Ontmanteling oude raadhuis begonnen ipymiSU Winkel was mijn venster naar de buitenwereld' TEXELSE 9 COURANT Majella Reijnders S? Je na 25 jaar Blauwe Held van de koopvaardij De voormalige raadzaal aan de Groene/, raadzaal die er tot half 2010 in gebruik w Aan de buitenkant is er nog niet veel van te zien, maar binnen is de sloop van het oude raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg in volle gang. De kelder is inmiddels grotendeels gestript en ook op de begane grond heeft de sloper zijn werk aats. Met uitzondering van de koepel in is. gedaan. Op de plek waar eerst de publieksbalie was gevestigd, lig gen nu de materialen klaar om te worden afgevoerd. De voormalige raadszaal is terug gebracht tot een kale ruimte met een grote hoop rommel in het mid den van de zaal. Het meest her- et dak herinnert er weinig meer aan de (Foto's Jeroen var Hattum) kenbare is nog de koepel in het dak. Het tapijt is, minus het deel dat ingelijst op het nieuwe gemeentehuis hangt, afgevoerd en ook de ruimte waar belangstel lenden de vergaderingen of plech tigheden in de raadszaal konden bijwonen is grotendeels ontman teld. Hetzelfde geldt voor de kamers van de ambtelijke organisatie, de burgemeester en de wethouders. De plafonds zijn er uit, links en rechts staan nog wat verdwaalde kasten en bureaus en er ligt veel materiaal klaar om afgevoerd te worden. De restanten worden vol gens Daniel Spier van de Grontmij voor circa tachtig procent herge bruikt. 'Het beton wordt straks gebroken, zodat het later opnieuw in funda menten kan worden gebruikt, het ijzer gaat naar de schroot en het hout in de versnipperaar. Het glas is lastig opnieuw te gebruiken en met de plafondplaten kan weinig meer gebeuren.' De materialen worden binnen al gescheiden voordat ze naar buiten worden afgevoerd. Naar verwachting arriveert over twee weken een grote kraan bij het gebouw om aan de achterzijde aan de buitenkant met de sloop te beginnen. De betondelen worden daarbij uit het pand gehapt en in stukken geknepen. Voor de sloop van de kelder worden over een tijdje aan de kant van de Groene plaats en tussen het raadhuis en het Polderhuis damwanden in de grond getrild om verzakkingen te Met een kraan werd gisteren één van de ramen op de begane grond van het oude raadhuis verwijderd. Het raam maakte plaats om restanten uit het gebouw te verwijderen. voorkomen. Die gaan tot circa zes meter de grond in. De kelder wordt daarna ook in stukken weg gekne pen. De sloper plaatst trillingsme ters om in de gaten te houden dat de omgeving niet wordt belast. Volgens planning moet het gebouw in maart weg zijn. Daarna wordt het terrein in orde gebracht voor de tijdelijke plaatsing van een pof fertjeskraam (de Pofferglob), een speeltuin en een fietsenstalling. Tot verrassing van de kelder opeens tevoorschijn. Die muurtje verdwenen i herindeling. Geknipt van en voor wereldburgers Weverstraat 76, Den Burg Een kleine advertentie in deze krant, om aan te kondigen dat De Blauwe Rafel na bijna 25 jaar gaat sluiten, maakte Majella Reijnders duidelijk hoeveel haar winkel voor veel mensen heeft betekend. 'Het was alleen maar een mededeling, maar ik kreeg een enorm aantal reacties. Men sen kwamen langs om voor de allerlaatste keer wat bij me te kopen of om alleen maar even gedag te zeggen. Op een gege ven moment stond het hele huis vol bloemen. Dat was echt hart verwarmend.' 'Uit hobby geboren', zegt ze zelf van haar winkel, die ze op 21 april 1987 opende in het voorste gedeelte van het woonhuis van haar en echtgenoot Peter aan de Warmoesstraat. 'Het prachtig gerestaureerde pand staat op de monumentenlijst en is bij vele vooral oudere mensen bekend, want na bakker Kalf heeft muziek leraar Jan Visser er gewoond en gewerkt', schreef de Texelse Cou- ontdekte ze het spongewear, waarbij aardewerk en steengoed met behulp van rubber sponsjes wordt gedecoreerd. 'De eerste jaren gingen we veel naar Enge land om het in te kopen en hier door te verkopen. Totdat er een Nederlandse importeur kwam.' Naderhand ging ze ook 'mooi tex- tielgoed' verkopen. In alle geval len ging het om artikelen waarop ze het alleenrecht had. 'Je ziet op beurzen dat handelaren als gek ken achter elkaar aan rennen en allemaal dezelfde spullen verko pen. Dan hoeft het voor mij al niet meer. Ik vind het leuk iets anders te bieden. Ik heb ook altijd alleen spullen verkocht die ik zelf mooi vind. Dat verschafte me heel veel plezier.' Ze voegt er direct aan toe dat ze in een comfortabele positie heeft verkeerd. Haar echtgenoot had een goede baan als (zeezoog dierenjonderzoeker, zodat het gezin Reijnders niet van de winkel hoefde te leven. 'Als er eens een lezers meer dui delijkheid over de locatie te geven. Reijnders - geboren in Limburg en sinds 1972 op Texel woonachtig - verkocht aanvankelijk vooral vloer kleden, die ze zelf weefde. 'Dat deed ik al in onze vorige woning, even verderop aan de Warmoes straat, soms ook in opdracht. Ik weefde met repen stof, een tech niek die oorspronkelijk in Scandi navië door armoede is ontstaan. Ik weet nog dat ik een partij textiel had opgekocht bij een fabriek in Enschede die ging sluiten. Het waren grote rollen stof, die we naar Texel hebben vervoerd. Sjef Brügemann heeft ze op de snijma chine in zijn drukkerij in repen gesneden. Het was een grote par tij, het mes moet na afloop behoor lijk bot zijn geweest.' Toen het werk op het handweef getouw haar lichamelijk wat te zwaar werd, besloot ze zich toe te leggen op de verkoop van servies. Tijdens een vakantie in Engeland dagje niemand kwam, was er niks aan de hand. Bovendien heb ik de luxe dat ik mijn winkel aan huis had. Ik hoefde geen duur pand te huren.' Al in de eerste jaren verwierf Reijn ders zich een vaste klantenkring, met opvallend veel niet-Texelse kopers. 'Ik weet niet of je dat in de krant moet zetten, want ik wil niet opschepperig klinken, maar al snel kreeg ik prachtige reportages in magazines als VT Wonen. Maar als mensen dan van de overkant kwamen, wisten de Texelaars aan wie ze de weg vroegen vaak niet waar de winkel was. De Blauwe Rafel, wat is dat dan?, kregen die mensen te horen. Maar dat was alleen in de eerste jaren, hoor.' De winkel heeft zich altijd geken merkt door kleinschaligheid. Grote partijen heeft ze nooit ingekocht. Op één keer na. Bijna schaterla chend vertelt ze het verhaal van een partij Engels serviesgoed, waarvan ze door een vergissing de dubbele hoeveelheid kreeg geleverd. 'Toen zat ik met twee duizend schalen, naast honderden kopjes, schotels, theepotten en andere spullen. Gelukkig konden we alles opslaan in één van de stallen van de familie Van Leeu wen op 't Horntje. Maar ik had wel een tweede leven nodig om alles te verkopen, dacht ik. Dat viel mee, want ik kreeg in die tijd de opdracht van de gemeente en een paar grote bedrijven om kerstpak ketten samen te stellen. We heb ben die tussen het stro staan inpakken. Inmiddels is bijna alles verkocht.' Misschien nog meer van het ver kopen van 'mooie dingen' heeft Reijnders altijd genoten van de contacten die ze er aan overhield. 'Ik zal niet zozeer de winkel mis sen, wel de mensen. De winkel is altijd een venster naar de buiten wereld geweest. Texel werd daar door een stuk groter voor me. Ik had klanten die al 0|. "J. vanaf het eerste OI LI 11 jaar bij me kwa men. En later hun Q of^l kinderen.' I 1 Cl I 1 Een dringende behoefte om te stoppen was er niet. Toen ze ech ter in contact kwam met een potentiële koper, Diana van der Burg, was de deal snel gesloten. Haar opvolger vestigt zich aan de Gasthuisstraat, waar tot voor kort het Quiltershome van Ineke Vail- lant (dat ze eveneens overneemt) was gevestigd. 'Ik ben blij dat de winkel wordt voortgezet. Anders was ik nog niet gestopt.' Bang dat ze zich zal vervelen, is Reijnders niet. Het ontwerpen, samenstellen en leveren van kerst pakketten blijft ze voorlopig doen. Daarnaast heeft ze volop andere plannen, die ze nog verder moet uitwerken. 'Heel raar vind ik dat sommige mensen me vragen: en nu ga je zeker lekker genieten? Echt heel raar, want ik heb altijd al genoten. Van de winkel, de men sen, de dingen om me heen. En dat blijf ik doen.' Joop Rommets De winkel aan de Warmoesstraat is bijna leeg, Majella Reijnders pakt het laatste serviesgoed in. (Foto Joop Rommets) In de rubriek Leven dood wordt in Elsevier van 11 december ruim aandacht besteed aan Frits de Jong, 'Held van de koopvaardij', die op 24 november op 104-jarige leeftijd overleed.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9