H TEXELSE 6 COURANT Record aantal bezoekers Stichting Texels Museum Vuurtoren groeit uit tot grote publiekstrekker 'Agrifirm-spel: kruising Risk en Monopoly' salon henri VRIJDAG 7 JANUARI 2011 De meeste musea op Texel heb ben het in 2010 goed gedaan. Die van de Stichting Texels Museum ontvingen in 2010 bijna een half miljoen bezoekers, een aantal dat nog nooit zo hoog is geweest. De vuurtoren groeide uit tot een publiekstrekker van formaat. Met iets meer dan 100.000 bezoekers groeide dit uit tot een attractie van formaat op het eiland. Het hele jaar door wisten toeristen en Texelaars de weg naar het noorden te vin den. Ook de Oudheidkamer draaide een zeer goed jaar. Met 8475 bezoekers kwam het museum aan de Kogerstraat 40 procent boven het bezoekersaantal in 2009. Veel winkelend publiek komt even naar binnen om een kijkje te nemen. Ook de combikaart - die een aan trekkelijk geprijsde entreecombina tie biedt voor de Oudheidkamer, het Maritiem Jutters Museum en Ecomare - heeft veel extra bezoek opgeleverd. Het Maritiem Jutters Museum haalde met 58.178 bezoekers 7 procent meer bezoekers binnen dan 2009. Voor 2011 heeft het museum in Oudeschild ambitieuze plannen. Dit najaar zal het veelbe sproken nieuwe entreegebouw worden geopend. Het biedt straks ruimte voor twee tentoonstellingen, een nieuwe entree, winkel en res taurant. De maquette Reede van Texel keert terug en de geheimen uit de scheepswrakken rond Texel worden onthuld. Verder zal een bakkerswinkeltje op het terrein worden geopend. Het beeld van waren conform verwachting, maar het slechte voorseizoen en tegen vallende naseizoen heeft de cijfers niet recht kunnen trekken. Met 273.349 bezoekers is Ecomare 7 procent onder de bezoekcijfers van 2009 gebleven. Aan de nieuwbouw van het buitenterrein wordt de komende maanden hard gewerkt. Naast nieuwe bassins komen er een speeltuin en zandbak, een aantrekkelijk terras met zicht op de zeehonden en allerlei educatieve voorzieningen. Er komt een nieu we tijdelijke expositie die in febru- het dorp Oudeschild rond 1900 op het museumterrein is hiermee com pleet. Daarnaast wordt de visserij tentoonstelling vernieuwd. Ook in 2011 vertelt 'Captain Verbel' in de duikboot het verhaal van de wrak ken. Voor Ecomare was 2010 een wis selend jaar. De zomermaanden ari wordt geopend. Komend sei zoen is er veel nieuws te zien zodat Ecomare vol vertrouwen het nieu we jaar in gaat. Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora ontving in 2010 nagenoeg hetzelfde aantal bezoekers als het jaar ervoor. Bijna 36.000, een aan tal waarover Jan Uitgeest dik tevre den is. 'Het groepsgebeuren is wat toegenomen.' De vrijwilligers benutten de winterperiode om de koffiehoek wat gezelliger te maken en iets uit te breiden en andere verbeteringen aan te brengen. Het museum aan de Pontweg heeft geen ingrijpende toekomstplan nen. 'Al ben ik zo zachtjes aan wel op zoek naar een opvolger. Maar voorlopig ben ik nog lekker bezig. Geen dag dat het me tegenstaat.' Luchtvaartmuseum Texel/Texel 1940-1945 zag na een dip in 2009 de stroom bezoekers het afgelo pen jaar weer toenemen tot ruim 12.000. Voorzitter Theo Witte sluit niet uit dat het wat mindere zomer weer een rol speelt. 'In dat opzicht was het een echt museumjaar. Ik ben ervan overtuigd dat het muse um een steeds belangrijker slecht- weervoorziening wordt. Opvallend was dat onze tentoonstelling over de Georgische Opstand weer zoveel belangstelling heeft getrok ken. Met name van de jongere generatie. Zo heb ik vier interviews afgegeven aan studenten van de Pabo. Ze hebben geschiedenis in hun pakket. Als hun docent niets van dit onderwerp blijkt af te weten, komen ze hier. Zo groeit ook de historische waarde van het muse um.' De verwachtingen voor 2011 zijn positief. Met de bouw van een grote serre bij de entree staan de vrijwilligers voor een grote uitda ging. Met 6700 bezoekers aan Cultuur historisch Museum Texel is voor zitter Klaas Eelman niet ontevre den. 'Een jaar eerder kwamen we op hetzelfde aantal uit, maar toen hadden we de tweejaarlijkse quilt tentoonstelling, die altijd veel publiek trekt. Tijdens het voorsei zoen trok het museum matige belangstelling, maar met name in augustus en september liep het lekker door. De tijdelijke tentoon stelling die in het teken van de akkerbouw stond, wordt ingewis seld voor 'Te hooi en te gras', over de Texelse weidebouw. In de eer ste week van april tot half mei wordt weer de quilttentoonstelling gehouden. Eelman: 'Als de gemeente ons niet teveel kort op de subsidie, dan komt het wel goed met het museum.' Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Nico Kikkert, voorzitter van landbouworganisatie LTO Texel, een week lang een weblog bij. Over de plattelandspuzzel, relatieproblemen, de klappers van Jaap Hin, het slopen van een schuur en een broodtrommel in de koelkast. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Vrijdag) Afgelopen week was zeer suc cesvol maar ook druk, dus of er tijd was een weblog bij te houden, weet ik niet. Naast de plattelandspuzzel en de hutspotactie gingen de ver gaderingen van de LTO gewoon door, evenals m'n werk bij Agrifirm en dochter Iris wilde graag voor 1 januari verhuizen naar de Volmolen. Alles is toch weer gelukt, dus van daag, vrijdag 31 december, eerst maar eens geen wekker gezet. De ochtend begint dan om 9.00 uur met ontbijt en de courant. De och tend gebruikt om nog een aantal bedankjes weg te brengen van Agrifirm en de Texelse bierbrouwe rij. Zoon Mart (8) wilde wel mee, want we kwamen dan vast ook wel langs de vuurwerkverkoop. De route begon bij Johan Hin, ver volgens de CAB, om bij Flip Bre- man met onze neus in de oliebollen en appelflappen terecht te komen. Daar kwam de plattelandspuzzel op tafel. Helaas Flip, antwoorden geef ik niet. Dus die raakt vanmiddag nog om een rondje met Jaap Tim mer. Bij Henk Broekman is er altijd wel wat te bepraten. Dat gaat over meerdere onderwerpen, inclusief LTO. Kritische geluiden, maar posi tief bedoeld, met de hoop dat straks iedere boer op Texel weer lid is. Na het kantoorwerk begint de orga nisatie voor oudejaarsavond. Broer Klaas en echtgenoot Klaasje komen het bij ons vieren. We hebben geluk dat Klaasje van plan was de appel flappen te bakken, want opeten gaat me veel beter af. (Zaterdag) De oudejaarsavond zijn we goed doorgekomen. Het eten bestaat voornamelijk uit appelflappen en oliebollen. Dit jaar hadden we ook ananasflappen van Klaasje en een soepie van Gea. Het smaakte me allemaal prima en het is een goede bodem. Bij ons duurt het ook even voordat het beneden is, dus we nemen er ook veel van! De avond brengen we door met spelletjes en met de radio op Top 2000. Het begint met sjoelen. Na wat technische aanpassingen wist Klaas toch de hoogste score te halen met 111 punten. Daarna het Agrifirm-spel. Een combinatie tus sen Risk en Monopoly met lande rijen, boerderijen en geld. Daarna het vuurwerk met Mart afgestoken. Mart vond het nog eng genoeg dus dat is prima. Ik kijk lie ver naar wat anderen allemaal de lucht in schieten, ook in Na wat muziek op TV is het dan toch zomaar laat. In de ochtend een trage start. Het ontbijt werd dus een brunch. Na de brunch toch nog anderhalf uur in de boekhouding want dat was niet helemaal af gekomen gisteren. Om drie uur een rondje met het gezin. Te beginnen bij Flip. Koppie thee, oliebollen en altijd een leuk gesprek. Daarna naar het graf van m'n moe der in De Cocksdorp. Staan we toch altijd even bij stil met deze dagen. (Zondag) Vandaag was ook de dag dat er veel gebeld werd. Leuke en minder leuke berichten voor het nieuwe jaar. Relatieproblemen en ziekte gaan toch gewoon door, terwijl je iedereen een gelukkig en gezond nieuwjaar toewenst. Ook de agenda wordt bijgewerkt vandaag. De vergaderdata voor komend jaar zijn binnen, evenals de basketballwedstrijden. Vanaf janu ari ga ik naast Agrifirm ook voor Altic werken dus dat moet ook ingepland worden. Spelletje Car cassonne met het gezin, wat mailen en het is alweer etenstijd. Mor gen heb ik een telefonische afspraak met de LTO om de brainstormdag van donderdag voor te bereiden. Dan wil ik de spullen bij de hand hebben als hij belt. (Maandag) De eerste dag van het jaar wil ik graag aan het huis besteden. De verbouwing die in augustus gestart is, is nog niet af. In het afronden gaat altijd meer tijd zitten dan je denkt. Als er dan ook nog van alles tussendoor komt en je dus weinig volle dagen kan maken, tikt de tijd wel heel ver door. Om half vier de telefonische afspraak. Gelukkig zijn we al een eind op streek met het bestuur en de LTO-man begreep wat de bedoe ling is donderdag. Als dat af is, staat Alfons Kuip (vice-voorzitter LTO) al op me te wachten om naar de receptie te gaan. Snel kloffie uit en wat knappers aandoen en onder weg scheren. De receptie is in de vier jaar uitge groeid tot een heuse netwerkbij eenkomst. Prima georganiseerd door De Krim. Er zijn al zo veel mensen, dat je niet iedereen de hand kan schudden. Met Wouter de archieftexelsecourant.nl Waal en André van der Vliet een discussie over Texel-promotie, etc. Vanavond heb ik me door de klap pers heen gewerkt van Jaap Hin, die ze als voorzitter heeft overge dragen. Daarin de stukken van met name afgelopen jaar even op onder werp uitgezocht. Dan kom je al snel op een aantal hoofdthema's: gan zen, EHS, stuifbestrijding, bestuurs zaken, ILG en Stichting Duurzaam Texel. (Dinsdag) Per 1 januari is Agrifrim-oud gefuseerd met de grote landbouw coöperatie van het zuiden CHV- landbouwbelang. De naam Agrifirm blijft hetzelfde, evenals de meeste mensen, maar dat is ook bijna het enige. Nieuw logo, huisstijl, opsplit sing sectoren en de grootste impact: drie nieuwe computerprogramma's. Cees en Johan hadden cursus gehad in het orderverwerkingssy steem, maar die hadden genoeg te sorteren om zich niet te laten zien op kantoor. Ik mocht er dus even mee stoeien met een bonnenboekje vol orders van afgelopen week. Dat valt niet altijd mee. Uiteindelijk lukt het wel maar het is soms maar goed dat ik alleen zat. Vanavond niet al te veel gedaan. Half uurtje aan Stichting Boeren klasse besteed voor de vergadering van volgende week. Mail verwerken en ondertussen doorGertha gestrikt om haar schuurtje te slopen. Kikk- erts kunnen goed slopen en tegen Gertha kan ik geen nee zeggen, want die staat ook altijd voor ons klaar. (Woensdag) Om rustig te kunnen vertrekken, had Gea voorgesteld 's avonds al m'n brood te smeren. M'n grote broodtrommel dus met 10 sneeën brood in de koelkast klaar gezet. Omdat je de eerste boot moet halen lig je dus al ver voor vijf uur wakker met het idee of de wekker wel goed staat en of je er niet doorheen Kapper Prins 'Ze staan allemaal door elkaar.' Dat is toch wel de opmerking die ik het meeste hoor als het over het online archief van de Texelse Courant gaat. En dat gaat het nogal eens, want de site (te vin den via www.archieftexelsecou- rant.nl) wordt goed bezocht en levert veel gespreksstof. Maar net als met alles duurt het even voor je alle mogelijkheden hebt ont dekt. De ins en outs, de tips and tricks, de Frequently Asked Ques tions, daar gaat het om. Zoals dat alles door elkaar staat. De zoek machine biedt zoveel mogelijkhe den, dat niet alle zoekresultaten direct netjes chronologisch wor den gepresenteerd. Dit is echter eenvoudig op te los sen. De zoekpagina (te vinden door op de voorpagina het kopje 'Archief' aan te klikken) biedt een paar regels onder het in te vullen zoekwoord de mogelijkheid de gevonden resultaten te sorteren. Dit staat standaard ingesteld op 'score (aflopend)'. Maar als dit vóór het zoeken wordt veranderd in 'datum (oplopend)' ziet het resultaat er ineens heel anders uit. Neem bijvoorbeeld de geschiede nis van Salon Henri. Die bestaat deze week veertig jaar en daarom willen we wel eens kijken wat Henk Prins in die periode allemaal aan nieuws heeft opgeleverd. Eerst maar eens 'kapper' als zoekwoord ingevuld. Dat levert 2371 resultaten op, en de namen van onder meer kapper Bakker, kapper Uitgeest, kapper Smit en kapper Schaart. Maar op de eer ste van dertig pagina's niet die van kapper Prins. Ook niet als we sorteren op datum. Wel valt gelijk op dat er foutjes zijn gemaakt bij het invoeren van de kranten. Twee pagina's uit 1965 staan luid en duidelijk bovenaan, gedateerd 4 mei 1765. Maar ja, ook dit invoe ren blijft mensenwerk. Verder lezen we dat op 29 sep tember 1887, dus al veertien dagen na het verschijnen van de eerste krant, kapper J. Fles jr. van de Hoogewoerd in Leiden adver teerde met haarvlechten. Slechts een klein kleurvoorbeeld was vol doende om 'alle moogelijke haar- werken' thuisgestuurd te krijgen. Blijkbaar waren vlechten en prui ken in de mode, want korte tijd slaapt. Nou, alles stond goed, maar het is wel een kort nachtje zo. Toch even ontbijten met een kop thee. Vijf voor zes kom je er bij de boot achter dat er een verkeerde brood trommel in de tas zit. O ja, dat is ook zo, ik had het in de koelkast gezet! Geen prettig begin voor mij, want dan haal ik de koffie niet eens. Om acht uur was ik bij Altic op kan toor. Op de eerste dag een rondlei ding, kennismaken, instructie, rap porten verzamelen en wegwijs worden in de computer. Verder al wat markt geïnventariseerd en de eerste afspraken gemaakt. Met de middag toch maar even wat brood bijhalen bij de supermarkt. De week van... Brigitte Hollands Brigitte Hollands, directeur van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, is de volgende blogger in de serie De week van... Zij is betrokken bij de organisatie van de Texelse Nieuws- en Kennisquiz. later adverteert ook kapper P. van Wijngaarden. Die komt zelfs naar Texel, om daar in hotel De Linde boom zijn vlechten en pruiken aan te bieden. En we vinden een kap per in Amsterdam, die in oorlogs tijd drie aardappels vraagt voor scheerwerk. Maar nog geen Salon Henri. We moeten de zoekresulta ten dus nog wat beperken. Henri misschien. Dat scheelt. Tussen de 1626 zoekresultaten die dit ople vert, vallen de namen van Henri Knap, Henri Polak en Henri Paar- dehaar op, maar ook Salon Henri staat ertussen. En al op de eerste pagina. Maar het kan nog korter. Om heel erg overzichtelijk te zijn, is 1626 resultaten toch nog wat veel. As we die allemaal willen bekijken, zijn we nog wel een tijdje bezig. Terug naar de zoekopdracht dus. Daarin kunnen we ook zoeken naar combinaties van woorden. Niet naar 'kapper' en 'henri', want dan krijgen we alle resultaten van beide zoekwoorden gecombi neerd, maar naar bijvoorbeeld 'salon+henri'. En inderdaad, het aantal resultaten schiet ineens omlaag tot 'slechts' 140. Voorna melijk advertenties van Salon Henri, maar we vinden ook de verhalen van Henri Kievits en Rin- ze Jaspers, die naar Den Burg verhuisden. De één naar de West straat, de ander naar een salon wagen aan de Hollewal. En dat is nu zo leuk aan die oude kranten. Zelfs al heb je er -zoals ik- jarenlang in gebladerd en heb je er tientallen onder ogen gehad, dan nog kom je steeds weer nieu we dingen tegen. En dan vooral dingen waar je niet naar op zoek bent, maar die op een of andere manier toch de aandacht trek ken. Prijsvraag Want hoe heette nu die kapper die in 1887 op huisbezoek kwam? Wie het weet, mag het zeggen. Stuur een e-mail naar prijsvraag® archieftexelsecourant.nl en maak kans op een rondleiding door de drukkerij, tijdens het drukken van de krant. Pip Barnard Oud-Texe laar Timme Mulder (29) is aan Rijks universiteit geslaagd masterop- leiding Kli- I nische en Ontwikkelingspsychologie. Hij is inmiddels als psycholoog werk zaam bij Trajectum op Hoeve Bos choord in Diever in Drenthe. Oud-Texe laar Fons Huisman heeft aan de Hoge school van Amsterdam met succes de opleiding Enginee ring, Design and Innova- tion afgerond. Zijn afstudeerop dracht omvatte het verbeteren van inspectiewerkwijzen van werktuig bouwkundige en civiele objecten en bijbehorende onderhoudsbe- sluiten. Hij voerde deze opdracht uit bij ingenieursbureau Movares te Utrecht.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6