1EXBJVGBSCA.nl M TEXELSE 2 COURANT ■Mi S7V a Automatische innamerobot bij bibliotheek Achter de schermen van het koninklijk huis Texel als afstudeerproject VRIJDAG 7 JANUARI 2011 Boerenkool eten in De Koog Inwoners van De Koog kunnen zaterdag 29 januari in dorpshuis De Hof aanschuiven voor de traditionele boerenkoolmaaltijd, georganiseerd door de dorps commissie. Naast boerenkool staat er ook zuurkool op het menu. Voor kinderen zijn er pan nenkoeken. Deelname kost €6,- voor volwassenen en €1,- voor kinderen. Opgeven kan tot 26 januari bij W. van Benthum, tel. 317936. De avond begint om 17.30 uur. Snertwandeling nationaal park Het nationaal park Duinen van Texel is zondag 9 januari een van de zeven locaties in Nederland waar mensen kun nen meelopen in de snert wandeling van Staatsbosbe heer. Deelnemers aan de wandeling vertrekken tussen 12.00 en 16.00 uur bij Ecomare. Zij kun nen kiezen uit een wandeling door het Alloo (4,9 kilometer) en een wandeling door de Seeting en de Muy (11,3 km). Deelname kost €10,-. De andere snertwandelingen van SBB worden gehouden in De Groote Peel, Appelscha, Schoorl, Herkenbosch, Drou- wen en Bant. De afstanden ver schillen van vijf kilometer (op Texel) tot 14 kilometer in het Drents-Friese Wold bij Appel scha. Alle wandelingen worden besloten met een kom erwten soep. Een uitgebreid overzicht is te vinden op www.staatsbos- beheer.nl/snertwandeling. Wad Zou 't in De Compagnie De Texelse band Wad Zou 't geeft met de nieuwe drummer Hans Vlaming zondag 9 januari een nieuwjaarsconcert in café De Compagnie op de haven in Oudeschild. Het optreden begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. FNV Vrouwen De FNV Vrouwen komen dinsdag 11 januari om 20.00 uur bijeen in De Poort aan de Elemert in Den Burg. Het eendagsbestuur heeft als gastspreker wethouder Hennie Huisman uitgenodigd. Zij spreekt over schuldhulpverlening. De bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg is verbouwd. Dat valt bij binnenkomst direct al op. De kasten met boeken staan ruimer opgesteld en daar door lijkt de ruimte groter, maar vooral valt de van jut- en stei gerhout gemaakte balie op, veel kleiner dan de vorige. De nieuwe balie is het gevolg van de ook in de bibliotheek voort schrijdende automatisering. Met de ingebruikname van twee uit giftecomputers en een innamero bot is het niet meer nodig dat klanten hun boeken bij de balie aanbieden voor de administratieve afhandeling, ledereen met een bibliotheekpas kan zelf zijn boeken door de computer laten scannen en laten noteren. Teruggave is nog eenvoudiger. In de hal is een inna merobot geplaatst, op het gezicht nauwelijks meer dan een grote brievenbus. Hierin kunnen de geleende boeken worden gelegd, waarna de verdere administratie volledig automatisch verloopt. Aan de achterkant ziet de robot er iets ingewikkelder uit. De ingeleverde boeken komen op een lopende band en worden gesorteerd in boe ken voor volwassenen en kinderen, om vervolgens in een container te belanden. Mensenhanden komen er weer aan te pas als de boeken uit de container worden gehaald en teruggeplaatst worden in de kas ten. De kasten lijken ook een metamor fose te hebben ondergaan, maar dat is volgens locatiemanager Maaike Vonk gezichtsbedrog. 'Wel is de opstelling veranderd. We zijn weer terug naar de klassieke bibli- otheekopstelling, omdat mensen de diagonale opstelling toch lastig vonden.' De nieuwe opstelling heeft een breed middenpad tot gevolg, dat als een weg moet lei den naar het historisch informatie punt dat tegen de achterwand moet komen. 'Daarvan was de levertijd iets langer', verklaart Vonk de nu nog lege wand. Informatieavond voetreflextherapie In het Kunsthuys in de War moesstraat in Den Burg ver zorgt Manda Bergsma donder dag 13 januari een voorlichtingsavond over voetre flextherapie en de opleiding tot voetreflextherapeut. Voetreflextherapie gaat er van uit dat het hele lichaam wordt weer spiegeld op de voet en dat voet massage helpt bij lichamelijke of geestelijke klachten. Deelnemers aan de opleiding, die op 21 januari van start gaat, krijgen les in voetre- flexologie, handreflexologie, meri- diaanleer, vijfelementenleer, cha- kra's, metamorfosemassage, sociale vaardigheden, bewustwor ding, het opzetten van een praktijk en medische vakken. De cursus wordt gegeven op vrijdag van 10.00 tot 20.30 uur en op zaterdag van 9.30 tot 13.15 uur in Stayokay aan de Haffelderweg. Tijdens de voorlichtingsavond in het Kunsthuys, die om 19.30 uur begint, legt Bergsma uit wat deze vakken inhouden. Voor meer infor matie: tel. 319708 of www.voetre- flexologie.com. De eerste voorstelling van 2011 in de FilmArt-ser\e bij Cinema Texel is woensdag 12 januari Majesteit, een speculatief kijkje achter de scher men van het koninklijk huis, in een tijd dat de Oranjes gedwongen worden zich van een menselijke kant te laten zien. Het verhaal begint op Prinsjesdag, een jaar na de dood van haar echtgenoot Claus. Koningin Beatrix voelt zich eenzamer dan ooit en twijfelt aan alles. Aan de monarchie, aan de betrouwbaarheid van haar zoons en vooral aan zichzelf. Wanneer premier Balkenende op het laatste moment de troonrede wil verande ren, lopen de spanningen hoog op. Beatrix verzet zich. Zij wil niet lan ger een vrouw zijn die danst op de muziek van anderen. De film belicht niet alleen de rol van Beatrix als liefdevolle echtgenote, moeder, hoofd van de regering en vorstin, maar gaat ook over tradities, liefde, verdriet, twijfel, intrige en macht. Een groot deel van de andere films is geprolongeerd. Daaronder ook de komedie Little Fockers, het der de deel in de serie die tien jaar geleden begon met Meet the parents. In de nieuwste film lijkt Greg Focker (Ben Stiller) eindelijk geaccepteerd door zijn eigenzinni ge en achterdochtige schoonvader Jack Byrnes (Robert de Niro). Maar wanneer de jonge vader van twee kleine Fockertjes gaat bijklussen bij een farmaceutisch bedrijf krijgt Jack toch weer argwaan. Opnieuw moet Greg bewijzen dat hij geschikt is als echtgenoot voor Pam (Teri Polo). In de Nederlands gesproken jeugd film Megamind: Superschurk pro beert de even briljante als duivelse superschurk Megamind al twintig jaar de macht op aarde in handen te krijgen, maar weet zijn aartsvij and Metro Man dat elke keer te voorkomen. Wanneer Megamind zijn rivaal per ongeluk om het leven brengt, is hij ten einde raad, want zonder strijd is er ook niet veel aan. Uit wanhoop besluit hij een nieuwe en veel sterkere held te creëren. Loft is een Nederlandse remake van het gelijknamige Vlaamse bios coopsucces uit 2008. Het verhaal gaat over vijf getrouwde mannen, die in het grootste geheim een loft (soort appartement) delen, waar ze in alle rust hun minnaressen en nieuwste veroveringen kunnen ont vangen. Op een ochtend vinden ze er het lijk van een jonge vrouw. Geen van de vrienden kent haar, weet waar ze vandaan komt of hoe ze er terecht is gekomen. Ook nog een weekje te zien is New Kids Turbo, gebaseerd op de bekende komedieserie over hang jongeren in het Noord-Brabantse dorp Maaskantje. Daarin zijn Ger- rie, Richard, Rikkert, Robbie en Barrie slachtoffer geworden van de crisis. Door misverstanden zijn ze niet alleen hun banen kwijtgeraakt, maar zijn ook hun uitkeringen stop gezet. Ze zien nog maar één oplos sing: nergens meer voor betalen. Maar dat stuit - uiteraard - op pro blemen. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. De automatisering heeft voorals nog geen personele gevolgen. 'De bedoeling is om vaker open te zijn. Dat kan nu nog niet, omdat we nog afspraken met scholen hebben lopen', vertelt Vonk. 'Daarom kun nen eventuele nieuwe openingstij den pas met ingang van het nieuwe seizoen ingaan.' De puntjes moeten dan misschien nog op de i worden gezet, na deze jongste verbouwing kan de biblio theek weer jaren mee. Zowel de vloerbedekking als de plafondpla ten zijn vernieuwd en -onzichtbaar, maar zeker net zo belangrijk- de hele bekabeling is nagekeken en opnieuw gelegd. De balie is, net als verschillende tafels en opstapjes, van steigerhout gemaakt door Henk en Maarten Brugge. Het bovenblad van de balie wordt gevormd door een door Brugge gejutte mahoniehouten plank. 'Die heeft Maarten nog bijna een fiets gekost, zo zwaar.' Speuren naar buitenaards leven Hallo is daar iemand? Speuren naar leven in het heelal is de titel van de lezing die prof. dr. H. Lamers vrijdag 14 januari houdt voor volks sterrenwacht De Jager. Spreker is werkzaam op het Sterrenkundig Instituut van de Universiteit Utrecht. Hij zal op begrijpelijke wijze en met veel mooie foto's laten zien wat we weten over het ontstaan van leven op aarde en de kans dat dit ook elders in het heelal gebeurt. Ook zal hij vertellen over de zoektoch ten naar leven in het heelal. De bijeenkomst vindt plaats in De Slin ger, op het terrein van Ecomare aan de Ruijslaan nabij De Koog, en begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. De entree bedraagt €5,-. Bezoekers krijgen voor dat bedrag ook een kopje koffie of thee. Dona teurs hebben gratis toegang. Meditatie Yogapraktijk Matsyendra aan de Kogerstraat in Den Burg begint maandag 17 januari met een korte cursus meditatie. In acht wekelijk se lessen wordt aandacht besteed aan lichaam, ademhaling en bewustwording Voor informatie en inschrijven tel. 322009. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texeiagenda.nl. Vrijdag 7 januari: Cinema Texel vertoont om 11.00 en 13.30 de Nederlandstalige versie van Rapunzel (3D); 11.15 en 13.45 Het Geheim; 16.00 Dik Trom; 16.15 de Nederlandstalige versie van MegaMind (3D); 18.45 Meet the Parents: Little Fockers; 19.00 de ondertitelde versie van The Chroni cles of Narnia: the Voyage of the Dawn Treader (3D); 21.15 Loft en 21.45 New Kids Turbo. Zaterdag 8 januari: 12.15 uur. Vijftien schapenfokkers doen in manege Akenburg (nabij Den Burg) mee aan de veertiende winter- keuring. Aanvang 12.15 uur. 18.00 uur. Om 18.00 uur begint op Nederland 2 de nieuwe tv-serie 'Reis door het Waddengebied', met veel aandacht voor Texel. 20.00 uur. In restaurant Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur een 501-dartstoernooi. Deelname is 20.00 uur. Model Racing Texel houdt een competitieavond in de Burge meester de Koninghal in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. 22.30 uur. In café De Rog in De Cocksdorp begint om 22.30 uur een optreden van de Texelse bluesband Sorgen Frei. Cinema Texel vertoont om 11.00 en 16.00 Dik Trom; 11.15 en 16.15 de Nederlands gesproken versie van MegaMind (3D); 13.30 de Neder lands gesproken versie van Rapun zel (3D); 13.45 Het Geheim; 18.45 Meet the Parents: Little Fockers; 19.00 de ondertitelde versie van The Chronicles of Narnia: the Voyage of the Dawn Treader (3D); 21.15 Loft en 21.45 New Kids Turbo. Zondag 9 januari: 10.00 uur. SV Oosterend luidt 2011 in met een nieuwjaarsreceptie en, mits de omstandigheden het toelaten, een onderlinge voetbalwedstrijd. Aanvang 14.00 uur. 10.15 uur. Bij Het Turfveld in De Den nen vertrekken om 10.15 uur hardlo pers voor een proefetappe van de 60 10.15 uur. In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 10.15 uur de vierde (men)wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Entree gratis. 12.00 uur. Tussen 12.00 en 16.00 uur kan bij Ecomare worden vertrokken voor een 'Snertwandeling' van Staatsbosbeheer. Afstanden 5 en 11 kilometer. Deelname kost €10,- (inclusief kop snert). 13.00 uur. Om 13.00 start de tweede winterwandeltocht van Het Gouden Boltje vanuit restaurant Bos en Duin aan de Bakkenweg in de Dennen. Informatie en opgave: www.hetgou- denboltje.nl. 15.00 uur. In café De Compagnie op de haven van Oudeschild begint om 14.30 uur een optreden van de Texel se band Wad Zou 't. Entree gratis. 16.00 uur. Texel'94 houdt nieuw jaarsreceptie in kantine De Kletskeet. Aanvang 16.00 uur. Om 14.30 uur begint een voetbalwedstrijd tussen 'oud' en 'jong'. 16:00 uur. SV De Koog houdt een nieuwjaarsreceptie in de kantine aan de Boodtlaan. Aanvang 16.00 uur. Om 14.00 uur begint een wedstrijd tussen voetballers van het eerste, het tweede en het dameselftal. Cinema Texel vertoont om 11.00 en 13.30 de Nederlandstalige versie van Rapunzel (3D); 11.15 en 13.45 Het Geheim; 16.00 Dik Trom; 16.15 de Nederlandstalige versie van MegaMind (3D; 18.45 Meet the Parents: Little Fockers; 19.00 de ondertitelde versie van The Chroni cles of Narnia: the Voyage of the Dawn Treader (3D); 21.15 Loft en 21.45 New Kids Turbo. Maandag 10 januari: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 17.00 uur. De gemeente houdt van 17.00 tot 19.00 uur nieuwjaarsrecep tie in het raadhuis aan de Emmalaan in Den Burg. 19.30 uur. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild wordt van 19.30 tot 21.00 uur voorlichting gegeven over voedingssupplement Dinsdag 11 januari: 14.30 uur. In Cinema Texel begint om 14.30 uur een speciale voorstelling voor senioren van de film 'Haar naam was Sarah'. Reserveren bij de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. 19.30 uur. Op het adres De Hout manstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloop spreekuur gehouden over voedings supplement JUS. 20.00 uur. In De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur een open klaverjastoernooi. Deelname kost €3,50 per koppel. Aanvang 20.00 uur. Na afloop is er een verloting. 20.00 uur. De Vrouwenbond FNV komt om 20.00 uur bijeen in De Poort aan de Elemert in Den Burg. Deze avond wordt verzorgd door het een dagsbestuur. TES O In verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker verzorgt veer dienst TESO deze week geen extra afvaarten. Vandaag (vrijdag) worden in Den Helder wachttijden tot een uur verwacht. Bij het ontbreken van extra afvaarten dient voor het vervoer van gevaarlijke stoffen vooraf gereser veerd te worden. Voor meer informa tie: www.teso.nl of tel. 369600. 'ik wil mensen van Texel een gezicht geven, temidden van de natuur waarin zij leven.' Dat zegt de 30-jarige Barry van Leeuwen, student fotografie aan de Wil lem de Kooningacademie in Rotterdam, die Texel heeft geko zen voor zijn afstudeerproject. Van Leeuwen bivakkeert van 28 januari tot 8 februari op het eiland voor het maken van een serie foto's, die grotendeels zal bestaan uit landschapsfoto's met mensen. Hij hoopt dat er genoeg Texelaars zijn die willen poseren of hem op een andere manier willen bijstaan. 'Ik heb nu nog geen idee waar ik moet zijn.' De samenhang tussen mens en natuur heeft Van Leeuwen altijd gefascineerd. Het vastleggen daar van ziet hij als een soort roeping. Hoewel hij nooit op Texel is geweest, verwacht hij een over vloed aan decors in de vorm van woeste branding, hoge duinen, uit gestrekte stranden, zandbanken en andere dynamische natuurele menten, maar hij denkt ook wat te kunnen doen met het bijzondere cultuurlandschap. De fotograaf hoort tot de digitale generatie, maar is verzot op ana loge technieken en beelddragers. Veelvuldig past hij fotografische processen uit de 19de eeuw toe. 'Analoge film is een natuurlijk pro duct, niet alleen in zijn fysieke staat maar ook in al haar oneffenheden. Deze imperfectie geeft het beeld een eigen karakter. De oneffenhe den zoek ik ook in de landschap pen en personen die ik voor de lens wil hebben. Door oude procé dés te combineren met heden daagse thema's en onderwerpen ontstaat iets origineels. Iets nieuws is pas leuk als het de sporen van een verleden vertoont', aldus Van Leeuwen. Wie model wil staan, tips heeft of de fotograaf op een andere manier wil helpen, kan contact met hem opnemen via tel. 06-14910056 of e-mailadres bvlfotografie@gmail. com. Meer informatie over het pro ject is ook te vinden op www.texel. bvlfotografie.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2