z tei: NIOZ krijgt een nieuw schip TEXELSE 7 COURANT Sport L i 15 H Ervaren trainer voor De Koog f. Melle in achtervolging VRIJDAG 21 JANUARI 2011 Wr sr. t*" kit Klaverjassen nu pas goed op dreef Vervolgverhaal Compass Aflevering 3 Hij maakt een schuiver op de trap naar boven. Het scheepje lijkt lood recht op de golven te staan. Wat een hel. De Compass heeft vele stormen doorstaan. Maar deze? De Deutz hapert weer. In de kombuis is het een janboel. De matrozen proberen af en toe wat op te rui men, maar het heeft weinig zin. Kastjes vliegen open en de inhoud rolt door het kleine keukentje. Pavel houdt het schip nog steeds met de neus in de wind. Als ze voorover duikt in een golfdal, hangt de schroef een paar tellen vrij boven het water en draait zonder weer stand. Dat is de genadeklap voor de krukas. Het is zondagnacht 12 januari 1986, 05.45 uur P.M. 'Captain', Stuart staat achter hen, 'the crankshaft has broken down. De krukas is kapot. Vassilis ziet aan Stuarts gezicht dat de motor op dit moment niet meer te repareren is. Het schip is inmiddels een prooi van de golven geworden en maakt slagzij. De noordwester stuwt haar richting kust. 'Allemaal de reddingsvesten aan. Stuart, ga een SOS alarm versturen en zeg tegen de matrozen dat ze de reddingsvesten aan doen en dat ze naar de brug moeten komen. Pavel, ga lichtkogels afschieten. We laten de reddingsboten zitten, want dat zou zelfmoord zijn. Zolang het schip drijft, blijven we aan boord. Vassilis is lijkbleek maar deelt zijn orders uit op een rustige en duide lijke wijze. Stuart gaat naar de zendinstallatie en begint het SOS- alarm te verzenden. Pavel trekt de kast op de brug open en pakt het pistool met de lichtkogels. Het roer vasthouden heeft nu geen enkele zin meer. Texel. Op de Texelse vuurtoren op de meest noordelijke punt van het eiland zit Piet Boon de vuurtoren wachter. Hij heeft om middernacht zijn collega afgelost en tuurt over de woeste zee ten westen en ten noorden van het eiland. Op de Noordzee ziet hij hier en daar de lichten van een vrachtschip. 'Die hebben het niet te breed denk ik', mompelt hij. 'Wat een storm!' Om 06.00 uur wordt zijn aandacht getrokken door iets ter hoogte van het zuidwesten van het eiland. Lichtkogels. Schip in nood. Op hetzelfde moment gaat de tele foon. Kustwacht Terschelling op de Brandaris. SOS bericht. Schip in nood. Coaster Compass. Zelfde schip als dat van de lichtkogels? Vast en zeker! De kustwacht geeft de positie door. De Compass is het eiland al dicht genaderd. Het heeft nu geen zin meer om de Ida Mary, de Cocks- dorper reddingboot, erop af te stu ren. Piet Boon belt Theo Kooiman, hoofd van de reddingsploeg uit De Koog. 'Theo, naar paal 9 met je mannen, straks een schip op het strand, je moet haar al bijna aan zien komen. Om 06.45 uur arriveert de Koger ploeg bij paal 9. Er is bijna geen strand meer over, zo hoog staat het water. Het is nog donker. De vaste ploeg Texelse jutters is al present. 'Lieve Heer, als er toch een schip moet stranden, laat het dan maar op Texel zijn.' Er is nog geen schip te zien. De competitie van Klaverjasclub Den Burg lijkt pas na vijftien ronden echt losgebarsten. Maar liefst vijf koppels speelden meer dan 7000 punten bij elkaar. Lieuwe van der Veen en Co Koomen maakten voorlopig korte metten met de concurren tie door de rondewinst te pak ken. Na een aantal tamme rondes gin gen de klaverjassers er deze week flink tegenaan. Lieuwe van der Veen en Co Koomen zagen hun vrij grote voorsprong de afgelopen weken vrijwel verdampen, maar sloegen deze week met een score van niet minder van 8067 punten weer een gat. Na een opening van ruim 1700 punten behaalden ze twee keer een score van meer dan 2000. Een tweede score van ruim 1700 punten in het laatste spel was voldoende om de magische grens van 8000 te passeren. Van der Veen en Koomen behouden na deze winst uiteraard de leiding in het algemeen klassement. Van de directe concurrenten wis ten alleen Fenny en Rob Caspers een beetje bij te blijven. Zij eindig den voor de vierde achtereenvol gende keer boven de 7000 en behaalden 7503 punten. Dit was vooral te danken aan de monster score van 2576 in het tweede spel. Zij blijven hiermee tweede in het klassement en pakken de titel van de tweede periode. Jan Zaal en Hans Westdorp wer den derde met 7391 punten. Zij handhaven zich door een mooi laatste spel van ruim 2300 punten (en drie marsen) op de vierde plaats. Bart Weijdt en Willem Koomen kwamen tot 7134 punten. Na een sterke opening zakten ze wat terug, maar in het laatste spel kwamen ze tot ruim 2300 punten. Daarmee stijgen zij naar de vijfde plaats in het klassement. Bas Tromp en Frans Stark lijken hun winterdip weer te boven. Na de eerste peri ode gewonnen te hebben, leek het wat minder te worden, maar ze speelden 7017 punten bij elkaar en blijven derde. Het gemiddelde was met 6422 punten hoog. Ook het aantal mar sen was met 35 meer dan gemid deld. Van der Veen en Koomen hebben in het klassement nu een voor sprong van ruim elfhonderd punten op Caspers en Caspers. Tromp en Stark staan derde, maar kijken tegen een achterstand van bijna 2600 punten aan. Eindstand tweede periode: 1.Fenny en Rob Caspers 52.189; 2 Zaal en Hans Westdorp 51.398;3 Koomen en Lieuwe van der Veen 50 4. Bart Weijdt en Willem Koomen 50 5. John Vlaming en Eric Jan Geus 48 Jan Loew (48) uit Julianadorp is met ingang van komend seizoen de nieuwe trainer van SV De Koog. Hij volgt Mario van der Hert op, die onlangs een con tract tekende bij Apollo'68 in Hensbroek. Wordt vervolgd. De Zeevonk, het De 48-jarige Loew heeft een rijke ervaring in het voetbal. In zijn jeugd speelde hij voor WGW in Den Hel der en als senior in dezelfde stad voor Watervogels en voor JVC in Julianadorp. Bij JVC deed hij zijn eerste ervaring als oefenmeester op. Hij trainde er een groot aantal jeugdteams en vervolgens de B1- junioren van FC Den Helder, waar na hij werd gevraagd om de senio ren van Oudesluis onder zijn hoede te nemen. Vervolgens keerde hij terug naar JVC. Vorig seizoen beleefde hij er een groot succes: het eerste en tweede elftal en de A1-junioren werden onder zijn lei ding kampioen. Tussendoor was hij nog een keer assistent-trainer van de Helderse selectie tijdens het jaarlijkse Maritiem Toernooi. Het huidige seizoen begon moei zaam, maar halverwege heeft Loew het idee dat zijn spelers hun draai hebben gevonden. Na 11 van de 26 wedstrijden staat JVC met acht punten op de elfde plaats. Egmon- dia heeft er vijf en staat veertiende en laatste. Texel'94 neemt met der tien punten de tiende plaats in. 'We hebben nog wel een paar punten nodig om niet te degraderen. Maar ik ben er van overtuigd dat dat gaat lukken', aldus Loew. Desondanks heeft het bestuur van JVC inmiddels besloten het con tract niet te verlengen, reden voor De vloot van het NIOZ is deze week uitgebreid met een nieuw schip. Na een geslaagde proef vaart is de Zeevonk dinsdag naar de thuishaven op 't Horntje gevaren. De zeven meter lange aluminium werkboot werd gebouwd op de werf van machi nefabriek Luyt in Den Oever en is aangeschaft voor het zee- en kustonderzoeksproject In Place, wordt geleid door onderzoeker Katja Philippart. Voor het project In Place wordt al enkele jaren uitgebreid onderzoek gedaan naar de effecten van fos faatvermindering in het kustwater op microscopisch kleine algen, het fundament van het voedselweb. Tot nu toe heeft het werk zich vooral gericht op de groei van algen die in het water leven, maar de komende jaren zal het onder zoek zich sterk uitbreiden naar de algen die op de wadplaten leven. Deze 'bodemalgen' zijn met 't blote oog te zien als een soort bruin- groenige mat op het oppervlak van drooggevallen wadplaten. Waar schijnlijk dragen zij in belangrijke mate bij aan de rijkdom van de Waddenzee, maar hun bijdrage ten opzichte van de in het water zwe vende algen is nog nauwelijks bekend. Dit voorjaar wordt op het Balgzand een meetpaal geplaatst met elek tronische apparatuur om stroom snelheid, temperatuur en algen- groei te meten. Deze apparatuur heeft regelmatig onderhoud nodig, maar de bestaande schepen Navi- cula en Stern hebben teveel diep gang om deze paal te bereiken. De Zeevonk heeft een geringe diep gang, ongeveer dertig cm, en het open kajuitje beschut projectme dewerkers Margriet Hiehle en Eric Wagemaakers op hun tochten over het Marsdiep tegen buiswater en overslaande golven. De nieuwe boot kon worden aan geschaft dankzij een extra subsidie van Rijkswaterstaat. Het In Place- project is onderdeel van het pro gramma Zee- en Kustonderzoek van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Snerttoernooi De voetbalteams uit de Texelse recreatiecompetitie, aangevuld met een gelegenheidselftal uit De Cock- sdorp, houden zondag 30 januari het Snerttoernooi, dat wegens ijzi ge omstandigheden al twee keer werd afgelast. De deelnemers strij den om de vorig jaar ingestelde Frans Stolk-wisselbokaal. Het toernooi wordt gespeeld op het veld van SVC achter het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp, begint om 10.30 uur en duurt tot circa 15.00 uur. Halverwege wordt gepauzeerd voor een kom erwten soep met roggebrood en spek. Scheidsrechters zijn Hans Broess en Paul Hoogendijk. Melle Zegel uit Den Burg maakt is Zegel, zittend op een DKW, zijn opwachting in het januari- bezig met de achtervolging van nummer van het blad Bromfiets, een boef op een andere brom- Hij is betrokken bij een uitgebreid fiets. Ook is hij in het blad te zien artikel over bromfietsen waar de als verkeersregelaar in een witte politie in de jaren zestig en zeven- plastic jas met gestreepte man- tig op reed. Op één van de foto's chetten. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 25 januari Veld A 19.00 Jumbo-Autocentrale Kobeko 19.45 Kobeko-Randstad Autocentr 20.30 CVI-Paal 28/K Randstad 21.15 Cocky's-Vlinderw Paal 28/K 22.00 Wessels-Mantje Cocky's Veld B 19.00 Kapper-Tevoko (j) AH 19.45 PFB-AH Tevoko (j) 20.30 Interieurbouw-IBS NIOZ 2 21.15 NIOZ 2-Rabo Falcon 22.00 Mets-Falcon Rabo Veld C 19.00 Otto's-De Rog De Waal 19.45 De Waal-Kobeko Otto's 20.30 Krim-Salique Kobeko 21.15 Jozefschool-SVC Krim 22.00 Bar S-Campings SVC Wedstrijdleiding Vakantieburo Kobeko en Evelien (tel. 310096) Uitslagen: Jozefschool-De Krim 2-1; Jumbo-CV11-2; Randstad-Cocky's Kapsalon 1-2; Vlinder- winkel-NIOZ 1 3-0; Texelse Autocentrale- Kobeko 2-1; PFB-Interieurbouw Texel 0-3; Albert Heijn-NIOZ2 3-0; Bouwcenter RAB- Dio Drogisterij Mets 1-2; Rabobank-Wes- sels Ontwerpt! 1-2; Falcon-Mantje 0-3; SVC-Bar Sportief 0-3; De Kapper-Texel- campings 0-3; Vakantieburo Kobeko-Klif 23 2-1Kees de Waal, huis en tuin-Otto's Tweewielershop 2-1; Eetcafé De Rog-Sla gerij Moorman en de Boer 2-1 Lage scores bij bedrijvenbowlen De bowlers lijkt hun krachten te sparen voor het Texels kampi oenschap. Op de competitie avond voor bedrijventeams wer den althans maar weinig punten behaald. Slechts drie spelers wisten een game van 200 punten of meer te halen. Sponsorloos nam de kop positie over van Kraanbedrijf Kager, dat nu een half punt achterstand heeft. Loonbedrijf Plaatsman liet punten liggen tegen Sam Sam, waardoor de achterstand met drie punten opliep. Het verschil tussen de nummers drie en vier is al ruim acht punten, dus de eindstrijd begint zich af te tekenen. Het Texels kampioenschap wordt komend weekend gehouden. Daar wordt bepaald wie zich de beste bowlers van Texel mogen noemen. Loew op zoek te gaan naar een andere vereniging. Met De Koog, dat vorig jaar nog één van de tegenstanders van JVC in de vijfde klasse A was, kwam het snel rond. 'Het is een kleine club, maar daar gaat het niet om. Het gaat er om wat je wilt. De Koog heeft ambities en een net trainingscomplex. En een leuke spelersgroep, terwijl er volgend jaar ook nog wat A-junio- ren bij komen. We hebben een goed gesprek gehad. Bovendien weet ik door mijn ervaring bij Oudesluis zo'n beetje wat ik bij een kleine club kan verwachten.' Ondanks de ambities van zowel de vereniging als de nieuwe trainer, blijft Loew wel realistisch. 'Ik ga niet van de daken schreeuwen dat we wel even kampioen zullen wor den. Eerst maar eens kijken hoe het loopt. Maar ik heb er wel ver trouwen in.' Loew is getrouwd, heeft drie kinde ren en werkt bij de marine. Tevoko speelt tegen Odin Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko speelt zaterdag de belangrijke uitwedstrijd tegen Odin uit Heemskerk. De wedstrijd op Texel werd met 3-1 gewonnen. Tevoko speelde toen sterk en geconcentreerd. Odin, dat vorige week punten verspeelde, heeft nog geen thuiswedstrijd verloren. Tevo ko verwacht dan ook een zware wedstrijd en zal alles op alles moe ten zetten om de punten mee naar huis te nemen. Door winst kan Tevoko de voorsprong op de num mer twee vergroten. Tevoko treedt zonder Marianne Boekel aan in sporthal De Waterakkers in Heems kerk. De wedstrijd begint om 15.15 Cruciaal duel heren Tevoko Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko speelt zaterdag in Wijk aan Zee een cruciale wedstrijd tegen concurrent Odin. Tevoko staat tiende, Odin staat elfde op de ranglijst. Alleen een overwinning kan de Texelaars wat lucht ver schaffen in de strijd tegen degra datie. Ze moeten het doen zonder reser ves en reizen dus af met slechts zes spelers. Drie teams van Tevoko spelen zaterdag een thuiswedstrijd in De Burgemeester de Koninghal. Het vierde damesteam begint om 11.30 uur, het derde damesteam om 13.15 uur en het tweede heren team om 15.15 uur.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7