TEXELSE^COURANT Cf roen 2rwarL-Jexels in het harL, 9 Extra meters AH-winkel vertragen Welkoopplan Sluiting kustzones nieuwe tegenslag Noordzeevissers Eis gratis parkeren Texelaars afgezwakt Trouwen mag in Schoutenzaal Brand snel beteugeld OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12549 VRIJDAG 11 FEBRUARI 2011 Vier Elfste tochten in tien d; schaatste 62-jarige De Cocksdorp. Stichting Vrouwen van een Bland heeft €300,- geschonken aan Plan Nederland voor de campag ne Because I'm a gil. Deelnemers aan Supersunday, die zondag wordt gehou den, staat een prachtige maar zware ATB-tocht te wachten. De gemeente heeft bij de NNP- Gemeenteprijs voor Overheids communicatie 2011 een eer volle vermelding gekregen. Elfsteden- in veer- dagen (UUt kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u Woontij en Albert Heijn moeten nog een tijdje wachten om hun plan voor het realiseren van een nieuwe winkel. Met als gevolg dat ook de realisatie van de nieu we Weikoop, de woningen en de parkeervoorziening wordt uitge steld. Raad en college werden het woensdagavond niet eens over de maximale omvang van de AH-winkel. De raad is een voorstander van de realisatie van het Welkoopcomplex en stemde in het verleden al in met een AH-winkel van maximaal 2000 vierkante meter. Maar netto blijft daarvan 1750 meter winkelruimte over, de rest is voor het magazijn. Omdat er ook nog plaats moet zijn voor een personeelsverblijf, ver keersruimte (lift en trappenhuis) en andere voorzieningen, willen AH en Woontij opschalen naar 2305 vier kante meter. Dat wijkt af van de afspraak(max. 2000 meter) en van het bestaande beleid, zodat toe stemming aan de raad moet wor den gevraagd. Verwarring ontstond over de vraag wat wel en niet onder de bruto- en netto winkelop pervlakte moet worden verstaan. Een vraagstuk waarvoor wethou der Kooiman woensdagavond geen duidelijk antwoord paraat had. Het werd nog complexer toen Rikus Kieft (GL) informeerde wat de gevolgen van de uitbreiding zouden zijn voor de ontwikkeling van detailhandel op de Groene- plaats. Volgens wethouder Hercu les moet dat los van elkaar worden gezien. Hij stelde de raad een gewetensvraag: 'Het project Wei- koop omvat niet alleen verplaat sing van de winkel van AH, maar een totaal bouwproject. Hoe strin gent wilt u vasthouden aan de maximale vloeroppervlakte, als het de realisatie van het totale project, dat veel voordelen biedt, blok keert?' Maar het argument dat het afwijken van de norm een vrijbrief kan zijn voor andere ondernemers, legde woensdagavond meer gewicht in de schaal. Ook Kooi man moest toegeven dat de extra 305 vierkante meter discutabel is. Even leek het erop dat de raad het hele voorstel zou afwijzen, maar nadat wethouder Kooiman beloof de op zo kort mogelijke termijn met een duidelijke omschrijving te komen, ging de raad akkoord om het besluit naar een volgende ver gadering te verplaatsen. Op het strand worden in toenemende mate otterschelpen aangetroffen. Maar dat ze in zulke hoeveelheden aanspoe len zoals woensdag bij paal 15, is bijzonder en daarom een foto waard. Er lagen vele honderden, zo niet duizenden ver se otterschelpen en Amerikaanse zwaardschedes. Arthur Oosterbaan van Ecomare heeft er geen directe verklaring voor. Otterschelpen komen vrij algemeen voor in de kustzo ne van de Noordzee. Mogelijk dat ze door vorst of storm of een combinatie daarvan van hun plek zijn geraakt en aan gespoeld. IFoto G«H 77 Vissers krijgen te maken met flinke vangstbeperkingen. In 10 procent van de kustzone van de Noordzee wordt visserij verbo den. Daarboven wordt 15 pro cent gesloten voor bodemberoe- rende visserij plus 20 procent voor visserij met wekkerkettin gen. Garnalenvissers verliezen dus 25 procent en boomkorders 45 procent van de Noordzee kustzone. Het gebied dat verboden is voor wekkerkettingen blijft wel toegan kelijk voor duurzaam geachte inno vatieve vangsttechnieken zoals de pulsvisserij. Dat is de uitkomst van het zogeheten Vibeg-akkoord van visserijbestuurders, natuurorgani saties en overheid. Dat het akkoord de sector pijn zal doen, staat bui ten kijf. Wel zal de ene visser de pijn meer voelen dan de ander. Vis serijbestuurders stellen de voor waarde dat vissers die slachtoffer worden van natuurontwikkeling op zee, worden gecompenseerd. Vol gens insiders gaan 25 procent van 'de mooiste visgebieden' op slot en wordt het bij instandhouding van de vloot dringen geblazen. 'Een vuist voor de Texelse vis sers!', is de titel van de motie die Texel 2010 woensdag inbracht om de vissers te steunen en een plei dooi om het Texelse college aan te sporen de invloed bij hogere over heden aan te wenden om het leed te verzachten. Wat Alfred Schaat sen berg (PvdA) er toe bracht op te merken dat de lokale partij van Poster geen vertegenwoordigers in Den Haag heeft. De hele raad nam de motie van Texel 2010 aan, met uitzondering van GroenLinks. Rik us Kieft pleitte vergeefs voor toe voeging van een passage om te stimuleren dat vissers overstappen op duurzame vismethoden. 'Want in het akkoord worden vissers die innoveren bevoordeeld.' De historische Schoutenzaal van hotel De Lindeboom is door b en w aangewezen als alterna tieve trouwlocatie. Directe aan leiding is een verzoek van een paar dat hier in het huwelijk wil treden. Het college redeneert dat de Schoutenzaal in een behoefte voorziet omdat er sinds het verhui zen van het raadhuis in het cen trum van Den Burg geen trouwzaal meer is met ruimte voor een groot gezelschap. In de Schoutenzaal is plaats voor maximaal 75 personen. Meer dan tien jaar geleden werd al aan deze ruimte gedacht bij het aanwijzen van alternatieve locaties, maar er werd toen van af gezien omdat de toegankelijkheid voor mindervaliden te wensen overliet en omdat De Lindeboom tevens een horecabedrijf is, waardoor het jonge paar zich verplicht zou kun nen voelen hier ook de receptie en het feest te houden. Van deze bezwaren is afgestapt omdat de eigenaar de toegankelijkheid zal verbeteren en omdat voldoende duidelijk is dat er geen sprake is van enige verplichting om van de horecafaciliteiten gebruik te maken. Doorslaggevend was dat de Schoutenzaal - die tussen 1611 en 1891 deel uitmaakte van het recht en raadhuis - door zijn historische inrichting onmiskenbaar cachet heeft en daarmee een verrijking is van het aanbod aan trouwlocaties op Texel. Het laatste woord is er nog niet over gezegd, vanuit de raad werd het college woensdag ter verant woording geroepen. 10 *ïi instauatietechhïëkI De brandweer heeft woensdag ochtend voorkomen dat een houten schuur achter de Annie Hoeve aan de Pontweg in vlam men is opgegaan. Toen de brandweer arriveerde, kro pen er al vlammen uit het dak en kwam er rook uit het gebouw. Door snel handelen wist de brandweer het vuur te beteugelen. Diverse brandweermensen gingen, voor zien van ademlucht, de schuur in om het brand van binnenuit te bestrijden. De brand werd volgens eigenaar Mare Schraag ontdekt door voor bijgangers op de Pontweg die rook boven de schuur zagen. Zij waar schuwden meteen bij de Annie Hoeve dat er wat mis was. Er kwam een kleine hoeveelheid asbest vrij die beperkt bleef tot het erf. De oorzaak van de brand is onbekend. Met het invoeren van een Texels parkeervignet heeft de coalitie zichzelf voor een fikse uitda ging gesteld. Texel 2010 gaat alleen akkoord als Texelaars gratis mogen parkeren. Boven dien heeft de gemeente niet alle benodigde kennis in huis en is deze kennis ook buitenshuis moeilijk te vinden. Poster beroept zich op het raads- programma, waarin de ambitie staat om voor Texelaars gratis parkeren in te voeren. Het zou dus zuur en zonde van alle moeite zijn als tijd en geld in het parkeer vignet wordt gestoken, maar indien blijkt dat gratis parkeren er voor Texelaars niet in zit, dat Texel 2010 alsnog de kont tegen de krib gooit. Poster bracht wel een nuance aan. 'Als gratis parkeren voor Texelaars juridisch niet haal baar blijkt, dan leggen we ons er bij neer.' Maar een fikse korting, zoals bij TESO, moet er volgens hem wel inzitten. Marian de Groot (WD) toonde zich een warm pleitbezorger van het vignet. Met de eenmalige aan koop van de parkeerkaart waar mee praktisch overal kan worden geparkeerd, kan de gemeente volgens de prognoses veel geld binnenhalen. De Groot wil het zo snel mogelijk invoeren, maar ver wacht dat het gebrek aan speci fieke kennis de invoering zal ver tragen. In een amendement op de startnotitie (waarin de raad €35.000,- beschikbaar stelt), pleitte ze ervoor budget vrij te maken om meer kennis buitens huis in te huren. Maar ondanks een uitgebreid betoog, wist ze de raad niet te overtuigen. Koppen tellend kwam ze zelf tot de con clusie om het amendement in te trekken. Tot teleurstelling van Rik us Kieft (GL). 'Want als straks blijkt dat toch extra kennis nodig is, moet het college alsnog bij ons aankloppen.' Waarop De Groot haar zojuist genomen besluit weer ongedaan wilde maken. Het betoog van Hercules, om zo nodig specialistische kennis in te kopen, was tegen het zere been van Ger- brand Poster (Texel 2010). 'Onder geen beding.' Onder de belofte dat als hiervoor extra geld nodig is, het college eerst bij de raad aanklopt, ging ook Poster over stag. Inmiddels staat vast dat het par keervignet niet strijdig is met de landelijke wetgeving. B en w heb ben na onderzoek vastgesteld dat het vignet juridisch en fiscaal mogelijk is, zodat het daadwerke lijk zin heeft het idee verder uit te werken. QsEaïni VEm Os SEg fy| Gemeente Texel V I Bekendmakingen op pagina 8 www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1