Het meisje en de poffertjeskraam 'Mijn echtgenoot waarschuwt voor het weeralarm' TEXELSE 7 COURANT Kerstverhaal van Esmée van Loon De week van... René Jager Kerstbokaal Winstpunten Krause en Westdorp Verschillen klein bij klaverjassen Weblog Stichting Kerken en Minima Texel De 14-jarige Esmée van Loon uit Oosterend stuurde ons het volgende kerstverhaal. Een sprookje, dat begint met 'Er was eens...' en eindigt met 'Ze leef den nog lang en gelukkig'. Ze maakte ook de tekeningen. Er was eens een heel erg ongeluk kig meisje dat slechts één grote wens had: weg bij haar gemene stiefouders naar een mooie plek ergens op aarde. Ergens waar iedereen aardig tegen elkaar is, ergens waar iedereen gelijke rech ten heeft. Haar wens wordt ver vuld, want ze wordt meegenomen door de Kerstman en zijn rendie ren. Het meisje wordt gedropt op een groot, breed strand. Vanuit de lucht ziet ze dat het een eiland is, want het wordt omringd door zee. Het Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Lida Wels een week lang een weblog bij. Als dirigent van Amici Cantus was zij betrok ken bij het concert dat dit kamer koor dinsdag in het Waalder kerkje gaf. Over een weeralarm, vertraging van de trein, linke soep en een rubbeltje op je stem. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) Het is altijd een hele uitzoekerij om een aantrekkelijk programma voor een concert te maken: het moet leuk en mooi zijn om te zin gen, niet heel erg ingewikkeld maar wel uitdagend voor de zangers, afwisseling voor het publiek. Liefst ook een paar stukken met instru mentale begeleiding. Om op idee- en te komen ga ik vaak te rade bij muziekvrienden, duik ik in mijn 'archief' van de Nederlandse Bachvereniging waar ik lange tijd in gezongen heb, en zit ik uren te googlen op een site waar heel veel muziek staat. Of ik ga snuffelen bij bijvoorbeeld Broekmans en Van Poppel, een muziekhandel in Amsterdam/Utrecht. Vanmorgen de boot van 8.00 uur, op weg naar m'n werk bij het ROC (als docent Engels en coach) in Den Helder. Ben benieuwd of er veel leerlingen zijn, zo op de laat ste dag voor de vakantie. Na toch nog wat aardige lessen met een redelijke opkomst start ik de motoren en rijd ik richting Alk- Bo Krause en Emily Westdorp hebben zondag in manege Aken- burg tijdens de laatste officiële dressuurwedstrijd van dit jaar hoge ogen gegooid met hun pony's. Bo Krause komt met haar pony Shayen uit in de klasse L1Na twee nette proeven pakte ze twee maal de eerste prijs, waardoor ze maar liefst drie dikke winstpunten aan haar puntentotaal (197 en 191) kon toevoegen. In deze klasse waren er twee winstpunten voor Milou Kooiman met Naughty Girl, Jane Zijlstra met Blitz en Marloes Veen met Maggie. In de klasse B was Emily Westdorp met Pirouette tweemaal opper machtig. Ook Westdorp keerde huiswaarts met twee eerste prijzen en drie winstpunten (193 en 196). Louise Schagen met Ryvanna en Manon List met Puck behaalden bestormt en grote, witte schuim koppen laat liggen Ze geniet van de prachtige natuur en loopt steeds verder. De wind giert om haar oren en ze begint het koud te krijgen. Als het donker wordt, besluit ze in de richting van de lichtjes te lopen die ze in de verte ziet. Ze ziet kleine wolkjes uit haar mond komen wan neer ze ademt. Aan een voorbij ganger vraagt ze wat die lichtjes in de verte zijn. 'Oh, dat is een dorp, maar daar is voor kinderen 's avonds niets te beleven', antwoordt de man. Maar het meisje is koud en hongerig en loopt verder in de richting van het dorp. Ze komt terecht op een gezellig verlicht plein waar een heleboel mensen aan het schaatsen zijn. Ze hoort nog meer vrolijke geluiden en als ze iets verder loopt, ziet ze tot haar verrassing een heleboel spe lende kinderen in een grote speel tuin. Al die gezelligheid trekt ook andere mensen naar het plein, die geamuseerd toekijken vanaf een gezellig verlicht terras, waar ze ondertussen een stomende kop warme chocolademelk drinken. Ze snuift de heerlijke damp van warme poffertjes op. 'De Groeneplaats' leest het meisje op het naambordje aan een van de oude, besneeuwde gevels, als ze nog wat verder loopt en in een mooi park terecht komt. Kale bomen en struiken staan rondom een besneeuwd pad. De hagelwitte maar. Het weer lijkt slecht te wor den, mijn echtgenoot waarschuwt voor het weeralarm dat de ANWB heeft afgegeven. Ik ben op de weg niet zo bang en ook (bijna) altijd optimistisch, dus ik zie wel hoe ver ik kom. Ik heb vanavond generale repetitie voor een concert van het ensemble aan de overkant waar ik in zing. Ik blijk inderdaad niet verte komen: het sneeuwt behoorlijk onderweg, ik kan niet harder dan 60, en als blijkt dat de rondweg Alkmaar aar dig dicht zit besluit ik verder met de trein te gaan. Glibberend in de buurt van het station een parkeer- plekje gevonden, de spullen uit de auto gehaald en hup de trein in. Dat is natuurlijk wel erg optimis tisch. De wachtkamer op het per ron zit vol, een veeg teken. Na ongeveer 20 minuten vertrekt er een trein richting Amsterdam. Ha, dat valt alweer mee. Zaterdag Het is fijn van Melanie zangles te krijgen. Ze werkt vooral vanuit 'het lijf'; zingen is tenslotte een echt lichamelijke bezigheid. Maar bij mij (en vele anderen) werkt het mentale aspect ook heel sterk: je wilt het goed doen, gaat bij wijze van spreken zitten knijpen met je stem en hup, daar komt de span ning erin en klinkt het voor qeen kant. De terugreis verloopt ook gesmeerd. Ik heb mij in een hoekje genesteld met een krant, een mooi boek en géén correctiewerk, maar mijn oog dwaalt vaak naar buiten, naar het sneeuwlandschap. De aansluitende trein in Alkmaar heeft 15 minuten vertraging. Gaan beide twee winstpunten in deze klasse. Bij de B-paarden was het een spannende strijd tussen twee fok- producten van Willem van der Lin de. De dames Bödicker en Weten kamp reden allebei twee zeer nette proeven. De winst ging uiteindelijk naar Lisette Bödicker, een amazo ne van de vaste wal. Caroline Wetenkamp kon met haar paard Cylithia Texel net niet tegen haar op, maar behaalde wel twee dikke winstpunten (188 en 193). Jorieke Meijer vergaarde met Whoopy twee winstpunten in deze klasse. Bij de L1-paarden was Enit Schol- tens oppermachtig met Harvest Moon. Scholtens pakte voor de eerste proef de eerste prijs en behaalde een winstpunt (191). Bij de tweede proef liet Scholtens ver stek gaan. Silve Schoorl profiteer de van haar afwezigheid en won. Zij behaalde ook een winstpunt (181). sneeuw die er ligt, is nog vers en haast ongeschonden. Daar staan groepjes dik ingepakte mensen met glühwein rondom knetterende vuurkorven gezellig bijeen. 'Oh, wat is het hier gezellig, ik zou hier altijd willen blijven', verzucht het meisje hardop. Een grote man die naast haar staat, hoort dit. Hij is de baas van de poffertjeskraam en vertelt haar dat hij een groot land huis heeft boven op de Hoge Berg en hij biedt haar een kamer aan. 'Maar ik heb helemaal geen geld', zegt het meisje treurig. De man vertelt haar dat het geen enkel pro bleem is. Ze kan poffertjes voor hem gaan verkopen. De volgende avond loopt het meis je met een roodgeruite schort en een mandje door de verlichte stra ten van Den Burg. Maar er is nie mand die aandacht voor haar heeft, ledereen is bezig met kerstinko pen. Mensen komen de winkels uit met kleurige pakken met grote, glimmende strikken. Niemand heeft aandacht voor de gesuikerde pof fertjes die langzaam koud worden in het rieten mandje. Bedroefd loopt het meisje terug naar de poffertjeskraam waar haar baas een sigaar staat te roken. Ze Er traden deze week geen grote verschuivingen op in de compe titie van Klaverjasclub Den Burg. Rob en Fenny Caspers wonnen de speelronde, maar de ver schillen waren klein. Opvallend in deze twaalfde speel ronde was alleen het grote aantal marsen, dat met veertig stuks dit jaar niet eerder zo hoog was. Ook het gemiddelde was deze week aan de hoge kant. Bij de meeste koppels werden goede partijen echter afgewisseld met slechte, zodat de scores dicht bij elkaar bleven. De laatste weken worden ook opvallend weinig partijen boven de 7000 punten gespeeld. Fenny en Rob Caspers speelden vier gelijkmatige spelletjes, vol doende voor de rondewinst. Dit hadden zij mede te danken aan zes marsen. Zij behaalden 7025 pun ten en knabbelden zo weer iets van de grote achterstand op de topt- weet niet hoe ze het hem moet zeggen, ze heeft tenslotte weinig poffertjes verkocht. De vriendelijke man vraagt haar hoe het is gegaan. Het meisje slaat haar ogen neer. 'Sorry meneer, maar ik kon uw pof fertjes niet verkopen. Niemand had aandacht voor mij.' 'Hm...', ant woordt de man. 'Kun je eigenlijk koken?' 'Ja', antwoordt het meisje, 'ik moest thuis iedere avond het avondmaal bereiden.' De man kijkt haar lachend aan. 'Zou je dan misschien de poffertjes willen bakken? Zelf begin ik te oud te worden om dit werk alleen te doen. Je zou mij kunnen assiste ren.' 'Meent u dat?', vraagt het meisje verbaasd. 'Ja, dat meen ik. Dan kun je in mijn landhuis een kamer krijgen.' 'Dat is geweldig', zegt het meisje opgetogen. 's Avonds trekt het meisje in de wee af. Met nog 3000 punten ach terstand blijven zij op de derde plaats. Ook Bart Weijdt en Willem Koomen deden het goed met een score van 6948 punten. Zij misten de rondewinst door een klein dipje in het derde spel, maar stijgen dankzij dit resultaat naar de vierde plaats in het klassement. Huug Snoek en Peter van Heerwaarden werden derde met 6883 punten. Zij speelden drie partijen rondom de 2000 punten, maar kwamen in de tweede ronde de man met de hamer tegen. Gerard en Theo Witte leken regelrecht op weg naar de rondewinst. Met mooi constante scores stonden zij na drie ronden al op bijna 5700 punten. Maar in het laatste spel zat alles tegen en bleven ze steken op een score van maar iets meer dan 900 punten. Hun totaal van 6568 punten was voldoende voor de vierde plaats. Cees Vinke en Carlo Bos beleven een dramatisch seizoen, waardoor grote, lichte kamer die haar is toe gewezen. De wanden hebben vro lijk, groengeblokt behang en op de grond ligt een wollen kleed. Ze laat zich uitgeput op de witte dekens vallen. Het meisje is erg blij met haar nieuwe leven. De poffertjeskraam loopt goed, totdat op een dag haar aardige baas overlijdt aan een hart aanval. Het meisje is verdrietig en kan nergens heen. Ze is haar werk en haar woonruimte kwijt. De pof fertjeskraam sluit en het meisje zwerft dagenlang door de straten. Ze valt in slaap op een besneeuw de stoep en droomt over de afge lopen tijd. Tot ze opeens gewekt wordt. Als ze haar ogen opent, merkt ze dat ze in een groot bed ligt in een kleine, warme kamer. Naast het bed staat de mooiste jongen die ze ooit gezien heeft. Hij heeft inktzwarte haren en grote, bruine ogen. 'Je lag te slapen in de kou. Ik heb je meegenomen en in mijn bed gelegd', zegt de hij. 'Bedankt', zegt het meisje. Ze staat op en loopt naar de deur. 'Wacht even!' zegt de jongen. 'Wil goederen zijn - nu de kids deze paar weken hun respectievelijke onderkomens in Groningen en Doorn voor Texel hebben verruild - niet aan te slepen. Je hebt je nog niet omgedraaid of de sappen, de kazen, de chips, de eieren zijn ver dwenen. Ik kom dus met volle bepakking terug uit Den Burg en rijd bijna tegen Klaas Modder aan, die met Dyo Wassink het orgeltje aan het uitladen is bij de kerk van De Waal. Geweldige mannen. (Dinsdag) Het wordt een bezig dagje. Ik ga 's morgens met een bos groen uit de tuin naar de kerk in De Waal, waar twee koorleden, Margaret en Jeanne, al druk bezig zijn hun meegebrachte takken in allerlei bochten te wringen om de kerk in een kerstsfeer te brengen. Dorps genoot Clementine heeft een paar prachtige kerststukken gemaakt, erg aardig van haar. Ik sta er wat onbeholpen bij, de anderen heb ben een beter esthetisch gevoel voor dit soort dingen dan ik. Zij doen dus het leeuwendeel en ik mag weg. De blokfluitisten Marga van der Pol en Peter Smith hebben vanmorgen al met de eeuwig trouwe super- Dyo Wassink gerepeteerd, Saskia Eelman gisterenavond (ook met Dyo en vanmiddag hebben we de fuff/'-repetitie, met iedereen dus. Wel enigszins spannend, omdat dit onze enige tutti-repetitie is. Ik heb een schema gemaakt, en ga ervan uit dat we alles binnen de tijd in elkaar kunnen passen. Fijn om met professionele musici te werken, dan kan je ervan op aan zij zelfs even op de laatste plaats bivakkeerden. Maar de laatste weken treedt enig herstel op. Zij behaalden 6526 punten en nemen geleidelijk afstand van de rode lan taarn. De topdrie in het klassement blijft ongewijzigd. Koomen en Van der Veen gaan aan kop, gevolgd door Tromp en Stark. Op ruime achter stand staan Fenny en Rob Caspers derde. In de tweede periode leiden ook Koomen en Van der Veen, maar daar hebben Weijdt en Koomen maar een kleine achter stand. Ook hier bezetten Fenny en Rob Caspers de derde plaats. Maandag 27 december wordt geen competitie gespeeld, maar houdt de club een open drive. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10,1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 je niet eerst even wat eten?' Het meisje voelt hoe haar maag samentrekt van de honger. 'Ja, lek ker.' Aan de houten tafel hebben ze een gezellig gesprek. De jongen en het meisje worden verliefd. 'Wat is je grootste wens? Ik zal hem voor je vervullen', zegt de jongen. 'Ik wil de poffertjeskraam op de Groeneplaats weer openen', zegt het meisje. De jongen kijkt haar lang aan. Twee maanden later staat het gelukkige stel achter de opge knapte en heropende poffertjes kraam op de Groeneplaats. De poffertjes zijn zo lekker dat mensen uit het hele land naar de kraam komen om ze te proeven. De jon gen en het meisje verdienen veel geld en kopen het leegstaande landhuis bovenop de Hoge Berg, dat al meer dan een jaar te koop staat. Twee maanden later trouwen ze. En ze leefden nog lang en geluk kig... dat ze zich snel en gemakkelijk muzikaal voegen. Voor de kaartverkoop heb ik weer mijn echtgenoot kunnen strikken, die nu staat te vernikkelen in het portaaltje. Maar kennelijk kan hij aardig verkopen, want hij weet ruim 60 mensen naar binnen te lokken. Met deze 'barre weersom standigheden' en alle andere kerstactiviteiten die er op Texel te doen zijn geen slechte score. Het publiek is enthousiast, we krij gen na afloop veel positieve reac ties. Het koor zong echt goed, mooi van klank, er werd goed 'gekeken' (naar de dirigent) en gereageerd en ik denk dat we de muziek goed hebben kunnen over brengen op het publiek. Ik vind het echt fantastisch als je dat met een koor kunt bereiken. Ze zijn ook super gemotiveerd. Met zo'n klei ne club zangers is ieder echt ver antwoordelijk voor z'n aandeel. Best linke soep. Als je even een rubbeltje hebt op je stem, een foute noot zingt, te hard, te zacht, te recht of juist te jubelig zingt, hoor je dat meteen. Niet dat dat een ramp is, maar toch... Ik kijk tevreden terug op het con cert: het was goed! We borrelen en praten nog wat na in het dorpshuis en ik denk aan een volgend pro ject. Het begint alweer te kriebe len. René Jager uit Den Hoorn is de volgende blogger in de serie De week van... Als eigenaar van strandpaviljoen Paal 9 beleeft hij drukke tijden, onder meer als orga nisator van een nieuwjaarsduik. Bijna zeventig combinaties doen woensdag 29 en donderdag 30 december in manege Akenburg mee aan de Kerstbokaal, die dit jaar voor de 25ste keer wordt gehouden, en de nieuwe Bixie- bokaal. De deelnemers aan de wedstrijd om de Kerstbokaal worden beoor deeld op de onderdelen dressuur, spel en springen. De jongste ruiters, vanaf zes jaar, bijten woensdag de spits af. Manege Kikkert verzorgt woensdag vanaf 13.45 uur een demonstratie voltigeren. Donderdag worden demonstraties verzorgd door Menvereniging Wad en Duin (13.45 uur) en stal Hin (16.30 uur). Springen begint op beide dagen om 15.00 uur. Het parcours bestaat uit acht hindernissen van oplopende moeilijkheidsgraad en een joker, een extra moeilijke hindernis waar mee meer punten zijn te verdienen. Publiek heeft gratis toegang. meisie ziet hoe de zee het stranc we het redden om de boot van 17.30 uur te halen? Met een aantal Texelaars staan we vanaf Den Hel der Zuid in het portaal van de trein enigszins gestrest op ons horloge te kijken. Wie rent er het eerst om de bus tegen te houden? Dat blijkt niet echt nodig, we redden het. Op de boot belt mijn dochter met de vraag waar ik ben. Op de boot dus. Zij ook. Dat was me nog niet opgevallen. Leuk toeval. Ze stu deert in Groningen aan de ALO (sportacademie) en heeft onver wacht besloten om nu al naar Texel te komen. (Zondag) Vanmiddag concert in Abcoude met 'mijn' ensemble Quintessens, een vocaal groepje dat zo'n 15 jaar geleden is ontstaan uit het koor van de Nederlandse Bachvereni ging, waarin we zongen en veel mooie, bijzondere muzikale dingen met elkaar beleefd hebben. De basisbezetting bestaat uit zes zan gers, waarmee we enkele keren per jaar optreden. De repetitie start om 12.00 uur, en dan begint iedereen een beetje binnen te druppelen. Er rijden geen treinen, dus wie met openbaar vervoer komt moet met de bus. Het café en de afsluitende bitter ballen laten we dit keer maar zit ten, je weet niet wat het weer nog gaat doen. De boot van 19.30 uur haal ik royaal. Thuis komt hond me enthousiast begroeten, zitten de kids voor de tv en is er nog een restje hutspot. Ik ben er weer. Drie dagen veel sneeuw, autowegen, treinrails gezien, de komende week blijf ik gewoon op Texel! (Maandag Vandaag een redelijk rustig dagje, een soort begin van de kerstva kantie. Nog wat dingetjes regelen voor het kerstconcert van Amici Cantus van morgen. Eerst maar even boodschappen doen. De

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7