TEXH.AQ BSDA.NL 'De inhoud is belangrijker dan de verpakking' Nieuw Leven speelt thriller Thriller met Johnny Depp en Angelina Jolie Ouders OSG praten over drugs en snipperdagen Oud-Texelse verzorgt 'Best of IDFA-tour' vrudag 21 januari 20,1TEXELSE 2 COURANT Sara Höhner aan het woord op de eerste avond van IDFA 2010, waar Stand van de sterren de openingsfilm was. Vrijdag 21 januari In het kader van de Week van Gebed vindt van 19.30 tot 20.30 uur een bijeenkomst plaats in De Schuilhut in De Koog. De afdeling Texel van Vrouwen van Maandag 24 januari In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Nu komt vanaf 19.30 uur bijeen in De Buureton in Den Burg. Sprekers zijn jonge agrariërs Dirk-Jan Saai en Michel Stroo. Voorstellingen Cinema Texel: 18.45 The Tourist; 19.15 New Kids Turbo!; 21.15 Loft; 21.30 The Tourist. Zaterdag 22 januari In sporthal Ons Genoegen in Den Burg spelen F-pupillen een zaalvoet baltoernooi. Poule A begint om 11.15 uur, poule B om 14.00 uur. De vereniging Vrienden van de Oude Bromfiets maakt de Driecentimeter Rit, een rondrit over het eiland. Start om 14.00 uur op de Groeneplaats in Den Burg. In Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Mystery Movie; 20.15 The Tourist. Dinsdag 25 januari In Tusse de Banke op de Groene plaats in Den Burg begint om 15.00 uur een bijeenkomst van de afdeling dialect van de Historische Vereni ging. Bij Het Proefkonijn in OSG De Hoge- berg begint om 19.30 uur een verga dering van de ouderraad, gevolgd door een bijeenkomst met discussie. Ouders zijn welkom. vindt van 19.30 tot 20.30 uur een bijeenkomst plaats in de kerkekamer van de hervormde kerk van Oude- In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild voert toneelvereniging Nieuw Leven de thriller 'Het laatste glas' op. Aan vang 20.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van Den Burg begint om 19.30 uur het Alzheimercafé. Vertoond wordt de film Van Binnenuit. Op het adres De Houtmanstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur gehouden over voedingssupplement JUS. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Loft; 20.15 The Tourist Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Rapunzel 3D NL; 13.45 Dik Trom; TESO 16.00 Rapunzel 3D NL; 16.15 The Green Hornet 3D; 18.45 The Tourist; In verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker verzorgt veer- 21.30 The Tourist. afvaarten. Vandaag (vrijdag) worden in Den Helder wachttijden tot een uur Voorstellingen Cinema Texel: 13.00 Best Of IDFA; 13.45 Dik Trom; 16.15 The Green Hornet 3D; 20.00 Loft; afvaarten dient voor het vervoer van gevaarlijke stoffen vooraf te worden 20.15 The Tourist. www.teso.nl of tel. 369600. Als producent en distributeur werkte Sara Höhner mee aan kaskrakers als Flodder, Amster- damned en Karakter, de laatste Nederlandse film die een Oscar won. In die functies maakte de oud-Texelse de glitter en gla mour van de filmwereld van zeer nabij mee. Maar ze hechtte toch meer waarde aan inhoud en ver dieping en koos uiteindelijk voor het directeurschap van een dis tributiemaatschappij van docu mentaires, verantwoordelijk voor The Best of IDFA-tour, die zon dag 23 januari Cinema Texel aandoet. 'Ik vind het een uitdaging om te kijken of er hier publiek is voor zulke films. Het eiland is natuurlijk heel erg ingesteld op het toerisme, maar ik vond en vind nog steeds dat er voor de Texelaars niet heel veel cultureel vermaak is. Volgens mij is daar wel behoefte aan.' Lachend: 'Maar eigenlijk doe ik dit voor mijn moeder, Mariana Bijvoet. Ze volgt heel trouw alles dat ik in het verleden produceerde en nu uitbreng in de bioscopen. Ze reist het hele land af om films te zien. Ik gun het haar dat ze alleen even de straat hoeft uit te lopen om dit te gaan zien.' Sara Höhner bracht haar jeugd op Texel door. Ooit, als leerling op de scholengemeenschap in Den Burg, wilde ze journalist worden. Maar na een tijdje als redactie-assistente voor het muziekblad Vinyl te heb- Nathalie Baartman brengt vrij dag 28 januari in Klif 12 in Den Hoorn haar programma Raak. Baartman was genomineerd voor Neerlands Hoop 2009, de prijs voor veelbelovende theatermaker met toekomstperspectief. Ze wordt 'droogkomisch' en 'absurdistisch' genoemd en 'heel erg grappig'. In Raak probeert ze het geheime recept voor de juiste snaar te ont rafelen. 'Soms moet je gewoon een bus pakken naar nergens. Of een praatje beginnen over de plan tenbakken met een vrouw in een blauwe boerka. Of vriendelijke ansichtkaartjes sturen met "de groeten uit Goes" naar het alleen staande huis op de hoek. En van het één komt altijd het ander', staat in de aankondiging. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15,-. Diner vooraf is mogelijk. ben gewerkt, kreeg ze op haar twintigste een baan bij het bedrijf van de bekende filmregisseur Dick Maas. De eerste film waar ze aan meewerkte, was Flodder. Daarna volgden AmsterdamnedFlodder 2, Flodder in Amerika en andere beroemd geworden publieksfilms. Als PR-manager was ze verant woordelijkvoor de publiciteitscam pagnes. 'Maar ik werkte op alle verschillende afdelingen. Artdirec tor, casting, kleding, make-up, catering, productie: ik wilde overal zoveel mogelijk van weten. In mijn ogen noodzakelijk om het vak vol ledig in de vingers te krijgen. Als je ook op de werkvloer rondloopt, helpt je dat om inzicht te krijgen', vertelde ze onlangs aan het Haar lems Dagblad, de krant van de stad waar ze woont. Höhner werkte dertien jaar bij Maas en bleef ook daarna actief in de 'filmbusiness'. Een hoogtepunt was haar betrokkenheid bij het maken en distribueren van Karak ter. De aanloop naar het succes was zeer moeizaam. 'We hadden niet eens genoeg geld om een kopie te laten maken voor inzen ding naar de Oscarjury. Tot het moment dat we de Oscar wonnen, Rondrit oude bromfietsen De vereniging Vrienden van de Oude Bromfiets maakt zaterdag de Driecentimeter Rit, een jaarlijks in Liefhebbers van documentaires komen zondagmiddag bij Cinema Texel aan hun trekken. Ruim vier uur lang worden er de hoogtepun ten van het festival IDFA 2010 ver toond. Dat gebeurt op initiatief van de oud-Texelse Sara Höhner, werk zaam bij Cinema Delicatessen, een in documentaires en arthouse-films gespecialiseerde distributiemaat schappij. Een uitgebreider artikel over deze middag staat elders in deze krant. Nieuw in Cinema Texel is ook The Tourist, een thriller met Johnny Depp en Angelina Jolie in de hoofd rol. Depp speelt de rol van een Amerikaanse toerist, wiens geflirt met een onbekende leidt tot een web vol intriges, romantiek en gevaar. Een deel van de andere films is geprolongeerd, waaronder de 3D-actiefilm The Green Hornet, over Britt Reid (een rol Seth Rogen), zoon van de bekendste en meest gerespecteerde mediamagnaat van Los Angeles. Zijn zorgeloze leventje bestaat voornamelijk uit feestvieren, totdat zijn vader (Tom Wilkinson) op mysterieuze wijze sterft en zijn omvangrijke imperium aan hem nalaat. Britt sluit vriendschap met een van zijn vaders werknemers, de toegewijde en inventieve Kato (Jay Chou). Ze besluiten voor het eerst kregen we alleen maar aanmanin gen in onze brievenbus. Daarna lag deze helemaal vol met felicitaties. Ik vond het wel het bewijs dat je een Oscar niet kunt kopen.' Vervolgens besloot Höhner haar carrière een andere wending te geven. Een tijd lang hield ze zich bezig met de productie van docu mentaires. Daarbij was ze verant woordelijk voor praktisch alles: van de financiering tot aan de afwer king en van het zoeken van publici teit tot de distributie. De bekendste film die onder haar leiding werd gemaakt, was En un momento dado, over Johan Cruijff. Hoewel ze had genoten van alle glitter en glamour uit de wereld van de grote publieksfilms, besefte ze dat haar hart eigenlijk bij de docu mentaires ligt. 'Ik vind de inhoud belangrijker dan de verpakking. Om maar eens een mooie slogan te citeren: "De waarheid verzin je niet." Ik heb altijd hard gewerkt en nooit veel tijd gehad om te reizen, ook omdat ik - samen met mijn man - kinderen moest opvoeden. Maar als je documentaires kijkt, dan ben je altijd even in een andere wereld. Na twee uur in de filmzaal, is het net of je echt ergens anders de winter gehouden rondrit over het eiland. Ze steken geregeld op en besluiten hun toer met een gezamenlijke maaltijd. Verzamelen gebeurt vanaf 13.30 uur op de Groeneplaats in Den Burg. De start is om 14.00 uur. Film van hun leven iets zinvols te doen: de misdaad bestrijden. Steractrice Cameron Diaz speelt in The Green Hornet de rol van Lenore Case, de nieuwe secretaresse van Britt. Woensdag draait in Cinema Texel de 3D-sciencefictionfilm Legacy. Daarin doet de rebelse Sam Flynn (Garrett Hedlund) onderzoek naar de verdwijning van zijn vader Kevin Flynn (Jeff Bridges), ooit bekend als bent geweest. Daarbij zijn de makers van deze films heel erg betrokken bij hun onderwerp en dat voel je vaak als je er naar kijkt. Ze zijn niet gemaakt uit commerci eel oogpunt, maar vanuit het idee een bijzonder verhaal of gegeven te laten zien.' Tegenwoordig is Höhner directeur van Cinema Delicatessen, een dis tributiemaatschappij, gespeciali seerd in documentaires en art- house-films. In haar functie werkt ze nauw samen met het IDFA, het grootste internationale documen tairefestival, dat jaarlijks in Amster dam wordt gehouden. The Best of IDFA-tour is een initiatief van Höh ner. 'Het festival is heel populair en altijd uitverkocht. Gevolg is dat de meeste mensen er nooit naar toe gaan En als ze als eens de kans krijgen, hebben ze vaak geen idee welke van de 300 films ze moeten kiezen. Daarom heb ik een selectie gemaakt van de winnaars van het festival, met een mix van allerlei soorten onderwerpen. Het is een heel onderhoudend programma geworden, over hoogbejaarde mensen die aan topsport doen tot een verontrustend verhaal over nucleair afval in Finland en een hilarisch maar ook beschamend portret van Nederlanders die op Curagao wonen. Ik heb de films laten ondertitelen. Op het festival zie je de films meestal in het Engels of met Engelse ondertiteling.' De tour ging afgelopen weekend van start in Utrecht en Rotterdam, waar de zalen volledig uitverkocht waren. Een succes dat ze op Texel hoopt te evenaren. 'Frits Nieuwen- huizen van Cinema Texel reageerde zelf in ieder geval heel enthousiast. Als er voldoende belangstelling is, kom ik graag naar Texel met film makers die over hun eigen werk vertellen. Bijvoorbeeld met Leo nard Retel Helmrich, met Stand van de sterren tweevoudig winnaar van het IDFA. Stand van de Zon, het derde en laatste deel, breng ik in maart uit in de Nederlandse bioscopen.' De documentairemiddag in Cinema Texel begint zondag om 13.00 uur. Er worden vijf films vertoond: Autumn Gold van Jan Tenhaven, Into Eternity van Michael Madsen, People I could have been and may be am van Boris Gerrets, Maria's way van Anne Milne en Curagao van Sarah Vos en Sander Snoep. De duur van de films varieert van een kwartier tot anderhalf uur, vier uur en negentien minuten in totaal. Voor meer informatie: www.cine- madelicatessen.nl en www.cine- matexel.nl. Joop Rommets Mannenontbijt Jan en Paula Brouwer houden zaterdag 5 februari een mannen- ontbijt in de Bovenzaal van het voormalige politiebureau aan de Keesomlaan in Den Burg. Deelne mers zijn welkom vanaf 9.00 uur. Aanmelden kan tot 1 februari via tel. 320114, 313355 en 313770. 's werelds vooraanstaande game- ontwikkelaar. Tijdens zijn zoektocht leidt een vreemd signaal hem naar Flynns Arcade, waar hij in de digi tale wereld van Tron wordt getrok ken, waar zijn vader al twintig jaar blijkt te leven. Maandag draait een mystery movie, een film die officieel nog niet uit is en waarvan de titel tot het laatste moment geheim blijft. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texe- lagenda.nl. 'Klopt het wel wat ik hier zie of wordt mij een rad voor ogen gedraaid?' Die vraag zal het publiek van Nieuw Leven zich zaterdag geregeld stellen. De toneelvereniging uit Oudeschild voert dan de thriller Het laatste glas Deadly Nightcap) op. Het laatste glas, eerder opgevoerd door De Vriendenkring, is een bloedstollend Engels stuk, dat zich afspeelt in een landhuis en waarin fraude, overspel en moord een belangrijke rol spelen en niets is wat het lijkt. Schrijver Francis Dur- bridge is tevens de schepper en geestelijk vader van de hoorspelen en toneelstukken rond meester- speurder Paul Temple, in Neder land bekend geworden als Paul Vlaanderen. Aan de acteurs worden hoge eisen gesteld, want om van een thriller 'Leerlingen moeten vijf of tien snipperdagen krijgen.' En: 'Een leerling wordt betrapt met drugs en een lijstje namen van klanten onder zijn medeleerlingen. Als uw kind op de lijst staat, wilt u daar dan van op de hoogte wor den gebracht?' Dat zijn enkele van de onderwer pen waarover ouders van OSG- leerlingen met elkaar en met mede werkers van de school in discussie kunnen gaan. Dat gebeurt in het Onderwijscafé, dat dinsdag 25 januari wordt gehouden na afloop van de jaarlijkse vergadering van de ouderraad. Andere onderwerpen die mogelijk ter tafel komen, zijn kinderen die geregeld hun ontbijt overslaan, een gebrek aan beweging en de rol van de school hierin, het verkorten van de zomervakantie van acht naar zeven weken, verzuim van leerlin gen voor 'een speciaal kunstje' (bijvoorbeeld muziek of sport), het dagelijks meer dan twee uur achter een succes te maken, moeten tekstkennis en inbeeldingsvermo gen tot in de puntjes verzorgd zijn. Gelukkig beschikt Nieuw Leven over een flink aantal leden, van wie de meesten hun sporen al hebben verdiend. Zaterdag wordt het toneel in dorps huis 't Skiltje betreden door Tina Smit, Piet Smits, Emmy Zijerveld, Remco Zijerveld, José Witte, Mar- tien de Vries, Els Bergman, Yvonne van de Pijpekamp, Robin van Sam- beek en Ed Witte. Zij worden vanuit het souffleurshok ondersteund door Geeske van der Heide. De regie is in handen van Karin Somers. Het stuk wordt tweemaal opge voerd: op zaterdag 22 en 29 janu ari. Beide keren begint de voorstel ling om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Tineke van Beek, tel. 313008. tv of computer zitten en pesten via sociale media. Bezoekers worden aan de hoofdin gang aan de Haffelderweg vanaf 19.15 uur welkom geheten met muziek van een band. De vergade ring van de ouderraad duurt van 19.30 tot circa 20.15 uur. Het Onderwijscafé gaat rond 20.30 uur van start. Beide bijeenkomsten vinden plaats in Het Proefkonijn, het restaurant van de afdeling Con sumptief. Schildercursus De Stichting Welzijn Ouderen Texel begint donderdag 3 februari met een nieuwe schildercursus onder leiding van Hilde van der Kamp. Het gaat in deze cursus, die uit zeven lessen bestaat, vooral om het leren omgaan met en het ont dekken en beleven van kleuren. Deelname kost €85,-, inclusief materiaal. De lessen worden gege ven in De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg. -JL n Nathalie Baartman in theater Klif 12

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2