Theeschenkerij bij Maartenhuis Lions Club houdt nieuwe Lionsveiling TEXELSE 5 COURANT Raadsvergadering naar woensdag Van Eden naar Bethlehem Tusse de Banke Kerstpakket naar voedselbank Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Graskeien Gratis strooizout Nieuwe voorzitter Maartenhuis Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Het Maartenhuis wil in 2011 een nieuw gebouw realiseren met daarin een winkel, een thee schenkerij en uitbreiding van de werkplaatsen. Het gebouw moet achter de huidige werkplaats vlakbij de Ruijslaan komen. Het is de bedoeling dat bewoners van de leefgemeenschap voor ver standelijk gehandicapte mensen en medewerkers van de dagbeste ding de theeschenkerij annex win kel gaan draaien. Directeur Franck van den Broeck: 'We hebben nu vooral afdelingen die productiege- richt zijn. Bij een theeschenkerij en een winkel komen de bewoners en de medewerkers meer met andere mensen in contact.' Het Maartenhuis wil in de nieuwe winkelruimte zelfgemaakte produc ten verkopen. De leefgemeenschap heeft daarvoor nu ook al een win kel in de werkplaats, maar die ligt wat uit het zicht voor voorbijgan gers. Het nieuwe gebouw, ontwor pen door architect Ronno Honingh uit De Koog, moet worden gemaakt van voornamelijk hout en glas. Het Maartenhuis hoopt dat de bouw begin 2011 van start kan gaan, zodat het gebouw komende zomer in gebruik kan worden genomen. Het pand krijgt ook een werkruimte van circa vijftig vierkante meter die op meerdere manieren kan worden gebruikt. Van den Broeck: 'In de winter willen we er een plek van maken voor de mensen die buiten werken. Zij worden ook ouder. Bovendien hebben we dan ook een plek waar we producten kun nen verwerken die we zelf op het land hebben verbouwd. Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld tomaten waar uiteindelijk weinig mee is gedaan en dat is natuurlijk hart stikke jammer.' De ruimte kan ook gebruikt worden voor leerlingen van De Pijler uit Den Helder. De school voor moei lijk lerende kinderen maakt sinds vorig schooljaar gebruik van het Maartenhuis. Vorig schooljaar kre gen leerlingen van de eerste en de tweede klas daar les, nu zijn het leerlingen die een opleiding tot hovenier of bloemist volgen. De vraag is of de komst van een theeschenkerij het lunchrestaurant dat in de Texelhoeve in Den Burg begint niet in de weg zit. Van den Broeck: 'Dat zullen toch plekken worden waar op verschillende niveaus wordt gewerkt. In het lunchrestaurant zullen mensen komen die meer zelfstandigheid aankunnen en waarschijnlijk ook zelf moeten kunnen afrekenen. Bij ons zal het meer voor mensen zijn die veel begeleiding nodig hebben. Het zal ook zeker geen volwaardi ge horeca zijn.' De bouw is begroot op drie ton. Die investering betaalt het Maar tenhuis deels uit eigen middelen en de leefgemeenschap krijgt bijdra gen van de stichting Samen Eën, de steunstichting van Sint Jan en een sponsor die anoniem wil blij ven. Om de exploitatie sluitend te krijgen, is het Maartenhuis begon nen met het benaderen van bedrij ven en particulieren. Particulieren kunnen voor €150,- 'maat' of 'maasmeike' worden en een bedrijf voor €2500,- per jaar sponsor. Van den Broeck verwacht dat de belangstelling onder de bewoners en de medewerkers om in de win kel annex theeschenkerij te werken groot zal zijn. Met ingang van het nieuwe jaar wordt de maandelijkse raads vergadering niet langer op dins dag, maar op woensdag gehou den. De gemeenteraad vergadert in 2011 volgens planning twaalf keer, elke tweede woensdag van de maand. Van dit schema wordt alleen in bijzondere gevallen afge weken. In de week voorafgaand aan de raadsvergadering worden twee commissievergaderingen gehouden, op dinsdag en woens dag. De commissievergaderingen op donderdag komen dus te ver vallen. Ook zijn de commissies niet meer ingedeeld naar werkgebied (Middelen, Grondgebied, Welzijn), maar bepaalt de Agendacommis sie -die uit raadsleden bestaat- in welke commissie welke onderwer pen worden besproken. Onder het nieuwe regime komen de zogehe ten commissiestukken te vervallen. De ambtenaren bereiden nu recht streeks stukken voor de raad voor, die wel eerst nog in de commissie worden besproken. De raadscommissie kan de aange boden stukken als hamerstuk doorsturen naar de raad, waardoor snelle besluitvorming mogelijk is, of als bespreekstuk. Dit laatste gebeurt als de commissieleden het niet eens kunnen worden. Tijdens de raadsvergadering wordt dan nog een debat gevoerd, waarna alsnog een beslissing wordt geno men. Ook kan de commissie besluiten een stuk door te sturen naar de raadsvergadering van de volgende maand, bijvoorbeeld als er meer tijd of meer informatie nodig is. Als voordelen van de nieuwe opzet wordt een snellere besluitvorming genoemd, minder papierverbruik en minder ambtelij ke uren. Zowel de raads- als de commis sievergaderingen beginnen om 19.30 uur. Lions Club Texel houdt zaterdag 12 maart 2011 in de Burgemees ter De Koninghal in Den Burg een nieuwe Lionsveiling. Er wordt kunst, antiek, curiosa en waardepapieren (aandelen) geveild. De netto-opbrengst is bestemd voor het goede doel. De Lions geven een vervolg aan de veiling nieuwe stijl die begin dit jaar werd gehouden. De service club veilde toen voor het eerst kunst, antiek, curiosa en waarde papieren, nadat afscheid was genomen van de boedel- en mate- rialenveiling. Voor de nieuwe vei ling werken de Lions opnieuw samen met kunstenaarsvereniging Zout. Begin dit jaar werden veel werken van Texelse kunstenaars geveild en die samenwerking beviel beide organisaties goed. De veiling, de 29ste die de Lions organiseren, vindt zaterdag 12 maart in de avond plaats, 's Mid dags wordt in de De Koninghal een expositie van de te veilen wer ken gehouden en worden gerech ten geserveerd, zodat bezoekers niet tussendoor naar huis hoeven. De Lions streven ernaar zo'n 150 kavels te veilen. Belangstellenden kunnen kavels aanmelden via www.lionstexel.nl. Er liggen ook inschrijfformulieren bij Kees Boer- sen (Commandeursingel 18 in Oudeschild) en het postkantoor aan de Parkstraat in Den Burg. Een ander vertrouwd onderdeel is de veiling van aandelen van TESO of De Krim. De netto-opbrengst wordt traditie getrouw aan goede doelen geschonken. De Lions hanteren de formule dat een derde naar het Tesselhuus gaat, een derde naar organisaties op het eiland en een derde naar (Texelse) projecten in de Derde Wereld. Op www.lion- stexel.nl kan bekeken worden waar de opbrengsten de afgelo pen jaren aan zijn besteed. Organisaties die in 2011 voor een gift in aanmerking willen komen, kunnen contact opnemen met Jan van Andel, voorzitter van de Fondsverdelingscommissie van de Lions (j.vanandel@woontij.nl). Te Texel veel strijd om de spreken de slang Het gebeuren in Eden van ingrij pend belang Paradijs weg daar, overgeleverd aan de waan Nee, dit lijkt niet goed te zullen gaan De vloed wast, maar Gods Geest maakt droog Geeft als verbond als teken zijn regenboog Abraham met hem het lot zich zal wenden Uit hem een Zoon komt uit zijn len den Izaak, God lacht, maar ook Juda de Jood Ondanks verdrukking, de samen hang groot Egypte uittocht, Balling in Babel verleden tijd Thuisland daagt weer, God nog steeds bevrijdt Een tempel in Jerusalem, God hier woont En hier aan Simeon de heiland Met stijgende verbazing lees ik over het sluiten van Tusse de Ban ke. Het lijkt misschien of we ook een gedoogcollege hebben, maar nee, Texel heeft geen Wilders nodig om dit soort bezuinigingen te bedenken. Een Eerste Kamer heb ben we ook niet, dus van wie zal de tegenactie komen? 'Wethouder en kunstenaars hiel den het beschaafd', staat er in de krant, 'en zij bespaarden elkaar verwijten'. Dat is echt wat je van kunstenaars ook verwacht, het zijn zulke lieve mensen. ZOUT in de wond? Nee, de voorzitter van deze vereniging heeft ook begrip, dus laten we de naam van deze vereni ging maar veranderen in ZOET. Dan schrijft er nog iemand uit Alk maar in de krant, die spijt heeft dat de winkel niet meer te huur is. Tevens geeft ze nog even een sneer naar mensen die niet in staat zijn om te verkopen. Amateurs zijn het. Ken je Vincent van Gogh? Ooit heeft hij één schilderij verkocht. Hij draait zich om in zijn graf, Irene. Wethouder, schaam je een beetje en zeg dat dan ook. Vraag geen begrip voor deze bezuiniging bij de kunstenaars en kunstenaars, toon geen begrip. Toen destijds mevrouw Hin geld wilde zien voor het gebruik van Tusse de Banke is alles ten nadele veranderd. Exposities van een week waren schering en inslag en er zaten tij den van leegstand tussen de expo sities. Graag had ik geweten wat het batig saldo was na een jaar. Maar dat maakte niet uit, op deze manier kon men later zeggen dat er te weinig belangstelling was. Dat is nou politiek. En ja hoor, nu heb ik het ergens gelezen: 'De laatste tijd was er steeds minder belangstel ling bij de kunstenaars om van de ruimte gebruik te maken.' Jan Jacob Bruin, Den Burg. De 45-jarige Martien Roeper uit Den Hoorn, werkzaam bij De Bol der, heeft afgelopen week zijn kerstpakket cadeau gegeven aan de stichting Broodnodig op Texel. 'Waarom eigenlijk niet', verklaart hij. 'Zeker omdat mijn vrouw ook al een pakket krijgt van onze werkge ver vind ik het een goede actie.' Roeper hoopt dat er meer mensen zijn voorbeeld zullen volgen. 'Er zijn altijd mensen die het een stuk minder hebben en blij zijn met een extraatje.' wordt getoond Maar eerder nog, zo sprak Mischa's mond De wieg, de krib van omkeer in Bethlehem stond Hier Jezus werd geboren, 't is geschied voorwaar Weerstand en obstakels, vereffe nend Nieuwjaar Nico Drenth, Den Burg. DONATIE VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Bij de golfbaan achter De Krim is de afgelopen tijd 70.000 kuub grond neergelegd, afkomstig van het natuurontwikkelingsproject bij Utopia. De grond ligt er om gebruikt te worden wanneer het tot de uitbreiding naar 18 holes komt. De Krim verwacht binnenkort de vergunningaan vraag de deur uit te doen. (Foto Jeroen van Hattum) De kerstmarkt van het Maartenhuis trok woensdagavond de nodige belangstelling. Er werden zelfgemaakte producten en kerstversnape ringen verkocht, muziek gemaakt en er was een levende kerststal. De bezoekers trokken grif de portemonnee. Er werd geld opgehaald voor een Camphillgemeenschap in Portugal die een paar maanden gele den door brand werd getroffen. Hoeveel moet nog worden berekend. De kerstmarkt werd voor de derde keer gehouden. (Foto Jeroen van Hattum) Een fraai gezicht dinsdagavond op de Waddenzee bij de Krassekeet. De maan schitterde er, tegen een inktzwarte lucht, in zijn eigen schijn sel in een glinsterende waterplas te midden van de ijsplaten. (Foto Jeroen van Hattum) Jaap Groen van camping De Robbenjager en Iwan Groothuis van vakantiepark De Krim doneerden woensdagmiddag €20.000,- aan Erik Menkveld van Natuurmomenten. De gift werd gegeven als dank voor de bij Utopia afgegraven grond en het transport daarvan naar De Krim en de Robbenjager. Natuurmonumenten gebruikt het geld voor de aanleg van een houten brug naar het gerestaureerde steunfort Lunette bij Oudeschild. (Foto Jeroen van Hattum) Schets van het nieuwe gebouw dat het Maartenhuis volgend jaar wil bouwen. De nieuwbouw moet plaats bieden aan een winkel voor de zelfgemaakte producten, een theeschenkerij en is bedoeld als uitbrei ding van de werkplaatsen. (Impressie Ronno Honingh) Europa Kinderhulp is op zoek naar gastgezinnen die kinderen drie weken lang een onbekommerde zomervakantie willen bieden. Het gaat in alle gevallen om kinderen die opgroeien in zorgelijke omstan digheden, bijvoorbeeld omdat hun vader is weggelopen en hun moe der aan de drank is, terwijl zeven broertjes en zusjes er op rekenen dat hun grote broer of zus op hen past. Een vakantie geeft een kind een andere, vaak positievere kijk op het leven. Een gastgezin kan dus heel veel betekenen voor zo'n jongen of meisje. Als het klikt, bestaat de mogelijkheid dat het zelfde kind volgend jaar weer op vakantie komt. Meer informatie staat op de web site www.europakinderhulp.nl en is verkrijgbaar bij Gert Pool (tel. 023- 5272560), Elly Dantuma (tel. 0251- 238407), Jolanda Langedijk (tel. 072-5039231 en Corrie Dubois (tel. 0224-213655). De Akenbuurt en de Zaandam- merdijk zullen binnenkort wor den voorzien van een bermver harding in de vorm van grasbetontegels. Het werk is door b en w gegund aan Wes- terlaken BV uit Den Burg die bij de aanbesteding inschreef voor €52.500,-. Daarmee was Westerlaken de laag ste inschrijver. De andere twee inschrijvers waren De Vries Van de Wiel uit Schagen (€56.000,-) en Ooms Constructions uit Schoorldam (€84.800,-). Het aanbrengen van de verharding langs genoemde wegen is onder deel van een project dat wegens de hoge kosten over meerdere jaren is uitgesmeerd: telkens wordt een ander tracé onder handen genomen. Vooral bij de naar ver houding vele smalle wegen op Texel wordt zo een eind gemaakt aan het kapot rijden van de gras bermen als tegenliggers elkaar passeren. Het zal nog geruime tijd duren voordat alle in aanmerking komende wegen deze bermverhar ding hebben gekregen. De snel heid van uitvoering werd in 2007 door de gemeenteraad gehalveerd als bezuinigingsmaatregel. Wie voor gladheidbestrijding rond de eigen woning wegen- zout nodig heeft, kan dat gratis afhalen bij Gemeentewerken aan de R.P. Keijserstraat. Mensen die zout halen, hebben recht op maximaal één gevulde emmer. Wie denkt een aanhang wagen vol te kunnen laden, zoals in afgelopen winters wel werd geprobeerd, krijgt dus nul op het rekest. Anders dan de meeste gemeenten in het land beschikt Texel over een royale voorraad strooizout. Dat was in het verleden ook het geval. 'We hebben nooit zonder gezeten, want we hebben een goede relatie met de zoutleve- rancier', verklaart wethouder Edo Kooiman. Paul de Bot uit Baarn wordt de nieuwe voorzitter van de Raad van Toezicht van het Maarten huis. Hij volgt Wim Eelman op, die recent afscheid nam. De Bot, die regelmatig op Texel verblijft, heeft diverse functies in de zorg. Hij is bestuurder kinder en jeugdpsychiatrie van de Par- nassiaBavo Groep in Schiedam die zorg verleent in de Randstad. Daarnaast is hij vicevoorzitter van de Raad van Toezicht van de Lie- vegoed Zorggroep in Bilthoven, vicevoorzitter van de Raad van Toezicht van Bureau Jeugdzorg in Utrecht en voorzitter van een ver mogensfonds van Delta Lloyd. De Bot was al vicevoorzitter van de Raad van Toezicht van het Maar tenhuis. Eelman was voorzitter sinds 1992. Eerst van de stichting het Maartenhuis en de laatste twee jaar van de nieuw gevormde Raad van Toezicht.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5