'Als ik het eiland niet af hoef, ga ik niet' 'Dit is precies wat we zochten' TEXELSE 13 COURANT Bosch en Zee nu restaurant De Kroontjes VRIJDAG 25 FEBRUARI 2011 John Gommans in zijn werkplaats Op de vlucht voor de drukte van Leiden, komt John Gom mans (47) naar Texel. 'Lekker rustig en veel ruimte.' Hij ver huist in eerst instantie zonder zijn gezin, wat hem overspoelt met heimwee naar zijn vrouw en kinderen. Toch blijft hij en een half jaar later vindt het hele gezin hun plekje op Texel. Gommans hoort in 1997 van zijn oud-collega en leermeester Peter van der Zwart over een vacature als drukker op het eiland. Hij heeft leuk werk in Leiden, maar grijpt de kans. 'In Leiden werd het erg druk en vol. De stad lag ingeklemd tus sen verschillende gemeentes en kon geen kant op groeien. Leiden ligt midden in de Randstad, tus sen hoogspanningskabels en snelwegen. Dat was één van de belangrijkste redenen om weg te gaan. En met drie kinderen is de stad niet alles, het was er druk en onveilig.' Tot het sollicitatiegesprek is Gom mans nog nooit op Texel geweest en hij heeft geen idee wat hem te wachten staat. 'In Den Helder dacht ik verrek, ik kan het eiland zien. Ik dacht dat het veel verder in zee lag.' Na de overtocht vindt hij het eiland meteen mooi en de rust en ruimte valt hem op. Zijn sollicitatiegesprek bij Langeveld en De Rooy verloopt soepel en hij wordt aangenomen. In juni 1997 verhuist hij naar Texel, zijn gezin in de stad achterlatend. 'Ik ben geboren en getogen in de stad, verhuizen is dan heel wat. Ik sieraden maakt. was heel honkvast.' De eerste dag gaat zijn gezin mee naar Texel, maar 's avonds is hij alleen. Meteen heeft hij heimwee, niet naar Leiden maar naar zijn gezin. Door veel te werken beperkt hij zijn gemis, maar zodra zijn werkweek om is, neemt hij de boot terug. Ondanks de heimwee, voelt hij zich meteen thuis op Texel. 'De rust, de ruimte en de mensen spraken me meteen aan. Het woog met moeite op tegen mijn heimwee, maar ik ben geble- In de herfstvakantie viert het hele gezin Gommans, met kinderen Sven, Gwen en Axel, vakantie op het eiland. 'We zijn het eiland over gefietst en na de vakantie zeiden de kinderen we vinden het leuk hier. Toen hebben we de beslis sing genomen dat iedereen naar Texel kwam.' De zoektocht naar een passend huis brengt het stel langs alle dor pen. 'Den Burg vonden we te druk, ik wilde niet weer in een stad wonen. De andere dorpen trokken niet, Den Hoorn vonden we te gesloten, De Waal te klein. Het is Oudeschild geworden, we gingen voor de hele sfeer die het dorp uitstraalt: gemakkelijk en gemoe delijk. Hier laten mensen je met rust, maar als je ze nodig hebt zijn ze er voor je.' In februari 1998 woont het hele gezin aan De Ruyterstraat. 'Vanaf dat moment dacht ik als ik het eiland niet af hoef, ga ik niet. Ik Aangespoeld Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texe laar te onderscheiden zijn. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek Aange spoeld dit keer: John Gom mans. heb hier alles wat ik wil. Rust, ruimte en voldoende winkels. Alles wat ik zou kunnen willen, is hier.' Voor de kinderen, Sven is dan twaalf, Gwen negen en Axel vijf jaar, gaat op het eiland een wereld open. 'Ze hebben het vanaf het begin naar hun zin gehad. Hier voelde het ook veilig. In Leiden had je nergens zicht op. Hier had je de geografische beperking van het eiland en de sfeer was veiliger. In Leiden mochten de kinderen de straat niet uit, hier mochten ze het dorp niet uit. En de Meierblis von den ze prachtig. In de stad kon dat niet meer, alles zat aan regels vast.' Als Gommans bij Fixet gaat wer ken, leert hij veel mensen kennen. 'Daar leerde ik Texelaars kennen, heel aparte ook. Ik vind Texelaars in eerste instantie stug, ze kijken de kat uit de boom en zijn recht toe, recht aan. Ik ervaar het als eerlijkheid, een ander kan het als lomp ervaren.' Ook valt hem op dat de gemiddelde Texelaar het niet zo nauw neemt met de tijd. 'Het Tessels kwartiertje was wel even wennen, zelf ben ik gewend om altijd op tijd voor een afspraak te zijn. Dat krijg je er echt niet meer uit.' Met de stap naar de verkoop, vindt hij zijn roeping. Als Fixet dichtgaat, gaat hij bij Voordeel- land in Oudeschild werken. Hij komt in een leuk team, en als bonus kan hij, heel Texels, tussen de middag thuis eten. Hij is als verkoper ontzettend op zijn plek tussen veel mensen, maar in zijn vrije tijd zoekt hij de drukte niet op. In de werkplaats in zijn huis ontwerpt en maakt hij zilveren sieraden, allemaal uniek. Behoefte aan geforceerd sociaal contact heeft hij niet. 'Mijn vrouw en ik zijn loners. Ik ben niet te beroerd men sen te leren kennen, maar ik ga niet wekelijks bij mensen om de koffie. Ik heb daar geen behoefte aan. Wel is iedereen welkom bij ons. Om koffie te drinken, te eten of te slapen, ledereen kan hier binnen komen en we kunnen altijd een bord bijschuiven. Toen de kin deren nog jong waren aten we vaak met twee keer zoveel men sen, dat was geen probleem. Maar ik zoek het niet actief op.' Wat Gommans wel actief opzoekt is de gezelligheid van de schiet vereniging, waar hij schiet met zijn longbow. Met veel plezier gaat hij naar de wekelijkse training en hij schiet ook regelmatig wedstrijden aan de overkant. De verschillen met de stad zijn groot en passen Gommans goed. De veiligheid voor zijn kinderen, die nu ook zelf voor het eiland gekozen hebben, de mensen en de houding spreken hem aan. 'Hier zijn nog mensen die op klom pen lopen, dat had ik al twintig jaar niet meer gezien. Hier kan dat wel en vindt iedereen het prima. Mensen zijn hier meer zichzelf, ze worden niet verstoten als ze anders zijn. Hier geven mensen je de ruimte om anders te zijn.' 'Veel mensen weten niet dat ik hier niet vandaan kom, zelfs al praat ik met Leids accent. Erg vind ik dat niet, ik voel me al lang meer Texelaar dan Leidenaar. Het Texelaar zijn vind ik ook meer een kwestie van mentaliteit als van afkomst. Of zoals Joop Kramer, een oud-drukker van LenR, vaak zei: Texelaar ben je door hoe je bent en niet door wie je bent. Imme Bakker Op Restaurant De Kroontjes bij appartementencomplex Een restaurant waar iedereen zich thuis voelt, voor elk wat wils en betaalbaar. Dat is wat Gerda en Ronald Kroon voor ogen heb ben met restaurant De Kroontjes bij De Koog, de nieuwe naam van Bosch en Zee. Ze komen beiden uit Maarssen bij Utrecht, maar praktisch vanaf hun geboorte hebben ze een stevige band met Texel. Hoewel zijn vader het altijd heeft tegengesproken, ver moedt Ronald dat hij er is verwekt. Feit is wel dat zijn vader en ging, het bedrijf waar hij tot voor kort werkte. Na een aantal maan den volgde Gerda en de kinderen. De wens om voor zichzelf te begin nen leeft al langer. 'Maar we wilden wachten tot de kinderen groot genoeg en zelfstandig waren.' Dat is inmiddels het geval. Zoon San- der (19) is zelfs in de voetsporen van pa getreden en werkt als leer ling-kok bij Brasserie Rebecca in De Waal. Dochter Lizanne (16) volgt haar moeders voorbeeld en werkt als serveerster bij Timmers Tearoom in Den Burg. Het restaurant van Bosch en Zee kwam zoals dat heet 'op hun pad'. Het klikte met de beheerders en de vereniging van eigenaren van het appartementencomplex. 'Het is precies wat we zochten, hier kun nen we oud worden.' Ronald staat in de keuken, Gerda in de bedie- noem maar op.' Gerda ontmoette ning. Het restaurant is, met hulp hij tijdens zijn werk als kok. 'Ze werkte in de slagerij en ik haalde steeds kleine beetjes vlees, zodat ik vaak bij haar langs kon.' Texel bleef trekken. In 1997, ze waren net een weekendje naar Texel geweest, lazen ze een adver tentie, waarin op Texel een kok van parkbeheerders Hans en Gra- da Eilander en hun medewerker Willem Staal opnieuw ingericht en aangekleed. De menukaart is divers. Van plateservice tot diners en van pannenkoeken tot pizza's. 'Voor elk wat wils', vertelt Ronald, die zo veel mogelijk met verse ingrediënten werkt. 'We zijn laag drempelig en hopen niet alleen gasten van het park te ontvangen, maar ook veel Texelaars. Want ook moeder hem als baby welkom.' al meenamen op vakantie naar werd gevraagd. 'Heb je al eens Restaurant De Kroontjes is (met Texel. 'Ik ben nu 49 en geen jaar gereageerd?', stimuleerde zij hem. uitzondering van woensdag) dage dat ik niet op Texel ben geweest. Met als resultaat dat hij als kok in lijks geopend van 12.00 tot 22.00 Het heeft iets. Zon, zee, strand, restaurant La Moréna aan de gang uur. Van der Star vist achter net bij RvS De Afdeling Bestuursechtspraak van de Raad van State heeft het hoger beroep dat Vispaleis en Rokerij Van der Star had aange spannen tegen een uitspraak van de rechtbank Alkmaar inzake De Texelse Visspecialist ongegrond verklaard. Het beroep had betrekking op de manier waarop de gemeente optrad tegen Visspecialist. Van der Star had aangevoerd dat de Visspecia list al ruim 30 overtredingen had begaan (het betrof zitplaatsen/ stoelen en statafels) en dat b en w van Texel daarom nieuwe maatre gelen tegen de Visspecialist had den moeten nemen. Op 1 april 2009 heeft het college dit verzoek van Van der Star afgewezen. De visrokerij tekende beroep aan bij de bestuursrechter in Alkmaar, die dit bezwaar op 3 juni 2010 onge grond verklaarde. Daarop stapte Van der Star naar de Raad van State. De RvS oordeelde dat Van der Star bij de verkeerde rechter heeft aangeklopt. De vraag of de Visspecialist dwangsommen is ver schuldigd aan de gemeente, kan volgens de RvS alleen worden beoordeeld door de civiele rechter. Ook voerde Van der Star aan dat de Visspecialist dwangsommen heeft verbeurd, omdat uit foto's van hem en zijn advocaat zou blij ken dat de Visspecialist overtredin gen had begaan. Maar de RvS geeft aan dat overtredingen door b en w moeten worden geconsta teerd en niet door Van der Star. De gemeente had drie overtredingen gesignaleerd, waardoor €750,- aan dwangsommen is verbeurd. Kerkdiensten Zondag 27 februari 2011 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. J. Glazema. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen, biddag. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.O. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.O. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- gen. Tevens wordt het OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel. nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 25 febr. Zat. 26 febr. Zon. 27 febr. Ma. 28 febr. Din. 1 maart Woe. 2 maart Don. 3 maart 00.40 t 01.20 02.07 03.40 1 20.00 u Aan het strand is eerder hoog water, vrijdag 25 februari laatste kwartier, zondag 27 februari doodtij. Zondag 27 februari zon op 7.33 TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06 - 23 57 65 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. W. Marseille-Huizing. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. P. Emans uit Apeldoorn. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00 u. dameskoor, Woord-Communieviering. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Liefde is kenmerk voor de ware christelijke gemeente; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Zing voor Jehovah. Denkertje tor een ontevreden mens bests er geen makkelijke stoelen. ongevallennummer vermeld. 313086; 314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, z 10.30 tot 11.30 bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie. Bereikbaar op woensdag, donderdag en vrijdag tijdens kantooruren, tel. 312306 of www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. In verband met de voorjaarsvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een bi 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst va zinde kerk Den Burg, ds. Marseille- Huizing. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de blues 16.00 u. Sport Lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the Move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis aansluitend: Radio Noord-Holland 18.30 u. Overdenking 19.00 u. Verzoekplaatjes 19.30 u. De jongen en Willibrord 20.00 u. Texel stemt, verslag van de verkiezing van Provinciale Staten, aansluitend: Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: Alex de Haan over computers en tuinontwerper Jolanda Persoon. 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13