Vijn maakt nieuwe plannen TEXELSE 5 COURANT Buro Vijn uit het Friese Oenkerk gaat de komende jaren tien nieu we bestemmingsplannen voor de gemeente opstellen. Het gaat om plannen voor de dorpen en een paar buurtschappen. De meeste bestemmingsplannen moeten in 2013 zijn vernieuwd, omdat volgens de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening bestemming plannen dan niet ouder dan tien jaar meer mogen. Een deel is een paar jaar geleden al eens herzien, maar toen werden ze 'constate rend bestemd' ofwel er werd beschreven wat er was. Bedoeling is dat er nu 'ontwikkelingsgerichte' plannen komen, waarin ook staat welke mogelijkheden tot ontwikke ling er zijn. Volgens wethouder Edo Kooiman begint het bureau met het maken van een nieuw plan voor De Koog. KNRM ziet aantal reddingen dalen De KNRM op Texel heeft in 2010 minder reddingen uitgevoerd dan in 2009. Met name de Fran- cine Kroesen uit Oudeschild hoefde minder vaak op pad. Het aantal mensen dat gered werd, steeg. De reddingmaatschappij werd in totaal 50 keer te hulp geroepen, 11 keer minder dan in 2009. De Fran- cine Kroesen, die in Oudeschild is gestationeerd en veelal op de Wad denzee actief is, moest 29 keer op pad, 9 keer minder dan een jaar eerder. Volgens woordvoerder Els Kruk kan het slechte weer in de zomer daar debet aan zijn geweest. 'Maar er kunnen meerdere redenen zijn geweest, dat is lastig te zeg gen.' De Beursplein uit De Cocksdorp kwam 13 keer in actie en dat was 4 keer meer dan in 2009. De Zalm (uit De Koog) voer vier keer uit, meestal gecombineerd met hulp verlening door de Francine Kroe sen. De wippertruck van station De Koog werd in 2010 bij 8 acties betrokken, eentje meer dan het jaar daarvoor. De Texelse KNRM bracht in totaal 86 mensen in veiligheid, 6 meer dan in 2009. Het team van De Koog redde 55 mensen, het team van De Cocksdorp 31 mensen. Station De Koog bracht ook nog één dier in veiligheid. De Francine Kroesen en de Zalm zijn momen teel weg voor onderhoud. Zij wor den tijdelijk vervangen door de Maria Paula en de Steur, twee reserveboten van de reddingmaat schappij. Daarna volgen Den Burg, Ooste rend, Oudeschild en Den Hoorn waar allemaal oude plannen van kracht zijn. Er worden ook nieuwe plannen voor Oost, Midden- en Zuid-Eierland, 't Horntje, De Cock sdorp en De Waal gemaakt. Mid den- en Zuid-Eierland zouden deel uit gaan maken van het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied, maar het college is van plan toch een apart plan voor beide buurt schappen te houden. Zodra er plannen klaar zijn, worden ze ter inzage gelegd en kan erop worden gereageerd. Volgens wet houder Edo Kooiman is het niet de bedoeling om vóór de ter inzage legging al interactieve sessies te houden, zoals de afgelopen jaren wel gebeurde bij het nieuwe plan Buitengebied en eerder het beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing. Dat leek aanvankelijk Wat ik zeggen wou Openingstijden Werken tot 17.00 uur, de post (van het werk) weg brengen, naar de supermarkt voor de boodschap pen. Dan nog even snel, voordat ik de kinderen ophaal van het kinderdagverblijf, naar de Hema om een paar gezellige prikkers te halen voor de traktatie op school morgenochtend. Maar helaas, Hema dicht. Waar dan heen te gaan? Action heeft het niet. Blok ker ook al dicht, de tijd dringt!! De snoepwinkel is wel open maar kan me helaas niet helpen. Dan toch maar de kinderen ophalen en na het eten wéér naar de supermarkt om kale prikkers te halen die ik vervolgens thuis ga zitten opleuken. Dit is een door deweekse (pech)dag. Maar ook met de feestdagen mis ik de gezellige koopavonden. Is ervoor de Texelaars dan helemaal niets meer te halen in de winter? Ja het enige wat we kunnen halen, is een prent op vrijdagavond omdat we niet-betaald parkeren terwijl er helemaal geen koopavond meer is? Ik, en met mij velen, vind het hele maal niets die versnipperde ope ningstijden. Je weet niet meer waar je aan toe bent en loopt nogal eens tegen een dichte deur als je over dag moet werken. Ik hoop dat dit rare besluit dermate gevolgen heeft voor de betreffende winkels dat ze snel weer 'gewoon' open zijn en iedereen weer zijn spullen in huis kan halen voor 18.00 uur, gewoon zoals het was - niets mis mee. Sjakkeliene Klaassen, Den Burg. Oudeschild krijgt nieuwe straat De gemeenteraad mag binnen kort gebruik maken van zijn 'speeltje' dat eind vorig jaar nog uit handen van het college werd gehouden: er moet een nieuwe straatnaam in Oudeschild wor den vastgesteld. Het gaat om een straatnaam voor de vijf nieuwe woningen die op het voormalige terrein van aanne mingsbedrijf Zegel aan de Heems- kerckstraat worden gebouwd. Gelein Jansen, adviseur op het gebied van straatnamen, heeft het college veertien naamsuggesties gedaan. Op het gebied van veldnamen heeft hij namen als 'De Groene Dam', 'Mieland bij de Haven', 'Havenland', 'Lange Dijkstal' en 'Oostinje' aangedragen. Andere suggesties zijn: 'Roemer Visscher', 'Maria Tesselschade', 'Van Lin- schoten' en 'Cornelis Hay'. In de categorie schepen heeft Jan sen vier suggesties gedaan: 'Hol- landia', 'Amsterdam', Mauritius' en 'Duyfken'. De commissie Grondge bied mag zich op 10 februari als eerste over de suggesties buigen en de bedoeling is dat de raad op 9 maart een besluit neemt. Auto glijdt van weg bij boot Een 20-jarige man uit Den Burg is gisterochtend op de Pontweg vlak bij de boot met zijn auto van de weg gegleden. De wagen botste tegen een lantaarnpaal en liep aan zienlijke schade op. De bestuurder bleef ongedeerd. Volgens de politie was gladheid de oorzaak van het ongeluk. van en voor wereldburgers Weverstraat 76, Den Burg Wat ik zeggen wou Monstertocht Beste Pien, Allereerst dankjewel voor de pro motie voor onze SuperSunday, de monstertocht (what's in a name) op 13 februari 2011. Je schetst het beeld van briesende, macho man nen, jagend op een mammoet, een oeros zelfs. Geloof me, die omschrij ving zal het hart van menig moderne vrouw sneller doen slaan. Waar vind je zulke mannen nog? Vanachter haar fornuis tuurt zij dromerig de velden in, in afwachting van haar zwaar hijgende en zwetende vent. Het oeros-recept heeft ze al paraat om een welverdiende maaltijd voor haar moegestreden jager te berei den. Zou je denken Pien... Ware het niet dat diezelfde vrouw ook mee doet! Niet traditioneel, niet dro mend, niet afwachtend, maar actief en ondernemend. Zeker twintig stoere meiden fietsen die 100 kilo meter lange monstertocht, jacht makend op..Ja, wat eigenlijk? Een onvergetelijke dag waarschijnlijk. Beste Pien, ik wil je twee voorstel len doen. Als eerste: je fietst met ons mee. De frisse wind door je hoofd en de prut in je oren zullen je zeker inspi reren voor een nieuwe relativeren de 'opienie' in deze krant. Als tweede: jij maakt volgens een goed prehistorisch recept die mammoet voor ons klaar. Wel erg rolbevestigend maar wij stoere meiden zullen het je deze ene keer vergeven, en er ruimschoots ons voordeel mee doen. Pien, we horen het graag van je! Carla Roeper-Hoogenbosch, Den Burg. Onderzoek naar parkeervignet Burgemeester en wethouders trekken €35.000,- uit voor nader onderzoek naar de invoering van een Texels parkeervignet. De kosten moeten worden gedekt uit de opbrengsten van het vignet. Het parkeervignet, een wens van de vier coalitiepartijen, moet vanaf 1 januari 2012 een vervan ger worden voor het huidige betaald parkeren op Texel. In het coalitieprogrammastaat beschre ven dat toeristen voor tien euro (voorbeeldprijs) een vignet kopen bij de gemeente waarna ze het hele jaar gratis op het eiland mogen parkeren. Texelaars zou den het vignet gratis moeten krijgen. De opbrengsten worden besteed aan parkeer- en mobili teitsvoorzieningen. Volgens het college moet daar echter eerst marketingonderzoek aan vooraf gaan. Volgens het coalitieprogramma had het vignet dit jaar al ingevoerd moeten wor den, maar daar komt toch meer bij kijken. Volgens wethouder Edo Kooiman bestaat een soortgelijk systeem nog niet waardoor het nader moet worden uitgezocht. Burgemeester en wethouders wil len daarvoor externe kennis inhu ren en dat verloopt via een Euro pese aanbesteding. In het kader van de Nationale Voorleesdagen bracht donderdagoch tend het Zoldertheater uit Sint Pancras in de bibliotheek in Den Burg de voorstelling Wapperwind. De voorstellingen werd bezocht door in totaal 109 kinderen van De Kooterkeet, Olleke Bolleke, Spelemaer, De Kokkeltjes, De Olmenhoeve en De Pepermolen. «udua» wme} Gemeentewerken heeft woensdag de eerste elektrische auto van de gemeente in gebruik genomen. Het voertuig kan, wanneer de accu vol is, in totaal 130 kilometer rijden. Het duurt daarna acht uur om de aCCU Weer te laden(Foto Jemen van Hattum) De laatste wagens van Gemeentewerken zijn van de nieuwe huistijl van de gemeente voorzien. Volgens een woordvoerder is daarmee de invoering van de nieuwe huisstijl voltooid. ifoio Jemen Hattum) Wethouder Edo Kooiman plantte woensdagochtend de eerste boom van een nieuwe windsingel die Gemeentewerken de komende weken tussen Den Burg en De Koog langs de Pontweg aanlegt. Kooiman plantte een zomereik (Quercus robur). De nieuwe haag vervangt de oude haag die eind vorig jaar is weggehaald. (Foto Jeroen ran Hattum) prachtig, maar leverde later toch commentaar op. Buro Vijn wordt ingehuurd voor 190.000,- Dat bedrag komt ten laste van de algemene reserves. Volgens Kooiman heeft het college overwogen de tien plannen in eigen huis te ontwikkelen, maar dat zou een te grote druk op de ambtelijke organisatie hebben gelegd omdat er ook nog aan het plan Buitenge bied wordt gewerkt. Vijn kwam als beste uit de bus bij gegadigden die zich voor de klus hadden gemeld. Bedoeling is dat Vijn over drie jaar klaar is. Wat het plan Buitengebied betreft, wil het college dit jaar standaard bij elke raadscommissie Grondgebied uiteen zetten wat de stand van zaken is. Dat plan wordt naar ver wachting in het derde of vierde kwartaal van het jaar ter inzage gelegd. De mobiele sloopkraan waarmee het oude raadhuis op de Groene- plaats wordt gesloopt, is gisterochtend in Den Burg gearriveerd. Met de kraan, die op een dieplader arriveerde, wordt de komende weken het gebouw aan het stukken geknepen. (Foto Jemen vanHettum) VRIJDAG 21 JANUARI 2011 Elektrische auto klaar voor gebruik De plaagdierbestrijding van Gemeentewerken rijdt voortaan met een elektrische auto over het eiland. De wagen werd woensdag officieel gepresenteerd. Het is een Ford, afkomstig van het bedrijf All Green Vehicles in het Brabantse Ooster hout. De auto kan 130 kilometer rijden, voordat de accu leeg is. De wagen beschikt, net als auto's die op brandstof rijden, over een meter die bijtijds aangeeft dat de accu leeg raakt. 'Dan hebben we nog genoeg over om De Cocksdorp terug naar Den Burg te kunnen rij den', aldus een woordvoerder van de gemeente. Het duurt acht uur om de wagen op te laden en dat kan door een stekker in het stopcontact te ste ken. Hij wordt geladen op de plek waar bij benzine-auto's de brand stoftank zit. Het is de eerste elek trische auto van de gemeente. De wagen kost €55.000, waarvan de gemeente €29.000,- via subsidie dekt. De rest wordt betaald uit een vervangingsbudget voor de auto's van het gemeentelijk wagenpark. Mogelijk volgt op termijn nog een tweede elektrische wagen voor het team Handhaving. De elektrische wagen produceert geen C02-uitstoot of fijnstof. Hij maakt ook bijna geen geluid, waar door de plaagdierbestrijding er mede alert op moet zijn dat fietsers de wagen niet meteen horen aan komen. De wagen remt sterk op de motor. De energie die daarbij vrij komt, wordt naar de accu geleid, zodat de wagen daar ook weer gebruik van kan maken. Aanleg nieuwe singel begonnen Gemeentewerken is woensdag begonnen met de aanleg van een nieuwe windsingel langs de Pontweg tussen Den Burg en De Koog. De nieuwe windsingel vervangt de oude met dode iepen die eind vorig jaar is weggehaald. Wet houder Edo Kooiman zei bij de start van de herplanting dat door de snoeiwerkzaamheden een fraai open landschap is ontstaan, maar er komt toch weer een haag omdat fietsers de beschutting op prijs stellen. 'Vooral in de winter maanden is een luwe route langs de Pontweg zeer aangenaam.' De nieuwe haag bestaat uit lijs terbes, rode kornoelje, éénstijlige meidoorn, sleedoorn, hondsroos, wilde liguster, gewone vlier, sneeuwbal en hulst. Gemeente werken is de komende vier weken bezig met de aanplant. Naar ver wachting staat er over vijf jaar weer een volwaardige haag langs de Pontweg. De beplanting moet voor insec ten, vlinders uitgroeien tot een ecologische verbindingsstrook waarin ze voedsel kunnen vinden, kunnen schuilen en zich kunnen voortplanten. Kooiman verwacht dat de verschillende kleuren bes sen en bloesem bij Texelaars en toeristen in de smaak vallen. Gemeentewerken zegt er reke ning mee te houden dat er geen doorns op het fietspad terecht komen. Binnen de politiek was zorg over lekke banden gerezen, maar daar is volgens Gemeente werken van te voren over nage dacht. Vrouw gewond na glijpartij Een 39-jarige vrouw uit Den Burg is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval op de Aken- buurt. Door de gladheid gleed ze met haar wagen in de greppel. Toen ze daar van schrik uitsprong, viel ze, waarna ze met rugklachten met de ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht. Volgens de politie was het niet dui delijk of de rugklachten het gevolg van de val of van het ongeluk waren.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5