Huishoudster schudt leven luie donders op TEXBJVGasCA.NL r TEXELSE 2 COURANT Bj Vrijwilligersdagen NL Doet DINSDAG 1 FEBRUARI 2011 Fancyfair De Jacob Daalderschool in Oos terend houdt vrijdag 11 februari van 17.30 tot 20.00 uur een fan cyfair met als thema 'reis om de wereld'. Er worden spelletjes gespeeld, een rommelmarkt gehouden, er is een restaurant en een Rad van Fortuin. Maartenskerk De Maartenskerk is tijdens de voorjaarsvakantie extra geopend voor bezichtiging. De kerk is geopend op dinsdag 22, woens dag 23 en donderdag 24 febru ari van 13.30 tot 16.00 uur. Er zijn gidsen aanwezig om bezoe kers rond te leiden. *»ewiÏ5Vjss TV Oranje Na een proefperiode van een half jaar is Texel als laatste stukje Nederland aangesloten op TV Oranje. Kabeltex biedt deze zen der, met uitsluitend Nederlandse artiesten, aan via het digitale pluspakket en het pakket Muziek. TV Oranje vertoont 24 uur per dag videoclips en programma's met Nederlandse artiesten. Iedere artiest kan een clip insturen. Verder biedt de zender dagelijks een verzoekpa- rade, een Nederlandstalige Top 30, shownieuws, showflitsen en een muziekagenda. De enige plaats waar de zender nog niet te ontvangen was, was Texel, maar daar is dus nu verandering in gekomen. Inmiddels wordt de zender ook op tal van plaatsen doorgegeven via de analo ge kabelpakketten. Meer informatie is te vinden op www.tvoranje.nl. Stemwijzer voor ondernemers ling Noord-Holland van MKB- Nederland de stemwijzer www. ondernemersstem.nl in het leven geroepen. Aan de hand van 25 stellingen kun nen ondernemers via de website hun stem bepalen voor de verkie zingen van de Provinciale Staten die op 2 maart worden gehouden. De stellingen handelen onder meer over de herstructurering van bedrij venterreinen en havens, bereikbaar heid en de taken van de provincie. Tijdens de Tweede-Kamerverkiezin gen in juni hebben meer dan 10.000 ondernemers van de website gebruik gemaakt. VNO-NCW West en MKB-Neder- land willen ondernemers met de stemwijzer en het lijsttrekkersdebat, dat donderdag 17 februari wordt gehouden, wegwijs maken in de verkiezingsprogramma's. De werk geversorganisaties vinden de pro vinciale verkiezingen van belang en roepen ondernemers op naar de stembus te gaan. NCRV zoekt vrijwilligers Het NCRV-progamma Plein 5 is op zoek naarvrijwilligers. Zeven weken lang zet het programma van pre sentator Hijlco Span een vrijwilliger in het zonnetje. De luisteraars kun nen hun stem uitbrengen op dege ne die volgens hen de titel 'De Vrijwilligers van Nederland' ver dient. Plein 5 is nog op zoek naar vrijwilligers uit de categorieën the ater, zorg, dorpshuis, dieren-/ vogelbescherming en lokale omroep. Aanmelden kan via e- mailadres plein5@ncrv.nl. Het pro gramma is elke vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur te horen via Radio 5 Nostalgia. Jaarvergadering Het Gouden Boltje Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt woensdag 9 februari jaarvergadering. Deze wordt gehou den in De Schakel aan de Binnen- burg in Den Burg en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: info@hetgoudenboltje.nl. Liefst twee soorten groenten, nieuwe aardappels, een goed stuk vlees en soep vooraf. De zuinige broers Lute en Harm Kla ver (Kees Zijm en Teun Huisman) weten niet wat ze overkomt wan neer hun nieuwe huishoudster Wimke (Deborah Singer) het eten stuk Wat 'n kippedrift van H. Jong man dat de Vereniging van Oud- Leerlingen zaterdagavond opvoerde in dorpshuis De Wiele waal in De Waal. De broers Lute en Harm, twee luie donders eerste klas, denken een vrouw in huis te halen die doet wat zij willen, maar het is Wimke die de lakens uitdeelt. Al snel is duidelijk dat deze dame geen huishoudster is, maar een reden moet hebben om een tijdje als huishoudster door het leven te gaan. Het stuk heeft even nodig om op gang te komen, maar is daarna aangenaam om naar te kijken. Zijm en Huisman hebben vertrouwde rollen als mopperende mannen en komen daarin tot hun recht. De andere spelers mogen er ook zijn. Kim Appelman speelt een sterke rol als Japke, het nichtje van de broers. Zij komt, met een tuttig ogend kapsel en tuttige kleding, over als een spichtig ding, maar blijkt stevig in haar schoenen te staan ondanks een nogal aanwe zige moeder (Willemijne Keijzer) die er alles aan doet om een relatie tussen Japke en de oudere Pieter (Fred van Helden) te dwarsbomen. De moeder zit ook haar broers Harm en Lute constant achter de vodden, waardoor zij uit verzet een huishoudster nemen. Hoewel op het verloop van het verhaal wel wat valt aan te merken (gewekte verwachtingen die losse eindjes blijken te zijn) hebben de Oud-Leerlingen in Wat 'n kippedrift een gelukkige keuze in de soorten rollen. Van Helden kan zijn ei kwijt in de soms wat eenvoudig overko mende, maar verder vooral sympa thieke en goedmoedige persoon van Pieter en Keijzer voelt zich thuis in het personage van de com manderende moeder Greet. De dragende rol ligt op de schouders van Singer. Gehuld in een schort, maar lichtelijk geaffecteerd in mooie volzinnen pratend, zet ze Wimke neer als een vrouw die anderen laat doen wat ze wil. Het is niet overdreven of clichématig waardoor Wimke geloofwaardig overkomt als een dame van stand van wie je als toeschouwer afvraagt waarom die huishoudster is gewor den. Een tipje van de sluier wordt opge licht wanneer ex-man Simon (Mar co Vlaming) ten tonele verschijnt. Hij wil Wimke terug, maar zij besluit op de boerderij te blijven. Ze heeft daar nog wat voor zichzelf te doen. Wat blijft in het midden. De scène is een vreemde eend in de bijt van een blijspel, maar wordt goed gespeeld en het is muisstil in de zaal. Vlaming zet Simon overtui gend neer als een serieuze man van goede komaf. Het verhaal bevat wat spelgege- vens die verwachtingen wekken, maar uiteindelijk niet worden uitge werkt en dat is jammer. Zo wordt van Pieter gezegd dat het altijd onbekend is gebleven wie zijn vader was. Dat wekt, bedoeld of onbedoeld, de verwachting dat de plotselinge aanwezigheid van Wimke en Pieter daar verband mee kan houden. Het spelgegeven ver dwijnt echter geruisloos weer van het toneel en wekt ook niet de indruk dat het bedoeld was om de toeschouwer bewust op het ver keerde been te zetten. Dergelijke losse eindjes doen ver der niks af aan het spel van de Oud-Leerlingen. Er ontrollen bij voorbeeld heerlijke scènes wan neer Wimke de broers een maaltijd voorzet die hen bij elke gang zicht baar pijn in de portemonnee doet. Dat ze ook nog een servet om moeten omdoen, is de broers hele maal tegen het zere been. Wan neer Wimke echter voor veel geld (er wordt nog over guldens in plaats van euro's gesproken) een stukje nutteloos land aan haar ex-man verkoopt, zijn de broers om en slui ten ze Wimke in hun hart. Dip 'Weet je wel dat half Texel op dit moment in een dip verkeert?' meldde een vriend me opgewekt. Ik keek hem stomverbaasd aan. 'Half Texel in een dip? Aan de dip, bedoel je zeker. Hapje links, hapje rechts, dipsausje erbij. Ik heb erin december tenminste een smak voorbij zien komen.' Nee, in een dip. Somber, depressief en akelig. Tjonge, dat was me wat. Ik moest het even verwerken. Na thuis even gegoogled te hebben, kwam ik onder de indruk van de hele was lijst aan dipperse narigheden die voorbij kwam rammelen. Even testen hoe het er met mij voor stond: was ik somber, prikkelbaar, contactmijdend, had ik concen tratieproblemen, geen zin in seks of ander leuks en wel veel zin in chocolade en pasta's? Alles af strepend, kreeg ik bevestigd dat ik tot de helft van Texel behoorde, die dipvrij was. Bij 'zin in winter slaap' had ik zelfs een krulletje gezet, hoewel dat geloof ik niet helemaal pluis was. Maar ik ben zo vrij om hierin van mening te verschillen met de deskundigen die de test opstelden, leder jaar, zo na de tweede week van janu ari, bekruipt me immers dat ege- lige gevoel me te willen oprollen om pas weer in actie te komen wanneer het eerste groen aan de ribes komt en de merels op het dak zitten te fiedelen. En het is een góed gevoel, na alle drukte van december, oliebollen en nieuwjaarswensen. Ik gun het mezelf een paar dagen. Het is óók goed dat het egel-zijn niet door gaat. Hoe verdwaasd zou ik dan in april op de Groeneplaats staan, me afvragend of ik nog wel in Den Burg was. Ik zou de schitterende namiddagluchten van vorige week hebben gemist en de afloop van Boer zoekt vrouw, waar het nu wel heel spannend wordt. Kort om, de dip is mij voorbijgegaan, alleen de dipsaus niet. Dat vertelt de weegschaal mij zónder vra genlijst. Pien Verberg Na de pauze blijkt dat Wimke niet stil heeft gezeten. De slonzige boerderij ziet er keurig uit (tijdens de pauze is achter het doek hard gewerkt om het podium te verbou wen), de broers steken netjes in het pak en bij Huisman is zelfs de baard getrimd. Maar er is nog een verandering in aantocht: Wimke maakt haar vertrek bekend. Ze gaat niet zomaar; ze heeft een huurcontract en een testament voor de broers opgesteld, zodat zij Japke in plaats van hun comman derende zuster Greet als erfge naam aanwijzen. En als ze de boer derij aan Japke en Pieter verhuren, kunnen ze zelf van een aangename oude dag genieten, waarbij ze zich op hun grootste hobby kunnen toeleggen: niets doen. Op dat moment hangt nog steeds de vraag in de lucht waarom Wim ke haar oude leven heeft achterge laten en huishoudster is geworden. Als toeschouwer verwacht je tegen die tijd een klapper die je volledig verrast, maar die achteraf bekeken toch de hele tijd in het spel beslo ten heeft gelegen. Edoch, als Wim ke het leven op de boerderij op orde heeft, is ze er weer aan toe om haar oude leven op te pakken en gaat ze terug naar Simon. Niet helemaal het slot dat je verwacht aan het eind van een verhaal dat verder garant staat voor een leuke avond toneel. De Oud-Leerlingen hebben al een paar jaar een vaste groep toneelspelers die met plezier op het podium staat en dat vertaalt zich in het spel. De regie was in handen van Corrie van Zelm, Nel Witte souffleerde, Karin Gaasbeek en Ria Kleinveld verzorgden de grime, Sharen Daal der de hairstyling en Marc van Heerwaarden deed licht en geluid. De laatste stond stil bij het overlij den van meester Laan die ooit de toneelvereniging oprichtte. Jeroen van Hattum Rapworkshop Tijdens de open dag van Artex, op zaterdag 12 februari, verzorgen geroutineerde rappers workshops voor kinderen en jongeren. Om de deelnemers in te kunnen delen naar leeftijd, is het prettig als zij zich van tevoren aanmelden. Dat kan via www.artex-texel.nl. De open dag staat in het teken van Valentijnsdag. De workshops worden gegeven door Rik, alias Skinfiltr8r. Deze rap per treedt regelmatig op in binnen- en buitenland.. Zijn vele vormen van rap, hip-hop, spoken word en caba ret waren onder andere te zien in Bitterzoet, Frascati, het Vondelpark openluchttheater, Sugar Factory, MooieWoordenFestival, Breakin- Walls, de Uitmarkt, en het Van Goghmuseum. Commissies op Radio Texel De vergaderingen van de raads commissies die deze week worden gehouden, worden als altijd uitge zonden via Radio Texel. In verband met de nieuwe vergaderstructuur beginnen de vergaderingen - en daarmee de uitzendingen - al om 19.30 uur. Daardoor wordt het pro gramma van Radio Texel deze week op dinsdag en woensdag gewijzigd. Dinsdag 1 februari Om 00.00.00 uur gaat de inschrijving voor de vijfde Texel Halve Marathon van start. De aanmelding verloopt via de website www.texelhalvemarathon. nl. Op het adres De Houtmanstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur gehouden over voedingssupplement JUS. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur Café Doodgewoon, waarin gesproken wordt over nazorg en fysiotherapie bij kankerpatiënten. In het raadhuis aan de Emmalaan begint om 19.30 uur een commissie vergadering van de gemeenteraad. hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 1 febr. 07.05 en 19.30 u. Woe. 2 febr. 08.15 en 20.14 u. Don. 3 febr. 09.06 en 20.55 u. Vrij. 4 febr. 09.30 en 21.35 u. Zat. 5 febr. 09.20 en 22.05 u. Zon. 6 febr. 09.40 en 22.35 u. Ma. 7 febr. 10.00 en 22.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 3 febru ari nieuwe maan; zaterdag 5 februari springtij. Zondag 6 februari zon op 8.16 T E X E LS E-'COU RANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Imme Bakker Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl 16,55 €84,15 Per jaar Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. In de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. De FNV Vrouwen komen om 20.00 uur bij elkaar in De Poort aan de Ele- mert in Den Burg. Notaris Hooger- heide spreekt over erfrecht. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Sonny Boy; 20.30 The Tourist. Woensdag 2 februari Bij evangelistenechtpaar Jan en Pau la Brouwer aan de Keesomlaan in Den Burg begint om 9.00 uur een vrouwenontbijt. Opgeven via tel. 313355. In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg start om 16.00 uur een competitie airhockey voor jongeren van 12 tot 18 jaar. In het raadhuis aan de Emmalaan begint om 19.30 uur een commissie vergadering van de gemeenteraad. Voorstellingen Cinema Texel: 13.00 Sonny Boy; 13.45 Rapunzel 3D NL; 16.00 Alpha Omega 3D NL; 16.15 Tron Legacy 3D; 20.00 The Tourist; 20.30 Tron Legacy 3D. Donderdag 3 februari Bij Volkssterrenwacht De Jager wordt van 19.00 tot 20.30 uur door een telescoop naar de sterren gekeken. Alleen bij helder weer. Bij twijfel: tel. 06-53340063. In De Lindeboom aan de Groene plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een informatieavond van Texel 2010 over zwembad Molenkoog. '512' TESO In verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker vaart de Schul- pengat deze week nog als dienst- boot. Vrijdag wordt er tussen 9.30 en 16.00 uur een halfuursdienst geva ren. Er worden geen wachttijden ver wacht. Vrijdag is de afvaart van 13.30 uur (vanaf Texel) bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Vanaf vrijdag wordt de dienst weer onder houden door de Dokter Wagemaker en wordt de Schulpengat ingezet als reserveboot. Voor meer informatie: www.teso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonker straat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagemakerstraat, Witte Kruislaan. -let laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Dok te volgen via rwitter texelsecourant en facebook Texelse Courant Het opknappen van een huis van 's Heerenloo aan de Burger houtstraat in Den Burg, het doen van Oudhollandse spelletjes in Bos en Duin en het rondbrengen van een aardigheidje bij mantel- zorgers. Zomaar drie klusjes die gedaan worden tijdens de vrij willigersdagen NL Doet, op zaterdag 18 en zondag 19 maart. NL Doet is een initiatief van het Oranje Fonds en trok vorig jaar 150.000 deelnemers. De gedachte achter het evenement is het onder strepen van het maatschappelijk belang van vrijwilligers en het voor één dag in het zonnetje zetten van deze vrijwilligers. Daarnaast wil NL Doet mensen stimuleren om in ieder geval één dag(deel) de han den uit de mouwen te steken. Er wordt nog druk nagedacht over de precieze invulling, maar op Texel doen in ieder geval Pharos, het Rode Kruis en Bureau TeuX uit Oosterend mee aan het evene ment. Het plaatselijke thema is 'meet en greet jong en oud in de dorpen van Texel'. Zowel organisa ties die klussen hebben aan te bieden als vrijwilligers kunnen zich aanmelden via www.nldoet.nl. Het Oranje Fonds besteedt per jaar ongeveer €24 miljoen aan projec ten die de sociale cohesie verster ken. Het geld komt voornamelijk van de Nationale Postcode Loterij en de Lotto.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2