'ledereen had deze vr„eg op „it.po* fout kunnen maken' Congres over Napoleon ook op Texel TEXELSE 5 COURANT Oosterend wint nieuws- en kennisquiz 'De bordjes mogen nu omhoog' Terwijl het team van De Cocksdorp tijdens de Texelse Nieuws- en Kennisquiz 2011 het bordje omhoog houdt, leest presentator Hans Eshuys het antwoord voor. Rechts de jury. (Foto Genua Timmerman) Het Oudeschilder Visserskoor trad op tijdens de Texelse Nieuws- en Kennisquiz. (Foto Genua Timmerman} Het Verteltheater was zaterdagmiddag aanwezig op de open dag van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Senioren vertelden op de juttersafdeling verhalen over zichzelf en vroeger. De open dag trok in totaal 380 bezoekers onder wie veel Texelaars. (Foto Jemen venHattumt Gerrit Gerrits vertelde tijdens de open dag over het winkeltje van Pie- ter Jan Eelman dat vroeger in de De Ruyterstraat in Oudeschild heeft gestaan. Het winkel is herbouwd met de originele inventaris in één van de huisjes op het terrein van het Maritiem en Jutters Museum. Gerrits liet kinderen zien dat zelfbediening vroeger nog niet bestond, maar dat de winkelier pakte wat je nodig had. (Foto Jemen venHattumt In dorpshuis De Wielewaal in De Waal maakte Jelle Westdorp van TexelEnergie vrijdagavond bekend dat de buitendorpen voor liggen op Den Burg in de Bespaarstrijd, waarbij twintig huishoudens probe ren zo min mogelijk energie te verbruiken. (Foto Jemen venHattumt David Markham, voorzitter van de International Napoleontic Society, bracht vrijdagochtend een bezoek aan De Schans. Dat gebeurde ter voorbereiding op een congres dat de organisatie in de zomer in Den Helder houdt. Loran Tinga van Natuurmonumenten en Pip Barnard lei den Markham (midden foto) onder meer binnen rond. (Foto Jemen van Hattumt Justitie eist boete voor veroorzaken aanrijding 'Dit was een fout die iedereen had kunnen maken.' Deze woor den sprak de officier van justitie donderdag voor de rechtbank in Alkmaar, kort voordat ze een geldboete van €350,- eiste tegen een 59-jarige vrouw uit Oude schild. De verdachte veroorzaak te eind 2009 met haar auto een verkeersongeval in Den Burg. Hierbij raakte een fietser ernstig gewond. Justitie leek de zaak aanvankelijk stevig aan te pakken. De vrouw kreeg het verwijt een verkeerson geval te hebben veroorzaakt, met zwaar lichamelijk letsel als gevolg. Een misdrijf voor de wet, door gaans niet mals bestraft. Maar in de rechtszaak keer- keek naar rechts, maar zag deson danks de fietser over het hoofd die naderde. Mogelijk, aldus de con clusie van de politie, is diens sil houet weggevallen in de schaduw van in de berm aan de overkant gelegen bosschages. De vrouw trok op en had de fietser pas echt in beeld toen het te laat was om nog te remmen. Bij de klap brak de man zijn linkerenkel en een rib en liep hij verwondingen op aan het hoofd, een hersenschudding en diverse kneuzingen. Viel de vrouw de bewuste ochtend iets te verwijten? Nee, vond haar advocate A. Duisterwinkel. De vrouw heeft zich volgens haar op geen enkele manier roekeloos gedragen of ongeoorloofd of ket, een kaart en belde regelmatig. Dat hield ze vol tot duidelijk was dat het lichamelijke herstel voor spoedig ging. De betrokkenheid had mede te maken met gebeurtenissen in het jaar ervoor, toen de vrouw uit Oudeschild en haar echtgenoot zelf slachtoffer waren van een ver keersongeval. Als gevolg van alle spanningen wendde ze zich in februari afgelopen jaar nog tot een natuurgeneeskundige. Omdat, aldus haar advocate, het haar zelf allemaal bepaald niet in de koude kleren was gaan zitten. De officier van justitie woog de betrokken houding van de vrouw naar het slachtoffer mee, maar was het uiteindelijk niet met de advo cate eens dat de het Openbaar Ministerie op z'n schreden terug. De officier van justitie m vrijspraak. Wél had de vrouw volgens haar gevaar op de weg veroor zaakt. En daar staat een boete voor. Toehoorders in de rechtszaal kon den bijna niet anders concluderen dat op de bewuste 28ste decem ber 2009 sprake was geweest van een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden. De vrouw reed - naar ze zelf zegt met 'een sukkelgangetje' - over de Marico- weg in Den Burg. Vlak voor de kruising met de Bernhardlaan, toen ze tussen de bebouwing vandaan kwam, werd ze plotsklaps verblind door de laagstaande zon. De vrouw reed voorzichtig door, haar geen blaam trof. 'Dit was een fout die iedereen had kunnen maken. Maar het was onvoorzichtig rijgedrag vertoond. De raadsvrouw vroeg de rechtbank dan ook om volledige vrijspraak. Volgens haar kan haar cliënte op geen enkele manier schuld in de wettelijke zin van het woord wor den verweten. Daarbij komt, aldus de advocate, dat de vrouw zelf ook hevig ont daan was door het ongeval. Kort na de botsing was ze zo overstuur dat ze een omstander moest vra gen om 112 te bellen. Zelf kon ze het niet. In de dagen en weken na het ongeval onderhield ze intensief contact met de echtgenote van het slachtoffer en later het slachtoffer zelf. Ze stuurde een bloemenboe- wel een fout. De vrouw heeft gevaar veroorzaakt op de weg, doordat ze niet is gestopt. Ze had zich bewust moeten zijn van het mogelijke gevaar. Dat is ze niet geweest. Daarom vind ik deze straf op zijn plaats.' Het slachtoffer is inmiddels her steld. De man was bij de zitting aanwezig en antwoordde op een vraag van de rechter dat het goed met hem gaat. De vrouw is nog nooit eerder in haar leven met poli tie en justitie in aanraking geweest. Zij krijgt op 27 januari te horen wat de rechtbank heeft besloten. Voormalig fort de Schans werd vrijdag bezocht door David Markham, voorzitter van de International Napoleontic Soci ety. Hij was op het eiland in verband met het congres dat de INS deze zomer in Den Helder houdt. Dit jaar is het precies tweehonderd jaar geleden dat Napoleon Den Helder bezocht en opdracht gaf tot het bouwen van de uitgebreide verdedigingslinie die de stad zijn huidige vorm gaf. Dat jubileum is voor de INS aanleiding het jaarlijks congres, dat eerder al plaatsvond op Malta en op Sint Helena, in Den Helder te houden. De INS is een internationale organisatie van his torici en andere geïnteresseerden, die tijdens hun jaarlijkse bijeen komst - dit jaar voor de negende keer - de jongste inzichten uitwis selen over de invloed van Napole on en zijn tijd. Op de vraag of inmiddels niet alles over Napoleon bekend is, antwoordde Markham dat dat verbazend genoeg niet zo is. 'Ik mag mezelf wel als een auto riteit op dit gebied beschouwen', zegt hij, 'en ik had zelfs nog nooit van Den Helder gehoord.' Dat mag op zijn minst opmerkelijk genoemd worden, omdat Napoleon - zeker na de slag bij Callantsoog in 1799 - het strategisch belang van Den Helder onderkende. Of hij Den Hel der werkelijk 'het Gibraltar van het noorden' heeft genoemd, kon Markham niet bewijzen, maar hij ontkende niet dat de vergelijking voor de hand lag. Tijdens zijn bezoek aan Den Helder maakte de keizer ook een uitstapje naar Texel, waar hij opdracht gaf tot de uitbreiding van fort de Schans (Fort Central) en de bouw verordonneerde van de steunforten Lunette en Redoute. Toevallig wor den deze laatste forten juist in dit jubileumjaar door eigenaar Natuur monumenten hersteld. Markham, afkomstig uit Olympia in de staat Washington, was zeer onder de indruk van de fortificaties op Texel, waar hij werd rondgeleid door Erik Menkveld en Loran Tinga van Natuurmonumenten en schanskenner Pip Barnard. Ves- tingdeskundige Gerrit Gerrits was door werkzaamheden verhinderd. De bedoeling is dat de congres gangers tijdens het congres van de INS, dat van 4 tot 8 juli wordt gehouden, ook de oversteek naar Wandelen voor winterserie De jaarlijkse Winterserie van wandelsportvereniging Het Gou den Boltje telt vier dagtochten. Zondag 23 januari gaat de derde van start. Het start- en finishlokaal is in bos- paviljoen 't Turfveld, nabij de krui sing met het Westerslag. Er kan worden gestart tussen 13.00 en het eiland maken. 'Veel van hen zullen nog nooit een dergelijk aar den fort in het echt hebben gezien', stelt Markham. 'De meesten zullen het alleen van tekeningen kennen.' Naast de Schans bracht hij ook een bezoek aan het Maritiem Museum, waar een deel van de maquette van de Rede van Texel werd bekeken. Ook het museum zal opgenomen worden in het pro gramma van het congres. Of er op Texel speciale aandacht wordt besteed aan het jubileumjaar is nog niet bekend. Volgens Esther Banki van het Maritiem Museum zijn wel besprekingen gaande, maar zijn er nog geen concrete plannen. Wel zullen er tijdens het congres van de INS enkele Texelse presentaties worden gehouden. Ook cultureel festival Midzomer schans besteedt dit jaar aandacht aan Napoleon. 14.00 uur. Gewandeld worden afstanden van 5 en 10 kilometer. De voorinschrijving is gesloten. De kosten aan de start zijn: met herin nering €4,- en zonder herinnering €3,-. Leden genieten een korting van één euro. Vervoer vanaf de boot van 11.30 of 12.30 uur uit Den Helder kan met Connexxion bus 29, van 't Horntje via Den Hoorn naar Den Burg, uit stappen bij de halte Bakkenweg. De volgende tocht is de vierde wandeltocht van deze Winterserie op 6 februari. Hoe wordt het liefste en knapste meisje van het dorp genoemd als zij tijdens Pinksteren mooi aangekleed en versierd door het dorp wordt geleid? Niet Kortjak je, zoals één van de deelnemers aan de Texelse Nieuws- en Ken nisquiz 2011 op het bordje schreef, maar met Pinksterbruid gaven de meeste dorpenteams wel het juiste antwoord. Veel van de vijftig open vragen die presentator Hans Eshuys de teams van Den Burg, De Waal, Ooste rend, Oudeschild, Den Hoorn en De Cocksdorp (De Koog ontbrak) zondag voorschotelde waren best pittig. Zo wist niemand dat Eier- land dat vorig jaar het 175-jarig jubileum vierde 3735 hectare groot is. Ook de vraag op welke vier plekken het Verteltheater Festival werd gehouden, gaf problemen. Maar weinigen weten dat Konne- was of Piepiekerrsiekangelaar de Texelse naam is voor 'Zwane bloem'. En dat de Bollekamer een verbastering is van Borcamer, ooit een nederzetting ten westen van Den Hoorn, wist ook niemand. 'Daar kan ik helemaal niets mee', verzuchtte jurylid Annie Dogger op een bepaald moment. Met Jacques Dijt (voorzitter), Hans van Heer waarden en Marit de Haan vormde ze de strenge doch rechtvaardige jury. Discussie was er ook, bijvoor beeld toen gevraagd werd de dor pen te noemen waar de verkie zingsopkomst vorig jaar boven de 100 procent uit kwam. Laat Zuid- Eierland nu officieel geen dorp zijn. Gelukkig waren er ook veel goede antwoorden en was het team van Oosterend, bestaande uit Ko Vin- ke, Annette Barhorst, Jabik Kooi- stra en Kevin van Helden, dat als winnaar uit de bus kwam. Het team van Oudeschild werd tweede, gevolgd door de teams van De Cocksdorp, Den Hoorn, Den Burg en De Waal. Gerard Kuip uit Den Burg won de publieksvragen, hij had achttien van de twintig vragen goed. De nieuws- en kennisquiz werd gehouden in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Er waren cir ca zestig bezoekers aanwezig om de teams aan te moedigen. Het Oudeschilder Visserskoor verzorg de tussendoor een optreden. De nieuws- en kennisquiz werd gehouden op initiatief van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel en mede georganiseerd door Pharos, de Openbare Bibliotheek, de gemeen te en de Texelse Courant DINSDAG 18 JANUARI 2011 Jeugd Mareis blijft winnen De jeugd U16 van basketbalver eniging De Mareis heeft zater dag de thuiswedstrijd tegen JBC uit Julianadorp met 59-14 gewonnen. Ook in december werd JBC verslagen, toen met 51-26. Bij de uitwedstrijd in december merkte de coach van JBC op dat hij De Mareis geen team vond dat bovenin de competitie thuis hoor de. In het licht van voornoemde uitslag was dat een vreemde uit spraak, wat de spelers van De Mareis in de thuiswedstrijd nog even wilden onderstrepen. De opdracht was dus simpel: wei nig fouten maken, de verdediging dicht houden en aanvallen tot de tegenstander er moedeloos van zou worden. Dat lukte op alle fron ten. Er werd strak verdedigd en de aanvallen werden goed afgemaakt. Na een relatief rustig begin liep de score in de eerste drie kwarten uit van 17-6, via 29-8 naar 45-11 Joost Venneker had er zin in en maakte de ene drive na de andere, wat resulteerde in een mooie score van 21 punten. Daarna kwamen Max Hendriks en Aaron Blaauboer met dodelijke breaks, wat twee maal 10 punten opleverde. Ook Maikel Bouthoorn gooide er tussen neus en lippen door nog 10 punten in. De tegenstander maakte over de hele wedstrijd 14 punten. Volgende week is De Mareis vrij, over twee weken staat er weer een thuiswedstrijd op het programma. Centrum Jeugd en Gezin werkt vooral preventief Na een voorbereiding van twee jaar zijn de definitieve stappen gezet voor de oprichting van Centrum voor Jeugd en Gezin Texel (CJG). Dit samenwerkings verband van alle denkbare bestaande instanties die zich bezighouden met (preventieve) hulpverlening voor kinderen tot 19 jaar komt in juni officieel van de grond. Belangrijkste kenmerk is dat de verschillende instanties het niet alleen van elkaar weten als zij in actie komen, maar dat zij ook efficiënt samenwerken. Een CJG, een initiatief van toen malig minister Rouvoet, is verplicht voor alle gemeenten. Texel werkt daarbij samen met acht andere gemeenten in Noord-Holland. Betrokken partijen zijn onder meer het maatschappelijk werk, scholen, jeugdgezondheidszorg, kinderop vang, huisartsen, verloskundigen, kraamzorg, geestelijke gezond heidszorg, gehandicaptenzorg, centra voor werk en inkomen, leer plichtambtenaar, schuldhulpverle ning, woningstichting, politie, openbaar ministerie en het bureau Halt. Het CJG is geen nieuwe drempel of 'loket'. Zoveel mogelijk wordt aansluiting gezocht bij bestaande voorzieningen. Er wordt gebruik gemaakt van bestaande budgetten en gebouwen (zoals De Zandkoog als inlooppunt) en er komen geen nieuwe functies bij. Hulp wordt aangeboden op plaatsen waar de jongeren toch al zijn. Dat vergroot de mogelijkheden tot vroegtijdig preventief ingrijpen als (bijvoor beeld) sprake is van leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. Belangrijk onderdeel van de CJG- activiteit is het schoolmaatschap- pelijk werk, dat nu al tot tevreden heid functioneert bij de OSG (er is hulp gegeven aan 20 leerlingen) maar dat zal worden uitgebreid tot het primair onderwijs, 'leder dient zijn verantwoordelijkheid te nemen op het moment dat een kind, jon gere of gezin in problemen raakt, leder is aanspreekbaar, ieder spreekt elkaar aan. Wij zijn de vrij blijvendheid voorbij. Vroeg signale ren, gericht aanpakken, niet losla ten!', staat in de intentieverklaring voor het CJG. De scholen krijgen een belangrijke rol in het systeem, wat voor de hand ligt omdat hier 98 procent van de doelgroep ver keert. Wethouder Hennie Huisman zegt dat de gemeente de scholen er daarom al in het vroegste stadi um bij heeft betrokken. 'We zijn blij dat ze graag meewerken.'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5