Anneke Witte krijgt opsteker van TROS Rabo ontzenuwt gerucht waarschuwing Landsbanki TEXELSE 5 COURANT Gemeente hield e-mail uit 2008 intern Heineken eist geld van voormalig café-eigenaar VRIJDAG 11 FEBRUARI 2011 Oud-Texelse Anneke Witte is onderscheiden met de Opsteker van de Week van de TROS, Witte, die al jaren in Naarden woont, kreeg de onderscheiding voor haar vele vrijwilligerswerk. De oud-Texelse, afkomstig van Julia, is maatschappelijk zeer actief. Ze is vrijwilliger bij de thuis hulp in haar woonplaats, drijvende kracht achter een soos voor oude ren, loopt met mensen die in een rolstoel zitten, is vrijwilliger bij Natuurmonumenten en lid van een kerkbestuur. Witte geraakte een paar jaar geleden uit het arbeids proces, maar besteedt volgens de familie sindsdien zoveel mogelijk tijd aan vrijwilligerswerk. TROS-presentatrice Tineke Ver burg reikte Witte daarvoor deze week op het gemeentehuis van Naarden de Opsteker van de Week uit. De omroep deed dat vroeger ook al en heeft kortgeleden, na twintig jaar afwezigheid van de onderscheiding, de draad weer opgepakt. Dat gebeurde in het kader van het Europees Jaar van het Vrijwilligerswerk. Witte kreeg ook een cheque van €1000,- van de Stichting De Groot ste Familie Helpt die een paar jaar geleden bij het 40-jarig bestaan van de TROS werd opgericht. Dat geld komt ten goede aan de vrijwil lige thuishulp in Naarden. De uitrei king van de Opsteker van de Week aan Witte wordt vandaag (vrijdag) om 17.55 uitgezonden op Neder land 1. In het najaar van 2008 circuleer de het gerucht dat Rabobank Noord-Holland Noord de gemeente vooraf zou hebben gewaarschuwd over Landsban ki. Het toenmalige college van b en w sprak dat tegen, maar door dat de Rabobank er in de media geen mededelingen over deed, bleef het rondzingen. Nu blijkt dat de bank de gemeente in november 2008 een mail heeft gestuurd, waarin expliciet wordt tegengesproken dat een waar schuwing over Landsbanki is uit gegaan. In oktober 2008 werd bekend dat de gemeente €8 miljoen had onder gebracht bij het omgevallen Lands- bank. Deze bank had weliswaar de A-status van Moody's, die volgens het treasurybesluit van de raad vereist is, volgens menigeen had het college het nooit zover moeten laten komen. Nadat het college eerst een intern onderzoek hield, waaruit bleek dat de gemeente volgens het treaurybesluit en de wettelijke regels heeft gehandeld, presenteerde accountant Deloitte op 23 oktober 2008 een rapport waarin dat nogmaals werd beves tigd. Op 13 november presenteer de de Rekenkamercommissie van de gemeente het rapport 'Krediet crisis'. De commissie was kritisch, maar constateerde ook dat vol gens het statuut was gehandeld. Het was de WD die de vraag stel de of het college of een ambtenaar in augustus door de Rabobank was gewaarschuwd om niet met de Landsbanki in zee te gaan. Het college antwoordde op 20 novem ber dat er contact was geweest met de Rabobank, nadat de gemeente had aangegeven dat een som van €24 miljoen elders zou worden gestald. 'Door de Rabo bank is vervolgens gevraagd waar het geld dan wel "heen ging". Hier op is geantwoord dat er drie depo sito's naar buitenlandse banken zouden gaan, omdat de daar geof freerde rente bij alle drie ruim een 0,5 procent hoger was dan de offerte van de Rabobank. Het ant woord op de vraag van de WD of de RABO advies heeft gegeven aan onze gemeente om geen gel den uit te zetten bij de Landsbanki uit IJsland moeten wij dan ook ont kennend beantwoorden. Dit impli ceert tevens dat geen enkel colle gelid dan wel één van onze ambtenaren in augustus jl. door een woordvoerder van de Rabo bank is gewaarschuwd om niet met de Landsbanki in zee te gaan', aldus het antwoord aan de WD. Desondanks bleef de geruchten molen draaien, waarbij met name oud-burgemeester Geldorp het moest ontgelden. Op 26 november stuurde de Rabobank een e-mail naar gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden. 'De afgelopen perio de zijn er in de media en in het geruchtencircuit veel berichten verschenen over de communicatie die er geweest zou zijn tussen de Rabobank Noord-Holland Noord en de Gemeente Texel, over de gelden die naar Landsbanki zijn overgebracht. Normaliter reageert de bank niet op klantcontacten; in dit buitengewone geval hecht de bank er aan te benadrukken dat er door de bank voor overboeking geen expliciete waarschuwing rich ting Landsbanki is gegeven, met betrekking tot de over te boeken gelden.' Dat de e-mail van de Rabobank, gericht aan de communicatieafde ling van de gemeente Texel, nu opduikt is bijzonder. Als dat al in 2008 zou zijn gebeurd, had dat Heineken Nederland vordert nog ruim €71.000,- van de voormalig eigenaar van een Texels café. Omdat een begin 2010 afgeslo ten betalingsregeling om deze schuld af te lossen door de man niet werd nageleefd, zaten beide partijen maandag op initiatief van het biermerk bij de kortge dingrechter in Alkmaar. Door achterstallige huur- en drank betalingen aan Heineken bouwde de gedaagde samen met zijn echt genote een forse schuld op. Het echtpaar kwam met Heineken een aflossingsovereenkomst overeen: drie jaar lang zouden ze alle inkom sten boven de bijstandsnorm gebruiken om de tienduizenden euro's terug te betalen. Na deze drie jaar zou Heineken het restant van de schuld kwijtschelden. Het biermerk liet de afspraak echter al snel ontbinden, omdat de man zich niet aan zijn afspraken hield. Hei neken eiste het openstaande rest bedrag direct op, maar ontving niets. Reden genoeg voor Heine ken om het geld, plus bijgekomen kosten, via de rechter te vorderen. De voormalige café-eigenaar zat maandag in zijn eentje, zonder advocaat, tegenover de rechter in Alkmaar. Hij erkende de vordering van Heineken en gaf aan dat de afbetalingsregeling was misgelo pen doordat zijn boekhouder, die de betalingen in goede banen zou leiden, zijn taken had neergelegd. Laatste crossloop atletiekvereniging Hardlopers staan zondag 13 februari om 11.00 uur aan de start voor de achtste en laatste boscross van het wintersei zoen. De organiserende Atletiekvereni ging Texel heeft een mooi rondje uitgezet van 2,9 kilometer, dat één, twee of drie keer gelopen kan worden. Start en finish zijn onder aan de Fonteinsnol aan de Rozen- dijk in de Dennen. Kinderen lopen een rondje van 1000 meter. Om in het klassement te worden opge nomen, moeten atleten aan ten minste vijf wedstrijden hebben meegedaan. De prijzen worden zondag 20 februari uitgereikt, na Oud-Texelse Anneke Witte (van Julia) heeft in haar woonplaats Naar den De Opsteker van de Week van de TROS gekregen. Ze kreeg de onderscheiding uit handen van TROS-presentatrice Tineke Verburg (links) in bijzijn van Joyce Sylvester, burgemeester van Naarden. Witte werd onderscheiden voor haar vele vrijwilligerswerk. Foto Anneke Bineven» waarschijnlijk veel speculaties de kop ingedrukt. De gemeente, die benadrukt de mail ook nu niet naar buiten te hebben gebracht, legden we de vraag voor waarom dat nooit is gebeurd. Woordvoerder Linda Dinkelman: 'We hebben destijds aangegeven vooraf niet te zijn gewaarschuwd. Op het moment dat de gemeente iets zegt, mag iedereen erop vertrouwen dat het waar is. We hebben niet de behoef te gevoeld dat te onderbouwen. De onderzoeken die we hebben laten uitvoeren spreken voor zich.' Enige tijd geleden kwam het opnieuw in de media, naar aanlei ding van de rechtszaak tegen Hiel- ke Bruining, nadat Geldorp aangifte tegen Bruining had gedaan. Overi gens werd Bruining hiervoor niet veroordeeld. Inmiddels is duidelijk geworden dat de Officier van Jusi- tie hogere berroep gaat instellen tegen de vrijspraak van Hielke Bruining in de smaadkwestie. Woensdagavond bracht Gerbrand Poster (Texel 2010) een motie in stelling, waarin hij pleitte voor een diepgaand onderzoek naar de Landsbanki-affaire dat 'de waar heid aan het licht moet brengen'. Volgens hem zou er een tweede e-mail bestaan, waaruit blijkt dat er wel degelijk contact is geweest tussen de gemeente en de bank. Hij zaaide verwarring door zich te baseren op het antwoord van b en w van 23 november 2008, terwijl de e-mail waarin de bank de waar schuwing ontkende, op 26 novem ber 2008 was gestuurd. Poster kreeg alleen steun van Marian Mer- kelbach (CDA). De oud-wethouder stelde cynisch dat Poster dan zelf de vragen maar moest stellen en dan ook 'genoegen moet nemen met de antwoorden die hij krijgt'. Inmiddels is duidelijk geworden dat de Officier van Jusitie hogere ber roep gaat instellen tegen de vrij spraak van Hielke Bruining in de smaadkwestie. Bij het onderhoud aan de Burgemeester Visserbrug in Den Helder worden geen halve maatregelen genomen. Het complete brugdek en het kantelmechanisme zijn verwijderd. Verkeer van en naar Texel wordt omgeleid door de stad en moet - zeker op drukke tijden - reke ning houden met aanzienlijke vertraging. Dit geldt ook voor mensen die met het openbaar vervoer reizen. Het werk aan de brug zal onge veer tien weken duren. (fbiov^ Cor Ellen uit Oosterend heeft het Verzetsmuseum in Amsterdam een emaille bord uit de Tweede Wereldoorlog geschonken. Het bord ver wijst naar schuilkelders bij bombardementen. 'Ik heb vervolgens andere instan ties benaderd om mij bij het uitvoe ren van de regeling te ondersteu nen, maar liep telkens tegen gesloten deuren aan. De wil om het bedrag af te lossen is er bij mij nog steeds.' De advocaat en een juridisch medewerker van Heineken lieten de rechter weten dat voorafgaand aan de zaak uit een kort gesprek met de man is gebleken dat met name in de communicatie veel lijkt te zijn misgelopen. 'De accountant was onbereikbaar, ondertussen had hij zelf weer werk, maar wij ontvingen geen geld. Dat was voor ons de reden om naar de rechter te stappen.' Heineken liet doorschemeren niet onwelwillend te staan tegenover het afsluiten van een nieuwe onder linge betalingsregeling, maar wil eerst het vonnis van de rechter afwachten. De rechter doet don derdag 17 februari uitspraak. Opmerkelijk rustig was het gedrag van de ooievaar die woensdag neerstreek op een lantaarnpaal aan de Beatrixlaan. Toen de foto werd genomen, zat de vogel er al een uur. Het dier draagt een ring om de poot. Donderdag werd hij gesignaleerd bij het VW-kantoor. afloop van het open crosskampi oenschap. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De deelne mers lopen in twee groepen. De jeugd gaat om 11.00 uur van start, het startschot voor de volwasse nen klinkt rond 11.15 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij wed strijdleider Rita Dogger, tel. 313387. Nieuw voertuig stratenmakers Als de raad ermee akkoord gaat, schaft de gemeente een nieuw voertuig aan voor de stratenma kers aan. Het huidige voertuig werd vorig jaar financieel afgeschreven en vertoont slijtageverschijnselen waardoor het niet meer veilig en bedrijfszeker is. De nieuwe auto met laadkraan kost ongeveer €70.000,- exclusief BTW wat een jaarlijkse kapitaalslast van €12.950,- betekent. De wagen wordt niet alleen gebruikt voor het laden en lossen van zwaar gereedschap en materialen, maar ook voor de gladheidsbestrijding in dorpen en op fietspaden. Aan de hand van nog in te winnen offertes zal de meest passende auto wor den gekozen. Cor Ellen schenkt Bord aan museum Een paar jaar geleden zag hij het bordje voor het eerst staan bij kennissen aan de overkant. 'Het heeft me daarna niet meer los gelaten', aldus jutter Cor Ellen uit Oosterend. Het bord dat de belangstelling trok, was een verwijsbord uit de Tweede Wereldoorlog. Gemaakt van email le in 1941 en bedoeld om mensen bij een bombardement naar de schuilkelders te verwijzen. De tekst prijkt er in het Duits en Nederlands op- Ellen zag het bordje op een gereed schapskist zitten, toen hij bij ken nissen aan de overkant in de tuin was. Het liefst had hij zich meteen over de herinnering uit de oorlog ontfermd, maar dat ging niet. Het bord zat, Ellen weet ook niet waar om, vastgeschroefd aan een grote gereedschapskist. Terug op het Texel bleef het bord bij hem in gedachten. Een paar weken geleden hoorde Ellen dat de kennis was overleden. Hij aarzelde geen moment en toog opnieuw naar de overkant om zich alsnog over het bord te ontfermen. 'Het zou zonde zijn als het zou worden weggegooid door iemand die het niets meer zou zeggen. Het was gelukkig vrij makkelijk los te maken.' Daarna toog de jutter naar het Ver zetsmuseum in Amsterdam alwaar het bord uit de Tweede Wereldoor log in dank werd aanvaard. Ellen: 'Het is bewaard gebleven. Het heeft er een plaats in de opslag gekregen.' Toch akkoord zoutstrooier De gemeenteraad is woensdag avond met een kleine meerder heid alsnog akkoord gegaan met de aanschaf van een nieuwe zoutstrooier voor Gemeentewer ken. Dit nadat wethouder Visman duidelijk had weten te maken dat deze vervanging al in de begro ting was opgenomen. Dat het gemeentelijke huishoud boekje een ingewikkeld labyrint is, ondervond Marian de Groot (WD). Ze had het investeringsplan er op nageplozen, maar had de aankoop van €33.500,- nergens kunnen vin den. Dat klopte ook wel, doceerde wethouder Visman, want de ver vanging was al in het budget van de gemeente opgenomen. Nadat zijn eerste uitleg niet werd begre pen door de politici, slaagde hij er in de tweede ronde alsnog in. 'In dit geval geen potjesvorming.' De opmerking van Marian Merkelbach (CDA) dat na de overname van de haven van Rijkswaterstaat nog ergens een zoutstrooier moet lig gen, bleek juist. Wethouder Kooi man: 'Die schijnt niet meer te wer ken. Hij is kaduuk.' Partijgenoot Gerbrand Poster (Texel 2010) hield een pleidooi dat de gemeente het zoutstrooien beter kon uitbesteden aan een 'uiterst betrouwbare' Texelse ondernemer. Maar Kooi man voorzag problemen met de uitvoerbaarheid en de aansprake lijkheid. Burgemeester Giskes overhandigt Morton Eschweiler, één van de vijftien leden van de Jeugdadviesraad, bij de installatie een tas als geschenk. Foto Gerard Timmerman) I Stichting De Grootste i Anneke fFit Ie

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5