TEXELSE^COURANT «n. TEXEL 'Hoed erbij en ik kan het strand op' Cjroen 2wartr jéxel\ in het harL, 4^ 13 Bestuursvorm school Oosterend struikelblok Afronding Waalenburg belangrijke stap verder Vierling op Eagles Ranch OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12551 VRIJDAG 18 FEBRUARI 2011 c - '-'W ,rT~. I^HL De Texelse Jum bo, de 185ste in Nederland, is goeie reclame voor Jumbo, zei JMBM/ topman Frits van Eerd bij de opening. -7 Hannah Ipen- jK> burg is temid den van 33 tur ners in Beverwijk districtskampi oen turnen in de derde divisie geworden. Het besluit om delen van de Noordzee af te sluiten voor de visserij is hard aangekomen op de TX29 'Hele na Elizabeth'. Hard werken en toch fulltime een vakantiegevoel hebben. Rob Sanders (46) vertelt erover in de rubriek Aan gespoeld. www.texelseautopagina.nl kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u 'Zou je niet eens kijken wat erin zit', kreeg Willem Keijzerte horen toen hij met de restanten van de oude, zwarte wandkast uit de kamer van de burgemeester bij De Hamster stond. Onder de res tanten was een afgesloten kluis die in de kast bleek te zitten. Keijzer was met de restanten naar de afvalinzameling getogen, nadat Woelmuis E-mailtje uit 2008 Heeft u ze nog, de e-mailtjes van 2008? Nee? Maar dat zijn waarde volle historische tijdsdocumenten! Neem nou deze van 22 november 2008. Van: Rabobank; Naar: Bur gemeester Geldorp; 'Joke wat heb ik nou gezegd! Je moet niet met die uitgebluste Vikingen op dat zielig narokende vulkaaneiland in zee gaan! Ze horen niet eens bij de EU, kun je nagaan. Die ijspegels daar op dat misteiland hebben misschien verstand van het opbak ken van bedorven kabeljauw en van walvisjacht op Middeleeuwse wijze, maar niet van geld. Waarom zet je je eurootjes, als je dan zono dig wilt overboeken, niet op één van onze aantrekkelijke bankpro ducten? Kunnen wij weer investe ren in Texelse aardappeltjes! Je zal wel weer niet luisteren, enfin je doet maar. Uw bankmeneertje.' Leuk hè? Alles staat er zo lekker expliciet in. cc: Woelmuis (Advertentie) texelseScourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): MP: Voordeelland vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. y I Gemeente Texel V M\. I Bekendmakingen op pagina 12 Het proces tot samengaan van Daalderschool en De Akker in Oosterend is vastgelopen. Stich ting Schooltij (waaronder de Daalderschool valt) en Stichting Kopwerk (de overkoepeling van onder meer De Akker) zijn het over veel punten eens, maar zijn gestruikeld over de bestuursvorm van de nieuwe school. Eén school, één team, in één gebouw zijn belangrijke uitgangs punten waarover de besturen het eens zijn. 'Een school waar aantrek kelijk, eigentijds en goed onderwijs wordt gegeven en waar alle kinde ren er op worden voorbereid zich met succes staande te houden in de huidige en toekomstige samen leving', schrijven Kopwerk en Schooltij in hun brieven aan de ouders en verzorgers. Soortgelijk is ook deze passage: 'Een school waar ruimte en aandacht is voor ieder kind en alle levensbeschou wingen. Kortom, een school waar Oosterend de komende jaren mee vooruit kan.' Beide willen een school van een dusdanige kwaliteit dat ouders niet in de verleiding komen om hun kin deren op een school in Den Burg onder te brengen. Schooltij, dat over een modern schoolgebouw beschikt dat voldoende ruimte biedt, gaat akkoord met het al gemaakte ontwerp van de nieuw bouw van De Akker en met het door Kopwerk bedachte concept van duurzaamheid als startpunt voor een breed onderwijsaanbod in Oos terend. Nel Kant, directeur van Schooltij: 'Het aanbod van Schooltij om alle kinderen in de Daalder school onder te brengen, bleek niet bespreekbaar voor Kopwerk. Tevens was voor hen het concept duurzaamheid een voorwaarde voor verdere samenwerking.' Jan Bot van Kopwerk: 'De afgelopen vijfjaar is wel meer besproken rondom de school in Oosterend, maar dat doet nu niet ter zake. Schooltij werpt nu een blokkade op die de voortgang frustreert.' Het betrekken van de ouders en het dorp bij de ontwikkeling en moge lijke dilemma's in dit proces, was een wens van beide besturen. En dat aan het samengaan een harmo nieus en gedegen proces vooraf moet gaan, was ook geen twist punt. 'Bouwen en vertrouwen', schrijft Kopwerk. Om het kans van slagen te geven, staat voor Kopwerk alles open. 'Ook de vraag onder welk bestuur de school uiteindelijk gaat vallen. Dat is een vraag die pas kan wor den beantwoord wanneer de geza menlijk gedragen school is ontwik keld.' Maar de voorwaarde om nu al vast te leggen dat de school onder het bestuur van Schooltij gaat val len, is Kopwerk een brug te ver. Waarbij Kopwerk overigens niet uit sluit dat de school te zijner tijd onder bestuur van Schooltij komt. Schooltij (dat op Texel vijf openbare en een algemeen bijzondere school bestuurt), ziet dat anders. Kant: 'Schooltij streeft naar een Texelse oplossing met een Texels bestuur, dat dichtbij het dorp staat.' School tij vindt Kopwerk (dat 22 scholen onder haar hoede heeft, waarvan drie Texelse) niet Texels genoeg om de nieuwe school te besturen. Bot: 'Kopwerk bestaat sinds 1897 op Texel en heeft hier drie scholen met 400 leerlingen. Als dat niet Texels is. Bovendien heeft een grote organi satie veel voordelen waar met name de kleinere scholen van profiteren. Sterker nog, met name kleine schoolbesturen met minder dan 1000 leerlingen komen vroeg of laat in zwaar weer. Dat zien we overal om ons heen gebeuren. Kopwerk wil zo'n situatie op Texel voorko men en daar verantwoordelijkheid nemen.' Meer over de school op pagina 3. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft op een bijzondere wijze het insigne van de strandvonder in handen gekregen. Medewerker Willem Keijzer vond het kleinood in een kluis in een wandkast die vroeger op de kamer van de burgemeester aan de Groeneplaats stond. Zijn dochter had die gekocht bij de verkoop van de inventaris van het oude raadhuis. Het insigne had in 2009 aan burgemeester Franci- ne Giskes moeten worden overgedragen toen zij tot burge meester - en daarmee ook tot strandvonder - werd benoemd, maar dat blijkt er bij ingeschoten te zijn. Daarna bleef het insigne, dat ter identificatie om een hoge hoed moet worden gegespt, achter in de kluis. (Foto Jemen van Hattw gelijkbaar met een ambtsketen van burgemeesters, maar dan voor strandvonders.' Het insigne wordt normaliter overgedragen bij de installatie van een nieuwe burge meester, maar dat is er tijdens de installatie van Giskes bij ingescho ten. Toen Geldorp werd geïnstal leerd, kwam het insigne nog wel voorbij. Keijzer wil het kleinood graag aan het Maritiem en Jutters Museum in bruikleen geven. Keijzer beschouwt het door de koop van de kast als eigendom. 'Vorig jaar was er in België iemand die een oud bank gebouw kocht en die vond daar tot zijn verrassing ook nog drie ton in de kluis.' Bij het Maritiem en Jutters Muse um zijn ze, te midden van de gejut te spullen, erg blij met zo'n trofee van de strandvonderij. Er wordt aan gedacht de insigne een mooi plekje in de expositie te geven. De aankopen in Waalenburg voor Bart Heller (Natuur) zegt blij te zijn het vormen van een robuust dat de afronding van Waalenburg natuurgebied komt in de eindfa- als aaneengesloten natuurgebied se. Nog deze maand hoopt de een belangrijke stap verder is. 'We provincie een akkoord te berei- kunnen de aankopen nu afronden ken met de laatste agrariër over en de onzekerheid bij betrokkenen verplaatsing van het bedrijf naar wegnemen. Zo kan vrijwel de hele een andere locatie. polder één natuurgebied worden en wordt tegelijkertijd, door de Berichten over bezuinigingen bij samenhangende EHS-ontgrenzin- het Rijk wakkerden onzekerheid gen elders op Texel, de landbouw over dit project aan. Gedeputeerde versterkt.' Meer hierover op pag. 3 zijn dochter Willemijne de bruikba re delen van de kast had gehaald. Bij de demontage was tot verras sing van Keijzer en zijn dochter de afgesloten kluis tevoorschijn geko men. Keijzer dacht er niet meteen aan de kluis te openen, maar na de tip bij De Hamster kreeg de nieuwsgierig heid de overhand. Een slijptol deed zijn werk, waarna tot verbazing van Keijzer het officiële insigne van de strandvonder opdook. 'Een hoge hoed erbij en ik kan zo het strand op', zegt hij lachend. De gemeente bevestigt dat het om het insigne van de burgemeester gaat. 'De commissaris van de koningin heeft het lang geleden gegeven', aldus een woordvoerder. Met het insigne kan de burge meester zich formeel als strand vonder identificeren om zich over aangespoelde spullen van waarde te ontfermen. De hulpstrandvon ders hebben eveneens zo'n exem plaar. De gemeente zegt het kleinood eigenlijk wel terug te willen heb ben. 'Het is een officieel stuk, ver- Een bijzonder vruchtbaar schaap laars baren doorgaans twee lam- van Henk Zoetelief heeft deze week meren, maar genoemd schaap in de oude stal van boerderij De heeft in vijf worpen in totaal zestien Arend een vierling geworpen. Texe- lammeren ter wereld gebracht.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1