'Bezuiniging natuur verkeerd signaal Rijk' Dienstverlening op afspraak Onderzoek NIOZ naar sterfte bruinvis TEXELSE OSG in actie voor extra medewerkers 5 COURANT Wat ik zeggen wou Natuur De natuurorganisaties moeten niet zo zielig doen nu ze minder geld krijgen. Want minder geld is een zegen voor natuur en milieu. De laatste jaren is op Texel 100 hec tare land afgeplagd of afgegraven. Wat veel grasland was waar de ganzen konden grazen. Waar moe ten die nu eten? En bij Utopia wordt 28 hectare grasland afgegra ven en 70.000 kubieke meter grond afgevoerd, waarvan 60.000 naar de golfbaan bij De Krim. Wat daar wordt opgeslagen en later weer verplaatst moet worden. Die 60.000 kubieke meter zijn, als je 10 m3 per vracht rekent, 6.000 vrachten. De afstand is vijf kilometer, dus heen en terug tien per vracht. Dan wordt er dus 60.000 km gereden voor het transport naar De Krim. Dit kost veel energie en geeft veel vervui ling. Verder is het zo dat een vierkante meter groeiend grasgewas per jaar twee kilo kooldioxide uit de lucht opneemt. Een hectare is 10.000 vierkante meter. Bij Utopia praten we dus over 280.000 vierkante meter, maal twee kilo C02, dat is 560.000 kilo C02, dat door de afgravingen minder uit de lucht wordt opgenomen. En wat gaat er in Waalenburg nog gebeuren? Als je het zo bekijkt, is Natuurmo numenten een van de grootste vervuilers van Texel. Jaap Dijkshoorn, Den Burg. Controle Tips A-Z Texel Toerist Info Mediabureau Langeveld de Rooy treft voorbereidingen voor de informatiegids Texel Toerist Info 2011-2012. Dit nieuwe boekje dat binnenkort overal verkrijgbaar is, biedt - van A tot Z - een zo compleet mogelijk overzicht van de toeristische mogelijkheden op Texel. De redactie controleert de gege vens zelf op juistheid en actualiteit en biedt ook Texelaars deze moge lijkheid. De voorlopige inhoud van de Tips van Texel Info 2011 -2012 is te raadplegen via de website www. texelsecourant.nl. Wie er onjuist- of onvolledigheden in ontdekt, wordt vriendelijk verzocht die door te geven aan de redactie via e-mail redactie@texelsecourant.nl. Gemeente haalt kerstbomen op De gemeente haalt woensdag 12 januari van 13.30 tot 15.30 uur op negen plekken op het eiland kerstbomen op. In Den Burg kunnen de bomen naar parkeerterrein Krakeling (bij Sint Jan), het gebouw van Gemeen tewerken aan de Reijer Keijser- straat en de hoek Sluyscoogh/ Buytengors worden gebracht. In De Cocksdorp worden de bomen ingezameld op het parkeerterrein bij het Eierlandsche Huis, in De Koog op de parkeerplaats aan de Nikadel en in Den Hoorn op de parkeerplaats aan de Stolpweg (bij de groencontainer). In Oudeschild heeft de inzameling plaats bij het speelveld aan de Trompstraat, in Oosterend bij de parkeerplaats aan de Botterstraat (bij de groencontai ner) en in De Waal bij de parkeer plaats aan het Vermaningspad. De gemeente reikt voor iedere ingele verde boom 20 eurocent cent uit en lootjes waarmee prijzen gewon nen kunnen worden. Auto 'gestrand' bij paal 17 Een toerist die het nieuwjaar op 1 januari vierde met een nachtelijk autoritje over het strand, kwam rond 2.00 uur ter hoogte van het slag van paal 17 vast te zitten. Hij belde de politie, die de KNRM waarschuwde. De redders kregen het vierwielaangedreven voertuig met behulp van het wippervoertuig weer Vlot'. SBB verwacht in deze kabinets periode veertig procent te moe ten bezuinigen. Het scenario dat de boswachters zondag bij de actie Hart voor Natuur schets ten, stemde niet vrolijk. Een saaier landschap, geen nieuw groen meer, minder boswach ters, slecht onderhouden fiets en voetpaden en het verdwijnen van bijzondere plant- en dier soorten. Bezoekers reageerden verrast op de actie. Dat kwam ook doordat, in tegenstelling tot bezuinigingen op cultuur, de voorgenomen korting op natuur lang niet bij iedereen bekend is. 'Mensen uit de cultuur zijn gewend om het podium te beklimmen, wij boswachters doen liever ons dagelijks werk dan de publiciteit te zoeken', vertelt Kristi- Geknipt In Het Parool verscheen onlangs deze ingezonden brief van de Texel se Alexandra Besuijen. Over hoe het er in de stad toch anders aan toe gaat dan op het platteland. Fietscrtleed en -vreugd Id AfiMterdam bob ik-wis flets. Met een fietsslot van een kilootje of twee, Die woedt niet meet gpsirJm, tenminste, Ik hem vastzet aan een Itek ol 'lantaarnpaal trwsaie. soais Ik ceji krabants studenten- mcls|e ectis rag doen, aan «n Ara- 'iti-iflnrnmnTji'!.!. Wel ben Ik al drie keer beroofd van mijn dynamo - daai staan et autoniilcn méé in. wist de fk'tswirnaker van mijn beldnp en van mijn losse adicet- licbtje, dat ik stom getiüég: op mijn buKusediaéer bad laten zitten, Enfin. Op Texel heb ik ook eer. fiets,. Die stand. langer dan de be doeling was, vier dagen en nartioen op een taeneU|k afgelegen bussta tion, Op fleert x'n jtchlprslotje- OW zlim ver ivoott mrrr terug, &achl Ik nog toen ik van de boor slapte. Maar zie, hij stand er nog! Met ventieldy namo, zadel en vrat niet all En mm het stuur hingen de oordopjes van mijn iF'od, die ik daar blijkbaar vier dagen daarvoor op de grond bad la ten vallen en dié iemand bad opge raapt. Zo kan be t dus ook. Fijn! Alexandra Betuijti», Den fturg/Anvstardam Tuinvogeltelling Vogelbescherming Nederland houdt in het weekend van 22 en 23 januari de achtste keer de Nationale Tuinvogeltelling. Deelnemers aan de tuinvogeltelling noteren een half uur lang welke vogels er in hun tuin voorkomen en geven hun bevindingen door via www.tuinvogeltelling.nl. Aan de anne van der Put van Landschap Overijssel. Samen met vrijwilliger Roelof Jan Koops was ze met de jaarwisseling op het eiland en besloot de actie op Texel te steu nen. 'Deze actie is goed, want mensen gaan er nu toch over nadenken en bij de verkiezing van Provinciale Staten stemmen ze hopelijk op partijen die het goed voor hebben met de natuur. Met deze bezuinigingen geeft de rege ring een verkeerd signaal af, name lijk dat de natuur van weinig waar de is. Terwijl we juist de jeugd van het tegenovergestelde moeten overtuigen.' Soms liggen zaken gecompliceerd. Zoals dat er op Texel de afgelopen tijd grote natuurprojecten zijn en worden gerealiseerd en fietspaden aangelegd, maar dat er aan de De publieksbalie van de afdeling Burgerzaken van de gemeente is vanaf dit jaar ook op afspraak te bezoeken. Hiermee wil de gemeente de dienstverlening verbeteren, door wachtrijen te voorkomen. Het verruimen van de openingstij den is één van de punten van het raadsprogramma 2010-2014. De financiële mogelijkheden van de gemeente laten dit echter niet toe. De gemeente denkt een goed alter natief gevonden te hebben in dienstverlening op afspraak. Ook hiermee worden de bezoekmoge- lijkheden immers verruimd. Zeehonden van Ecomare zijn woensdag uit het bassin gehaald en overgebracht naar hun tijde lijke onderkomen bij het NIOZ. Dit in verband met werkzaam heden, die tot de voorjaarsva kantie zullen duren. De vaste groep zeehonden, inclu sief de adoptiezeehonden Rob, Rianne en Karien, zijn enkele weken niet te zien. De komende tijd wor den de oude bassins afgebroken en wordt een begin gemaakt met de aanleg van nieuwe pompen en installaties. Er worden tenten hand van deze gegeven wordt een nationale tuinvogeltoptien samen gesteld. Op de website www.tuin- vogeltelling.nl is een vogelgids te vinden met een omschrijving, plaat jes en de geluiden van de meest voorkomende vogels. Ook staat op de site precies beschreven hoe de telling in zijn werk gaat. andere kant te weinig geld is voor voldoende onderhoud. En dat regering de kraan nu verder dicht draait, waardoor er nog minder geld is voor het beheer van de natuur. 'Het geld voor deze projec ten werd niet betaald uit ons beheersbudget, maar kwam uit andere potjes. SBB maakt die keus niet, dat doet het Rijk.' Een land bouwer ging de discussie aan over de terugkeer van schapen in de Slufter. Van der Spek: 'We hebben besloten om daarmee te stoppen omdat beheer met schapen hogere kosten met zich meebrengt dan beheer met runderen. Bij schapen is namelijk meer aanvullend beheer nodig, wat meer extra kosten vergt.' Dat er nog geen runderen in de Slufter lopen, komt volgens de boswachter door de huidige onze kerheid over het budget bij SBB. Een afspraak met Burgerzaken, waar bezoekers moeten zijn voor bijvoorbeeld paspoorten, rijbewij zen en uittreksels uit het bevol kingsregister, is te maken voor maandag tot en met donderdag van 13.30 tot 16.30 uur (vrijdag tot 15.00 uur). Het maken van een afspraak kan via het centrale tele foonnummer 140222. Vanaf vol gend jaar kunnen afspraken ook via de website worden gemaakt. Ook bezoeken zonder afspraak blijft mogelijk. Dat kan van maan dag tot en met donderdag van 8.30 tot 12.30 uur en op vrijdag van 15.00 tot 19.00 uur. geplaatst over de nieuwe bassins, zodat in alle weersomstandighe den kan worden doorgewerkt. Wel te zien zijn de opvangzeehon- den, op dit moment negen stuks, maar er komen dagelijks nieuwe meldingen binnen. Ecomare heeft zoveel mogelijk ruimte gecreëerd om deze toestroom te kunnen ver werken. Zo is een nieuwe ruimte in de quarantaine-afdeling in gebruik genomen en wordt begin volgende week een deel van de vogelopvang geschikt gemaakt voor de opvang van zeehonden. De jan-van-genten die daar thuis horen, worden tijde lijk ondergebracht in Artis. Naar verwachting komen de adop tiezeehonden rond de voorjaarsva kantie weer terug. Tot die tijd is de entreeprijs voor Ecomare verlaagd naar €6,75 voor volwassenen en €4,65 voor kinderen, een verbou wingskorting van 25 procent. Verbouwingskorting bij Ecomare Het NIOZ start een onderzoek naar mogelijke maatregelen om de verhoogde sterfte onder bruinvissen terug te dringen. Dat gebeurt in opdracht van het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (EL&I) waar natuurbescherming en visserij deel van uitmaken sinds de opheffing van het ministerie van Landbouw. Volgens onderzoeker Kees Camp- huijsen wordt elke organisatie die op zee iets met de bruinvis te maken heeft de komende maan den bij het onderzoek betrokken, zodat gezamenlijk aan een oplos sing kan worden gewerkt. De bruinvis, de kleinste der walvisach- tigen, is een beschermde diersoort. De verhoogde sterfte is al een paar jaar gaande en inmiddels belast geraakt met emoties, omdat meer malen een beschuldigende vinger naar staandwantvissers werd gestoken wanneer verdronken bruinvissen met snijwonden aan spoelden. Camphuijsen geeft aan het onder zoek open in te willen gaan zonder beschuldigende vingers. Volgens hem kunnen er diverse oorzaken voor de sterfte zijn. Hij wijst erop dat wel in de richting van de bij vangst moet worden gedacht. 'Er is iets aan de hand, maar daar heb ben we de visserijsector bij nodig om uit te vinden wat er werkelijk gaande is.' Camphuijsen kan zich voorstellen dat de eerdere beschul digingen kwaad bloed bij vissers hebben gezet. 'De meesten heb ben nog nooit een bruinvis in hun netten gezien, dus die vragen zich terecht af waarom zij opeens op de sterfte worden aangekeken.' De algemene raadpleging moet er ook toe leiden dat er geen onuit voerbare maatregelen worden voorgesteld. Het NIOZ hoopt in maart alle betrokkenen te hebben geraadpleegd, zodat daarna beleidsadviezen voor het ministerie kunnen worden opgesteld. De OSG in Den Burg heeft de hulp van de politiek gevraagd om het wegvallen van de rijksbij drage voor 2,5 extra arbeids plaatsen te voorkomen. De OSG kreeg bijna tien jaar gele den extra geld voor de extra arbeidsplaatsen in verband met de bijzondere positie als school voor voorgezet onderwijs op een eiland. Die termijn loopt van de zomer af en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de bijdrage voor de 2,5 extra arbeidplaatsen daarna in stand blijft. Rector Henk de Vries heeft daar grote zorgen over. 'Het gaat om een bedrag van 160.000 tot 170.000 euro.' In de meerjarenbe groting is rekening gehouden met het wegvallen, waardoor voor 2012 een nadelig saldo van bijna drie ton op de balans prijkt, gevolgd door een negatief saldo van ruim twee ton in 2013 en een ton in 2014. De Vries hoopt dat de politieke partijen het probleem bij hun col lega's in de Tweede Kamer aan de orde willen stellen. De PvdA deed dat recent toen twee Kamerleden het eiland bezochten. Zij gingen langs bij de OSG om zich te infor meren. Dat leidde niet tot concrete toezeggingen, maar het probleem kwam onder de aandacht. De OSG kreeg het extra geld des tijds toegewezen door staatssecre taris Karin Adelmund (onderwijs), maar ook met haar voorgangster Tineke Netelenbos voerde de school al onderhandelingen. Als de extra bijdrage wegvalt, wordt het volgens conrector Henk van Atte- veldt lastiger om de gemiddeld kleinere groepsgrootte in de klas sen, een gevolg van de eilandposi tie, in stand te houden. Volgens De Vries zal het geen per sonele consequenties voor de bestaande medewerkers hebben, maar wordt het lastiger om de uren van vertrekkende leerkrachten in te vullen. De school is bezig het pro bleem ook bij Marja van Bijster- veldt, sinds een paar maanden minister van Onderwijs, onder de aandacht te brengen. De winterse sfeerfoto van Gosse Krugers, die op 10 december op de voorpagina stond, is door RTL Nederland uit duizenden inzendingen genomineerd voor de titel mooiste weerfoto. Publiek kan stemmen via de website www.rtl.nl/actueel/editienl/weerfoto. Henk Switzer installeert zonwering bij één van de lokalen van de OSG. De school is de afgelopen dagen aan de zijde van het Hogeberggebied op diverse plekken van zonwering voorzien. Dat moet een einde maken aan de oplopende temperaturen in de achterliggende lokalen. Ook de golf aan de voorzijde van de OSG is van zonwering voorzien. Het is zo gemaakt dat het aansluit bij het ontwerp van het gebouw. De zonwering houdt volgens Switzer negentig procent van de warmte van de zon buiten. (Foto Jemen van Hattum) Voor dag en dauw werden woensdag de zeehonden van Ecomare met een kraan uit het bassin gehaald en overgebracht naar hun tij delijke onderkomen bij het NIOZ. De schapen op de rotonde Emmalaan. Er staan vijf grote exemplaren en tien stuks die lammeren voorstellen. Chris Otten uit Oudeschild vervaardigde van gegalvaniseerd ijzer de koppen van de dieren en hij maakte de potten. De zwerfkeien komen bij het hoogheemraadschap vandaan. (Foto Jemen van Hattum)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5