TEXELSE 5 COURANT In Bespaarstrijd gaat niets te ver Nog geen oplossing in geschil visrokerij Rechter geeft deadline: op 10 maart uitspraak Stuipen op lijf in Cocksdorp 'Je gaat voortaan buiten te piesen' De komende weken gaat het er om spannen: komen Vispaleis en Rokerij Van der Star BV, de directie van het Maritiem en Juttersmuse- um en de gemeente Texel tot een overeenkomst of niet? Vorige week stonden zij samen opnieuw voor de rechter. Dit keer kregen zij een onherroepelijke deadline mee. Voorzieningenrechter J. Everaerts heeft de partijen tot en met 9 maart de tijd gegeven om tot elkaar te komen. Lukt dat niet, dan wijst hij op 10 maart vonnis. En dat is iets wat hij eigenlijk liever niet doet, zei hij dins dag in de rechtbank in Alkmaar. 'Want een uitvloeisel daarvan is dat ik ver wacht dat jullie daarna nog jarenlang in procedures zijn verwikkeld.' De partijen zijn al meer dan een jaar in overleg over de gevolgen die de komst van de museumnieuwbouw heeft voor de visrokerij. Knelpunt is de milieuvergunning van het bedrijf. Daarin staat dat de afvoerpijpen op het dak ten minste twee meter moe ten uitsteken boven de daklijn van binnen een straal van 25 meter gele gen gebouwen. Nu reiken de pijpen tot 8,5 meter boven de grond. Maar als het museum klaar is, moet dit vijftien meter worden. Volgens Van der Star BV is dat niet realistisch. Het bedrijf drong er voordat de bouw in 2010 van start ging al op aan een oplossing voor het probleem te ver zinnen. Toen het naar eigen zeggen steeds nul op het rekest kreeg en de voorbereidingen op de bouw van start gingen, volgde voorjaar 2010 de gang naar de rechter. Het bedrijf zag geen andere mogelijkheid dan de verleende bouwvergunning aan te vechten. In mei stonden de partijen tegenover elkaar, om op aandringen van de rechter daarna toch weer om tafel te gaan. Bijna een jaar later ligt er nog altijd geen oplossing. Ook dins dag lukte dat weer niet. De drie par tijen zijn in de loop van de afgelopen maanden wel steeds dichter bij elkaar gekomen, maar het ontbreekt steeds net aan de 'finishing touch'. Voorzie ningenrechter Everaerts, dinsdag meer mediator dan rechter, schorste tweemaal om een op zichzelf breed gedragen oplossing uit te onderhan delen. Zo'n overeenkomst lag uitein delijk binnen handbereik, maar ketste af op een verdeling van kosten. Van der Star BV vindt het prima dat het museum nieuwbouw pleegt. Het bedrijf verwacht volop te profiteren van de verwachte extra aanloop. Maar het wil wel kunnen blijven vol doen aan de milieuvergunning. En als daar aanpassingen aan nodig zijn die investeringen vragen, dan is de direc tie van het bedrijf de mening toege daan dat het die niet zelf hoeft te betalen. In die zin vindt het de gemeente aan zijn zijde; in het vrijstel- lingsbesluit staat dat eventuele nood zakelijke (milieu) aanpassingen als gevolg van de nieuwbouw voor reke ning van het museum komen. De directie van het museum is ermee akkoord gegaan de kosten te dragen voor een alternatieve luchtzuivering voor de frituurinstallatie in de visroke rij. Verhoging van een van de afvoer pijpen is daarmee van tafel. Maar de directie weigert volledig op te draaien voor de kosten van aanpassingen aan de rookkast van de visrokerij. Het was precies op dit punt dat de partij en er niet uitkwamen. De rookkast functioneert nu goed. Het staat niet vast dat daarin verandering komt door de nieuwbouw, maar het valt evenmin uit te sluiten. De meningen hierover lopen uiteen. De museumdi rectie wil tot vijftig procent van de eventuele aanpassingskosten gaan, als zich binnen het eerste jaar na de realisering van de nieuwbouw proble men voordoen die aanwijsbaar door de nieuwbouw komen. De visrokerij zelf wil vijftien procent bijdragen. De gemeente wil in dit opzicht niets doen en verwijst naar het vrijstellingsbe- sluit. De voorzieningenrechter gaf daarop aan geen andere oplossing te zien dan over te gaan tot het doen van uitspraak. Hij doet dat op 10 maart, maar heeft de partijen tot en met 9 maart de kans gegeven alsnog zelf met een oplossing te komen. Hij drong er ook sterk op aan volop naar een uitweg te blijven zoeken en sprak alle drie aan op hun verantwoordelijk heid. Van der Star BV omdat de ver wachte extra clientèle best iets waard is en de museumdirectie omdat een onwillige buur toch best lastig kan blijken te zijn. Tot slot gaf Everaerts de gemeente de boodschap mee dat achterover leunen in deze zaak écht niet kan. 'Doe wat u kunt. Ik hoop voor 10 maart van u te horen', zei hij tot besluit tegen de drie partijen. Duistere gestaltes die onverwacht opduiken, ingegraven matrassen die aanvoelen als drijfzand en een met rook gevulde container waar doorheen geklauterd moet wor den. Kinderen van De Cocksdorp kregen het vrijdagavond voor de kiezen tij dens een spokentocht die de jeugd club onder leiding van Sabrina Veld manen EstherKuiphadgeorganiseerd. Het was groots aangepakt: meer dan honderd kinderen deden mee, even als zo'n zestig volwassenen die mee liepen als begeleider of als deelnemer langs de route verstopt zaten. De laatsten hadden zich vaak fraai uitge dost: verkleed met pakken, maskers en bivakmutsen stonden ze klaar op de route tussen de Sluftervallei en het Eierlandsche Huis om toe te slaan. Zo konden er plotseling vanuit het niets mensen opduiken om schrik aan te jagen. Er stonden doodskisten opgesteld en ingegraven matrassen moest het gevoel van drijfzand geven. Ook werden de kinderen verrast met het schelle geluid van golfballen die vanuit de struiken in een verborgen zinken emmer werden gegooid. Fraai moment was ook een tocht door de container van Holland Safe. Vrijwilli gers van de brandweer hadden de container vol rook gezet, waarna de kinderen (en volwassenen) er hun weg doorheen moesten banen. Zelf liepen de vrijwilligers binnen verkleed rond en om de spanning nog verder op te hogen, werd bij elke groep De spanning loopt op in de Texel wordt gebruikt. Deelneemster Bri- het kan voorkomen dat er niemand Energie Bespaarstrijd. Nadat het gitte Hollands schreef dat ze 's team van de buitendorpen in de eerste periode een voorsprong van 8 procent had genomen, heeft het team van Den Burg in de tweede etappe een flinke inhaal slag gemaakt. Het verschil bedraagt nu nog 5,5 procent De ogen zijn inmiddels gericht op de derde en laatste periode tot begin april. De goed bezochte presenta tie van de tussenstand vrijdag in Hotel Den Burg leverde veel tips op om zuiniger met energie om te sprin gen. nachts tot de ontdekking was geko men dat ze was vergeten haar lap- beneden is en dat haar kinderen daardoor op hun kamers in de kou komen te zitten. Om die kamers top uit te zetten. Ze was meteen toch te verwarmen, is het mogelijk opgestaan en had hem alsnog uitge schakeld. Maar vraagt het opstarten van een pc niet meer energie dan om de radiatoren van eigen ther mostaatkranen te voorzien. Nog slimmer is de oplossing van deelne- het aan laten staan? 'Nee', zei Cori- mer Ed Witte, die als zoveel Texe- na Hordijk van Duurzaam Texel, dat laars een houtkachel heeft. Daarmee samen met Texel Energie en Media- wordt de thermostaat in de woonka- bureau Langeveld de Rooy de mer op het verkeerde been gezet. Omdat die 'denkt' dat de kachel geen warmte hoeft te leveren, zou den de kinderen boven in de kou kunnen komen te zitten. Draad loze thermostaatknop- In de Bespaarstrijd nemen tien huis- bespaarstrijd organiseert. Ze had dit pen op de radiators in hun kamers nagevraagd bij deskundigen. Alleen zorgen dat het boven toch lekker houdens uit Den Burg het op tegen tien huishoudens uit de buitendor pen. Vrijwel allemaal gebruikten ze in de eerste periode van 27 november voor enige onzekerheid. Zo was er oude computers kun je beter aan warm is. Zo zijn er nog tal van slim- laten staan, zorgde Olivier Schilling me oplossingen te bedenken. het volgens De Graaf wel eens gebeuren dat het comfort minder het installeren van een nieuwe ver tot 7 januari méér gas en elektriciteit ook discussie over de vraag of een warmingsplaat in de badkamer wil waterkoker nu echt meer energie gebruikt dan een fluitketel, zoals bij verklaren doordat het toen minder het bezoek van gedeputeerde Bart wordt. Dat komt doordat het een koud was, zodat de kachel het rusti- Heller werd gemeld. De kwaliteit van designradiator is. 'Erg mooi, maar de spullen speelt ook een rol. En hoe zit dat met thermostaatknop pen? Een 'slimme thermostaat' rea geert op lichaamsbeweging. Con- dan tijdens de periode van 8 tot 13 februari. Grotendeels was dat te ger aan kon doen, en doordat het langer licht werd, zodat het licht min der hoefde te branden. Maar zeker is ook dat de deelnemers in hun bespaardrift zuiniger met energie stateert het apparaat dat er een uur omspringen. Een deelnemer meldde hoe hij zijn oude en energieverslin dende wasmachine de deur uit had gedaan. Hij was niet met de hand lang geen beweging is, dan is er kennelijk niemand thuis en daalt de temperatuur. Maar welke beweging registreert hij? Ook huisdieren? En gaan wassen, maar had een nieuwe wat voor huisdieren. Als voorbeeld en moderne machine teruggekocht. 'Want op onze leeftijd is dat toch wel makkelijk.' Zo belandde ook een werd huize Kortenhoeven opge- weinig oppervlakte en dus is het stervenskoud.' Bij energieverbruik is het de kunst om een goed even wicht te vinden tussen besparen en comfort. De familie Kortenhoeven bespaart water met een grijswater- circuit. Maar elke toiletgang kost elektriciteit en één blik op de 'wat cher' was voor Ellie voldoende om zich tot echtgenoot Fridt te richten. 'Dit kost veel te veel stroom. Je gaat voerd, waar het zindelijke varken voortaan maar buiten te piesen.' Charlotte regelmatig over de vloer afwasmachine bij het schroot en is komt. Zij is een twijfelgeval, maar kritisch naar andere apparatuur volgens Brendan de Graaf van Texe- gekeken. En er zijn slimme aan- en lenergie, reageert een slimme ther- Namens de Rabobank leverde Fen- neke Krafft een bijdrage aan duur zaamheid. Ze constateerde dat veel huishoudens stoppen met het apart uitschakelaars geïnstalleerd, waar- mostaat niet op katten. Hij bedrukte houden van plastic afval, omdat ze mee met een druk op de knop voor dat een thermostaat op de goeie het slapen gaan tv's, radio's en andere apparatuur werden uitgezet, zodat er echt geen stroom meer plek hoort te hangen, wat in de prak tijk ergens centraal in de woonkamer Fenneke Krafft redeneerde dat er geen goede plek voor hebben. Ze deelde speciale tassen uit, waarin plastic en papier kan worden opge spaard. 'Vertier ontmoet hier cultuur en historie ontmoet hier het heden. De Hollebol verenigt hen tot in een toekomstig verleden.' Die tekst van Theun de Winter prijkt sinds zaterdag in een gevelsteen aan de bui tenkant van De Hollebol in Den Burg. De steun werd 's middags door Jook Nauta onthuld bij de opening van de eerste grote expositie in het cultuurcentrum. (Foto Jemen van Hettum Bewoners van De Cocksdorp deden vrijdagavond in groten getale mee aan een spokentocht van de jeugdclub in en om het Krimbos. Op diverse plekken werden ze aan het schrikken gemaakt, onder meer door duister verklede figuren. (Foto Jemen ven Hettum) muziek van The Phantom of the Ope ra aangezet wat het geheel een mys terieus karakter gaf. Op het eind van de tocht werden ze nog verrast met een net dat tussen de bomen was gespannen en werd losgelaten als er groepen tussen de bomen door lie pen. De kinderen vonden het allemaal wel spannend, al gingen ze dat na afloop natuurlijk niet hardop roepen. 'Het was leuk', vertellen Matt Lands man en Thijs Graaf. Peter Walbeek was onder de indruk van de doods kist. 'En van een pop die tussen de bomen was opgehangen.' Wendy Abma vertelde trots zelf ook als spook te hebben gespeeld om ande ren schrik aan te jagen. De jeugdclub had voor kinderen tot en met groep zes een spokentocht in het dorp uit gezet en voor de oudere kinderen de lange tocht van de Sluftervallei naar het Eierlandsche Huis. Een vervaarlijk uitziende Cocksdorper slaat vlak voor het einde van de spooktocht nog even toe om de stuipen op het lijf te jagen. Na afloop was er drinken, wat lekkers en disco in het Eierlandsche Huis. Brendan de Graaf van TexelEnergie toont een slimme thermostaat. Fenneke Krafft van de Rabobank overhandigt Jord Kuiken van Texel Energie een tas voor het opsparen van oud papier. (Fom G^d r^memon) DINSDAG 22 FEBRUARI 2011 Wat ik zeggen wou Brakestein Aan de ingezonden brieven van Siem Hemelrijk (Landschapszorg Texel) en Hillie Keijzer-Vlas hoeven wij eigenlijk niets meer toe te voe gen. Hun boodschap is duidelijk en het bestuur van 10 voor Texel staat vierkant achter hen. Want moeten wij Texelaars blij zijn dat vertegen woordigers van samenwerkende organisaties een samenwerkings overeenkomst hebben ondertekend voor het project Gouden Driehoek? Dat er het een en ander opgeknapt gaat worden, daar zal niemand op tegen zijn, maar dit cultuurhistorisch deel van Texel hoeft echt niet opge leukt te worden met extra wandel- fiets-en ruiterpad. Laat staan bootjes in de Skilsloot. Men toont geen enkel respect voor dit prachtig land schap. In de omgeving is al een pluktuin en een bierfabriek, beide voorzien van parkeerterrein. Moet er nu nog een flink parkeerterrein bij komen? Wij krijgen de indruk dat de commerciële belangen weer eens groter zijn dan de natuurbelangen. Texelaars laten we alert blijven en laat jullie horen. Namens 10 voor Texel, Menno Stam. Wat ik zeggen wou Skillepaadje Het Maritiem Museum krijgt een schitterende extra ruimte voor erf goed en educatieve informatie. Je zou zeggen tot grote tevredenheid, maar nee. Het wil ook buitenge bied annexeren. Gemeenschappe lijke, openbare, publieke ruimte. Het museum wil het Skillepaadje en de Skilsloot zien als ware beide een verlengstuk van dat museum om ook daar de drang tot informe ren te uiten. Beseft het wel, dat niet iedereen daar van gediend is? Ik vind het onjuist deze informatie aan een ieder die daar aanwezig is op te dringen. Er van weg kijken kan niet. Als ik daar fiets, wil ik niet fietsen in het commerciële merkproduct 'Gou den Driehoek', zoals wordt voorge steld, maar gewoon op het Skille paadje. We leven op een klein eiland met een verminderend aan tal fijne plekjes om langs te gaan. We houden van deze plaatsen en er zijn geen andere, dus laten we ze alsjeblieft houden. Ik roep de mensen op om er ook eens over na te denken of het Skil lepaadje en de Skilsloot in het teken moeten staan van deze en andere, zoals toch nieuwe paden, vergevorderde en al uitgevoerde voornemens op de Hogeberg. Zo niet, laat uw stem horen. Siem Hemelrijk, Oudeschild. Jonge nijlganzen bij Dijkmanshuizen Tijdens een inspectieronde door natuurgebied Dijkmanshuizen ont dekte Loran Tinga van Natuurmo numenten vier jonge nijlganzen. Nijlganzen zijn altijd erg vroeg met het maken van een nest, maar half februari is wel erg vroeg. De kui kens waren vrijdag één of twee dagen uit het ei, wat betekent dat de ouders rond de derde week van januari (ruim drie weken geleden) zijn begonnen met broeden. Lijn 26 naar boot vervalt Connexxion stopt op 26 februari met lijn 26 op de tussenboot. Ook lijn 33 gaat niet meer op tus- senboten rijden. Volgens een woordvoerder van de busdienst is dat een uitvloeisel van bezuinigingen die doorgevoerd moet worden. Het schrappen van lijn 26 is gebeurd in overleg met de provincie, de aanbesteder van de busdienst. Volgens Connexxion speelt onder meer mee dat de tus senboot slechts op enkele dagen in de week en in het hoogseizoen vaart. Lijn 33 blijft volgens Con nexxion wel de reguliere diensten onderhouden. 'Maar het kan zijn dat mensen een half uurtje langer moeten wachten op de boot.' Het schrappen is permanent.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5