Cjrocn c2wartsjexels in het hart. Koolhof: 'Vergoeding voor prominente r°' Giskes by elke boer op de Hogeberg'website pensioeno'e™h' gevaarlijke berm NK 'Eerste golfbal slaan in 2012' Bijzondere 'snelheidsbeperking' 1 00 Elektrische Vloerverwarming De werkzaamheden aan de restauratie van fort Redoute verlopen voorspoedig. Dat was duidelijk te zien op eerste Kerstdag, toen de grond nog besneeuwd was. www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT EP: VoordeeUand Bruining Nikadel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12536 DINSDAG 28 DECEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Novalishoeve, het Maarten huis en de Vrije School voerden donderdag een kerstspel op in de stal van de Novalishoeve. Op Waalenburg en het Grote Vlak bij Den Hoorn bonden liefheb bers eerste en tweede kerstdag de schaatsen onder. Over het park was dit jaar veel te doen. Maar hoe zag het er uit rond 1900? Klaas Uitgeest heeft er nog foto's van. De stranding van de Jonge Tjalling, het smakschip dat op de laatste dag van okto ber 1851was spraakmakend www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 (Foto Ton Zegers) De Krim heeft de hoop dat in het najaar van 2012 de eerste bal kan worden geslagen op een naar 18 holes uitgebreide golfbaan. Dat zei directeur Iwan Groothuis tij dens de uitreiking van €20.000 aan Natuurmonumenten dat 70.000 kuub grond van Utopia aan de golf baan heeft geleverd. De Krim ver wacht binnenkort een vergunning aanvraag bij de gemeente in te dienen als de milieu-effect-rappor- tage naar de beoogde uitbreiding definitief is vastgesteld. Daarna wordt ook de provincie om toe stemming gevraagd en wordt de aanvraag ter inzage gelegd. Groothuis: 'Als alles meezit, kunnen we in het voorjaar van 2012 inzaai en en zouden we in oktober 2012 het eerste balletje kunnen slaan.' Hij voegde er voorzichtigheidshalve aan toe dat in het verleden wel vaker data voorbij zijn gekomen, die uiteindelijk toch niet haalbaar ble ken. De grond van Utopia blijft tot die tijd op een stuk land nabij de golfbaan liggen. 'Niet alleen schapenhouders, maar iedere grondgebruiker in het Hogeberggebied moet een vergoeding krijgen. Gezamen lijke inzet zal ervoor zorgen dat het gebied waardevol blijft en aantrekkelijk voor boer, Texe laar en toerist.' Aldus neemt oud-landbouwvoorlichter Jan Koolhof stelling tegen het uit gangspunt dat alleen schapen houders een vergoeding krijgen via de Stichting Streekrekening, opgericht voor beheer van de Hogeberg. Koolhof werkt vanaf eind 1969 op Texel. 'Vele jaren kwam ik eens per jaar op praktisch alle land bouwbedrijven. Bedrijven van groot tot klein. Zo ook bij de boe ren op de Hogeberg. Wat mij daarbij meteen opviel, was dat er niet zoveel verschil was in grond gebruik op Texel. Ook de bedrij ven op de Hogeberg hadden grasland en bouwland. Grasland waarop melkkoeien liepen en bouwland waarop graan en akker bouwgewassen werden geteeld. Dit is anders dan wat de voorzit ter van de HG Gebiedscommis- sie, Joke Geldorp, zegt in de krant van 21 december. Daarin stelt zij dat er van oudsher geen melkkoeien grazen op de Hoge berg. Maar het is nog niet zoveel jaren terug dat er melkkoeien lie pen van de familie Jan Jakob Zijm aan de Leemkuil. Als ik op een zomerdag met een bus vol toeristen over de Hogeberg reed, roemden ze de afwisseling tussen grasland, akkerbouwgewassen en niet te vergeten de prachtige percelen bloembollen. En dan vooral lelies. De koeien zijn weg geraakt omdat de gemeenschap andere doelstellingen voor het grondgebruik op de Hogeberg had. Voor Texel kwam er in de jaren zeventig een driedeling in het bestemmingsplan Buitenge bied, waarbij allerlei waarden aan de Hogeberg werden gegeven. De agrarische bestemming werd hierbij als laatste genoemd. Het particulier bezit moest overgaan in handen van de overheid (Staatsbosbeheer), die de gron den dan moest gaan beheren. Vooral bloemrijke graslanden waren het hoofddoel. Helaas is dat niet of nauwelijks gelukt. Wel werden er meer tuinwallen geplaatst en kolken gegraven, waardoor het totaal aantal kleine percelen toenam. Beperkingen op het gebied van bemesting gaven een grasmat met land bouwkundig gezien slechte gras sen. De voedingswaarde van het te oogsten grasgewas is laag. Resultaat is het moeilijk in goede conditie houden van schapen van het Texelse ras. Het anders zo mooie afwisselende beeld van grondgebruik met akkerbouw en bloembollen is sterk veranderd. Inzaai of poten van gewassen in het voorjaar en het groeiproces naar de oogst in nazomer en herfst wordt tussen de tuinwallen met graslanden gemist. Dit geldt ook voor koeien op grasland. Dit is het resultaat van waar in de jaren zeventig voor is gekozen. In een ander artikel, van 'promi nent' LTO-adviseur de heer Ghijs- sels, las ik dat het gebied teveel kleine percelen heeft, waardoor andere gewassen niet verbouwd kunnen worden omdat er met te grote machine gewerkt wordt. Wanneer ik door Nederland rijd en op Texel kijk, is dit argument achter een bureau bedacht en onjuist. Natuurlijk zijn er kleine percelen, maar er zijn er ook nog van behoorlijke omvang. Daarop kunnen ook de meest moderne machines werken. Persoonlijk kan ik niet begrijpen dat het bestuur van LTO Texel niet meer de belangen heeft behartigd van de leden die geen schapen houden. Gezien de pro blematiek waarvoor de streekre kening is bedacht, lijkt het mij rechtvaardig dat iedere grondge bruiker in het Hogeberggebied een vergoeding per hectare krijgt. Gezamenlijke inzet zal ervoor zor gen dat het gebied waardevol blijft en aantrekkelijk voor boer, Texelaar en toerist. De nu geko zen voorwaarden voor uitbetaling van de streekrekening zijn vol gens mij onjuist omdat alle grond gebruikers door hun inzet het gebied grote waarde geven voor alle bezoekers.' Hoe staat het ervoor met mijn AOW en pensioen? Dat kan iedereen straks zien op de publiekswebsite www.mijnpen- sioenoverzicht.nl. De website is tot stand gekomen onder ver antwoordelijkheid van de Stich ting Pensioenregister, waarvan burgemeester Francine Giskes voorzitter is. 'Al vele jaren wordt vanuit poli tiek, wetenschap én burgers het nut van een pensioenregister onderkend', schrijft Giskes in het voorwoord van het jaarverslag van 2009 van het Pensioenregis ter. In 2006 werd de verplichting om te komen tot een pensioenre gister in de wet opgenomen. Van af dat moment werkt de pensi oensector aan het realiseren daarvan. Nadat de voorbereidin gen in 2007 zijn gestart, werd de gelijknamige stichting opgericht op 7 mei 2008. Circa 600 Neder landse pensioenfondsen, pensi oenverzekeraars en de Sociale Verzekeringsbank zijn in de stich ting vertegenwoordigd. Giskes, oud-kamerlid voor D66, vervult de rol van onafhankelijk voorzit ter. De informatie over het AOW en pensioen is vanaf 6 januari 2011 beschikbaar voor elke burger. Minister Henk Kamp van Sociale Zaken en Werkgelegenheid neemt die dag de website www.mijn- pensioenoverzicht.nl, de publieks website van het Pensioenregister, officieel in gebruik. Daarbij ver zorgt Giskes een inleiding. Wie de stand van zijn AOW en (aanvullend) pensioen wil chec ken heeft zijn DigiD nodig om te kunnen inloggen. Daarmee is de privacy gegarandeerd. De site iaat de AOW zien en het pensioen dat via het werk is opgebouwd. Ook kan men raadplegen hoeveel nabestaandenpensioen er is na overlijden. Niet te zien is wat men zelf bijvoorbeeld via een koop sompolis nog geregeld heeft. Het voorzitterschap van Giskes van de Stichting Pensioenregister staat onder het kopje Nevenfunc ties vermeld op de website van de gemeente Texel. Daar staat ook dat de burgemeester voorzit ter is van de Raad van Toezicht van HIVOS (Humanistisch Insti tuut voor Ontwikkelingssamen werking). (Advertentie) <jrocn Tjj/artsJixcls in hel harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. In Midden-Eierland verscheen in merkwaardige snelheidsbeperking, het kerstweekend een wel zeer

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1