De Cocksdorp wil visie woningbouw TEXELSE 11 COURANT CPO-WOningen initiatief ANBO Overdracht insigne grap met geschiedenis 'Garnalenvissers met uitsterven bedreigd' VRIJDAG 25 FEBRUARI 2011 in 1974 participeerden in een pro ject waarbij particulieren aan de Vloedlijn in Den Burg 46 huizen lieten bouwen. Dat leverde niet alleen een flinke kostenbesparing op, maar doordat de groep zelf naar Den Haag afreisde om met de toenmalige bewindslieden te pra ten, kwamen de benodigde contin genten beschikbaar. De houten woningen in De Mars zijn ook het resultaat van een CPO-project. 'De geschiedenis herhaalt zich. Met de ervaring van toen kunnen we nu nog ons voordeel doen.' Bijzonder is volgens Buijsman de samenwerking tussen coördinator ANBO, de architect, de bouwer en de bank, waarbij de partijen in een De ondertekening van de overeenkomst door de projectgroep Collectief Particulier vroeg Stadium van eikaars kennis Opdrachtgeverschap Den Burg West. Van links naar rechts: Ger Praamstra i ANBO, Hans van Tillaart van Leenders Architecten, Mark Poldner van de Rabobank en Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf. (Foio Gemra Timmerman) Met de toekomstige bewoners van het project voor Collectief Particulier Opdrachtgeverschap in Den Burg wordt een maat schapovereenkomst afgesloten. Maatwerk is het uitgangspunt, de indeling, grootte en uitvoering van de woningen (grondgebon den en gestapeld) zijn flexibel. De kopers worden er zo vroeg mogelijk bij betrokken. In het complex komen centrale en/of gezamenlijke voorzieningen. Daarbij wordt gedacht aan ruimtes voor logés, ontmoetingen, geza menlijke activiteiten, behandelin gen en het bereiden van eten. Er is een bouwterrein (gemeentegrond) beschikbaar in het gebied tussen de Gasthuisstraat en de Keesom- laan, maar hiervoor moet de bestemming worden aangepast. De projectgroep heeft hierover vol gens Praamstra een positief gesprek gehad met wethouder Hercules van Huisvesting, die de grond min of meer heeft toege zegd, overigens tegen de gangbare waarde. Momenteel wordt gewerkt aan een schetsplan dat naar ver wachting op 8 maart kan worden gepresenteerd. Duidelijkheid moet komen over de te verwachten kos ten. De Rabobank heeft hulp aan geboden bij taxatie van waarde van de te verkopen woning, voor financiering, overbrugging bij een eventuele vertraagde verkoop en een haalbaarheidstoets. De pro jectgroep zet in op een snelle reali satie, maar beseft dat de plannen pas kunnen worden gerealiseerd als de noodzakelijke procedure is gevoerd. In Oudeschild en Oosterend werd jaren geleden al gesproken over een CPO-project, maar er is al een tijd niets meer over vernomen. Waarom kan het in Den Burg dan wel? 'Gewoon doen. Het begint met vertrouwen in elkaar', zegt Paul Buijsman Van Duin Bouwbe drijf. Overigens is een CPO-project niet nieuw voor Texel. Ger Praam stra was één van de Texelaars die kunnen profiteren en zich kosten kunnen besparen, waarvan ook de kopers voordeel hebben. De ANBO heeft geen onderzoek gedaan naar de vraag, maar is overtuigd van de animo. 'Zelfs zon der er ruchtbaarheid aan te geven, hebben mensen al belangstelling getoond. Bij de toewijzing dient men zich te houden aan de vesti gingseisen, zoals de minimale koopprijsgrens. Dus de kans is klein dat overkantse gepensioneer den er hun intrek nemen. Een pun tensysteem wordt niet toegepast. Buijsman: 'In De Volmolen is dat wel gebeurd en nu zie je al dat mensen verhuizen naar een andere woning, omdat de woning die ze kregen toebedeeld, niet meer bij hun huidige situatie past. Wij bie den de kopers een optimale keuze vrijheid. Bewust, want de doel groep laat zich niet afschepen met een woning die een ander voor hem of haar heeft bedacht. Die bepaalt zelf hoe ze wil wonen.' Bij Duin Bouwbedrijf is Victoriya van Ree aanspreekpunt voor het CPO-project. De overdracht van het koperen insigne met de inscriptie 'Strandvonder' aan de burge meester is een door Daan Schil ling in het leven geroepen aar digheidje toen hij in 1986 als locoburgemeester het gezag overdroeg aan burgemeester Schipper. De burgemeester heeft als strandvonder nooit een insigne hoeven dragen zoals Willem Keijzer vorige week uit de sloop van het gemeentehuis redde. De strandvonderij kent een roerige geschiedenis, maar is al sinds lang direct verantwoording schuldig aan Provinciale Staten. Strandvonders worden benoemd en beëdigd door de Commissaris van de Koningin. Het staat de strandvonder vrij meerdere functionarissen te benoe men, die hem behulpzaam zijn bij zijn werkzaamheden. Een gebied als Texel, met een lange en druk bevaren kuststrook, telt doorgaans meerdere functionarissen die ver antwoordelijk zijn voor aange spoelde goederen. Het is de voortdurende verande ring en aanscherping van de wet die de geschiedenis onoverzichte lijk maakt. Een zoektocht in het archief van Klaas Uitgeest levert enige duidelijkheid. Tot aan de Franse tijd was de strandvonderij de verantwoordelijkheid van de schout. Dat valt ook op te maken uit brieven, die in die tijd geschre ven werden om melding te doen van strandingen. Na 1813 komt de strandvonderij in particuliere han den. De meldingen - nog steeds gericht aan de Commissaris van de Koningin - worden dan onderte kend met illustere namen als Van Lit en Bok. Pas op 1 oktober 1852 komt de strandvonderij onder ver antwoordelijkheid van de gemeen te, met de burgemeester als verte genwoordiger. Het duurt echter tot de herziening van de Wet op de Op verzoek van de Texelse Cou rant hield garnalenvisser Dirk Albert Blom een week lang een weblog bij. Over kilo's en prijzen, de zwarte zee-eend, kolencen trales en contact met het thuis front. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Even voorstellen: Dirk Albert Blom garnalenvisser en samenwonend met vijf vrouwen! Partner Theresia Veldman en onze vier dochters: Eliza 9 jaar, Manon 7 jaar, Suzan 5 jaar en Laura van 1 en een half. Zelfs onze huisdieren, een poes en drie konijnen, zijn allemaal van het vrouwelijke soort. Ik ben zoals je ziet behoorlijk in de minder heid, maar ik heb er geen last van hoor! We hebben twee bedrijven: de TX25, waar ik samen met maat Arco Vonk op vaar, en de garnalen- pellerij. Hier pellen we een gedeelte van onze vangst en verkopen die rechtstreeks aan consument, hore ca en groothandel. Omdat er bij ons helemaal geen conserveringsmid delen over de garnalen gaan, is het een super mooi product. Maar ook heel kwetsbaar, je moet als kok wel weten hoe je er mee omgaat. Geluk kig komen er steeds meer bedrijven die er enthousiast over zijn! De afslag belt nog even om de kilo's en prijzen van afgelopen week door te geven. De vangst was niet gewel dig en de prijs is nog veel slechter. Kommer en kwel eigenlijk in 'garna- lenland'. Jammer hoor, want wat eerst zo'n mooi en vrij beroep leek, is nu een keiharde wereld gewor den, waarin het je haast onmogelijk gemaakt wordt het hoofd boven water te houden. (Zaterdag) Zaterdag beginnen we de dag met een beetje sport. Er moet gezwom men worden. Eliza, Manon en ikzelf zitten op de zwemclub. Zelf heb ik als kind ook veel gezwommen en ik vind het leuk om te zien dat die meiden dat van me hebben overge nomen. Even een vlug ontbijtje en dan naar Calluna. Eerst zwem ik zelf een half uurtje en dan is het de beurt aan de meiden. Drie zaterda gen in de maand ben ik één van de trainers bij de zwemclub, maar van daag moet ik om negen uur in Oudeschild zijn voor de vergadering van de DETV en aansluitend die van de PO. Alle zaken die van belang zijn voor de visserij komen hier aan bod. Het gaat er soms flink aan toe, omdat je natuurlijk niet allemaal dezelfde ideeën hebt, maar uitein delijk gaat het er om dat we alle maal wel inzien dat alle regels die ons opgelegd worden het er niet makkelijker op maken. Op dit moment ben ik zelf erg bezig met hoe het verder moet met het Natura 2000-verhaal. Wij als vissers we nu en in de toekomst goed met die natuur om gaan. Maar als deze plannen doorgaan, dan is er voor ons geen toekomst meer en zullen we op zoek moeten naar een nieu we bron van inkomsten. Daar heb ben we regelmatig slapeloze nach ten van. (Zondag) Echt een uitslaapdag hebben we niet, dat is ook logisch met kleine Dirk Albert Blom. laten hier geen spaan van heel. Wat een gelul en alleen voor de zwarte zee-eend! Zijn ze nou helemaal gek geworden! Garnalenvissers staan straks op de lijst van uitsterven, maar de zwarte zee-eend maakt furore. Het moet toch niet gekker worden. Natuurlijk moet je goed Strandvonderij in 1931 voor de burgemeester ook in naam 'strand vonder' is. En daar zit hem de kneep. De 'hulpstrandvonder', zoals de titel tegenwoordig luidt, werd tot 1931 'strandvonder' genoemd. Voor die tijd waren andere titels in omloop. Achtereenvolgens werd deze func tionaris onderstrandvonder genoemd (voor 1840), substituut strandvonder (1840), strandwach- ter (1852) en weer onderstrand vonder (1867). Het door Keijzer gevonden insigne werd tussen 1889 en 1931 gebruikt door de 'hulpstrandvon der', die in die periode 'strand vonder' werd genoemd. Na de herziening van de Wet op de Strand vonderij werd de burgemeester in naam 'strandvon der1 en zijn assi stenten 'hulp strandvonder'. Vanaf dat moment was een insigne met de term Strandvonder dus niet meer bruik baar. De insignes die tussen 1889 en 1931 werden uitgedeeld - met elkaar ongeveer tien stuks - ver dwenen in lades en kastjes, veelal bij de nazaten van strandvonders. Eén van die insignes kwam tevoor schijn in de jaren tachtig, toen wethouder en locoburgemeester Daan Schilling het om een hoge hoed bond en het aanbood aan burgemeester Schipper bij zijn aantreden in februari 1986. Schil ling vertelde erbij de ambtsketen nooit gedragen te hebben in ver band met het tijdelijke karakter van zijn burgemeesterschap, maar 'groos' te zijn geweest op het strandvondersinsigne. Hij beweer de zelfs dat hij geruime tijd met het insigne getooid over het strand had gelopen, maar tot zijn spijt niemand was tegengekomen. Met deze overhandiging werd een tra ditie geboren die het enkele burge meesters zou volhouden. Maar als hoofd van de gemeente, hoofd van de brandweer en hoofd van de politie, behoeft de burgemeester geen nadere identificatie als hoofd van de strandvonderij. En zo wel, kan de ambtsketen als zodanig voldoen. Het gevonden insigne, het laatste dat in bezit was van de gemeente, zou wel een plaats in het archief van de strandvonderij verdienen. Of het daar ooit terecht komt, is nu echter zeer de vraag. Sinds enkele jaren beschikken de Texelse hulpstrandvonders wel weer over een eigen insigne. Het in brons gegoten voorwerp bevat de tekst 'Hulpstrandvonder' en het wapen van Noord-Holland. Net als het oude insigne is het bedoeld om aan een band om de arm gedragen te worden. Niet om een hoge hoed, wat bij vliegend stormweer niet erg praktisch zou zijn. De dorpscommissie van Eier- blauwdruk ontstaat, waarop kinderen. Als de eerste onze kamer in komt, volgt de rest al snel. Dus is ons bed al gauw gezellig gevuld met alle meiden. Even samen ont bijten en dan weer naar het zwem bad. Zondagavond een lekker vissie eten, ook de kinderen houden daar gelukkig van. Wat moet je als vis serman nou met kinderen die geen vis eten! Spul in bad, bakkie doen, weerberichtje kijken. Het blijft koud dat is wat minder, maar de oosten wind komt wel goed uit, hebben we daar als we buiten vissen geen last van. Nog twee uurtjes in de knip en om half twaalf mijn maat Arco opha len, want om twaalf uur begint weer de nieuwe week en moeten we de netten weer uitgooien. We hopen op goed weer en een beetje vangst, maar ja, het zal wel weer niet mee vallen, ben ik bang. (Maandag) Om 24.00 uur varen we uit, de week begint. Eerst varen we een stukkie en we beginnen met vissen om 1.30 uur. Het is glibberen en glijden aan dek. Geen (zee)hond of eend te bekennen. Al het buiswater aan dek is bevroren, dus is het een grote ijsbaan. Om 3.30 uur halen we voor de eer ste keer. Het valt niet mee, dus we gaan op zoek naar beter. 8.00 ram melt de telefoon, de eerste collega- garnalenvisser die net als ik van mening is dat we met uitsterven bedreigd worden. Het eerste gesprek over Natura 2000-proble- men vandaag, het gesprek duurt best lang, hele waslijst. Het zal zeker niet de laatste keer zijn deze week. Er is veel onrust over de slui ting van 25 procent van de kustzone voor de visserij. De aangewezen gebieden zijn voor sommigen wel 80 procent van hun visgebied. U begrijpt wel als uw baas zegt: 'Je mag wel blijven werken, maar je moet 80 procent van je salaris inle veren.' Dat niemand staat te jui chen. Ook wij dus niet! (Dinsdag) We proberen ons geluk bij De Cocksdorp, dit betekent veel zelf boven zitten. Allemaal nauwe gaat jes en dicht onder de kant, dat doe ik toch het liefst zelf. Dachten we vorige week nog dat de winter een beetje voorbij was, vandaag lijkt het daar nog niet erg op. We liggen hier gewoon in het ijs! Nog even contact gehad met het thuisfront. Dat zijn van die dingen die tegenwoordig toch allemaal een stuk makkelijker zijn geworden. Even bellen, smsje sturen of mailen. Ook wij zijn hier van alle gemakken voorzien. Het thuisfront, even Laura aan de telefoon gehad, ze luistert ademloos naar wat ik zeg, maar land pleit voor het opstellen van een stedenbouwkundige visie voor De Cocksdorp. Dat moet bij voorbaat structuur aanbren gen in toekomstige woning bouw. Gerrit Koorn van de dorpscom missie bepleitte het onderzoek tij dens het bezoek van burgemees ter en wethouders aan Eierland. Volgens de dorpscommissie is het prettig als er een visie ligt, voordat het bestemmingsplan van De Cocksdorp wordt herzien. Dat laatste staat op stapel. Er kan binnen de driehoek Lange- veldstraat, Vuurtorenweg en Molenlaan/Kikkertstraat nog gebouwd worden op het lege veld naast de Vuurtorenweg ('de paar- denwei') en het oefenveld van SVC. Daarnaast heeft Willem van der Linde al een aantal jaar plan nen in de pen voor woningen op de hoek van de Langeveldstraat en de Vuurtorenweg en er liggen plannen voor de bouw van zes energieneutrale huizen langs de Molenlaan. De grote zorg van de dorpscom missie is dat er geen samenhang komt. Koorn: 'Er kunnen individu eel prachtige plannen worden uit gevoerd, maar je loopt het risico dat het ene plan vervolgens ande re ontwikkelingen blokkeert.' Hij pleitte ervoor dat op basis van een stedenbouwkundige visie een woningbouwplannen worden afge stemd. Een stedenbouwkundige visie kan ook leiden tot andere verkeers stromen bij het Eierlandsche Huis. Bewoners van de Schipper Boon straat moeten daar nu over het parkeerterrein rijden om bij hun straat te komen. Volgens de dorpscommissie is het een optie de Schipper Boonstraat recht streeks op de Klimpstraat aan te sluiten als het tot renovatie van De Poolster komt. Het bejaardencom plex staat dat nu in de weg, maar zou bij renovatie verplaatst kun nen worden. Koorn opperde dat een steden bouwkundige visie een mooie sta geopdracht voor een student kan zijn. Oudeschild kwam een paar jaar geleden ook in het bezit van een stedenbouwkundige visie nadat een paar studenten sociale geografie (onder wie Patrick Witte uit Den Burg) die voor hun studie hadden opgesteld. De Cocksdorp heeft behoefte aan circa anderhalve woning per jaar, maar de afgelopen jaren is er amper gebouwd. De laatste nieu we huizen zijn die aan de Schipper Boonstraat en de zes huizen op de kop van de Kikkertstraat die een paar jaar geleden in de plaats van een paar oude duplexwonin- gen kwamen. Het laatste reste rende bouwkavel aan de Schipper Boonstraat is recent verkocht. zegt zelf alleen nog maar 'papa' terug. Verder nemen Therees en ik vaak de administratieve zaken even tele fonisch door. In het weekend komt het daar vaak niet van, en als ik aan boord zit kan ik toch geen kant op en dus doen we het dan maar even. Arco en ik koken ons potje en we gaan de nacht weer in. Tot nog toe niet veel vangst, wie weet dat de garnalen ons in het donker niet zien aankomen, zodat we wat meer geluk hebben. Ik duik er een trekkie in... tot morgen allen. (Woensdag) Natura 2000 is een probleem, niet alleen voor vissers, maar ook voor landrotten zoals u. Want als u een tuinhekje wilt plaatsen en een paal in de grond slaat en twee wor men en een pissebed gedood heeft... ja je raadt het al (ook bodem beroering). We zijn er mooi klaar mee. Kijk maar eens om je heen, hoe lang laten we dit nog toe dat de groene maffia van achter hun bureau onze achtertuin verbouwt onder het mom van natuurherstel en een mooi verhaal over zogenaamde zaadjes in de grond van een eeuw oud. In de hoop dat er misschien eentje nog ontkiemt, laten we ze gewoon recentelijk onze Nederlanden ver bouwen. Ja en niet met een schop en kruiwagen, maar met grof geweld. Dan hoef je bij deze visser niet meer te beginnen over bodem beroering. Heel Waalenburg ook naar de knoppen. Ik zal er wel geen verstand van heb ben, maar je kunt toch geen kolen centrales laten bouwen (Eemsha- ven), C02 opslaan onder de Noordzee, gas winnen, zandsup- pletie toestaan, enz., enz. En ver volgens tegen een kleinschalige vis ser zeggen: je moet vertrekken. Laat de visser duurzaam vissen en jaag hem niet weg, want als je niet uitkijkt, bent u misschien wel de volgende waar op gejaagd gaat worden.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11