1954: Daalder eerste zelfbedieningszaak op Texel TEXELSE 10 COURANT UM4U4P.a^ckie^tmelsecomant/.ftt l-ipj geheugen* w» ^a«^_p:XBi:sE>iroi)Rwf VRIJDAG 25 FEBRUARI 2011 Het is nu niet direct zo dat Reijer Daalder er karig af kwam, maar je zou verwachten dat de opening van de eerste zelfbedienings winkel op Texel groter nieuws zou zijn geweest. Maar een zoek tocht in het archief van deze krant - beschikbaar via www. archieftexelsecourant.nl - leert dat Daalder het in mei 1954 moest doen met het éénkolomskopje 'Zelfbediening'. Wel was de krant erg te spreken over de nieuwe winkel. 'Het geheel maakt een zeer verzorgde indruk en er is een grote voorraad van alles wat in een dergelijk bedrijf thuishoort, of het nu de vele ingre diënten voor de Indische rijsttafel betreft of de koffie of thee, welke in speciale kasten vers bewaard blijven.' Texel - de winkel van Daalder was gevestigd in De Koog - liep overigens tamelijk voorop in de ontwikkelingen. De zelfbedie ningswinkel was in 1948 uit Ame rika overgewaaid en als eerste neergestreken in Nijmegen. In 1953 opende Dirk van der Broek in Amsterdam de eerste 'super markt', een zelfbedieningszaak met groter aanbod en breder assortiment. Dat het concept aan sloeg, blijkt wel uit het feit dat Texel amper een jaar later volgde. De krant was dan ook vol lof over het concept. 'Zonder dat u op anderen heeft behoeven te wach ten, die vóór u aan de beurt waren, heeft u in korte tijd uw bood schappen gedaan. Deze veel tijd besparende wijze van winkelen is op vele plaatsen van ons land reeds een groot succes gebleken.' Het lijkt overdreven dat de krant uitvoerig uit de doeken doet hoe het winkelen in een zelfbedie ningszaak in zijn werk gaat, maar elders in den lande was gebleken dat huisvrouwen er veel moeite mee hadden zelf de (voorverpakte) waren uit het schap te nemen, gewend als ze waren aan de per soonlijke bediening. In veel nieuwe winkels was dan ook de eerste tijd extra personeel aanwezig om te wijzen hoe het moderne winkelen in zijn werk ging. 'Als u in deze zelfbedieningszaak gaat winke len', schrijft de krant, 'ontvangt u bij het binnenkomen een mandje. Hierin doet u dan de boodschap pen die u, gaande langs de diver se toonbanken, zelf uitkiest.' Ove rigens gold dit maar voor een deel van het assortiment, snoep, koek jes, drogisterij-artikelen, rookwa ren en schrijfbehoeften werden nog op de oude manier aangebo den. Speciale Dividend Pinkster aanbieding Alleen kwaliteits-artikelen 10 pCt of meer besparing op veel artikelen Bij ons kunl U sparen op Uw huishoudgeld Extra extraatjes 1ste soort Sinaasappelsiroop f 1.25 per fles hierbij geheel gratis een grote rubber bal Maak nu Uw kinderen blijl Makkelijk om in huis te hebben 1 Blik Gemengde biscuits met wafels f 2.75 met 25 punten extra Heerlijke Cocosgalettes, zeer licht koekje, 250 gr. 68 ct met 15 zegels extra 200 gram Noot bonbons 58 ct met 10 punten extra 250 gr. koffie en 1 fl. koffiemelk met 20 punten extra Enkh. Jodenkoeken per bus 00 ct met 10 punten extra 1 fl. Sa lata 94 ct met 10 punten extra 1 fl. Llvorno f 1.00 met 10 punten extra 1 pot 1ste soort Pindakaas f 1.00 met 20 punten extr Bij elke pot of fles Schoenwit 10 punten extra voor leer en linnen Pé Dé - Cor de Jong - Cor Lagerveld - R. Daalder De voorpagina van de Texelse Courant van dinsdag 14 januari 1986 stond geheel in het teken van de stranding van de Compass en de redding van de bemanning. volledige zelfbediening het eiland systeem 'zo volledig mogelijk' zou veroverde, want zelfs toen Vies- worden ingevoerd. Desondanks sing in 1962 in Den Burg een was er nog sprake van vijftien tot UNIC-warenhuis opende, meldde twintig man bediening, die 'de Het zou nog jaren duren voor de de krant dat het zelfbedienings- behulpzame hand' kon bieden. Nu was UNIC niet per se een levens middelenzaak. Bij het van oor sprong Belgische bedrijf werden wel levensmiddelen verkocht, maar verder bestond het aanbod uit onder meer damesmode, baby artikelen, huishoudelijke artikelen, bijouterie, parfums, gereedschap, speelgoed en electrische appara ten. De komst van deze grootwinkel bedrijven verliep - uiteraard - niet geheel zonder protest. In 1961 schreef J.A. van der Vlis een lijvig commentaar op ontwikkelings plannen van de gemeente. 'De Binnenburg telt nog enkele belang wekkende gevels, herinnerend aan vroeger tijden. Ze staan er zolang ze er nog staan: niets wordt er gedaan om ze te restaureren Moeten ook die gevels op den duur maar afgebroken worden en wil men heus van die Binnenburg een moderne, steedse hoofdstraat maken? De winkel van Albert Heijn in dezelfde Binnenburg is te klein geworden. Het is begrijpelijk, dat deze super-kruidenier daar een supermarkt of iets van die aard wil bouwen. Joost mag weten wat voor een modern geval ons daar te wachten staat. Misschien pas send in de nieuwbouw van bij voorbeeld Amstelveen, maarzeker niet in het dorpse Den Burg.' PRIJSVRAAG Toen Daalder in 1954 zijn zelf bedieningswinkel in De Koog opende, konden de Texelse huisvrouwen voor het eerste kennismaken met voorverpakte levensmiddelen. Dat was het begin van een geheel nieuwe vorm van adverteren. Om een indruk te krijgen van de prijs stellingen uit die tijd, is het aardig eens via www.texelse- courant.nl op te zoeken hoe veel een 'groot pak Victrix Cus tard' kostte tijdens de openingsactie. Mensen die het antwoord denken te weten, kunnen dit per e-mail sturen naar prijsvraag@archieftexelse courant.nl. De goede inzendin gen maken kans op een rond leiding door de drukkerij, tij dens het drukken van de krant. Het antwoord op de vraag van de vorige keer was De Roef. Net als het huis van Niek Dros, dat van de Pontweg naar Har- kebuurt werd vervoerd, werd de woning van Souwtje de Wijn enige honderden meters ver plaatst toen de veerhaven bij 't Horntje werd aangelegd. Wat vindt u? School Vorige stelling: Is de bestuursvorm voor de nieuwe school van Oosterend nu al van belang? Nieuwe stelling: Gaat u woensdag 2 maart stem men voor Provinciale Staten? Restauratie boet mag beginnen Enno Drijver uit Den Hoorn mag van b en w beginnen met de restauratie van zijn schapen- boet aan het Lage Achterom, hoewel de gemeentelijke subsi die waar hij in 2007 om heeft gevraagd nog niet is verleend. De subsidie van rond €50.000, - heeft de gemeente op termijn beschikbaar, maar niet op dit moment, omdat de huidige subsi dieregeling een plafond heeft. Mocht het mislopen, dan staat de Stichting Dorpsherstel garant. Drijver wil graag met het werk beginnen, ook om te kunnen pro fiteren van de tijdelijke BTW-ver- laging van 19 naar 6 procent op de arbeidskosten. De restauratie is inmiddels aanbesteed. Jolanda Beuving oefent doventeam Max 60 km/u op kruising Eierland Voorlichting voor vleesveehouders In het kader van het winterpro- gramma van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting spreken maan dag 28 februari Hessel Bruin van Agrifirm en Tom Domhof van die renartsenpraktijk Texel voor de vleesveehouders over voeding, A Stem slim Betaalt u zich ook scheel aan die ellendige erfpacht? www.erfpachters.nl info@erfpachters.nl Nederlandse Vereniging van Erfpachters NLVE Word lid Oud-Texelse Jolanda Beuving is sinds kort betrokken bij de trai ning van het Nederlands Doven- zaalvoetbalteam. Zij dient het team van advies op het gebied van voeding en lichamelijke oefe ning. Het damesteam van het Nederlands dovenzaalvoetbal speelde in sep tember 2008 - kort na de oprichting - in Dublin de eerste interland. De uitslag van 3-6 gaf moed voor het EK, dat in november 2010 werd gehouden in Zwitserland. Zeker toen in de voorbereiding op het EK nog een eerste plaats werd behaald op het vierlandentoernooi in Basel. Maar verder had het team te kam pen met tegenslag, vooral ingege ven door budgettaire problemen. Zo moest een trainingskamp wegens gebrek aan geld worden afgelast. Ook het toernooi zelf verliep enigs zins teleurstellend. Door blessures, een slechte conditie en schorsingen bereikte het team een tiende plaats in een deelnemersveld van veertien. Toch verliep 2010 niet helemaal zon der prijzen, aangezien twee leden van het team werden onderscheiden tijdens de Deaf Sports Awards in Mijdrecht. Met het oog op het WK zaalvoetbal voor doven, dat in november in Zwe den wordt gehouden, is besloten de voorbereidingen professioneler aan te pakken. Daartoe heeft het team een beroep gedaan op Jolanda Beu ving van Beuving Sport uit Mijdrecht, bondscoach van de Nederlandse fitnessdames, topsportcoach en fit nessexpert. Samen met fysiothera peut Maaike Brugmans zal zij probe ren het team in vorm te krijgen voor het wereldkampioenchap. gezondheid en verzorging. Zij besteden daarbij aandacht aan alle vormen vleesvee zoals zoogkoei en, vleesstieren en rosékalveren. De bijeenkomst wordt gehouden in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg en begint 20.00 uur. Verantwoordelijkheid @txl Daar zit ik dan, tegenover me zit de burgemeester. Voor mij staat een naambordje, waar met een pen in krassen Jari van Maanen op staat. Voor mij was er geen mooi getypt plaatje, want ik was een late opge ver. Op tafel ligt een prachtig 'schrijfboekje' met daarin de pun ten die de gemeenteraad vandaag gaat behandelen, en een briefje met daarop de naam van 'Dhr. J. Groeskamp.' Over wie ik enig idee had wie het was, maar er geen goede voorstelling bij kon maken. Verder heb ik zelf een klein schriftje mee, waarin ik mijn eerste ervarin gen opschrijf. Mijn eerste ervarin gen, in de raadszaal, als 16-jarig 'broekie.' Wij van de JR-T (Jonge ren Raad Texel) werden op 9 febru ari geïnstalleerd. Ik stelde mij voor: onze gemeenteraad gaat vergade ren en wij komen dan als we aan de beurt zijn één minuutje naar voren, worden voorgesteld, en mogen weer gaan. Maar dat was blijkbaar niet de goede voorstel ling. Want op het moment dat we binnenkomen in de raadszaal, staan daar niet de namen van Nils Lelij, Joop Groeskamp en Astrid van der Wetering, maar onze namen! Wat een luxe. Het was N u jeugd in de Jongeren Raad Texel (JR-T) een stem heeft in de politiek, kan de Texelse Courant niet achterblijven. In de wekelijkse column @txl schrijven jonge Texelaars over hun belevenissen, wat hen bezighoudt en over ande re zaken. Het woord is aan Jari van Maanen (16). jammer genoeg wel meteen duide lijk dat ik het buitenbeentje was, maar ja, dat moet ik mezelf maar vergeven. Want het was niet mijn nummer 1-droom, maar ik zit daar wel op de heerlijke (ze zitten echt heel lekker) stoelen, met een raar klein microfoontje voor me en een college van burgemeesters en wet houders voor mijn neus. Dat doet je toch wel wat. Het is een hele spontane groep die JR-T, waar jongeren terecht kunnen voor hun problemen met betrekking tot de gemeente. Je voelt het op dat moment niet, maar je bent als zogenaamde JR-T, toch een soort vertegenwoordiger voor de jeugd. Dat geeft je toch wel een verant woordelijkheid. Zeker omdat dat niet de enige overweldiging is die mij de afgelopen weken heeft getroffen. Dit is namelijk ook een stukje dat ik schrijf voor de Texelse Courant. Wat toch ook een nieuwe verantwoordelijkheid voor mij is. Die ik met beide handen wil aan pakken. In de raad en bij de Texe laar, er zijn niet veel Texelaars die dat kunnen zeggen. Ik ben trots dat ik er wel één van ben. Jari van Maanen Rond het kruispunt Hoofdweg- Oorsprongweg in Midden-Eier- land is een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur van kracht geworden en dus niet van 50 kilometer, waar de gemeente raad per motie om had gevraagd. B en w hebben anders beslist, omdat de weg volgens hen niet als bebouwde kom kan worden aangemerkt. De borden zijn al geplaatst. Om automobilisten te dwingen snelheid te minderen, zijn aanpas singen van de weg wenselijk. Want de bebouwing van de woonkern is niet dicht genoeg om een rem mend effect te krijgen. De belijning van de weg zou moeten worden aangepast, zodat deze smaller lijkt. Als de gemeenteraad de woonkern alsnog tot bebouwde kom zou wil len verklaren, zodat een maximum snelheid van 50 kilometer mogelijk, is zijn fysieke maatregelen nodig, zoals snelheidsremmers van het soort dat op de Postweg in Zuid- Eierland is toegepast. B en w wij zen er wel op dat dit planologische consequenties heeft voor de bedrij ven in Midden-Eierland die nu nog onder het buitengebied vallen. Op advies van de Overleggroep Verkeerszaken namen b en w nog enkele besluiten van verkeerstech nische aard. De Ruigendijk krijgt een kantbelijning om deze smaller te laten lijken, zodat er minder hard wordt gereden. In de Vlamkast (bedrijventerrein Oudeschild) wordt eenrichtingver keer ingesteld totdat deze weg definitief is ingericht. Er komt geen verbod voor vracht wagens op de wegen rond het Mienterglop bij De Koog. Het ver bod voor vrachtwagens op het Mienterglop zelf zal gelden voor het stuk tussen de Kamperfoelie- weg en de inrit naar het bedrijven terrein bij de hoek met de Ruigen dijk. B en w hadden de suggestie gedaan het verbod voor vrachtwa gens te verruimen, maar de over leggroep verwacht daarvan geen afname van het vrachtverkeer en voelt ook weinig voor de vele extra borden die dan nodig zouden zijn. Het verbod voor vrachtwagens in de Commandeursingel in Oude schild is opgeheven. Dat is de bekrachtiging van een feitelijke situatie, want nadat alle huizen van de Commandeursingel waren gebouwd, is de tijdelijke bouw- straat naar het Mieland opgeruimd en is het bord dat inrijden vanaf de Heemskerckstraat verbood, weg gehaald. Een invalidenparkeerplaats aan de De Ruyterstraat is niet meer nodig en is daarom opgeheven. Nieuwe invalidenparkeerplaatsen zullen worden gemaakt bij de woningen Schoorwal 22 en Molenstraat 21a in Den Burg. Noodlokalen OSG gedemonteerd Op het plein van de voormalige LTS zijn donderdag 28 unites verwijderd die tijdens de verbouwing van OSG De Hogeberg dienst hebben gedaan als noodlokalen. Dat gebeurde door het bedrijf Touax uit Moerdijk, dat Keijbouw had ingeschakeld voor de demontage van de tijdelijke school. Dit Texelse bedrijf was zo'n ander half jaar geleden ook betrokken bij de bouw van het complex. Met de kraan van René Boon werden de units op aanhangers gehesen, waarna ze door Boerman Transport naar Moerdijk zijn gebracht.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10