door onze toenmalige bezetters, in oude glorie terug te brengen. De overlevenden van de Slag bij de Berezina zijn toch al lang dood, die komen niet meer protesteren tegen deze kwetsende geldverspilling. Krijgen we nu ook een actie in nati onaal park de Duinen van Texel om de bunkers uit de Tweede Wereld oorlog in oude glorie te herstellen? Behoud en herstel van de Atlantik- wall. Er is vast wel wat ongedierte te verzinnen dat daar baat bij heeft, nietwaar? De laatste oorlogsvete ranen zijn bijna allemaal dood, die klagen niet meer. En het wegjaag- geld van de kokkelvissers is nog lang niet op, het Waddenfonds betaalt. Kortom, de zinloze afgraverijen en onnutte grondverplaatsingen langs de Waddendijk zijn toonbeelden van doorgeschoten natuurontwik keling en overdreven landschaps bouw. Het ken te gek ok. En nu we allemaal moeten bezuinigen, moe ten ook de groenjassen maar weer gewoon het huussie bij het skuur- tje gaan houden. En die vijandelijke forten? Nou, er komt toch weer een dijkverhoging aan? Lia Duinker, Nieuweschild

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3