Blikvanger promoot Texel Texeltruck: van Urk tot het Ruhrgebied ouaasod TEXELSE 5 COURANT Eric Dros ontwikkelt denksport Gunzi Haskoning Wat ik zeggen wou If DINSDAG 28 DECEMBER 2010 Sommige nieuwsberichten dwin gen bijna tot lezersreacties; de berichtgeving over de plannenma kerij van Royal Haskoning vormde nu de aanleiding. Een kolom op de voorpagina en dan nog eens een halve bladzijde op pagina 13 van de krant van vrijdag, gevuld met ronkende retoriek en holle frasen. 'Noorderhaaks onbekend en ondergewaardeerd' (door wie?) 'Verlatenheid zo bijzonder; toch moet je er iets mee!' (van wie?) Mogelijkheden groot: als zandbek- ken, regenwateropvang, voor het opwekken van energie. Je moet er iets mee, toch? Regenwater opvan gen... voor natuurdoeleinden maar liefst! Denk niet dat Haskoning geen groen hart heeft en al die regen die naast de natuur valt, dat kunnen we niet toestaan. Mogelijk heden voor windenergie, maar ja, dat ligt gevoelig op Texel. Tot zo ver weinig bijzonders; onderne mend Nederland likt zich de vin gers af, maar daar hadden ze het toch al druk mee. Ernstiger is de retoriek waarmee Haskoning ons verzekert dat het goede bedoelin gen heeft. Haskoning wil de zand plaat vastleggen (hij verplaatst immers) zonder haar unieke dyna mische kwaliteiten te beteugelen. Lees deze laatste zin zelf nog maar een keertje. Haskoning wil de eco logische waarden uitbouwen, maar heeft dan wel de steun van de lokale gemeenschap nodig (par don? De Razende Bol is een toe vluchtsoord voor zeehonden en vogels staat er in het artikel, gaan we een stemming uitschrijven?) Building with Nature, ecodynami- sche ontwikkeling, gedacht wordt aan een dijkje (lief woordje), natuur waarden worden niet aangetast, eerder versterkt. En vergeet niet, het gaat om ontwikkeling van de kenniseconomie, Haskoning heeft de juiste partners, onze eigen ener giebehoefte staat op het spel, Has koning heeft geoefend op het pal- meneiland in Dubaï (een kras staaltje van duurzame ontwikke ling), goed voor de werkgelegen heid en als allermooiste: om zo volwaardig bij te dragen aan een duurzame economische ontwikke ling van Noord-Holland Noord, met behoud en uitbouw van ecologi sche waarden. De tranen springen me in de ogen. Wat mooi! Alle buz- zwoorden zijn gevallen en Hasko ning wast zich de handen overi gens meteen in onschuld ('wij komen hier niet om de boel te ont wikkelen, maar om de kansen te inventariseren'). Hoe het mogelijk is dat Gerard Timmerman deze kletspraat zonder commentaar heeft kunnen reproduceren, is al bijzonder, maar het zou beter zijn wanneer er zonder omhaal, zonder valse verwachtingen te wekken, gezegd zou zijn waar het om gaat. Haskoning stelt de industriële ont wikkeling van een vastgelegde Razende Bol voor. Bouwend Nederland: verenigt u, leg die wil dernis voor eeuwig vast met een 'dijkje', bouw vol die plaat, een mooie kernenergiecentrale mis schien? Schijnt weer bespreekbaar te zijn en de bevolkingsdichtheid in de kop van Noord-Holland is er laag genoeg voor, net als bij Bors- sele. Koelwater rondom. Likt uw vingers. De lokale bevolking zal niks zeggen. Nestkast tegen de gevel en de natuurwaarden zijn geregeld. Klare taal, daar vragen onze kiezers om, geen omwegen. Oh ja, ik ga op vakantie naar Brazi lië volgend jaar, je schijnt daar mooie ongerepte natuur te heb ben. Zouden die rot-Brazilianen nou eens met hun tengels van dat oerwoud af willen blijven? Mis schien een leuke klus voor Hasko ning. Kees Camphuysen, Den Hoorn. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Typische opstelling bij een groot ev Hoeveel uren zou hij met zoveel plezier al hebben doorgebracht achter het stuur? op de Texeltruck niet mocht ont breken. Het havenfestival in haar eigen woonplaats was volgens de chauffeurs niets minder dan 'de gouden tip'. Ze won de eerste prijs, een rondrit, die ze haar echt genoot cadeau deed. Overigens waren niet alle tips bruikbaar. 'Want hoe opvallend de Texeltruck ook is, hij ook gróót en daardoor past hij soms niet op de gedachte plek. Dat ondervonden wij in Hasselt, waar de organisatie zijn best had gedaan om die blik vanger van Texel midden in het oog van de markt te plaatsen. De piekwas inderdaad prachtig, maar wij konden hem niet bereiken door de te krappe straatjes...', meldt de nieuwsbrief. De zondag na de havenfeesten in Alblasserdam maakte de truck een tocht door de Randstad, onder meer door het centrum van Den Haag, over de drukke A44 en door Haarlem en Zaanstad. Op 19 september volgde nóg een rond rit, waarna de truck op 26 septem ber op de Groeneplaats stond, bij de finish van de Texel Halve Mara thon. Niet alleen als 'beeldvullen- de blikvanger', maar ook als onderkomen voor de organisato ren, die met recht 'bovenop' het evenement zaten, en voor VIP's. Fragment van een fotocompilatie uit de nieuwsbrief van de stichting Promotietruck Texel. 'Zijn jullie dan échte Texelaars? En zijn jullie dan helemaal van dat eiland naar hier gekomen met die grote wagen?' De 'bemanning' van de Texeltruck wordt vaak met verbazing wel kom geheten op de evenemen ten die ze bezoeken om Texel te promoten. Dat hun aanpak werkt, daar zijn ze van over tuigd. 'Reken maar dat de naam Texel nog lang blijft hangen; lang nadat wij ons wervende betoog hebben gehouden en lang nadat wij alweer zijn ver trokken naar huis.' Dat staat te lezen in de deze maand verschenen nieuwsbrief van de Promotietruck Texel, naast de opmerking dat de truck 'een andere belevenis' voor de in Texel geïnteresseerde mensen biedt wanneer zij zelf hun informatie zouden halen van het 'weliswaar uitstekende maar naar verhouding wat anonieme Texel.net. Inder daad een toege voegde waarde!' De Texeltruck beleefde een druk jaar. In een niet eens volledige opsomming rept de nieuwsbrief over een grote hoe veelheid activiteiten. Deze begon nen in maart, toen de balie van de VW werd verbouwd en de truck gedurende de hele maand dienst deed als informatieruimte. 'Het was knus, gezellig, compact maar comfortabel in de oplegger en vooral eens wat anders', vonden de medewerksters. In april volg den 'als opwarmertje' enkele rondritten door Nederland en Bel gië, waarna de truck op verzoek van de VW op 5 mei prominent aanwezig was op de 65ste Bevrij dingsdag. Het voertuig stond er samen met drukbezochte kramen van de WV en de stichting Echt Texels Product. Veel belangstel ling was er ook tijdens de Schol Promotieweek in Urk, waar de truck twee dagen stond. Naast het maken van diverse rondritten gaf de truck in juni acte de présence op de open dagen die de luchtmacht in Gilze Rijen hield, een evenement dat maar liefst 250.000 bezoekers trok. Ook het 'altijd gezellige en drukbe zochte Historisch Weekend' in Den Helder werd aangedaan. 'Het accent lag hier op de dagjestoe risten, die vanuit hun logeeradres in de kop van Noord-Holland een dagje naar Texel komen als ken nismaking'. Op 2 en 3 juli volgde een grote rondrit door oostelijk Nederland en het Ruhrgebied in Duitsland, als voorafje voor de jaarmarkt in Millingen aan de Rijn. 'Later in juli en begin augustus hebben de ver schillende chauffeurs zich nog kostelijk vermaakt met enkele rondritten. Tijdens die ritten wor den op stopplaatsen en passant de Texeltruck-informatietassen uitgereikt aan de altijd aanwezige belangstellenden.' In augustus stonden bezoekjes aan grote markten in Hasselt en Eist op het programma en op 18 september de havenfeesten van Alblasser dam. 'Een topper, met passende omzet in brochures en infotassen.' De dag ervoor had de truck een gast mee. Het was de echtgenoot van een mevrouw uit Alblasser dam die had gereageerd op de 'Texeltruck Prijsvraag', een oproep om belangrijke en interessante evenementen door te geven waar- Op de eerste zondag van oktober was de Texeltruck present op de Transportshow, een groots opge zet evenement in en rond de Vee markthallen in Utrecht, met oldti mers, zwaar transport, kranen, bergingsmaterieel, een uitgebrei de markt en de hele dag live muziek. Meest prominente gast was de firma Mammoet, bekend geworden door de berging van de Russische onderzeeboot Kursk en het diep onder water in stukken zagen van het in het Kanaal ver gane autotransportschip Tricolor. 'De Transportshow trekt veel publiek en is uitgegroeid tot een familie-evenement met zo'n 30.000 bezoekers uit het hele land. Door onze goede connecties met de organisatie krijgt de Texel truck hier al jarenlang een speciale plaats. Onze aanwezigheid op deze dag heeft dan ook in belang rijke mate bijgedragen aan de naamsbekendheid van de truck - dus ook van Texel. Als enige mogen wij daar ook kosteloos promotieactiviteiten bedrijven, waardoor deze happening als een volwaardige Texel-promotie- markt kan worden beschouwd.' In het tweede week end maakte de truck een grote rondrit door het zuiden van Nederland, België (Brussel, Gent en Antwerpen), Limburg en het oosten van Neder land. De stichting zou het jaar graag besluiten met enkele rondritten. Omdat er tussen kerstmis en nieuwjaarsdag veel recreatiever- keer op de weg is, wordt deze week als zeer geschikt gezien om promotiewerk te bedrijven. Het slechte weer lijkt echter roet in het eten te gooien. Niet alleen mag het niet glad zijn, ook mag er niet te veel zout op de weg liggen. 'Want daarvoor zijn wij te zuinig op het onze fraaie Texeltruck.' exeltruck irweg in iland. oonlijke matie voor en oud. Met 'gunzi' ontwikkelde oud- Texelaars Eric Dros een bord spel dat volgens degenen die het tot nu toe gespeeld hebben het midden houdt tussen scha ken en dammen. Dros ontwikkelde zijn spel naar aanleiding van een bezoek aan Gunzi in het binnenland van Suri name. 'In dit gebied, waar weinig mogelijkheden tot scholing zijn, vervult een denkspel een belang rijke functie voor de ontwikkeling van de opgroeiende jeugd', meldt hij in een persbericht. 'Een denk spel leert hen oplossingsgericht denken. Ook zullen ze zich beter kunnen concentreren op een pro bleem. Wanneer deze vaardighe den in het gewone leven worden toegepast, zal dit de kansen op een plezierig leven ongetwijfeld verhogen.' Omdat Dros daar de inspiratie voor het spel kreeg, kreeg dit de naam van het dorp. Gunzi lijkt zo complex als scha ken, maar kent minder regels. Dat heeft het dan weer met dammen gemeen. Het is een spel voor twee spelers, die bij aanvang bei den over achttien identieke stuk ken beschikken. Deze -driehoeki ge- stukken kunnen tijdens het spel echter van eigenaar verwis selen. 'Het spel kan in zijn schijn bare eenvoud laag na laag wor den uitgediept', schrijft Dros. 'Het wachten is nu nog op de nieuwe grootmeesters.' Gunzi is in ieder geval uitgebreid geprobeerd en getest door Martin Vlaming, ook oud-Texelaar. Ook hij trekt vergelijkingen met scha ken en dammen, die zich ook op het eerste gezicht als eenvoudig voordoen. Wel geeft hij aan dat de zeshoekige velden op het bord vervreemdend werken. 'Wij zijn gewend om digitaal te denken, in vierkanten. Links rechts, onder boven.' Het meest fascineren echter vindt Vlaming het omdraai en (en dus van kamp veranderen) van de stukken, wat hij zelf 'beke ren' noemt. 'Het correspondeert met het moderne bedrijfsleven en de politiek. Mensen van de SP worden zomaar bekeerd tot de PW of omgekeerd. Vroeger was je een verrader van het proletari aat als je uit de communistische partij ging. Tegenwoordig kante len of bekeren mensen maar raak.' Niet alleen is het spel via de web site (www.gunzi.nl) te bestellen, ook zijn de spelregels er te vin den, samen met instructiefilm pjes. Persoonlijke bezorging is mogelijk in Amsterdam, Gronin gen en op Texel. Hoewel de weerberichten elders bar en boos waren, kon op Texel maar korte tijd geschaatst worden. Zoals op eerste Kerstdag, toen menigeen zijn geluk beproefde bij de molentjes in Waalenburg. Bakker Bos Moet Blijven! De sluiting van Bakker Bos in de Weverstraat per 1 januari houdt de gemoederen bezig, getuige de pamfletten met het opschrift 'Bakker Bos moet blijven'. Wie de posters heeft opgehangen was bij de mede werkers vrijdag niet bekend. (Foto Jeroen van Hattum) Een kleine honderd mensen bezochten op Kerstavond de Wadden- kerk in De Cocksdorp voor de samenzang. Dit jaar werd voor het eerst een kerstspel opgevoerd. Kinderen uit het dorp vertelden het verhaal van de ezel, die met Jozef en Maria was meegekomen. Daarnaast waren er muzikale optredens en werd er veel gezongen. (Foto Fred van Helden) Een traditie die al zo lang bestaat, dat niemand meer anders weet. Muzikanten van Excelsior die op eerste kerstdag in alle vroegte de straat op gaan om kerstliedjes te spelen. De blazers brachten zater dagmorgen op verschillende plekken in het dorp kerstmuziek ten gehore. Zondagmiddag tweede kerstdag stroomde de Maartenskerk vol voor het kerstconcert, met medewerking van Dyo Wassink (orgel) en Saskia Eelman (zang). (Foto Gerard Timmerman) Aan de Zaandammerdijk is een begin gemaakt met de sloop van een woning van de familie Vlek. Het huis maakt plaats voor een stolpwo- ning, die is getekend door Architektenbureau Louis Uriot en wordt gebouwd door bouwbedrijf Frans Zegel. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5