Standaardwerk over Brits-Indiërs Winterbosloop: 37ste editie TEXELSE 7 COURANT Inschrijving biljartstrijd bijna gesloten Model Racing Programma zaalvoetbal ZDH voetbalt op nieuwjaarsdag Denise Betsema wint in Enkhuizen 'Zeehond niet altijd in nood' Rondje door het park, rond de kerk Tussen mei en september 1943 waren op het eiland soldaten gelegerd van het ll/IR 950, het Legion Freies Indien, de zoge heten Brits-Indiërs. Over de geschiedenis van dit legioen verscheen onlangs het stan daardwerk For Free India. Het verblijf op het eiland maakt maar een klein deel uit van het ruim 400 pagina's tellende boek, geschreven door de Britse Martin Bamber en Aad Neeven uit Oost huizen, die ook de uitgave ver zorgde. De geschiedenis van het Legion Freies Indien begint in 1939, als Engeland betrokken raakt bij de Tweede Wereldoorlog. Sol daten uit India -toentertijd een Britse kolonie- melden zich aan voor het Engelse leger en worden ingezet in de strijd in Noord-Afrika. Verslagen en gevangen genomen door het Afrika Korps van de Duit se generaal Rommel, raken zij onder de indruk van de charisma tische Subhas Chandra Bose. Hij weet een grote groep soldaten over te halen zich aan te melden voor een uit Indiërs bestaand Duits legeronderdeel, dat zich zal inzet ten voor de onafhankelijkheid van India. Het Legion Freies Indien, Infanterie Regiment 950 (Indische Freiwilli- gen Legion der Waffen-SS) zal nooit voor het gestelde doel strij den. De soldaten worden ingezet bij de Atlantikwall en brengen de oorlog vooral in Frankrijk en Neder land door. Tegen het eind van de oorlog trekt het legioen zich terug naar Duitsland en uiteindelijk wordt het in de Oostenrijkse Alpen ver slagen door de Geallieerden. De soldaten worden door de Britse legerleiding als verraders gezien - zij hebben tenslotte hun eed van trouw aan de Britse zaak verbro ken- en gevangen gezet in kampen in India. Daar blijven zij tot de onaf hankelijkheid van India in 1946. Op 22 mei 1943 arriveert een groep soldaten van het legioen op Texel. Eén compagnie wordt gelegerd bij De Koog, een tweede bij De Cock- sdorp en een derde bij de Slufter. De groep in De Cocksdorp wordt voor een deel gelegerd in houten barakken van de Grenzschütz. Vol gens Bamber en Neeven trekken de donkere soldaten met hun tul band behoorlijk de aandacht van de plaatselijke bevolking. De ver houdingen lijken goed, al hoeft de burgemeester niet tot maatregelen over te gaan zoals in Zandvoort, waar de omgang tussen plaatselij ke schonen en de Brits-Indiërs streng in de hand werd gehouden. Dit kon echter niet voorkomen dat bij het vertrek van de soldaten menig Zandvoortse haar tranen niet kon bedwingen omdat zij niet alleen haar geliefde, maar ook de vader van haar kind zag vertrek ken. Daarbij zij opgemerkt dat het legioen aanzienlijk langer in Zand voort verbleef dan op Texel. Een incident deed zich voor op 29 mei (1943), toen Schütze Nattu Ram van de zevende compagnie in een Duits mijnenveld in Eierland om het leven kwam. Zijn lichaam werd volgens de Hindoestaanse rite van Antyesti aan de kust ver brand en zijn as over zee ver strooid. De gedachte daarachter is dat al het water zich uiteindelijk vermengt met dat van de heilige Ganges. In het boek van Bamber en Neeven staan foto's van de cre matie bij De Cocksdorp. Duidelijk is te zien dat de brandstapel werd gemaakt van takken, stro en jut- hout. De Brits-Indiërs verlieten het eiland op 17 september 1943 om gele gerd te worden in Les Sables- d'Olonne, ongeveer honderd kilo meter ten zuiden van Nantes. Hoewel hun aanwezigheid op het eiland door de geschiedenis wordt overschaduwd door de komst van en Georgisch bataljon, met de daarop volgende gebeurtenissen, maakt hun verblijf wel degelijk deel uit van Texels oorlogsverleden. Het (in het Engels geschreven) boek van Bamber en Neeven ver telt de geschiedenis van het legi oen vanaf het allereerste begin tot het einde van de oorlog en ver haalt ook over de gebeurtenissen nadien. In appendices en een uit gebreid notenapparaat wordt bovendien veel achtergrondinfor matie gegeven. Het geheel is rijke lijk geïllustreerd met originele foto's, landkaartjes en nieuwe foto's van uniformen en paraferna lia. Ook zijn veel originele docu menten afgedrukt, die in de tekst vaak in het Engels worden weerge geven. Het boek kost €62,- en is te bestellen via www.freeindianlegi- on.info. Soldaten van het Legion Freies Indien in 1943 onderweg naar Texel. Op de achtergrond is duidelijk de veerboot te herkennen. Op het strand bij De Cocksdop werd in mei 1943 het lichaam van Nattu Ram gecremeerd. Te zien is hoe voor het vervaardigen van de brandstapel gebruik werd gemaakt van juthout. DINSDAG 28 DECEMBER 2010 Wie zich nog niet heeft aange meld en toch aan het Texelse kampioenschap biljarten wil meedoen, moet zich haasten. Inschrijven kan nog tot maandag 3 januari. Aanmeldingen kunnen worden gedaan via de veertien Texelse bil jartverenigingen. Niet-leden kunnen zich direct wenden tot de organisa tie, tel. 06-51860458 of e-mail johnsessink60@hotmail.com. De inschrijfkosten bedragen maximaal €5,50 per spelsoort. De kracht van dit (open) kampioen schap is dat elke Texelaar, man of vrouw, wordt uitgedaagd om zijn of haar krachten met andere Texelaars te meten. Om iedereen een reële kans te bieden kampioen te worden, zijn er diverse categorieën, voor zowel sterke als minder begaafde biljarters. Er zijn drie spelsoorten: libre, bandstoten en driebanden. Voor 55+-ers bestaat ook de moge lijkheid om 's middags te biljarten. Verwacht wordt dat de 150 inschrij vingen van het afgelopen jaar ruim zullen worden overtroffen. Dat is voor de organisatoren reden geweest op voorhand scenario's te bedenken om de indelingen soepel te laten verlopen. Het kampioenschap wordt in de week van zaterdag 5 tot en met zondag 13 februari op zeven wed strijdtafels gespeeld in dorpshuis De Hof in de Koog. Alweer voor de 37ste keer orga niseert Atletiekvereniging Texel de Sport 2000 Texel Winter bosloop. Deze wordt zondag 2 januari gehouden. Er zijn klassementen in diverse categorieën. De jongste jeugd, tot en met 9 jaar, loopt 1250 meter. Jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar moeten 2500 meter afleggen. Voor jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar en voor recreanten is de afstand 4,4 kilo meter. De wedstrijd voor mannen en vrouwen, ten slotte, gaat over 8,8 kilometer. Voor de jeugd is er eremetaal te winnen en voor de wedstrijd over 8,8 kilometer zijn er waardebonnen voor de winnaars, beschikbaar gesteld door Sport 2000. Net als voorgaande jaren zijn er prijzen voor de atleten die het beste voorspellen hoe lang ze over hun 4,4 of 8,8 kilometer doen. Inschrijven kan men vanaf 10.15 uur in het restaurant van Bos en Duin aan de Bakkenweg, vlakbij de start. Deelname kost €1,50 voor de jeugd en €3,- voor ouderen; Leden van AVT krijgen korting. Het start schot voor de jeugdwedstrijden over 1250 en 2500 meter klinkt om 11.00 uur. Direct na de finish wor den deze atleten gehuldigd. Daar na, rond 11.20 uur, gaan de andere categorieën van start. Meer informatie staat op de web site www.avtexel.nl. De 24-minutenrace van Model Racing Texel, die woensdag in de Burgemeester de Koninghal in Den Burg zou worden gehouden, gaat wegens een gebrek aan belang stelling niet door. Het evenement wordt mogelijk op een later tijdstip alsnog gehouden. Woensdag 29 december 19.20 SVO 3-ZDH 1 vPutten 20.15 Koog 2-Krim 2 vPutten 21.05 Texel 3-RAB 5 Arnout Zaaldienst: Klif/Steenenplaats Donderdag 30 en vrijdag 31 december Geen zaalvoetbal Uitslagen: D-jeugd: Mantje D1-Mantje D2 7-3. Beker tweede klasse: Klif/Steen 6-Mantje 4 2-7, Oosterend 3-Klif/Steen 5 1 -8, Texel 5-Klif/ Steen 3 4-5, Oosterend 2-Klif/Steen 4 6-5, Klif/Steen 8-ZDH 1 3-5, RAB Bouw 7-Krim 5 12-3. Beker hoofdklasse/ eerste klasse: RAB Bouw 4-RAB Bouw 5 6-8, Krim 2- Oosterend 1 4-6, Mantje 2-Texel 3 3-4, RAB Bouw 3-RAB Bouw 6 1-6, RAB Bouw 1-Krim 1, 15-4, Klif/Steen 2-Klif/Steen 1 0-7, Koog 2-Texel 2 1-16, Sport 2000 2- Mantje 3 1-3. Tweede klasse: Mantje 4- Klif/Steen 7 6-0, Eerste klasse: Klif/Steen 2-Mantje 2 1-2. De vraag is nog even of het veld op tijd sneeuw- en vorstvrij is, maar als dat het geval is, dan speelt ZDH zaterdag 1 januari de traditionele nieuwjaarswedstrijd tegen een elf tal oud-Zwaluwen. De spelers komen om 13.30 uur in de kantine aan de Witteweg nabij Den Hoorn bij elkaar voor een kop soep, waar na de wedstrijd om 14.30 uur begint. Aansluitend, vanaf 16.00 uur, is er een receptie. Denise Betsema heeft op twee de kerstdag in Enkhuizen de laatste wedstrijd van de Rabo Top-competitie voor mountain- bikers gewonnen. Op het besneeuwde en hard bevroren parcours was ze oppermachtig. Betsema sloeg direct na de start een gat met de concurrentie, die uit slechts vijf renners bestond, om in de loop van de race steeds verder uit te lopen. Opvallend was dat ze ondanks de gladde boch ten niet één keer onderuit ging. Ten slotte passeerde ze onbe dreigd als eerste de finish. Het was de derde keer op rij dat Betsema de wedstrijd in Enkhui zen winnend afsloot, zodat ze de wisselbeker mocht houden. In het eindklassement, dat ze de voorgaande twee jaar won, kwam ze niet verder dan de vijfde plaats. De Oudeschildse maakte een wei nig gelukkig seizoen door. Ze mis te twee wedstrijden door ziekte, waaronder die van vorige week op Texel. Een andere keer versliep ze zich en moest ze eveneens ver stek laten gaan. In Petten ver scheen ze wel aan de start, maar was ze zo verkouden, dat ze genoegen moest nemen met een zevende plaats. Uiteindelijk ver overde ze twee eerste plaatsen, werd ze een keer tweede, een keer vierde en een keer zevende. Een stimulans vormde wel de uit nodiging om komend seizoen lid te worden van het Giant Theo Schilder Tweewielers Dealer, waar bij ook andere sterke renners zijn aangesloten. Daarnaast was ze eind november gast bij een door de bondscoach georganiseerde informatiedag voor talenten. Betsema kreeg er niet alleen aller lei tips, maar onderwierp zich ook aan een krachttraining en trainde er op de fiets. Zeehonden vinden het prettig om af en toe op het droge te lig gen en hebben dus niet altijd hulp nodig als ze op het strand liggen. Die boodschap heeft Ecomare voor Texelaars en toe risten die tijdens een strand wandeling een zeehond aantref fen. 'Zeehonden vinden het prettig om af en toe op het droge te liggen. In de Waddenzee doen ze dat meest al op de zandplaten. Als ze in de Noordzee zwemmen en willen rus ten, zijn ze aangewezen op het strand. Bij drukte zullen ze het strand niet op gaan, maar nu het er stil is doen ze dat soms wel', meldt Ecomare in een persbe richt. Ecomare raadt wandelaars aan het dier eerst van een afstand te observeren. Zijn er verwondingen zichtbaar, is er bloed te zien of is het dier verstrikt in zwerfvuil, dan is het zaak zo snel mogelijk Eco mare te bellen. Ook als de rob duidelijk te mager is, is het ver standig te bellen. 'Een gezonde zeehond is rond.' Bij twijfel is het goed eerst even verder te wande len en op de terugweg te kijken of het dier er nog ligt. 'Zwemmen er andere zeehonden in de buurt, ga er dan vanuit dat het goed is.' Voor Ecomare is het belangrijk dat de locatie van de zeehond goed wordt doorgegeven, zodat de dier- verzorgers hem kunnen vinden. Momenteel is het behoorlijk vol in de zeehondenopvang van Eco mare. Er zijn zowel jonge grijze zeehonden als gewone zeehonden in de opvang. De opvangzeehon- den zijn voor het publiek toegan kelijk. BURG-TEXEL Ingang Park Uit het archief van Klaas Uitgeest doken de bijgaande foto's op. Allereerst een ingekleurde foto van voor 1908 van de ingang van het park aan de kant van de Park straat. Daar werd het park met een hek tussen twee gemetselde pila ren afgesloten. Op de tweede foto is goed te zien hoe het netjes ver zorgde park er in het vroege begin van de twintigste eeuw uitzag, met keurige paden en kleurrijke bloem bedden. De derde foto is van iets later datum. Te zien is dat banken zijn klaargezet, waarschijnlijk voor een optreden in de muzieknis. Geheel links is nog juist een hoekje te zien van de volière die in ieder geval tot de oorlog in het park heeft gestaan.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7