TEXELSE 11 COURANT Werkzaamheden Utopia naderen voltooiing 'We moeten trots zijn op wat we hebben' EETCAFÉ DE STEENENPLAATS is een toegankelijke plek met een relaxte sfeer Trvr,nr 7 7 ,-rv, intxiT VRIJDAG 21 JANUARI 20 Barnard betrokken bij vondst oudste wijnmakerij ideaal voor een wijnkelder", schrijft Barnards co-auteur Grgory Areshian. Om te zien of de potten werkelijk wijn hebben bevat, wer den scherven ervan onderworpen aan een chemische analyse. Daar bij werden resten van malvidin aangetroffen, de kleurstof uit de druiven, die de wijn zijn rode kleur en een deel van zijn smaak geeft. Hoewel bekend was dat al in de Egyptische oudheid wijn werd gedronken, geeft de vondst in Armenië meer duidelijkheid over hoe de wijnbouw in zijn werk ging. Dat een cultuur over wijnbouw beschikt, betekent volgens de des kundigen bovendien dat deze moet beschikken over een complexe vorm van landbouw. Niet alleen moeten de wilde druiven worden gedomesticeerd om een betere opbrengst te krijgen, ook moet er enig inzicht zijn in de groei van de plant, de benodigde hoeveelheid water, het voorkomen van schim mels en de bestrijding van insec ten. Daarnaast beïnvloedt de komst van alcoholische dranken de manier waarop mensen met elkaar omgaan - ten goede of ten kwade. De wijnmakerijk werd gevonden in de nabijheid van een begraafplaats. Samen met archeologische bewijs uit andere plaatsen doet dit ver moeden dat wijn verbonden was met rituelen rond de dood. Het door Barnard geleide onder zoek zal zich dan nog verder ver diepen in de relatie tussen wijn en begrafenisrituelen. Archeologen hebben bij een opgraving nabij Areni in Arme nië een 6100 jaar oude wijnma kerij gevonden en hiermee aan getoond dat mensen zich ook in die tijd bezig hielden met com plexe vormen van landbouw. Het onderzoek stond onder lei ding van oud-Texelaar Hans Barnard, thans werkzaam bij de UCLA in Los Angeles. Het zware werk in natuurgebied Utopia is afgerond. Deze week werd de laatste grond afgevoerd en werden schelpeneilandjes opge worpen. Deze zijn op de foto (van Ton Zegers) goed te herkennen als witte plekken in het voor het ove rige groen-zwarte landschap. Voor het nieuwe natuurgebied werd 84.000 kubieke meter grond afge graven, waarvan het grootste deel bestemd is voor de uitbreiding van de golfbaan. 10.000 kubieke meter werd naar De Robbenjager gebracht voor de verzwaring van de dijk. De resterende werkzaam heden bestaan uit het wegwerken van de bouwsporen, het afwerken van toepaden en het plaatsen van hekken. Eigenaar Natuurmonu menten verwacht dat het gebied dit voorjaar al door visdieven en kluten als broedplaats gebruikt zal worden. Het gebied blijft gesloten voor publiek, maar is goed te zien vanaf de dijk, die ter plaatse is afgesloten voor autoverkeer. Voor het onderhoud van de graslanden en het korthouden van de sloot kanten worden in het najaar scha pen in het gebied losgelaten. Begin mei wordt het gebied offici eel in gebruik genomen. De vondst in de grot bij Areni bestond uit een wijnpers, vaten voor gisting en opslag, drinkbekers en resten van wijnranken, druiven pitten en -schillen. De resultaten van het onderzoek, dat mede werd gefinancierd door de National Geo graphic Society, werden vorige week gepubliceerd in Journal of Archaeological Science en ver- preidden zich snel via de media. Eerder al werd op dezelfde plaats 's werelds oudste leren schoen gevonden. Nadat de eerste sporen van de wijnmakerij al in 2007 werden blootgelegd, werd de opgraving eind vorig jaar voltooid met de vondst van een 60 cm diep vat aangesloten op een ondiep bassin van ongeveer een meter lang. Hier uit trokken de archeologen de con clusie dat zo'n vierduizend jaar voor Christus druiven al met de voeten werden geperst. Het sap van de druiven liep in het vat, waar het kon gisten. Daarna werd de wijn in potten opgeslagen. 'De omstandigheden in de grot zijn I Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield WV-directeur Wouter de Waal een week lang een weblog bij. Over Zo Texels, de Vakantiebeurs, besprekingen en nieuwe foto's. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Met Kees Groenewoud uitgebreid de internetontwikkelingen bij Eco- mare besproken. Nu doet mijn vrouw Henriëtte daar de marketing en communicatie, dus ik zie wat zij allemaal voor publiciteit - ook voor Texel - genereren. En dat is hele maal niet gering. Een paar weken geleden feliciteerde een vriend uit Zeeland me met het mooie artikel in het ASN Bank Spaarmotief (een tijdschrift voor ASN spaarders). Ging over de duurzame aanpak Wie: Petra Burema Leeftijd: 27 jaar Werkt sinds: 1 november 2010 in de bediening bij Eet café De Steenenplaats Wanneer: woensdag-, donderdag-, vrijdag- en zondag- Sinds kort behoort Petra Burema tot de vaste gezichten van Eetcafé De Steenenplaats. Deze van oorsprong Groningse woont sinds 2003 op Texel. 'Ik zou hier alleen vakantie werk komen doen, maar had het zo naar mijn zin dat ik niet meer ben weggegaan.' Petra werkt al twaalf jaar in de horeca, waaronder zo'n drie jaar op de golfbaan in De Cocksdorp. Daar had zij het erg naar haar zin, maar toen haar werd gevraagd om te werken in café De Zwaan is zij naar Den Burg verhuisd. Petra heeft 3,5 jaar bij De Zwaan gewerkt en is sinds november vorig jaar werkzaam bij Eetcafé De Steenenplaats. 'Claudia, de vrouw van eigenaar Richard, is een vriendin van mij en ik had hier met Ouwe Sunder al eens gewerkt. Ik vind het hier echt te gek! Het werk zelf is leuk en het eetcafé is een toeganke lijke plek voor alles en iedereen. Je kunt lekker jezelf zijn, iedereen praat met elkaar en de sfeer is relaxed. Bij De Steenenplaats ben ik helemaal op mijn plek. Er komen hier veel toe risten en je hebt leuke contacten. Je helpt mensen met lunch en diner en gaat daardoor op een andere manier met ze om dan wanneer je alleen hier op Texel. Hij vond het maar geweldig hoe ik dat hier weer voor elkaar had gekregen en vond dat Zeeland dat ook veel meer moest doen. Ik zei natuurlijk heel trots dat we daar ook heel hard voor werken en liet maar even achterwege dat Henriëtte dat had geregeld omdat Ecomare een lening bij ASN had gekregen voor het duurzame bui tengebied dat zij momenteel bou wen. Je weet nooit wat de gevol gen voor ons huwelijk zouden zijn. Na het wegwerken van de nodige mail was het tijd voor de TVO nieuwjaarsborrel. Die vond plaats bij Garage Dros. Altijd weer erg leuk om even bij te kletsen met tal van mensen. Toon Schoenma ker hield een mooi verhaal over het feit dat we de toeristische promotie gezamenlijk moeten oppakken. Dat betekent wel dat mensen ook lid moeten zijn van TVO (of TVL). En dat is nog niet altijd het geval. Ik vind dat de constructie met TVL en advertorial een biertje tapt.' Haar vriend Martijn Schrama werkt bij Café Mans, om de hoek van het eetcafé. 'We zijn dus indirect collega's en hebben dezelfde werkgever. Dat is ideaal te combine ren met onze twee kinderen!' 'Gasten gaan met een voldaan gevoel naar huis' Knus en gezellig De keuken is doordeweeks tot 20.00 uur geopend en in het weekend tot 21.00 uur. Maar als vijf minuten voor die tijd gasten binnenkomen, kun nen die gewoon blijven eten. Vol gens Petra is overdag altijd reuring in De Steenenplaats en is het 's avonds vooral knus en gezellig. 'Van mij mag het wel iets drukker met meer gevul de tafeltjes. Overdag loopt iedereen in en uit, maar 's avonds is het nog vrij rustig. Het scheelt ook dat de TVO een ijzersterk fundament is onder de gezamenlijke promotie van Texel. En er zijn nog wel eens mensen die dan klagen dat het niet goed is. Maar realiseer je wel dat het TVO bestaat uit vrijwilligers, die in de late uren na hard werken tijd besteden aan de sector waar ze voor staan. Daar heeft zeker niet iedereen zin in, maar het is wel belangrijk dat het gebeurt. En ik vind dat we vaker trots moeten zijn op wat we wél hebben in plaats van te jammeren over wat niet goed is. (Zaterdag) Een rustige zaterdag met vooral boot en voetbal op het menu! Van ochtend eerst Gijs (7 jaar) naar voetbal gebracht. Uit in De Cocks dorp. En zowaar 4-2 gewonnen. Hierna, terwijl Gijs bij Opa en Oma Schraag in de Wilhelminalaan nog wat lekkers ging scoren, heb ik de boodschappen gedaan. Daarna nog langs Govers voor een schar- koopavond nu is afgeschaft en men sen minder snel Den Burg in gaan. Toeristen zijn er maar een bepaalde periode van het jaar. Het zou leuk zijn als er ook Texelaars 's avonds komen eten en dat je een ander soort praatje kunt maken.' De enthousi asteling vertelt dat ze goede reac ties krijgen op het eten, ondermeer op de lamsproducten. Deze zijn dan ook populair. 'Alle gerechten zien er goed uit en we krijgen hier geregeld complimenten over. Uiteraard horen we ook weieens negatieve geluiden. Meestal heeft dit met de smaak van de gast zelf te maken en niet met de kwaliteit. Je kan hier niet alleen eten proeven, maar ook sfeer proeven. De gasten gaan met een voldaan gevoel naar huis. Voordat ik hier werkte kwam ik hier ook geregeld eten en dat is niet voor niets!' U vindt Eetcafé De Steenenplaats op Stenenplaats 9-10 in Den Burg, tele foonnummer 0222-312871. nier. Vervolgens lunch, 's Middags naar de boot. Vorig voorjaar heb ben we in Saint Malo een zeilboot gekocht. Die heb ik met vrienden naar Texel gevaren en deze winter vervang ik alle electra. Onder lei ding van Herman Boks heb ik een heel plan gemaakt en inmiddels liggen bijna alle leidingen erin. Het gepruts aan de boot vind ik zeker zo leuk als het varen ermee. Boven dien leer ik weer veel en voor mij is het de lekkerste manier om mijn gedachten te verzetten. (Zondag) Elke zondagochtend loop ik samen met Henriëtte een uur hard. Direct achter het huis de duinen in en dan zo' n zeven kilometer via strand, Paal 15 en weer terug. Vandaag was het laag water en een heerlijke wind in de rug. En weer scheen de zon, zalig. Na de lunch met de zelf- gebrouwen erwtensoep, die helaas bij de kinderen minder lekker viel, weer rap naar de boot! De familie kwam nog even controleren wat ik nu al die tijd daar uitspook in de haven. Gelukkig zijn de werk zaamheden goedgekeurd. Morgen met Jacco Dros naar de ANWB. We hebben een gesprek met een scala aan redacteuren en de eindredacteur. Dat is een lang gekoesterde wens, want zij geven een enorme hoeveelheid tijdschrif ten uit met ongekend hoge opla gen. Dit kan dus heel waardevolle publiciteit voor Texel opleveren. Verder deze week nog met de Hotelvereniging wat ideeën bespre ken, lunch met een oud collega die nu bij Grontmij werkt, overleg met Hetty Kooger en Piet Blom over de diverse paardenzaken op onze website. En verder nog de nodige plannen uitwerken en de eeuwige email afhandelen. Genoeg te doen dus. (Maandag) Vandaag samen met Jacco Dros bij de ANWB op bezoek geweest. Nadat we vorig jaar Texel uitge breid hebben gepresenteerd bij Sanoma, de kolossale uitgever van toptijdschriften als Libelle, Mar griet, Zin, Donald Duck, Viva en Cosmopolitan wilden we dit jaar kijken of we ook op deze manier bij de ANWB konden binnenkomen. Want het is niet zo dat je elk jaar uitgebreid in dezelfde tijdschriften naar voren kunt komen. Vaak duurt het even voordat ze weer interesse in je hebben. Dan is het dus belang rijk om ook met andere uitgevers te praten. Ik ben met ze in contact gekomen via Jacco, die de uitge ver uit een vorig -overkants- leven kent. Bovendien zijn we de hoofd redacteur op de Vakantiebeurs tegen het lijf gelopen bij de presen tatie van Zo Texels. En dit jaar heb ben we zo'n 30.000 vakantiemaga zines meegezonden met het blad Buitenleven. Aanknopingspunten genoeg dus. Toen ik hem vertelde over de ideeën voor een mountainbikepar- cours van 60 kilometer schoot de goede man rechtop. 'Dan kom ik zeker naar Texel voor een stukje in Toeractief, was zijn spontane ant woord. Het blijkt dat mountainbi keroutes van deze lengte niet veel voorkomen. En veel fietsbikkels halen hun neus op voor ons stukje van vijftien kilometer, maar ik ver wacht dat ze kirrend van genot de boot op racen voor een mooie lange route van zestig kilometer over een mooi eiland. Ik denk dus dat het al met al erg de moeite waard is om de mogelijkheden te onderzoeken van een dergelijke route. Hij wees ons ook op de con structie op andere plekken in Nederland, waar je betaalt voor een parcours. Je koopt een sticker en dan pas mag je op de route. Ik zal John Bets weer eens even bel len om te kijken wat we kunnen doen. (Dinsdag) Het draait tegenwoordig vooral om het beeld. Dat bepaalt voor een groot deel wat men vindt van Texel, uw accommodatie of uw folder. En het valt mij vaak op dat logiesver- strekkers daar nog wel wat punten kunnen scoren. Zo was ik gisteren bij de ANWB en lieten ze me een Bed en Breakfastgids zien. Ik natuurlijk kijken hoe Texel er naar voren komt. En dan zie je gelukkig super mooie foto's van de Smede rij in De Cocksdorp. Maar er ston den ook een rijtjeshuis, foto's van oerlelijke keukens en Vinex-bouw- werken in vermeld. Toch is er altijd wel iets bijzonders te vinden, een doorkijkje, een aparte hoek, of gewoon een foto van de natuur in de omgeving. Voor mijn part de kapstok en de spiegel in de badka mer als die nu wel iets bijzonders hebben. Tegenwoordig is het gemakkelijk om leuke foto's te maken, maar het is vooral de aan dacht die nodig is. En geloof me maar, het kost echt inkomsten als de foto's niet aantrekkelijk zijn. (Donderdag) Uitgebreid gesproken met Hetty Kooger en Piet Blom over de rui terpaden op Texel. Zij zetten zich enorm in om op Texel volwaardige routes te krijgen voor de ruiters. Dat valt lang niet mee en het is toch wel erg mooi dat zij zich via hun stichting hiervoor inzetten. Overigens geldt ook dat de gemeente zich heel duidelijk inzet voor het verder realiseren van rui terpaden. Soms kan het redelijk eenvoudig. Als er namelijk een fietspad wordt aangelegd, is het niet heel ingewikkeld tegelijk een ruiterpad daarnaast te realiseren. Als dat slim en goed gebeurt, heb je na een aantal jaren een gewel dige infrastructuur voor iedereen die zich op Texel met paarden bezig houdt. Ik denk dan ook dat het handig is dat gezamenlijk geke ken wordt naar de gezamenlijke kansen die er op dit vlak liggen. Vanmiddag op pad geweest met een redacteur van het tijd schrift Te Voet. Texel is namelijk genomineerd als 'Wandelgemeente van het Jaar'. Samen met Bergijk en Tubbergen. Nu heeft een redac teur een wandelroute gelopen en geeft zijn mening. Ik heb de goede man na de mooie wandelroute nog meegenomen voor een kopje kof fie, want hij wilde graag nog meer informatie over het wandelen op Texel (en een lift naar de boot). Dus we eindigen in het Kompas in Den Hoorn. We zijn bijzonder gastvrij ontvangen, kregen nog een whisky aangeboden en, op Sien Texels, een mooie dosis sterke verhalen. Nu duimen voor de prijs, want dat we hem verdienen is duidelijk. De week van- Nieuw Leven Toneelvereniging Nieuw Leven uit Oudeschild houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... De leden voeren zater dag 22 en 29 januari de thriller Het laatste glas op. Historisch Weekend op Willemsoord Het Historisch Weekend in Den Helder staat op 25 en 26 juni in het teken van Frankrijk. Daarmee sluit dit evenement op rijkswerf Willemsoord aan bij het Napoleon jaar. Tijdens het weekend biedt de rijkswerf onderkomen aan honder den antieke en nostalgische voer tuigen en tientallen klassieke schepen. In verband met het Fran se thema wordt een groot aantal personenauto's, motorfietsen, vrachtauto's (alleen gebouwd vóór 1975) afkomstig uit Frankrijk getoond. Naast bestaande mer ken als Peugeot, Renault en Cit- roën zijn ook roemruchte namen uit het verleden te zien, zoals Facel Vega, Panhard, Talbot en Solex. Het Historisch Weekend is met ruim 25.000 bezoekers het groot ste van de Helderse evenementen. Voor meer informatie: www. histo risch weekend.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11