TEXELSE^COURANT eerst bij scholen' Cf roen ^warLrJexels in het harL, 12 Texel krijgt 5 miljoen voor duurzaamheid 'Fluitketel zuiniger dan waterkoker' tNieuwe toestellen Met man en macht in de weer voor Jumbo L— _J OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12550 DINSDAG 15 FEBRUARI 2011 De spanning bij de finales van het Texels kam pioenschap bil jarten liep het afgelopen week end hoog op. Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis speelde muziek vereniging DEK bij het winter- concert geen enkele mars. 'Ik ben gek op dit eiland. Maar misschien ben ik juist daarom wel zo kritisch', zegt Arthur Oosterbaan. Surfer Dorian van Rijsselberg- he en tennisser Sanne Brand zijn uitgeroepen tot Sportman en Sportvrouw van het jaar. De deelnemers aan SuperSunday kregen het zondag niet cadeau. Op sommige stukken was het ploeteren en beuken om door het natte land te komen. Maar daar stond een mooie tocht van meer dan 100 kilometer langs soms verbor gen of bijzondere plekken tegenover. Driehonderd mountain- bikers, van wie tweederde Texelaar, verschenen 's ochtends vroeg aan de start bij het gemeentehuis in Den Burg. Iets meer dan tweehonderd mensen reden de ruim 100 kilometer lange tocht uit en finishten bij De Zilvermeeuw bij De Koog. Meer over de tocht op pagina 9. (Foto Jemen van «aHum; Texel krijgt definitief €5 miljoen euro van de provincie Noord-Hol land om de komende jaren tal van duurzame maatregelen te kun nen nemen. Provinciale Staten hebben daar gis teravond tijdens een Statenverga dering in Haarlem mee ingestemd. De WD en de ChristenUnie-SGP (die samen 15 van de 55 zetels in Provinciale Staten hebben, stem den tegen. De andere politieke par tijen lieten weten dat nu wel het nodige van Texel wordt verwacht. De helft van €5 miljoen is bestemd voor duurzame investeringen in woningen. De provincie gaat er van uit dat 1600 bestaande huizen en 80 nieuwbouwwoningen kunnen worden voorzien van installaties voor duurzame energie of isolatie. Het geld is ook bestemd om vakan tiehuisjes duurzamer te maken. Bedoeling is dat er bij de gemeente een loket komt waar mensen terecht kunnen om dergelijke zaken te regelen. Daarnaast is €1,5 miljoen bestemd voor de uitvoering van diverse maatregelen die in de Energievisie van Texel worden beschreven. De resterende €1 miljoen is voor een project van TexelEnergie om zon nepanelen op de daken van circa 300 woningen op Texel te leggen. Daar wordt onderzoek naar ver richt. De €5 miljoen komt voort uit een toezegging die oud-gedeputeerde Peter Visser van de provincie Noord- Holland een paar jaar geleden deed. Hij was bereid ruim €4 miljoen uit te trekken voor een proefboring op het eiland naar kokend water dat een paar kilometer diep onder het aard oppervlak zit. De plannen voor een proefboring geraakten naar de ach tergrond, maar het geld bleef voor Texel op de rol staan. Vorig jaar werd het toch onzeker of de €5 miljoen behouden zou blijven, waarna er vragen in de gemeente raad werden gesteld. Wethouder Eric Hercules (duurzaamheid) zegde toen toe zijn uiterste best te doen om het geld niet verloren te laten gaan. De waterkoker is inmiddels de deur uit, vertelt Resi Kompier tegen gedeputeerde Bart Heller van de provincie. 'De waterkoker verbruikte meer stroom dan de inductieplaat, dus we hebben weer een fluitketel in huis gehaald.' Kompier was één van de deelne mers aan de Bespaarstrijd die vrij dagmiddag de provinciebestuurder ontmoetten om over hun ervarin gen te vertellen. Een ding werd daarbij al snel duidelijk: de deelne mers zijn serieus bezig met bespa ren en worden zich bewust van de energie die ze verbruiken. Het grote hulpmiddel daarbij is een zogeheten watcher, een apparaatje dat in het stopcontact wordt gesto ken en waarmee kan worden beke ken hoeveel stroom huishoudelijke apparaten gebruiken. Het apparaat is wisselend bij de deelnemers aan de Bespaarstrijd in huis en kwam tijdens het gesprek veelvuldig voorbij. 'Ik schrok ervan toen ik zag hoe veel energie de vaatwasser kost', vertelt Kees Dekkers. Bij Peter Ampt leerde de watcher dat de wasdroger en het koffiezetappa raat de energieslurpers zijn. 'Ik dacht altijd dat we al een aantal jaar zuinig bezig waren, maar dat bleek toch nog niet helemaal zo te zijn. Ik had al wel zo'n vermoeden dat die apparaten veel energie ver bruikten, maar nu weet ik het zeker.' De provinciebestuurder, een dagje op Texel om te zien wat er in de praktijk aan duurzaamheid gebeurt, luisterde aandachtig naar alle erva ringen. Samen met de deelnemers constateerde hij mensen zich er vaak echt niet van bewust zijn wat ze thuis ongemerkt aan stroom afnemen. Een van de aanwezigen suggereerde dat grote elektrici teitsbedrijven er ook weinig belang bij hebben dat duidelijk te maken. Directeur Brendan de Graaf van TexelEnergie merkte op dat de besparing met name in het terug dringen van ongemerkt verbruik zit. 'Dat zijn vooral apparaten die 's nachts ook stroom blijven gebrui ken. Als je die te pakken hebt, kun je veel besparen zonder ook maar enig comfort in te leveren.' Gedeputeerde Heller werd vrijdag ook bijgepraat over duurzame les programma's voor basisscholen die bij Ecomare worden ontwik keld, ging langs op plekken waar duurzaamheid hoog in het vaandel staat en was aanwezig op een ver kiezingsavond van GroenLinks in hotel Den Burg. Bij scholen moeten als nieuwe speeltoestellen komen als de gemeente overgaat tot vervan ging van de speelobjecten die eind vorig jaar zijn weggehaald. Dat hebben vertegenwoordigers van scholen, dorpscommissies en de WMO Adviesraad beaamd tij dens een bijeenkomst over de speeltoestellen die de gemeente had belegd. De gemeente liet vorig jaar zo'n dertig openbare speelob jecten weghalen, omdat ze niet vol deden aan verscherpte veiligheids eisen. Een deel daarvan stond bij De Akker en de Daalderschool in Oos- LANGE ARM LAAT BRANDWEER MET LANGE ADEM EERSTDAN Met man en macht is toegewerkt naar de opening van de Jumbo supermarkt in Den Burg, die mor gen (woensdag) klokslag 9.00 uur opent. Vanaf de dag dat de Super de Boer op 29 januari de deur voorgoed sloot, zijn werklieden in touw geweest. Met het verwijderen van de producten en de oude inrichting, verplaatsing van toe gangsdeur naar waar voorheen de Stoffenboet zat, de nieuwe inrich ting, stellingen, vloer en plafond en installatie van nieuwe koel-, vries- en andere apparatuur. Een enorme klus, waarvoor gelijktijdig soms 80 mensen aan het werk waren. Gespecialiseerde teams die voor Jumbo in een paar weken tijd over al in het land supermarkten ombou wen. Kort gezegd: het oude eruit en het nieuwe er in. Het resulteert in een winkel waarop 840 vierkante meter (verkoop vloer oppervlakte), waarop 27.000 ver schillende producten worden aan geboden. Dat is aanzienlijk meer dan in de oude super. Nieuw is is? De tijd zal het leren. Maar bijvoorbeeld een aparte Surinaam- Jumbo zet ze er niet zomaar neer', se en Indische 'meter'. En wat te zegt Monique van Diepen, samen denken van de mosterd: 31 ver- met echtgenoot Arjen de exploi- schillende soorten. 'Of dat nodig tanten van Jumbo. Werklieden tijdens de opbouw van de Jumbo supermarkt in Den Burg. TEXELSE®COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende fblder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Eerste lepelaar In de kolonie in De Geul is zon dag de eerste lepelaar gesigna leerd. De vogel is er vroeg bij, meestal strijken de eerste lepe laars een paar weken later neer. terend, Durperhonk in De Cocks- dorp, De Bruinvis in Oudeschild en De Kompasschool en de Thijsse- school in Den Burg. Wanneer er nieuwe toestellen terugkeren, is nog niet bekend. De gemeente heeft vooralsnog €100.000,- beschikbaar voor vervanging of het herstellen van gebreken, maar dat is niet toe reikend voor alle verwijderde toe stellen. Bedoeling is dat buurten aan de beurt komen, zodra de omgevin gen van de scholen zijn voorzien. De gemeente ontwikkelt op het moment nieuw beleid waarin beschreven wordt waar speeltoe stellen moeten staan, hoeveel en welke omvang ze zouden moeten hebben. Dat beleid moet nog door de gemeenteraad worden bespro ken en bekrachtigd. Bedoeling is dat dan ook wordt besloten voortaan jaarlijks een bedrag te reserveren voor vervan ging van speeltoestellen. (Advertentie) maart in groten getale terug. Vorig jaar hebben zeker 373 paar lepe laars gebroed in De Geul, die daar mee de grootste kolonie van Nederland is. Vroege vogels nemen ruim de tijd om een nest te bou wen. De lepelaars in De Geul zijn goed te zien vanaf het uitkijkpunt aan de Mokweg, vooral als de kolonie goed bezet is. Om meer mensen in de gelegenheid te stel len de lepelaarkolonie van dichtbij te bekijken, verzorgt Staatsbosbe heer iedere woensdag vanaf 11.00 uur een excursie. Wanneer de kolo nie goed bezet is, worden meer dere excursies per week gegeven. Aanmelden kan via www.ecomare. nl of www.staatsbosbeheer.nl. Garage Dros www.texelseautopagina.nl fvl Gemeente Texel V I Verkoop kavels Strandvonderij op pagina 9

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1