iexbjvgssda.nl Kunst in Bedrijf gestart in Hollebol TEXELSE 2 COURANT Inschrijven voor NH-Pop Live DINSDAG 22 FEBRUARI 2011 Dialect De afdeling dialect van de His torische Vereniging is woensdag 23 februari op bezoek in Oude- schild en strijkt op uitnodiging van de SOSA en de Soos neer in het dorpshuis 't Skiltje. De bijeenkomst begint om 14.30 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt een gezamen lijke maaltijd gehouden. Deel name aan de maaltijd kost €7,50. Opgeven kan bij de vaste adressen. Streetdance voor jongens bij Artex Bij Artex gaat dinsdag 1 maart een cursus streetdance voor jongens van start. De cursus, die uit tien lessen bestaat, richt zich op jongens van 8 tot 13 jaar en wordt gegeven door Lisette Boeijen. De eerste les, op 1 maart, is gratis. Deze begint om 16.50 uur in de danszaal. Johnny Silvo in De Hollebol zaterdag bi] de opening veel belangstelling Kunst in Bedrijf grote hoeveelheid lege pakken bij Friesche Vlag in Friesland. De andere Texelaars die meedoen zijn Jolet Leenhouts, Ericka Voort man, Marga Loos, Herman Bak ker, Martin Zeeman, Annette van Ruitenburg, Ruth de Ruwe, Pie ternel Geurtz, Heieen Vink, Pau- Met de onthulling van een gevel steen heeft Jook Nauta zater dag de eerste grote expositie in cultuurcentrum De Hollebol in Den Burg geopend. Een groep Texelaars tonen in de expositieruimte van het cultuur centrum wat voor werken zij of hun bedrijven maken. De exposi tie, Kunst in Bedrijf, is daardoor een gevarieerde tentoonstelling geworden die toch één geheel vormt. Te zien zijn diverse soorten schil derijen en foto's, tekeningen, hou ten sculpturen en andere afbeel dingen. Deelnemende bedrijven geven eveneens een presentatie van zichzelf. Bezoekers komen in eerste instantie in contact met vergeten groenten, het werk van de oesterman en artistiek bewerk te tekeningen van architect Ronno Honingh. Boven hangen de overi ge werken met als opvallende blikvanger een grote M van pak ken melk. Herman Hagenouw en Marie Louise Wiesman van Gale rie Melk haalden daarvoor een bovenste gedeelte van de expositieruimte van De Hollebol. lien Valk, Marga Lakwijk, Willem Otten, Miriam von Holte, Peter Riteco, Anneke Berghuis en Joke de Boer. Bedoeling is dat de expositie in ieder geval de komen de zes weken te zien is, maar mogelijk krijgt het daarna een ver volg. Volgens Lakwijk, initiatiefne mer van Kunst in Bedrijf, is het mogelijk dat na verloop van tijd nieuwe deelnemers erbij komen als andere deelnemers stoppen. Jook Nauta ging tijdens zijn ope ningstoespraak in op het belang van creatieve mensen die kleur geven aan de samenleving. 'Die vele facetten uiten zich in cultuur en dat zal ook hier in De Hollebol tot uiting komen.' Volgens Nauta is het centrum een schakel tussen verleden, heden en toekomst. Dat staat ook verwoord in de gevel steen waarvoor Theun de Winter een tekst schreef. Caren Eelman begeleidde de opening met muziek. Volgens Lakwijk leidt Kunst in Bedrijf inmiddels tot inspiratie. Samen met Joke de Boer en Hei een heeft ze plannen opgevat om mogelijk Kunst in Zee weer nieuw leven in te blazen. 'We kunnen diverse varianten op het thema gaan bedenken.' De expositie is bereikbaar via het onderliggende grandcafé of het naastgelegen Nauta Boek. Werken bekijken op de vide het grandcafé In de Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg vindt vrijdag 25 februari een optreden plaats van Johnny Silvo, volgens de organisatie 'de meest getalen teerde allround entertainer in de folk scene.' Silvo gaf met zijn kolossale stem al eerder optredens in Question Plaza en is dus geen onbekende op het eiland. Geboren uit een Amerikaanse vader en een Ierse moeder raakte Silvo al op jonge leeftijd geïnteres seerd in muziek. Eerst was er de New Orleans jazz en blues, daarna kwamen er, onder invloed van Woody Guthrie en Bob Dylan, country, folk en soul bij. Deze bre de muzikale interesse is terug te horen in zijn optredens. In 1967 verscheen het album Johnny en Denny, gemaakt met de toen 20- jarige zangeres Sandy Denny van Fairport Convention. De LP is inmiddels een gewild verzamelob ject geworden. Silvo doet al ruim veertig jaar naast diverse grote podia ook regelmatig een radio- of TV-studio aan. Zijn optredens zijn doorspekt met humor en geschie denislessen. Het concert begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €10,- Bekendheid? Het Niemeyer Tabaksmuseum in Groningen is dicht. Jammer. Hoe wel zelf geen roker, vind ik veel rookattributen heel leuk om te zien. Zo herinner ik me dat mijn oma een legpuzzeltje had waarop een schavuit in een schandpaal door een welgestelde, dikbuikige pijprokende burger getroost wordt met een haaltje Van Ros- sum. Intrigerend plaatje waar ik als kind uren naar kon kijken. Bij de aankondiging van de aan staande sluiting van het museum reisde ik daarom enkele weken geleden spoorslags af naar Gro ningen. 'Druk hier in de stad', begon ik een praatje met de loket- tiste. 'Heel wat anders dan bij ons op Texel.' 'U komt van Téxel?! Toch niet vandaag?' reageerde ze met het gebruikelijke, beklem toonde ongeloof. Zo langzamer hand heb ik het wel een beetje gehad met dit soort stomme vra gen, maar gedachtig aan de onbezoldigde VW-promotieplicht die op alle Texelse schouders rust, wijdde ik me weer gewe tensvol aan mijn taak. Vertelde eerst dat ik natuurlijk gisteren al vertrokken was om na een barre overtocht en lange reis hier in de buurt te overnachten en dat mij vandaag en morgen eenzelfde beproeving in omgekeerde rich ting wachtte. Toen ze meelevend knikte, maar dit niet troostend omzette in een gratis kaartje, gooide ik wreed de waarheid over de balie. Even uit het veld gesla gen, probeerde ze haar gebleken gebrek aan aardrijkskundige ken nis handig te verbergen door er een culturele draai aan te geven met de opmerking: 'Texel, daar woont toch Jan Wolkers?' 'Nee mevrouw, jammer genoeg voor zijn familie is het woonDE. Maar er wonen meer mensen op Texel hoor. We grossieren in Boonen, Boomen, Lappen, Wittes en Hin- nen. We hebben onze eigen Har ry, Cor Ellen, Maarten en nog wat andere strandjutters, professor de Jager en wanneer ik die hele groep aftrek van de rest wonen er nog een goeie elfduizend andere Texelaars op het eiland. Bijna alle maal aardige mensen.' Ze keek mij aan en ik had het vage gevoel dat ik in de groep 'bijna' onderge bracht werd. Weer denkend aan deze aanvaring met iemand uit een geheel andere wereld vraag ik me af of de aangekondigde bezuinigingen op onderwijs, en ik denk hierbij speciaal aan het vak aardrijkskunde, nu een zegen of een vloek zijn. Houden we de achterlijkheid erin om Texel woest aantrekkelijk te maken/te houden of moet er onderwezen worden dat het eiland net even boven Den Helder ligt, zonder paspoort of visum soepeitjes ieder uur per luxe boot bereikbaar is? En dat er, buiten het seizoen, gewoon Nederlands gesproken wordt? Pien Verberg Zwemdiploma's Onder toeziend oog van examina toren lenske Flier en Remko Nag- tegaal heeft een flinke groep kinde ren donderdag in Calluna geprobeerd één van de zwemdi ploma's te behalen. Het was de tweede keer dit seizoen dat er werd afgezwommen. De volgende kandidaten slaagden. Voor het A-diploma: Elise Bag- chus, Inge Bremer, Isa Keijning, Janke Broekman, Luc van Noor den, Marijn Witte, Mariska Pool, Micha Beijert en Rayen Barends. Voor het B-diploma: Adriaan Smal- lenbroek, Bas Eelman, Douwe van Diepen, Esmée de Ruyter, Isa van Diepen, Jesse Schoots, Laurens Veen, Maarten Bagchus, Marcel Brans, Marei Boot, Rosa Drost, aangemeld, is in ieder geval één Texelse groep te vinden, @Last. Deze band bestaande uit Sil van Dijk (gitaar, zang), Ron de Vries (zang, drums), André Smit (bas) en Wim Boer (toetsen, zang) heeft sinds kort versterking gekregen van trompettiste Roxi Jasper uit De Koog. De samenwerking is nog zo pril, dat Jasper nog niet te horen is op de tracks die werden ingezon den voor de inschrijving van NH- Pop Live. De band werd gefor meerd in 2009 door drie leden van de succesvolle coverband Pound cake, die versterking kregen van bassist André Smit, die in de jaren '70 triomfen vierde met The Wal kers. In twee jaar tijd bouwde de band een ruim repertoire op dat voor een deel bestaat uit eigen werk. Roxi Jasper timmert al enige jaren aan de weg als trompettiste en zangeres en heeft meerdere prijzen gewonnen. Zij werkte onder meer als achtergrondzangeres bij Mathilde Santing. Via NH-Pop Live laat de band eigen werk horen. In maart wordt in eigen beheer een CD opgenomen. Inschrijven voor NH-Pop Live kan nog tot zondag 27 februari door het aanmaken van een profiel op www.nhpoplive.nl. Op de site is ook uitgebreide informatie over de deelnemende bands te vinden. Bands die mee willen dingen naar een toernee langs Noord hollandse podia en professio nele begeleiding kunnen zich nog tot het eind van de maand inschrijven voor NH-Pop Live. NH-Pop Live is een project van de stichting NH-Pop, dat dit jaar voor de derde keer plaats vindt. Het is zeker geen wedstrijd, maar biedt artiesten die eigen werk brengen een platform en de kans op optre dens, studiorecording, coaching, de productie van een videoclip en toursubsidie. Tussen de vijftig bands die zich inmiddels voor dit jaar hebben Een uitgebreider overzicht van excur sies en activiteiten is te vinden in de gratis Vakantiekrant, die over het hele eiland wordt verspreid, en op www.texelagenda.nl. Dinsdag 22 februari In basisschool De Fontein in Den Burg wordt van 9.30 tot 12.00 uur de Vakantiekidsclub van de baptisten gemeente gehouden, voor kinderen van de basisschool. In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg begint om 15.00 uur een bijeenkomst van de afdeling dialect van de Historische Vereni ging. Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare wordt (alleen bij helder weer) van 19.00 tot 20.30 uur met een telescoop naar de sterren geke- Op het adres De Houtmanstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur gehouden over voedingssupplement JUS. De Vrouwenbond FNV komt om 20.00 uur bijeen in De Poort aan de Elemert in Den Burg voor de jaarver gadering. hoog water Verwachte tijden van 1 oogwater ter rede van Oudeschild. Din. 22 febr. 11.30 e 23.34 u. Woe. 23 febr. 11.20 Don. 24 febr. 00.04 e 11.37 u. Vrij. 25 febr. 00.40 e 12.20 u. Zat. 26 febr. 01.20 e 13.34 u. Zon. 27 febr. 02.07 e 14.55 u. Ma. 28 febr. 03.40 e 16.30 u. Aan het strand het ongeveer een uur eerder hoog ws :er. vrijdag 25 februari laatste zondag 27 februari doodtij. Zondag 27 februa zon op 7.33 Sebastiaan Kikkert, Senna Witte, Suzan Blom, Vincent Koster en Yannick Smith. Voor het C-diploma: Allard Junier, Imme Schraag, Lucas de Smidt en Mees den Boer. Gespreksgroep geadopteerden Bij Fiom-bureau Alkmaar start bin nenkort een groep voor geadop teerde mensen. De gespreksgroep richt zich op mensen van achttien jaar en ouder en wordt begeleid door maatschappelijk werksters Helen Mulder en Rahma Bentar- cha. Er worden acht bijeenkomsten gehouden, op donderdag van 19 00 tot 21.00 uur. Aanmelden kan via tel. 072-5118812 of e-mailadres alkmaar@fiom.nl. II \l IM COI R\NI LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Buiten werktijd: Pip Bamard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Voorstellingen Cinema Texel: 11.00 Gnomeo Juliet NL; 11.15 Tron Legacy 3D; 13.30 Gnomeo Juliet; 13.45 Alpha Omega 3D NL; 16.00 Yogi Beer 3D NL; 16.15 Mijn Opa De Bankrover; 18.30 Gullivers Travels 3D; 18.45 The Tourist; 21.00 Sonny Boy; 21.30 No Strings Attached. Woensdag 23 februari In basisschool De Fontein in Den Burg wordt van 9.30 tot 12.00 uur de Vakantiekidsclub van de baptisten gemeente gehouden, voor kinderen van de basisschool. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 14.30 uur een bijeenkomst over het Tessels dialect. Aansluitend, vanaf 18.00 uur, een gezamenlijke maaltijd. Het college van b en w en de dorps commissie van De Cocksdorp verga deren vanaf 19.00 uur in het Eier- landsche Huis. Bewoners zijn welkom. Voorstellingen Cinema Texel: 11.00 Yogi Beer 3D NL; 11.15 Tron Legacy 3D; 13.30 Gnomeo Juliet; 13.45 Alpha Omega 3D NL; 16.00 Yogi Beer 3D NL; 16.15 Mijn Opa De Bankrover; 18.30 Gullivers Travels 3D; 18.45 The Tourist; 21.00 Sonny Boy; 21.30 No Strings Attached. Donderdag 24 februari Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare wordt (alleen bij helder weer) van 19.00 tot 20.30 uur met In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open kla- verjasdrive. In de Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg begint om 20.00 uur een inlooples Argentijnse tango. Deelname kost €5,-. Vrijdag 25 februari Bij Atelier Udjat in Oosterend begint om 9.30 uur een workshop dans voor 55-plussers. Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare wordt (alleen bij helder weer) van 19.00 tot 20.30 uur met een telescoop naar de sterren geke ken. In Klif 12 in Den Hoorn brengt Vin cent Bijlo vanaf 20.30 uur zijn pro gramma 'Verlicht'. De toegang bedraagt €16,-. In De Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg begint om 21.00 uur een concert van blues-folkzanger Johnny Silvo uit Engeland. Toegang €10,-. TESQ In verband met de te verwachten drukte zet veerdienst TESO vrijdag 25 februari tussen 9.30 en 16.00 uur een extra boot in. Er worden geen wachttijden verwacht. De afvaarten van 10.00 uur uit Den Helder en van 13.30 uur vanaf Texel zijn bedoeld voor het vervoer van gevaarlijke stof- In verband met de voorjaarsva kantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubge bouw aan de Bernhardlaan. Senioren spelen voor kinderen Om een vervolg te geven aan het succesvolle driejarige pro ject Verteltheater, begint Artex donderdag 3 maart met een cur sus 'senioren spelen voor kin deren'. 'Senioren spelen voor kinderen' is een korte cursus theater, bedoeld voor senioren, die samen met de regisseur een verhaal bedenken en uitwerken tot een theaterstuk voor kinderen. De cursus wordt afgeslo ten met een uitvoering. Het theaterstuk kan gemaakt wor den naar aanleiding van verhalen en herinneringen, maar anders dan bij het Verteltheater spelen de deel nemers nu wel een personage. Maar meer dan een beetje lef en fantasie hebben de deelnemers niet nodig. Ook toneelervaring wordt niet gevraagd. Oudere (beginnende of meer ervaren) toneelspelers hebben wel eens moeite hele teksten uit het hoofd te leren, maar bij deze cursus worden de teksten op maat gemaakt. De cursus bestaat uit tien lessen en begint donderdag 3 maart met een gratis open les. Deze begint om 10.30 uur en wordt gegeven in de voorspeelruimte van Artex aan de Wilhelminalaan. Docent is Anneke Berghuis, deelname kost €65,-.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2