Zaal en Westdorp winnen Luc Krotwaar in Zestig tpyftsf 7 COURANT Hart voor de natuur? Topzwemmers hakken hout en fietsen klaverjassen van Texel De kampioenen van Mantje D1. Staand, van links naar rechts: Maxim van Ree, Jeffrey Bakker, coach Richard Bijpost, Rik Bijpost en Jesper van Bennekom. Op knieën: Ward Bakker, Wesley van den Berg en Luuk Boogaard. Liggend keeper Er is natuurlijk niks mis mee om je in te zetten voor je baan of werk kring, maar om daar nu de natuur voor te misbruiken gaat mijns inziens toch wat te ver. Het voort bestaan van natuur en natuurbele ving is niet alleen afhankelijk van de organisaties die achter deze actie staan. Dit zou een behoorlij ke zelfoverschatting zijn. Ook de mensen die nu andere keuzes maken, hebben waarschijnlijk hart voor de natuur. Waar actievoer ders via een dergelijke actie het (financiële) tij proberen te keren zullen anderen dit als een zegen ervaren. Met het onder water zet ten van polders en zeer verre gaande ingrepen in de agrarische structuur (gepaard met een bui tengewoon arrogante houding) hebben natuurorganisaties veel mensen van zich verwijderd. Geld gebrek zorgt nu voor het laatste zetje. Niet meer en ook niet min der. Al sinds 1963 maak ik dit proces als pachter van Staatsbos beheer van zeer nabij mee. Zeer lang is de samenwerking met deze organisatie uitstekend geweest en dat heeft onder meer geresulteerd in uitbreiding van de natuur en het ontstaan van de golfbaan in het noorden van Texel. Tot zover een zeer positieve ontwikkeling. Door een forse wijziging in de organisa tiestructuur van Staatsbosbeheer is de laatste ruim tien jaar alles anders. Medewerkers met kennis van zaken zijn verdwenen, communi ceren is een vies woord gewor den en juristen en technocraten zijn aangetreden. Zo kon het gebeuren dat in ons geval afspra ken voor de langere termijn die normaal gesproken in een halve dag hun beslag krijgen, nu al tien jaar duren. Wat heeft dit nu te maken met deze actie? Wel, Erik van der Spek spreekt in een artikel in deze krant over een teruglo pend budget in de komende jaren. Maar wat zegt de hoogte van het budget over de kwaliteit van de elementaire taak van Staatsbos beheer? Dreigen met het afsluiten van fiets- en wandelpaden en mogelijk bezoekers laten betalen voor het gebruik hiervan, is natuur lijk een verkeerd signaal. Het geeft eigenlijk aan dat je de realiteit van dit moment niet onder ogen wilt Wat ik zeggen wou zien. Je zult als organisatie af moeten dalen van je troon en weer leren normaal te communiceren. Dat gaat beter werken dan het uitdelen van warme chocolade melk. De PR-afdeling van Staats bosbeheer heeft nog veel werk te verzetten. En als we nu praten over een teruglopend budget; wat te denken van tien jaar procede ren door SBB tegen een beheer der die gewoon zijn werk goed doet? Over budget gesproken, wat denkt u dat dat heeft gekost? Bij de algemeen directeur is, zo blijkt uit een artikel in Nieuwe Oogst, inmiddels het licht gaan branden. Hij trekt het boetekleed aan voor het steeds maar weer via de juridi sche weg trachten geschillen op een brute manier de wereld uit te helpen. Uit ervaring weten wij dat dit voor Staatsbosbeheer inder daad een zeer veilige weg is, want voor een kleine particulier is dit nooit te winnen. Die wordt gecon fronteerd met twee machtige staatsbedrijven. Interessant is het nu te zien wat de algemeen direc teur met zijn ontboezeming gaat doen. Ruim drie jaar geleden zaten wij met elkaar om de tafel en heb ben we aangegeven dat het in onze beleving op bepaalde essen tiële punten niet goed zat met zijn organisatie. Het is moeilijk voor te stellen dat hij nu weer niets doet om daar verandering in aan te brengen. Het kan toch niet zo zijn dat je het normaal vindt dat je bij na tien jaar niet, buiten het juridi sche traject, met elkaar spreekt en het eerst verantwoordelijke dis trictshoofd sinds haar aantreden in 2005 nooit hebt gezien? Moge lijk ga ik mijn ervaringen nog eens verwerken in een boek. Stof vol doende en spanning en verbazing verzekerd! Of wij er nog iets aan hebben is de vraag. Vast staat dat er voor Staatsbosbeheer veel werk aan de winkel is. Bij het uitdelen van warme chocolademelk bekruipt mij ineens de kerstge dachte. Helaas, de realiteit is anders! Cor Westdorp, De Cocksdorp. Jan Zaal en Hans Westdorp zijn het nieuwe jaar goed begonnen. De regerend clubkampioenen wonnen de dertiende ronde bij Klaverjasclub Den Burg en behiel den daardoor de leiding in het algemeen klassement Westdorp en Zaal gingen van start met een gelijkspel. Tegenstanders Jelle Wiersma en Sjaak Sipsma behaalden in het eerste spel precies evenveel punten: 1491. Vanaf het tweede spel werden echter alle tegenstanders geklopt. Vooral het derde spel droeg met ruim 2200 punten veel bij aan de uiteindelijke rondewinst. Uiteindelijk kwamen ze tot een score van 7315 punten. Westdorp en Zaal staan na de goede resultaten van de afgelopen weken nu eerste in de tweede periode. In het algemeen klassement stegen ze van de zesde naar de vierde plaats. Gerard en Theo Witte moesten wegens familieomstandigheden ver stek laten gaan, maar werden uitste kend vervangen door Tiny Zwane- veld en Jos Veeger. In een wat minder laatste spel werden de kan sen op rondewinst verspeeld, maar de score van 7127 punten mocht er zijn. De Wittes bleven elfde in het klassement. Fenny en Rob Caspers beleefden een bijzonder wisselvalli ge avond, die toch nog uitstekend afliep. Na een zeldzaam sterke ope ning van bijna 2400 punten moesten Caspers en Caspers twee keer diep door het stof. Maar in het laatste spel werd het met een ruime 2000 punten toch allemaal nog weer rechtgezet. Zij kwamen tot 7047 punten en bleven derde in het klas sement. Huug Snoek en Peter van Heerwaarden spelen de laatste weken regelmatig de punten bij elkaar. Dit keer werd de derde plaats gepakt met 6769 punten. Zij bleven negende in het klassement. Gerda en Freek Veeger tekenden voor de vijfde plaats met 6756 punten. Zij De belangstelling voor De Zestig van Texel is ongekend groot. Afge lopen maand werd ook bevestigd dat Luc Krotwaar meedoet. Het wordt de eerste keer dat deze voormalige marathontopper in een ultrawedstrijd van start gaat. In totaal staan nu 450 lopers voor de loop over 60 kilometer ingeschre ven, waarvan 50 uit de buurlanden en Groot-Brittannië, maar ook uit de USA en Kenia. Ook negen Texelaars hebben zich aangemeld: Erik van der Velden, Alewijn Ott, Remko Nag- tegaal, Theo Franchimon, Rob Teis- man, André Schoo, Jan van der Star en debutanten Jeroen Smits en Gert Folkerts. In totaal gaat het om 150 atleten die voor het eerst aan een ultrawedstrijd meedoen. In samen werking met het landelijke ultraplat form besteedt de organisatie wat extra aandacht aan deze groep. Eind oktober werd in Voorhout een voor lichtingsdag gehouden. In het week end van 25, 26 en 27 februari volgt nog een verkenningsweekend op Texel. Verder staan nog twee lezin gen op het programma, waarvan één over voeding tijdens ultralopen. De aanmelding voor de 120 kilome ter is inmiddels ook afgerond, nadat de 60 kilometer en de estafetteloop van 4x15 kilometer al na vijf weken volgeboekt waren. Voor de loop over 120 kilometer staan 6 vrouwen en 33 mannen op de startlijst, waaronder de winnaar van 2009, de 52-jarige Jan-Albert Lantink uit Borne. De Belg Mare Papanikitas, winnaar van de 60 kilometer in 2005 en 2009, doet eveneens mee aan de 120 kilo meter. Daardoor is nu al zeker dat de wisseltrofee van de 60 kilometer, de oude schoen van Jan Knippenberg, een nieuwe eigenaar krijgt. Grote veranderingen in de opzet zijn er niet in dit tweejaarlijkse hardloopevene ment, dat maandag 25 april (tweede De helft van de nationale zwemse- lectie was deze week op het eiland. De acht zwemmers die verbonden zijn aan het Nationale Zweminsti- tuut in Amsterdam waren naar Texel gekomen voor een ontspan nen start van het nieuwe seizoen. Het initiatief was genomen door Sander Ganzevles, die de zwem mers van het team van hoofdtrai ner Martin Truijens begeleidt. Onder de zwemmers Joost Reijns, medehouder van het Nederlands record op de 4x200 meter vrije slag. 'We bereiden ons voor op het WK in Sjanghai dat van eind juli tot begin augustus wordt gehouden. Daarnaast zijn er kwalificaties voor de Amsterdam Swimcup en de Eindhoven Swimcup. We trainen hard, dit uitje naar Texel is een wel kome afleiding. Vanmorgen heb ben met z'n allen hout gehakt (op het erf van Dirk Roeper Akenbuurt). Sander heeft nu genoeg brandhout voor de hele winter.' De middag stond in het teken van het moun- tainbiken. Op fietsen van Bets Fiet sen uit Oudeschild en begeleid door John Betsema, Henri van Maldegem en Cees Vermuë maak ten de zwemmers een ATB-rit over het eiland. De foto is genomen bij de start in de Heemskerckstraat. Mantje D1 ongeslagen kampioen De zaalvoetballers van Mantje D1 zijn erin geslaagd de eerste helft van het seizoen ongeslagen te blij ven. Ze werden daarmee overtui gend kampioen van de najaars competitie. In de laatste wedstrijd, tegen Mantje D2, was het nog best spannend, maar werd uiteindelijk toch overtuigend met 7-3 gewon nen. Het kampioensteam moest daarin Maxim van Ree missen, die in de voorlaatste wedstrijd gebles seerd was geraakt. Maar uiteraard deelde hij na afloop mee in het kampioensdiner van patat en fris drank. Heren Tevoko tegen Madjoe Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko begint zaterdag de tweede helft van de competitie met een thuiswedstrijd. In Ons Genoe gen maakt het team zijn opwach ting tegen Madjoe 4 uit Enkhuizen. In januari volgen nog enkele wed strijden tegen wat mindere teams (althans op papier), wat de moge lijkheid biedt afstand te nemen van de onderste plaatsen. Tevoko start zonder Berry Koning en René Remmers, die beiden op vakantie zijn. In hun plaats spelen Walter Oskam en Patrick Hollen- berg. De wedstrijd begint om 15.15 uur. Tevoko D4 speelt thuis tegen Dinto D4. Deze wedstrijd begint om 13.15 uur. Yoga voor zwangeren Bij yogapraktijk Matsyendra aan de Kogerstraat in Den Burg gaat don derdag 13 januari een cursus zwangerschapsyoga van start. De cursus bestaat uit tien lessen, gevolgd door vier lessen moedery- oga met baby. De lessen worden gegeven door Monique Dubois. Voor informatie en inschrijven tel. 322009. Strandrace voor mountainbikers De nieuwe club Wielersport Texel begint 2011 zondag 16 januari met een prestatietocht, waaraan alle Texelse mountainbikers kun nen deelnemen. Start en finish zijn bij paal 9. Rijden op het strand is een aparte ervaring, weten de ervaren bikers. Langs de zee beleven ze een groot gevoel van vrijheid, maar wind en stukken slap zand kunnen het pit tig maken. Deze uitdaging zit ook in de Paal 9 Beach Challenge, een vorig jaar voor het eerst gehouden strandrace van circa 20 kilometer voor jong en oud. Inschrijven kan vanaf 9.00 in het paviljoen, de start is om 9.30 uur. Deelname is moge lijk vanaf 12 jaar. Jeugd en senio ren rijden dezelfde afstand, maar de jeugd (tot 16 jaar) start in een aparte groep. Eervolle vermeldin gen (met prijsje) zijn er voor de snelste dame, de snelste 50-plus- ser en de oudste deelnemer die de tocht volbrengt. Leden van WST (in oprichting) - en ook van Wielerer- eniging Texel en Toerclub Taxi 312000 - mogen gratis meedoen. Niet-leden betalen €5,-. De opzet is zoveel mogelijk Texelse MTB'ers aan de start te krijgen. Na afloop staat in het paviljoen een kop snert met spek en roggebrood klaar voor alle deelnemers. Menwedstrijd In manege Akenburg nabij Den Burg wordt zondag de vierde wed strijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. De eerste groep men ners gaat om 10.15 uur van start met een dressuurproef en rijdt daarna een vaardigheidsproef, met de bekende kegeltjes. De tweede groep begint om 13.00 uur en doet beide onderdelen in omgekeerde volgorde. Rond 16.00 uur worden de prijzen uitgereikt. Publiek is wel kom, de toegang is gratis. Dames Tevoko weer actief Na vier vrije zaterdagen mogen de dames van volleybalvereniging Tevoko weer vol aan de bak. De wedstrijd tegen Alvoco in Alkmaar lijkt een moeilijke te gaan worden. Alvoco staat momenteel vierde met tien punten minder dan Tevoko. De thuiswedstrijd tegen dit team speelde Tevoko zeer wisselvallig en uiteindelijk verloor Tevoko met 3-2. Zaterdag moet Tevoko probe ren het eigen spel te spelen en de concentratie vast te houden. Wan neer dit lukt, moet het mogelijk zijn met winst naar huis terug te keren. De dames moeten al met de boot van 9.00 uur omdat de wedstrijd al om 11.00 uur gepland staat in Sporthal Noord in Alkmaar. Inschrijven voor Texel Darts Trophy Michael van Gerwen en Fran- cisa Hoenselaar, Europees kam pioen, zijn twee grote namen die hebben toegezegd deel te zullen nemen aan het toernooi om de Texel Darts Trophy, dat in het weekend van 14 tot en met 16 januari gespeeld wordt op De Krim. Inschrijven voor de Texel Darts Trophy staat open voor iedereen. Gedurende het hele weekend wor den er zowel voor dames als voor heren diverse toernooien gespeeld, wat het ook voor het publiek afwis selend en aantrekkelijk maakt. Op zondag wordt een dames- en herenkoppeltoernooi gespeeld, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de stichting Doe een Wens. Deze stichting vervult de liefste wens van kinderen tussen 3 en 18 jaar met een levensbedrei gende ziekte. De organisatie van het toernooi is nog op zoek naar sponsors die het aan de stichting te overhandigen bedrag helpen vermeerderen. Sponsoring is al mogelijk vanaf €75,-. Inschrijven voor het toernooi is nog mogelijk. Voor zowel deelnemers als sponsors is meer informatie te vinden op www.texeldartstrophy. nl. VRIJDAG 7 JANUARI 2011 Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 11 januari Veld A 19.00 Falcon-Rabo Kobeko 19.45 Kobeko-CVI Rabo 20.30 Randstad-Vlinderwinkel CVI 21.15 NIOZ 1-Paal 28/K Vlinderw 22.00 Cocky's-Autocent Paal 28/K Veld B 19.00 Interieurb-Ecotiem NIOZ 2 19.45 NIOZ 2-PFB Interieurbouw 20.30 Mets-IBS PFB 21.15 Wessels-AH RAB 22.00 Mantje-RAB AH Veld C 19.00 De Rog-De Waal Timmer's 19.45 Timmer's-Moorman De Waal 20.30 Bar S-Jozefschool Moorman 21.15 Campings-Salique Jozefsch Wedstrijdleiding: PFB en Daan (tel. 320370) Uitslagen: Mantje-Ecotiem 3-0; Super de Boer-NIOZ 1 0-3; Texelse Autocentrale-Randstad 1 -2; CVI-Cocky's Kapsalon 0-3; Vlinderwinkel- Paal 28/De Krim 2-1Interieurbouw Texel- Dio Drogisterij Mets 1-2; Wessels Ont- werptl-NIOZ 2 3-0; Falcon-PFB 3-0; Rabobank-IBS/Oele/Schoo 2-1; Bouw- center RAB-Albert Heijn 3-0; De Krim-De Kapper 3-0; SVC-Texelcampings 1-2; Kapsalon Salique-Bar Sportief 0-3; Slage rij Moorman en de Boer-Klif 23 3-0; Tim mer's Bakkerij-Otto's Tweewielershop 1 -2. SV De Koog SV De Koog speelt morgen (zater dag) vanaf 14.00 uur een oefenwed strijd tegen vierdeklasser L.E.O. uit Loon. Zondag begint om 16.00 uur een nieuwjaarsreceptie in de kantine van de voetbalclub. Om 14.00 uur begint die dag een wedstrijd tussen spelers van het eerste, het tweede en het dameselftal. De wedstrijden gaan door als het weer het toelaat. Texel'94 houdt nieuwjaarsreceptie Texel'94 houdt zondag 9 januari nieuwjaarsreceptie in kantine De Kletskeet. Deze begint om 16.00 uur. Daaraan voorafgaand wordt er gevoetbald tussen een selectie van het huidige eerste en tweede elftal en een elftal oud-spelers van SV Texel. De aftrap is om 14.30 uur. openden sterk, maar moesten in de laatste twee spellen wat gas terug nemen. Desondanks behielden ze de aansluiting met de top in het klas sement. Het gemiddelde was met 6324 punten weer eens aan de hoge kant. Er werden 31 marsen gespeeld. In het algemeen klassement wisten Van der Veen en Koomen ondanks een beneden gemiddelde avond toch wat meer afstand te nemen van directe concurrenten Bas Tromp en Frans Stark, die deze ronde in de hoek zaten waar de klappen vielen en hun achterstand zagen oplopen tot ruim 1900 punten. Fenny en Rob Caspers hebben Tromp en Stark nu in zicht en staan derde op 2200 pun ten. In de periode leiden Zaal en Westdorp met een kleine voorsprong op Caspers en Caspers. Koomen en Van der Veen staan derde. Ook de op de vierde plaats bivakkerende Bart Weijdt en Willem Koomen zijn nog goed op koers met een achter stand van ruim 800 punten. paasdag) alweer de elfde editie beleeft. V\fel is duidelijk dat niet alle deelnemers aan de 120 kilometer een eigen (Texelse) fietser mee krij gen. In plaats daarvan zullen 'vlie gende verzorgers' rijden. De organi satie meldt verder dan de komende maanden een leger van 170 vrijwilli gers wordt geformeerd. De deelne merslijsten staan op de website www.dezestigvantexel.nl. Meer informatie staat ook op www. ultraned.org. Voormalig marathontopper Luc Krotwaar, deelnemer aan De Zestig van Texel.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7