Texelse Nieuws- en Kennisquiz: test uw kennis TEXELSE 8 COURANT DINSDAG 18 JANUARI 2011 in juryvoorzitter Jacques Dijt de wisselbokaal. Annette Barfiorst, Jabik Kooistra Zes teams van de Texelse dorpen namen het zondag tegen elkaar op bij de tweede Texelse Nieuws- en Kennisquiz. Ze kregen vragen over het nieuws van het afgelopen jaar en vragen over Texel in het algemeen. U kunt uw eigen parate kennis over het eiland testen aan de hand van de meerkeuzenvragen die hieronder staan afgedrukt. Veel plezier ermee! 1. Hoe heten de twee steunfor- ten bij Oudeschild en Ceres die door Natuurmonumenten wor den gerestaureerd? a. Lunette en Redoute; b. Redoute en De Schans; c. Lunette en Kras- sekeet; d. De Schans en Lunette 2. De werkzaamheden voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild deden van zich spreken toen er gas vrijkwam uit de bodem. Waar rook het een week lang naar in het dorp? a. zompige klei; b. waterstofper oxide; c. rotte eieren; d. kaarsvet 3. Op welke twee plekken op het eiland kunnen jongeren zonder rijbewijs toch legaal op gemoto riseerde voertuigen rijden? aop de Nikadel en De Boksberg; b. bij de MAB-club en op het strand; c. op de kartingbanen en bij de MAB-club; d. op de Staart en de kartingbanen 4. Het Verteltheater Festival van Artex beleefde in september een grandioos slot. Ouderen vertel den op vier bijzondere plaatsen verhalen over zichzelf en vroe ger. Op welke plek werd niet gespeeld? a. de schuur van Novalishoeve; b. het nieuwe gemeentehuis; c. Bras serie TX; d. de voormalige doops gezinde kerk in Oosterend 5. Wat is de Texelse naam voor de plantensoort Zwanebloem? a. Piepiekerrsiekangelaar; b. Pod- deblaade; c. Sweereblaade; d. Wilde Stekbiet 6. Hoeveel bewoners van Texel waren op 1 januari 2011 65 jaar of ouder? a. 1325 Texelaars; b. 1967 Texe laars; c. 2748; d. 4012 Texelaars 7. Esmée Zoer, Laura Westerla- ken, Lianne Wetenkamp en Kim van der Werve en Maartje Jonge- jan van De Kleppertjes werden in september Nederlands kampi oen dressuur in de L-klasse voor pony's. Hoe heet hun comman dante? a. Maartje Jongejan; b. Coby Daal der; c. Priscilla Noorlander; d. Leo- nie van Schaik 8. In welk jaar kreeg Texel stads rechten? a. 1256; b. 1345; c. 1346; d. 1414 9. Woensdag 9 juni werden de landelijke verkiezingen gehou den. In welk dorp kende het stembureau een opkomstper centage boven de 100 procent doordat veel toeristen hun stem uitbrachten? a. Den Hoorn; b. Oudeschild; c. Oosterend; d. De Cocksdorp 10. Welke Texelse auteur is der tien maal bekroond met een zil veren griffel? a. Jan Wolkers; b. Diet Verschoor; c. Imme Dros; d. Joyce Pool 11. Welke plant wordt in het Texelse dialect Piepekoppe genoemd? a. paardenbloem; b. vingerhoeds kruid; c. Sint Jacobskruiskruid; d. blauwdistel 12. Welk bedrijf houdt zich bezig met de sloop van het oude gemeentehuis aan de Groene- plaats? a. Jorritsma; b. De Vries en Van de Wiel; c. Dijkstra Draisma; d. Jager 13. Welke Texelse autocrosser deed afgelopen jaar in het Engel se Coventry mee aan het wereld kampioenschap voor stockcar rijders? a. Pieter Dogger; b. Martijn de Veij; c. Sandor Mantje; d. Dries Veld kamp 14. Hoe heet de geestelijk moe der van het beertje Bobbi over wie al vele boeken zijn versche nen? a. Irene Maas; b. Aletta Maas; c. Vibeke Maas; d. Monica Maas 15. Hoeveel hectare beslaat de polder Eierland? a. 3735 hectare; b. 4567 hectare; c; 4657 hectare; d. 7533 hectare 16. Wat is de naam van de oud ste dijk op Texel? a. Ruigedijk; b. Schoudieck; c: Bomendiek; d. Zaandammerdijk 17. Welke dijkgraaf, schout en baljuw die van 1732 tot 1769 bur gemeester van Texel was, maak te in september zijn opwachting in de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis tijdens de eerste vergadering van de gemeente raad aldaar? a. J.C.W. Strick van Linschoten; b. H.P.A. Buysing Damsté c. Barend Cornelisz van Neck; d. Balthazar Huydecoper 18. Wat gebruikt de Texelse jeugd bij het grinden, een sport waarbij vervaarlijke tricks worden uitge haald? a. waveboard; b. skateboard; c. skimboard; d. drumboard 19. De Cocksdorp is afgelopen jaar langs de Roggesloot verrijkt met een uitkijkpunt in de vorm van een molen die vroeger in het dorp heeft gestaan. Waar is deze molen van gemaakt? a. ijzer; b. lindehout; c. beuken hout; d. iepenhout 20. Wie bepaalt de 'Smaak van Texel'? a. Nadine Mögling; b. Annette van Ruitenburg; c. Yvonne Boom; d. Ingrid Hennink 21 Welke dennensoort is vroeger gebruikt voor de aanleg van de Dennen? a. Corsicaanse den; b. zeeden; c. Canarische den; d. Chilgoza den 22. Wanneer werd een begin gemaakt met de aanleg van de Dennen? a. 1798; b. 1802; c. 1898; d. 1902 23. Bij welk buurtschap ligt de Mosselweg? a. Midden-Eierland; b. Oost; c. Molenbuurt; d. Spang 24. Welke overwinning schreven Piet Kooiman, Koos Tjepkema, Loek van Vliet en Peter Jan Geus begin november op hun naam? a. Texels klaverjaskampioenschap, b. Zestig van Texel voor estafette ploegen; c dressuur in de L-klasse voor pony's; d. Wampex 25. Gymvereniging Texel heeft een 9-jarig talent in haar midden dat sinds kort meetraint bij turn vereniging Bato in Haarlem. Die club wil haar graag toevoegen aan de topsportselectie. Hoe heet zij? a. Barbara Damstra; b. Hannah Ipenburg; c. Sanne Brand; d. Pris cilla Noorlander 26. Het Amerikaanse bedrijf Pri- meShares World Markets ver oorzaakte deining in de gemeen teraad met een speciale aanbieding. Wat wilde het bedrijf? a. de claim in IJsland overnemen voor 42 procent; b. de Razende Bol inpolderen; c. de rioolwaterzui vering van De Cocksdorp verko pen; d. de naam Texel als merk gaan gebruiken 27. In 1964 werd het Kinderdok aan de Ruijslaan bij De Koog herdoopt tot Maartenhuis. Naar welke Maarten werd het huis vernoemd? a. Maarten Drijver; b. Maarten Boon; c. Maarten Koorn; d. Maar ten Mantje 28. Hoeveel Nederlandse bun kers zijn er nog op Texel? a. 7 bunkers; b. 13 bunkers; c. 15 bunkers; d. 17 bunkers 29. Waar ben ik? Ik kom aan op de fiets, zet mijn fiets in het rek, loop links om de hoek en ga naar binnen. In de centrale hal ga ik links de trap op en wacht daar met een kopje koffie, over 5 minuten is het tijd. a. balie gemeentehuis; b. wachtka mer Zandkoog; c. kantine OSG; d. nieuwe dorphuis Den Hoorn 30. Tijdens Hemelvaart en Pink steren exposeerden 32 kunste naars en één kunstenaarsgroep kunstwerken in acht Texelse ker ken. Het was een evenement dat voor het eerst werd gehouden. Hoe heette dit evenement? a. Heilig Vuur; b. Gezout en Getij; c. Kunstkerken; d. Zoutvuur 31. Welke bijzondere eend werd in mei 2010 op Texel waargeno men? a. Zaagbek-eend; b. Duik-eend; c. Berg-eend; d. Brilzee-eend 32. De Bollekamer tussen Paal 9 en Paal 12 dankt haar naam aan het woord Borcamer. Waar ver wijst dit naar? a. een bijzonder stuk duin; b. een voormalige nederzetting ten wes ten van Den Hoorn; c. een oude rederijkerskamer; d. een uitgestor ven Texels geslacht waarvan de naam in het betreffende gebied bewaard is gebleven 33. Wie wonnen in augustus de finale van het ringsteken in Den Burg? a. Petruska en Larissa Timmer; b. Cees Bakker en Johanna van der Zwaag; c. José Baggerman en Imme Bakker; d. Frans en Emmy Bakker 34. In welk café lieten vijf Texelse DJ's van weleer in november op een Stappers-van-Toen-avond weer van zich horen? a. Question Plaza; b. De Hollebol; c. De Zwaan; d. Twaalf Balcken 35. Waar is sinds augustus de studio van de commerciële radio-omroep WET FM geves tigd? a. Den Burg; b. De Waal; c. De Koog; d. Oudeschild 36. Wie schreef Texelse verhaal tjes voor de taalrubriek van de Historische Vereniging die wer den verzameld in het boek 'Ruumte skaadt niet'? a. Simon Dros; b. Theo Timmer; c. Gré Dros; d. Martha Witte 37. Waarmee had het nieuwe college van burgemeester en wethouders dat op 19 maart 2002 aantrad een landelijke pri meur? a. de oppositie leverde een wet houder; b. het bestond uit alleen vrouwen; c. het was het jongste van Nederland; d. het maakte bewust geen collegeprogramma 38. Hoeveel hectare bloembollen werden door de Texelse telers geteeld in 2010? a. 198 hectare; b. 245 hectare; c. 294 hectare; d. 310 hectare 39. Aan welke weg ligt het Gal genlandje? a. Schansweg; b. Redoute; c. Doolhof; d. Westergeest 40. Wat is de Texelse naam voor gele lis? a. Haanekam; b. Diekblomme; c. Duuvelgéére; d. Feussies 41. Wat stelde de Texelse Cou rant in december beschikbaar voor alle abonnees? a. toegang tot een speciale websi te over kleine evenementen; b. filmkaartjes voor de bioscoop; c. een gratis krant over de toekomst van Texel; d. toegang tot het digi taal archief 42. De viering van Luilak verliep rustig afgelopen jaar. Toch werd in alle vroegte meer dan vol doende lawaai gemaakt met instrumenten die dankzij het WK voetbal in Zuid-Afrika bekend werden. Hoe heten deze instru menten? a. zuvuzela's; b. zuzuvela's; c. vuvuzela's; d. vuluzeva's 43. Van welk echtpaar uit Oude schild werd in 2010 zowel de man als de vrouw Texels kampi oen ankertillen tijdens het Haven- VlStijn? a. Ed Witte en Cocky Koning; b. Jan-Simon en Elles de Haan; c. John en Simone Betsema; d. Albert Bouthoorn en Berna de Boer 44. Welke Texelaars maakten zich afgelopen jaar sterk voor het opknappen van het vervallen park achter het oude raadhuis in Den Burg? a. Will Bonne en Geeske Zijm; b. Rosa Harbers en Brigitte Hollands; c. Pieternel Geurtz en Marga Lak- wijk; d. Dick Drijver en Piet Stan daart 45. Texel is proeftuin geworden voor elektrische auto's. De proef, die drie jaar duurt, moet uitwij zen hoe elektrisch vervoer in de praktijk uitpakt. Hoe heet de lan delijke organisatie die dit project in gang heeft gezet? a. Urgenda; b. Olino; c. Urgentia; d. Vonk4U 46. Wie waren eind vorig jaar winnaars bij de fotowedstrijd die de gemeente had uitgeschre ven? a. Marijke Lionarons en Gauke de Jong; b. Pip Barnard en Joop Rom- mets; c. Willem Wiering en Desirée Boon; d. Jan Heemskerk en René Pop 47. Texel maakte begin dit jaar kennis met de VOS Baltic en de VOS Satisfaction. Wat wordt hier bedoeld? a. twee nieuwe bedrijven; b. twee orkesten die niet mochten optre den; c. zeeschepen uit Den Helder die tijdelijk in de haven van Oude schild lagen; d. het zijn de namen die de vermeende vossen op Texel kregen 48. De haven van Oudeschild was afgelopen jaar het toneel van een proef met een kleine windmolen. De proef was helaas geen groot succes, want in november waaide de molen om. Wat is de naam van deze kleine windmolen? a. Ampair; b. Energy Ball; c. SkyS- tream; d. DonQi 49. Welke organisatie op Texel verkocht in oktober de inventaris van het oude gemeentehuis aan de Groeneplaats in Den Burg? a. Rotary Club Texel; b. Lions Club Texel; c. Dorpscommissie Den Burg; d. Vrouwen van Nu 50. In welk jaar werd de Texelse vlag 'Groen- Zwart' de officiële vlag van Texel? a. 1963; b. 1964; c. 1965; d. 1966 51. Wie was de poldermiss tij dens de viering van het 175-jarig bestaan van Eierland? a. Sabrina Veldman; b. Karen den Draak; c. Alicia Saai; d. Lyanne Hooyschuur 52. Waarvoor werden in 2010 bij Paal 8 naakte mensen gefoto grafeerd en gefilmd? a. voor het TV-programma Bloot- gewoon van de KRO; b. voor een reclamespot over zonnebrand crème; c. het was een stunt voor het TV-programma Who Beats The Mol; d. voor het TV-programma Andere Tijden over de Texelse naaktstranden 53. Oud-Texelse Alice Blom, suc cesvol volleybalster, verruilde afgelopen jaar haar club Fener- bahce in Turkije voor een club in een ander land. In welk land speelt ze tegenwoordig? a. Azerbeidjan; b. Turkmenistan; c. Cyprus; d. Moldavië 54. Wat kreeg burgemeester Francine Giskes in november tij dens een raadsvergadering van raadslid Joop Groeskamp toen hij de coalitie van PvdA, Texel 2010, WD en D66 beschuldigde van een dolend beleid? a. een kompas; b. een kaart van Texel; c. een zak maiszaad om een maïsdoolhof aan te leggen; d. het coalitieprogramma van 2006-2010 55. Wat is de titel van het boek dat Nico Dros in 2010 schreef over Oosterend? a. Fijn en grof; b. Dromen van de bok; c. Terug naar Oosterend; d. De sprekende slang 56. Welke zeldzame vlinder werd in juni 2010 op Texel waargeno men? a. Walstropijlstaart; b. Duinparel- moervlinder; c. Kolibrievlinder; d. Dagpauwoog 57. Op welke website kunnen twitteraars berichten volgen die door Texelaars de wereld in zijn gestuurd en over Texel gaan? a. www.texelbeats.nl; b. www. texeltweets.nl; c. www.twettel.nl; d. www.texeltweed.nl 58. Welke Texelse surfer werd in het najaar derde op het Neder lands kampioenschap slalom voor de jeugd? a. Adriaan van Rijsselberghe; b. Coen Hendriks; c. Chris Way; d. Jesper Kragt 59. Welke dames werden in 2010 uitgeroepen tot sportploeg van het jaar? a. de damesvoetballers van De Koog; b. de biljartdames van Den Hoorn; c. de dames van het eerste van volleybalvereniging Tevoko; d. de dames van basketbalvereniging De Mareis 60. De Ronde om Texel, die sinds het eind van de jaren zeventig wordt gehouden, werd in 2010 afgelast als gevolg van de weers omstandigheden. Voor de hoe veelste keer gebeurde dat? Uitslagen 'egg 'pgg 'qos 'q6f 'off 'qsf 's '089 'qze 'q29 'pte 'B9z 'qss 'qOS 'P6L 'pn 'eet 'P8 'BZ 'O! B09 °6S qss qzs '0t7S 'Egg 'egg 'pi.g 'P8f 'o/f '091r 'BSf '02f 'PUf 'B0f 'B69 '099 'PS9 'Of9 'B99 'B09 '062 'q8S 'PZ2 'Pf2 'q9S '022 'BL2 q8t 'PZL '091. 'BSI- 'PZl 'qUL 'OOI- 'P6 'Eg 'qf 'og 'og 'ei.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8