1Kleinkunst verlost van genavelstaar' 1EXBJVGBSCA.nl TEXELSE 2 COURANT Nieuwe cursuskrant Artex tj is Jip?! DINSDAG 18 JANUARI 2011 Toneelstuk Oudleerlingen De toneelafdeling van de Vereni ging van Oudleerlingen van de Landbouwschool speelt zater dag 29 januari het blijspel Wat 'n kippedrift van H. Jongman. De voorstelling vindt plaats in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 20.00 uur. Wie een plaatsje wil reserveren, kan terecht bij Marco Vlaming (tel. 318252) en Marc van Heer waarden (tel. 322602). Muziek in Mans In café Mans aan de Binnenburg in Den Burg is het zaterdag 22 januari bluesnight. Vanaf 22.00 uur wordt de muziek verzorgd door de Texelse formatie Jug Bros. De toegang is gratis. Vrijdagavond wordt op het grote scherm de finale van televisie programma The Voice of Hol land vertoond. Ook dan is de toegang gratis. Mans laat alleen personen binnen van zestien jaar en ouder. n zichzelf te hervindenr Jaap Dros in bibliotheek Tijdens de nationale Gedichten dag, donderdag 27 januari, ver tolkt Jaap Dros in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg liederen van zijn nieuwe CD, op teksten van J.C. Bloem. Dros, zanger, muzikant en lied jesschrijver, is een groot bewon deraar van het werk van Bloem en heeft elf van zijn gedichten op muziek gezet. Hij begeleidt zichzelf daarbij op gitaar. Een voorproefje is te vinden op You- Tube. Het optreden duurt van 20.00 tot 22.00 uur, de toegang is gratis. Vrouwen van Nu De Cocksdorp De afdeling De Cocksdorp-Eier- land van de NBvP Vrouwen van Nu houdt donderdag 20 januari een bijeenkomst in het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp. Wilma Eelman vertelt over boe- renbouwkunst en er worden artikelen verkocht ten bate van De Zonnebloem. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu heeft op vrijdag 21 januari de eerste bijeenkomst van 2011. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg spre ken Dirk-Jan Saai en Michel Stroo over de agrariërs van de toekomst. Zij spreken over de Europese regelgeving, over de problemen waarmee jonge agra riërs te maken hebben en over de moderne bedrijfsvoering. De bijeenkomst begint om 19.30 Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 18 januari: 19.30 uur. In het kader van de Week van Gebed vindt van 19.30 tot 20.30 uur een bijeenkomst plaats in de ker- kekamer van de doopsgezinde kerk van Oosterend. 19.30 uur. Op het adres De Hout manstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloop spreekuur gehouden over voedings supplement JUS. hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 18 januari 06.50 c Woe. 19 januari 07.44 e Don. 20 januari 08.34 Vrij. 21 januari 09.45 s Zat. 22 januari 10.35 s Zon. 23 januari 11.15 Ma. 24 januari 11.27 19.15 u. 20.15 u. 21.06 u. 21.56 u. 22.35 u. 23.15 u. 23.55 u. eerder hoog water. Woensdag 19 janu ari volle maan, zaterdag 22 januari springtij. Zondag 23 januari zon op 8.38 TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Het Belgische trio Hermitage spatte volgens de jury van het podium van Klif 12. De heren hadden zaterdagmiddag al van zich laten horen door bij Goënga in de winkel een voorstelling te geven. Foto's Jemen van Hattum) Gerard Til Joop Rommets Jeroen van Hattum Imme Bakker Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 19 januari: 10.00 uur. De dialectgroep van de Historische Vereniging bezoekt van 10.00 tot 12.00 uur dorpshuis De Hof in De Koog. 14.00 uur. In het kader van de Natio nale Voorleesdagen wordt vanmiddag in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg voorgelezen aan peuters en kleuters. Er is geen vaste begintijd; zodra er genoeg kinderen zijn, leest één van de medewerkers voor. 19.30 uur. In het kader van de Week van Gebed vindt van 19.30 tot 20.30 uur een bijeenkomst plaats in Het Olijfblad in de Weverstraat in Den Cinema Texel vertoont om 13.30 Rapunzel 3D; 13.45 Dik Trom; 16.00 de ondertitelde versie van Chronicles of Narnia; the Voyage of the Dawn Treader 3D; 16.15 de ondertitelde versie van MegaMind: Superschurk 3D; 20.00 Loft en om 20.30 Tron Legacy 3D. Donderdag 20 januari: 10.00 uur. Onder leiding van Lida Vlaming begint in dorpshuis De Bijen korf in Oosterend om 10.00 uur een workshop geschenkenveloppen maken. 19.30 uur. In het kader van de Week van Gebed vindt van 19.30 tot 20.30 uur een bijeenkomst plaats bij de familie J. de Graaf aan de Naalrand 50 in Den Hoorn. 20.00 uur. De afdeling De Cocksdorp/ Eierland houdt een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis. Wilma Eelman vertelt over boerenbouwkunst. Aan vang 20.00 uur. 20.00 uur. De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. XX177 TESD van Gebed vindt van 19.30 tot 20.30 uur een bijeenkomst plaats in De Schuilhut in De Koog. 19.30 uur. De afdeling Texel van Vrou wen van Nu komt om 19.30 uur bijeen in De Buureton in Den Burg. Sprekers zijn jonge agrariërs Dirk-Jan Saai en Michel Stroo. Cinema Texel vertoont om 18.45 en 21.30 The Tourist; 19.15 New Kids Turbo! en om Loft. In verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker verzorgt veer dienst TESO deze week geen extra afvaarten. Vandaag (vrijdag) worden in Den Helder wachttijden tot een uur verwacht. Bij het ontbreken van extra afvaarten dient voor het vervoer van gevaarlijke stoffen vooraf te worden gereserveerd. Voor meer informatie; www.teso.nl of tel. 369600. Super Op 13 februari is het zover: Super- Sunday. Een monstertocht op de fiets over zo beroerd mogelijk ter rein. Hoe verzint een mens het. Is het de mammoetjager in de man die, nu zijn oeros gewoon in keu rige kleine lapjes bij de slager ligt, toch een andere uitdaging moet hebben? Ik zie ze graag gaan, zwetend, briesend en zwaar hij gend, de blik op oneindig. Wat een kerels. Te vies om in te bijten, maar hevig stoer. Een klein, maar stevig voorproefje kregen we zon dag al bij Paal 9 in de Strand Uit daging, heel 'trendy' Beach Chal lenge genaamd. Waarom dat allemaal in het Engels moet, juist nu we zo hameren op Echt Tes- sels, (Wouter, doe er wat aan) is me een raadsel, maar waarschijn lijk fietst het beter. Ook stoer, maar van een heel ander niveau, waren de kerkdiensten eergiste ren. Katholiek, doopsgezind, Het ambachtelijk maken van the ater keert terug onder jonge mensen op het podium. Dat con cludeerde de jury van het Amster dams Kleinkunst Festival zater dagavond met plezier na drie avonden kleinkunst op het podi um van Klif 12 in Den Hoorn. Daar werden voor de 24ste keer de kwartfinales van het Wim Sonne- veld Concours gehouden. Publiek en jury kregen drie avonden lang in totaal negen voorstellingen te zien, waarvan er zes door mochten naar de volgende ronde. Tot opluchting van de jury was het 'genavelstaar' dat de afgelopen jaren de kop opstak geheel verdwenen. 'Er worden weer grote thema's aangesneden', aldus voorzitter Ruud Buurman. 'Thema's die de theatermakers raken en het publiek een mooie kijk bieden in hun denk wereld, hun voorkeuren en afkeer. Dat is wat anders dan denken dat de eerste ongesteldheid meteen een verhaal van tien minuten en een lied waard is.' Buurman merkte op dat stand-up comedy volledig afwezig was, de kwartfinales ken merkten zich vooral door veel lied jes en ensembles. Net als in voorgaande edities werd het kraken van harde noten niet geschuwd. Gebrek aan chemie, onbegrijpelijke sketches en de zorg dat weinig ontwikkeling meer te verwachten is, werden hardop benoemd. Met reden, lichtte jury voorzitter Buurman toe. 'De weg naar het podium is lang en onder weg krijg je niks cadeau.' De jury keek ook wie het in zich had te groeien en een persoonlijkheid op het podium te worden. Dat leidde tot het vertrek van het Klaverjassen in Zuid-Eierland In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland vindt tot en met eind april elke veertien dagen een klaverjasdrive plaats. Er wordt gekaart op de donderdagavond, de eerste keer op 27 januari. De drive begint om 20.00 uur. Opienie PKN, wereldwijd dezelfde liturgie, ieder jaar voorbereid door een andere groep. Dit jaar tekenden Palestijnse christenen uit Jeruza lem daar voor. Deze Zondag van de Eenheid zou ook door kunnen gaan voor een SuperSunday, wanneer wij in elkaar deelnemers willen zien met eenzelfde doel, ieder op zijn eigen fiets en onge acht het shirtje. Jammer dan dat ook hier op Texel juist groeperin gen en kerkgenootschappen die 'recht in de leer staan'zich bewust van deze eenheid distantiëren. 'Vallende sterren', draaiend om eigen middelpunt? Gelukkig staat de inschrijving voor volgend jaar al weer open en is het deelne mersaantal onbeperkt. Een heel trainingsjaar ligt voor ons, een Super Challenge. Pien Verberg duo Roger et Simone dat een paar jaar geleden ook al meedeed aan het festival. De jury miste elke vorm van chemie en vroeg zich af wat de twee eigenlijk op het podi um deden. Het duo Luc en Zek kreeg het verwijt dat hun voorstel ling niet te volgen was. Ze hadden een heldere rode draad (de zoek tocht naar de onbekende mens in een tijd dat iedereen beroemd wil zijn), maar de verschillende onder delen van de show werden toch niet bij elkaar gehouden. Bij Erris van Ginkel vroeg de jury zich af of hij, ondanks een zeer ontspannen vertolking van zichzelf op het podium, in staat was zich verder te ontwikkelen. Hij sprak over ontdekkingen van de wereld, maar kwam eigenlijk niet veel ver der dan zijn vertrek uit zijn christe lijke geboorteplaats. Het Belgische trio Hermitage, Loui se Korthals, de vijfkoppige forma tie Kabaret in Quartet, Gijs Geurt- 1 Impressies van de Waddeneilanden Of Texel er nu wel of niet in voorkomt, is aan de tekst noch de foto's af te lezen, maar De zangen van het Wad is een aar dig boekje voor liefhebbers van zee en strand. De zangen van het wad (ondertitel Winterse gedachten in de bran ding) is het resultaat van de samen werking tussen Ton van Zeijst, de de gedichten schreef, en fotograaf Gonnie Goossens. Beiden probe ren op eigen wijze de indrukken weer te geven die ze opdoen tij dens wandelingen langs het strand. Boon en Weel stelen de show Hoewel aan de zegereeks van Piet Zijm geen einde schijnt te komen -hij won al zijn partijen met glans-, moesten de handen tijdens de competitieavond van biljartvereni ging De Doorstoot op elkaar voor Martien Boon en Kees Weel. Zij hielden de toeschouwers tot de laatste carambole in hun ban met een partij met sterk wisselende kansen. Boon won uiteindelijk, sen, het viertal Poolvogel en Merel Moistra gingen door naar de halve finale. Moistra verzorgde een geheel eigen voorstelling waarbij zij inging op haar transformatie van man tot vrouw. Volgens de jury was ze wars van de meeste theaterre- gels, maar legde ze met flair, ironie en zelfvertrouwen een heel per soonlijk levensdilemma voor waar veel verdriet en verwarring aan vooraf waren gegaan. Daarbij wist ze te voorkomen dat het navelsta ren werd, omdat ze ook met een scherpe blik de buitenwereld beschouwde. Gijs Geurtsen en Louise Korthals hadden het voordeel dat de jury ook keek naar de toekomst. Geurt sen liet zijn voorstelling al snel uit zijn vingers glippen en Korthals sleepte zich volgens de jury naar het eind, nadat ze zichzelf in de eerste tien minuten helemaal was kwijt geraakt. Toch zag de jury het zitten met hen door te gaan, omdat ze de capaciteit toonden te groei en. Het trio Hermitage kreeg de meeste lof. De voorstelling spatte van het podium en de zanger werd als een persoonlijkheid omschre ven. 'Nagenoeg alle teksten zijn pareltjes van liedkunst en de zan ger praat het geheel op uiterst geestige wijze en met grote zelf spot losjes aan elkaar. Hij neemt je mee in zijn beleving.' De zanger presteerde het onder meer zomaar een vrouw in de zaal om haar flesje water te vragen. 'Kijk, dat noemen ze nu interactie met het publiek', zei hij nadat hij een paar slokken had genomen. De zes winnaars gaan de komende tijd op tournee en krijgen een coach om hun programma's bij te scha ven. Op 5 en 6 april zijn de halve finales in het De La Mar in Amster dam en op 9 april is daar de finale van het Amsterdams Kleinkunst Festival. Welk strand blijft dus een beetje onduidelijk, op de foto's zijn geen herkenningspunten te zien en ook de gedichten geven daarover geen uitsluitsel. Over het geheel is De zangen van het wad een boekje dat zowel in beeld als in tekst tot nadenken stemt. Technisch is de uitvoering misschien niet perfect. Door het gebruikte materiaal lijken de foto's soms net niet helemaal scherp en ze hadden wat groter afgedrukt mogen worden. Aan de andere kant was dan misschien de verhouding tussen foto's en poëzie uit het lood geraakt. Al met al een boekje voor liefheb bers. De zangen van het wad is een uitgave van uitgeverij Elikser uit Leeuwarden en verkrijgbaar in de boekhandel. ondanks een serie van twaalf van Weel. Grote verliezer was Heems kerk, die twee partijen verloor. Uilslagen: Luyt-Smit 2-0; M. Boon-Weel 4-2; Hui- zing-J. Boon 0-2; Heemskerk-Zijm 2-4; M. Boon-Luyt 2-4; Weel-Smit 2-4; Huizing- Heemkserk 2-0; J. Boon-Zijm 2-4; Huy- zing-Luyt 4-0; M. Boon-Heemskerk 2-0; Weel-Zijm 0-4. Jongeren Informatie Punt Theatersport, hiphop en senio rentheater. Zomaar drie nieuwe cursussen uit het aanbod van Artex-Kunstenschool Texel, die deze week met de nieuwe cur suskrant komt. Het aanbod van Artex breidt zich nog steeds uit en dan vooral in de breedte. Voor een deel geïnspi reerd op het succes van televisie programma's als So you think you can dance en De Lama's, die lei- den tot hernieuwde belangstelling voor disciplines als dans en thea tersport. Zo heeft Artex dansidool Caggie Gulum bereid gevonden een workshop hiphop te geven. Deze danser, die in de toptien van So you think you can dance ein digde, volgde een dansopleiding en workshops in Amerika. De ver schillende stijlen die hij zich aldus eigen maakte, leidden tot een unie ke combinatie van moderne dans en hiphop. Op verzoek van Artex verzorgt hij een eenmalige work shop van 75 minuten. Ook de cur sus moderne dans, gegeven door Lisette Boeijen, is nieuw. Het succes van het Verteltheater krijgt een vervolg in het Senioren theater, waarin mensen van 55 jaar en ouder samen een verhaal bedenken, dat voor een jeugdig publiek wordt opgevoerd. Anders dan bij het Verteltheater wordt dus wel een personage, een rol gespeeld. Wel staat deelname open voor iedereen. Meer dan een beetje fantasie is niet nodig. Maar ook de jongere acteurs wor den niet vergeten. Speciaal voor kinderen van zeven tot tien jaar wordt een cursus 'filmster' gege ven. Daarin wordt elke week een scène ingestudeerd en op film opgenomen. Na afloop van de cur sus wordt deze film gepresenteerd aan het publiek, waarbij de 'film sterren' zelf de introductie verzor gen. Voor alle leeftijden zijn de lessen theatersport, die zich richten op de elementaire spelvaardigheden en waarbij alle spelvormen uit de the atersport aan bod komen. Een volledig overzicht van de door Artex geboden cursussen en work shops is te vinden op www.artex- texel.nl en in de cursuskrant die gratis verkrijgbaar is.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2