Den Burg West opnieuw beste in Dorp-tegen-Dorp 'Uit Oudeschild hoef ik niet meer weg' TEXELSE 8 COURANT 1 Jl DINSDAG 1 FEBRUARI 2011 Pieter-Jan Eelman van Den Burg West probeert in de finale Bart Boogaard van Den Burg Oost te passeren. Het winnende team van Den Burg West. Bovenste rij, vlnn coach Dick Hooyschuur, Ralph Slik, Jeroen Vlaming, Niels Dubbelt en Steffan Vlaming. Hurkend: Jacob Krijnen, Pieter-Jan Eelman en Willem Sangers, die in de finale de scheidsrechter De zaalvoetballers van Den Burg West zijn er voor de tweede keer op rij in geslaagd het Dorp- tegen-dorptoernooi te winnen. In de finale waren ze in de beslis sende strafschoppenreeks net iets koelbloediger dan hun dorpsgenoten van Den Burg Oost, dat beslag legde op de tweede plaats. De zege voor Den Burg West was alweer de derde in vijf edities. Het eerste toernooi in 2007 werd gewonnen door Oudeschild, de derde in 2009 door het combina tieteam van De Cocksdorp en De Waal. Dit keer werd al snel duidelijk dat de strijd zou gaan tussen Den Burg West en Den Burg Oost. Bei de teams waren een maatje te groot voor de concurrentie uit de buitendorpen. 'West' versloeg in poule A achtereenvolgens Oude schild, De Waal en Oosterend met speels gemak. 'Oost' had in poule B over het algemeen iets meer moeite met Den Hoorn, De Cocks dorp en De Koog, maar kwam nooit serieus in problemen en won eveneens alle wedstrijden. In de finale kwam Oost door een mooie treffer van Peter Koorn al snel op voorsprong. Halverwege de wedstrijd schoot Bart Boogaard na een snelle counter op de paal, maar was zijn broer Remco alert in de rebound, waarmee de stand op 2-0 voor Oost kwam. Een gevoeli ge klap voor West, dat weliswaar het beste van het spel had en mooie combinaties liet zien, maar voortdurend op de robuuste verde diging van Oost stuitte. Kwam bij dat keeper Dennis Schouwstra bij Oost uitstekend op dreef was en ook niet wilde wijken voor zijn col lega Jacob Krijnen van West, die voortdurend mee ten aanval trok. Dat West toch nog op gelijke hoog te kwam, was te danken aan de individuele klasse van Pieter-Jan Eelman, die met zijn bekende ver woestende schoten tweemaal doel trof. In de beslissende strafschoppen- reeks hadden beide keepers het zwaar. Bijna alle penalty's werden met dodelijke precisie en dreunend geweld genomen, waardoor ze vol strekt kansloos waren. Bart-Jan Grisnigt van Oost was de enige die faalde. Hij schoot de bal naast, zodat West aan het einde van de avond de door Jaap Lap beschik baar gestelde wisseltrofee in ont vangst mocht nemen. Oosterend legde met vier punten beslag op de derde plaats. De Koog, De Cocksdorp, Den Hoorn en Oudeschild behaalden elk één overwinning. De vierde plaats was voor De Koog, dat een iets beter doelsaldo dan de drie andere teams had. De Waal eindigde met één punt op de laatste plaats. Het evenement, officieel Jan Wil lem Boons Dorp-tegen-Dorp Zaal- voetbaltoernooi geheten, verliep in goede sfeer en zonder enige wan klank, mede dankzij de strakke lei ding van Dennis Vonk en Willem Sangers en de secure boekhou ding van Jos en Paul Bakker, die de tijdwaarneming deden en nauw gezet alle uitslagen en doelpunten makers noteerden. Opvallend was wel dat het toernooi bij het grote publiek weinig meer losmaakt. Zaten de tribunes bij de eerste edi ties nog behoorlijk vol, zaterdag was het aantal belangstellenden op twee of drie handen te tellen. Kennelijk is het nieuwtje er een beetje vanaf. Organisator Hans Polderman hield de moed er in en kondigde aan ook weer een dor- pentoernooi voor zaalvoetballers van veertig jaar en ouder te zullen organiseren. Vorig jaar lukte dat door enkele afzeggingen niet. Het evenement vindt plaats op zater dag 26 februari. Uitslagen: De Waal-Oosterend 1-1; Den Burg West- Oudeschild 3-1; De Cocksdorp-De Koog 2-1; Den Burg Oost-Den Hoorn 3-1; De Waal-Den Burg West 1-6; Oosterend- Oudeschild 4-1Den Burg Oost-De Cock sdorp 3-1; De Koog-Den Hoorn 5-2; De Waal-Oudeschild 1-2; Oosterend-Den Burg West 2-4; De Cocksdorp-Den Hoorn 2-3; De Koog-Den Burg Oost 1 -4. Finale: Den Burg West-Den Burg Oost 2-2; Den Burg West wint na strafschoppen Eindstand (resp. aantal punten en doel saldo): I.Den Burg West, 9 (13-4); 2.Den Burg Oost, 9 (10-3); 3-Oosterend, 4 (7-6); 4. De Koog, 3 (7-8); 5.De Cocksdorp, 3 (5- 7); 6.Den Hoorn, 3 (6-10); 7.0udeschild, 3 (4-8); 8.De Waal, 1 (3-9). Goukje stond voor iedereen klaar Haar wieg staat in Haarlem, haar jeugd brengt ze door in Nieuw-Den Helder, maar haar thuis vindt Marjolein Barends- Melchers (47) aan de andere kant van het Marsdiep. Ze komt als agente naar het eiland en vindt in Oudeschild haar thuis. 'Zo ver kom ik niet weg hoor! In Nieuw-Den Helder woonden we dicht bij het strand en de duinen, op loopafstand van de natuur. Door de stad gingen we niet vroeg uit, dat deed je gewoon niet.' Na de schooltijd in Den Helder kiest Barends voor een opleiding tot politieagente in Harlingen. 'Er zat een briefje in de Tros Kompas om jezelf aan te melden en dat heb ik ingestuurd. Dan ga je naar een test en ik werd goedgekeurd. Toen ben ik de opleiding inge gaan, maar het was geen roeping. Toen ik een jaar later klaar was, kon ik in Bergen gaan werken of op Texel. Ik wilde aan de kust blijven, dat was ik gewend. Ik wilde niet naar het binnenland, ik wilde aan zee wonen.' Ze kiest voor Texel en verhuist in 1982 naar het eiland. Als net afgestudeerde agente vindt ze aan de Witte Kruislaan een goed kosthuis. Van het eiland heeft ze geen verwachtingen, het nieuwe werk is al spannend genoeg. 'Ik voelde me meteen redelijk op mijn plekje. Alleen aan in uniform lopen moest ik wennen. Texel voegde meteen heel goed. De mentaliteit van Texelaars sprak me aan. Mensen zijn eerlijk, recht door zee en draaien niet om din gen heen. Ik hou niet van geou wehoer achter iemands rug om.' De eerste maanden gaat Barends in de weekenden naar Den Hel der, maar als het zomerseizoen aantreedt, blijft ze op het eiland. Met tijdelijke collega's vermaakt ze zich prima in het uitgaansle ven. In augustus 1985 leert ze kottervisser Dirk Barends kennen. 'Er was een knokpartij geweest waarbij Dirk (Barends, red) en zijn neef Kees Rijk betrokken waren. Toen moesten we ze verhoren op het bureau en van het een kwam het ander. Een week of twee later spraken we elkaar in de kroeg en zo ging het verder. Het was niet gerooid bij de baas. Ik moest op het matje komen, het mocht eigenlijk niet. Maar hij hield het niet tegen.' Verdere problemen tussen werk en privé heeft ze nooit gehad. 'Mensen waren altijd heel joviaal tegen me. Texelaars en ik konden het politiewerk en privé goed scheiden. En ik was ook niet zo'n hele strenge agen te.' Eind 1986 trouwen Dirk en Marjo lein en ze laten een huis bouwen in Oudeschild. Ze voelen zich meteen thuis in de buurt: 'Dirk kende iedereen en er woonde alleen maar kottervissers. De vrouwen waren thuis en die trok ken naar elkaar toe. Moeite om ertussen te komen had ik niet. Ik hoorde bij Dirk en dat was prima. Ik voelde me meteen helemaal thuis, ik hoefde niet meer weg. Dat had ik meteen toen we in Oudeschild kwamen wonen.' Als dochter Cindy geboren wordt, zegt Barends de politiepet gedag. Het was haar carrière toch niet. 'Het voegde niet met mijn instel ling. Ik vind het heel leuk mensen te helpen, het sociale sprak me aan. Maar om iemand te bekeu ren voor een kapot achterlicht, vind ik helemaal niets.' Barends blijft thuis om voor haar gezin te zorgen, dat al snel uitbreiding krijgt van dochters May-Britt, Lin- sey en Roxy. Het lijkt pittig met haar man op zee, maar ze kan rekenen op hulp waar nodig. 'We Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar te onderscheiden zijn. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek aangespoeld dit keer: Marjolein Barends- Melchers. hebben het getroffen met de buren. Als er iets was, bracht ik de kinderen weg. Dat ging over en weer.' Om haar gezin stabiliteit te geven, kiest ze ervoor niet te werken. 'Mijn hele dag richtte ik in naar de kinderen. Het gaf zoveel rust. Ik was er voor de kinderen en tijd voor mezelf had ik niet nodig. Ik had ook oppas kinderen en hielp op school. Een hele dag thuis zitten is niets voor mij. Ik moet iets te doen hebben, anders word ik gek.' Als de kinderen ouder zijn, gaat het kriebelen om weer buitens huis te werken. 'Het werk op de TX 10 kwam op het pad en ik zat al een jaar of tien thuis. Het werk kon ik combineren met de kinde ren. De buurvrouw en ik wissel den het werk af met het oppas sen op de kinderen. Ik heb elf jaar op de TX 10 gewerkt, de laatste vier jaar gecombineerd met werk in de viswinkel. Komend seizoen ga ik meer bij de Visspecialist Jaap Klinkers werken.' Barends heeft thuis alles op rol- CotTipdSS letjes lopen en besluit zich aan te bieden als gastgezin voor vakan- Aflevering 5 tieweken. 'Het maakte mij niet uit - of ik met vier of met vijf kinderen naar het strand ga en ik wist dat er kinderen waren die het niet leuk hadden. Zo zijn Kim en Sha- die ook bij ons gekomen, die waren twee vakanties op Texel.' Als het met de kinderen in hun vaste pleeggezin niet goed gaat, krijgt de familie Barends de vraag of ze de kinderen tijdelijk willen opvangen. Ze nemen de kinderen op en de twee gaan niet meer weg tot ze volwassen zijn. 'Je zegt 'ja' of 'nee'. Als we nee zei den, zouden we ons altijd afvra gen waar ze terecht zouden komen. Het scheelde dat Dirk thuis was, anders kreeg ik wel heel veel op mijn rug. Maar het is allemaal prima gegaan, ook met de meiden.' Kim en Shadie wonen inmiddels allebei op zichzelf, toch hebben ook zij in De Wittstraat hun thuis gevonden. 'Ze zijn bij ons geko men om tot rust te komen en dat doen ze na tien jaar nog steeds.' Voor Barends wordt het huis in Oudeschild nog altijd meer een thuis. 'Het wordt alleen maar ster ker. Dit is absoluut thuis, het is echt ons stekje. Dat geeft je een thuis gevoel. Hier is ons hele gezin geboren, hier is alles begon nen. Wat dat betreft ben ik heel honkvast, ik ga hier niet meer weg.' Imme Bakker Bij haar thuis aan het Pater Wit- teplein in Den Burg was het vaak een zoete inval. De op 26 januari op 94-jarige leeftijd overleden Goukje Witte stond voor iedereen klaar, ongeacht zijn achtergrond. Met haar positieve instelling was ze een bindende factor in de Texelse gemeenschap. Ze groeide op in Den Burg, als doch ter van timmerman Dirk Witte en Anna de Kind. Goukje was een stoe re meid, die in haar vrije tijd op een motorfiets rondreed. In het oorlogs jaar 1943 ging ze op zoek naar haar jongste broer Nico, die in Duitsland te werk was gesteld. Dwars door bezet Nederland reisde ze naar Dort mund. De fabriek waar Nico werkte was gebombardeerd. Met de hulp van een pastoor wist Goukje echter Nico's graf te vinden. Ze legde er bloemen neer en maakte foto's voor thuis. Het duurde lang voor ze terug kon. Zo lang, dat haar moeder dacht dat Goukje ook was omgekomen. Met hulp van een beurtschipper luk te het weer op Texel te komen, waar de opluchting groot was. Je kon Goukje wel om een boodschap stu ren. Na de oorlog runde ze, eerst samen met haar moeder, een win keltje aan de Hogerstraat, tegenover de huidige bioscoop. Veel kinderen kwamen in die tijd een snoepje bij haar halen. Na het opdoeken van de zaak in 1969 kreeg ze meer tijd voor haar hobby's. Als fervent radio-ama teur had ze kennissen over de hele wereld en plakte vele tientallen plak boeken vol knipsels. Menig liefheb ber van historie mocht erin grasdui nen. Texel was haar favoriete onderwerp. 'Er gaat niets boven mijn Tesseltje', placht ze te zeggen. Met haar fotocamera legde ze tal van situaties vast, van pasgeboren lam metjes tot de nieuwste gebouwen. Ondanks haar hoge leeftijd bleef ze op zichzelf wonen. Tweemaal per week ging ze met de taxibus naar de Gollards om er muziek te maken. Ze was een natuurtalent, dat zichzelf orgel had leren spelen. Met liedjes van toen bezorgde ze de oudere bewoners vele gezellige uurtjes. Zelf genoot ze ook met volle teugen. 'Ik ben een blij en tevreden mens', zei ze vaak. De honderd heeft ze niet gehaald, zoals ze zelf hoopte. Na een kort ziekbed werd Goukje Witte gisteren begraven. L' '...C- fhxi-i.sr®co Vervolgverhaal Texel tr de TX 10, waar ze el plezier gewerkt heeft. Eén van de jutters op het duin ziet haar het eerst. 'Ja, het schip, een coastertje, recht vooruit!' Hij heeft gelijk. De anderen zien het nu ook. Af en toe. Soms is ze minutenlang ver dwenen achter het golvengeweld. De Compass nadert de branding. Blijft nu in beeld. Van opvarenden is nog niets te zien. Het is 07.45 uur. Het nieuws van de stranding is al over Texel gegaan. Er staat wel vijftig man op het duin. De Texelse Rijks politie is present, de strandvonder uiteraard en verder allerlei scanner bezitters die de noodsignalen opge vangen hebben. SOS, Schip Op Strand. Het is eb en de coaster schuurt over de zandbank, ongeveer honderd meter van het strand. Ze blijft wat schuiven, komt nu niet meer dichterbij. Theo Kooiman van de Koger reddingsploeg gaat aan de slag. Hij laat de chauffeur van de truck De Zalm, de grote rubber motorboot, afladen en klaarleggen. Vervolgens wordt op het hoogste duin tegenover het schip het wip pertoestel geplaatst en stevig veran kerd. Vanaf hier moet een lijn worden overgeschoten naar het schip. Daar aan wordt een broek bevestigd waarin de opvarenden één voor één plaats kunnen nemen en vervolgens naar het strand worden getrokken. Net een kabelbaan. De opvarenden van de Compass zijn tevoorschijn gekomen. De Texelaars tellen vijf man. De lijn wordt overgeschoten. Pas na drie pogingen ziet iemand op het schip kans om een lijn aan boord te houden en vast te maken aan de stuurhut. Het schip ligt erg scheef, bovenzijde richting kust, stuurboord zijde onder. De golven slaan op de onderkant van het schip als op een schild. Een helikopter van de marine klappert boven het schip. Er hangt een lijn uit met een broek die heen en weer zwaait in de harde wind. De zeelui hebben blijkbaar geen trek in een tochlje in een extreem soort zweefmolen, want niemand maakt aanstalten de lijn te pakken. Met het wippertoestel is een redder naar het schip gestuurd. Maar niemand die in de broek stapt. De portofoon van Kooiman kraakt. Zijn man op het schip meldt zich. 'Theo, ze willen niet in de broek, dan kunnen ze hun spul len niet meekrijgen.Kooiman analy- doordat de Compass als buffer fun geert. De stuurboordzijde hangt maar een paar meter boven het wateroppervlak. Hij neemt een besluit, de mannen worden van boord gehaald met De Zalm. Hij pakt de portofoon en roept zijn man op het schip op. 'Jacob, we komen met De Zalm, zorg dat de eerste drie klaar staan, allemaal tegelijk gaat niet.'Oké Theo, begrepen.Eén van de opstappers moet de klus klaren. Hij krijgt instructies en zet koers naar het scheefhangende schip. De bemanning van de Compass staat al klaar. Twee kleine donkere mannen en een hele lange springen in de rubberboot. Twee minuten later stap pen ze met opgeluchte gezichten uit en waden door het ondiepe water naar het smalle strookje strand. De politiemannen vangen hen op. Intus sen is de opstapper al weer naar het schip gevaren. De overgebleven bemanningsleden springen over en worden even later aan land gezet. Het zijn een kleine donkerharige man en een rossige veertiger. De Texelse redder is nog aan boord gebleven op een schuivende en krakende coas ter. Het ziet er niet goed uit voor de Compass... Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8