Extra gas brengt steile drempel onder aandacht BS TEXELSE 5 COURANT Kooiman houdt Kikkertstraat warm 'Samengaan scholen gaat nooit vanzelf' VRIJDAG 25 FEBRUARI 2011 'Kijk hier ontbreken een stel gras keien', zegt Gerrit Koorn, terwijl de bus met de dorpscommissie van Eierland en het college van burgemeester en wethouders over de Postweg rijdt 'Je hebt vanaf de boot tot aan De Cocks- dorp bijna overal graskeien, alleen bij een stukje tegenover Gerrit Wessels ontbreken ze.' maar zinnigs wordt aangekaart. Wethouder Edo Kooiman (grondge bied) ziet het ook en meldt dat het ontbrekende stukje dit jaar in orde wordt gemaakt. Ongeveer anderhalf uur is de dorps commissie op pad met burgemees ter Francine Giskes en de wethou ders Hennie Huisman. Frans Visman en Edo Kooiman om 'postcodege- bied 1795', zoals de polder voor het gemak even wordt genoemd, te verkennen. Het is voor het eerst dat dat zo gebeurt. De huidige leden van het college geven er de voor keur aan in petit-comité ter plekke knelpunten te gaan bekijken in plaats van een hele avond zittend achter een tafel in een dorpshuis aan te horen wat er allemaal mis is. De tijd wordt nuttig besteed. Koorn, voorzitter van de dorpscommissie, heeft een lijst met onderwerpen bij zich en kaart ze aan zodra de bus een plek passeert die aandacht verdient. Een stukje fietspad dat onderhoud nodig heeft wordt aan gewezen, knelpunten op de Hoofd weg worden aangestipt en er wordt poolshoogte genomen bij de vuur toren om een parkeerprobleem in ogenschouw te nemen. Volgens de dorpscommissie zou het handig zijn als daar al vroegtijdig langs de weg een bord komt om toeristen erop te wijzen dat voorbij het Torenrestau rant een parkeerterrein ligt. 'Ze zet ten anders al snel de auto langs de kant van de weg als ze andere auto's zien staan, terwijl op het par keerterrein nog ruimte zat is.' Op de Hoofdweg wordt stilgestaan bij de 60-km borden die op aandrin gen van Texel 2010 bij de kruising met de Oorsprongweg kwamen. De dorpscommissie wijst het college erop dat ze al een paar jaar werken aan een verkeersplan voor de Hoofdweg en dat daar tijdens de besluitvorming over één kruising aan voorbij is gegaan. Het verzoek is daar een volgende keer meer rekening mee te houden. De Hoofd weg kent meer kruisingen, waaron der een paar waar zich de afgelo pen jaren ongelukken hebben voorgedaan. De sfeer in de bus is ontspannen en gemoedelijk. Gegrapt wordt wie er voor reisleiding gaat spelen. Burge meester Francine Giskes merkt droogjes op dat het college veel voor het gebied over heeft als de hele club in de kou door een lichte lijk besneeuwd veld langs de Zaan- dammerdijk ploetert en klautert om poolshoogte te nemen. De dorps commissie heeft de wens een fiets pad vanaf de vuurtoren, langs het Eierlandsch Kanaal naar het uiterste puntje van de polder te laten lopen en dat wordt ter plekke getoond. Koorn wijst erop dat in Oosterend ook ideeën voor een fietspad naar de Zaandammerdijk leven. Beide paden zouden elkaar mooi kunnen treffen nabij de Boerenroute. Een drempel op de Stengweg die volgens een aantal Cocksdorpers te scherp is, komt op 'tactische wijze' onder de aandacht. Er wordt even extra gas met het busje gege ven, zodat iedereen opveert in zijn stoel. De boodschap is doorgege ven. In het dorp krijgt het college het verzoek iets te doen aan de verkoopplaats naast het gemaal waar jaarlijks iemand begint met de verkoop van eten en drinken, maar waar niks van de grond wil komen. Volgens de dorpscommissie zou de gemeente er beter aan doen voor die plek geen vergunning meer af te geven, zodat de omgeving er ook beter uit komt te zien. Ter afsluiting wordt een wandeling gemaakt over het Teernstrapad tus sen de Kikkertstraat en de Lange- veldstraat. Het maakt duidelijk dat het pad onderhoud nodig heeft. Tegelijkertijd laat Koorn weten dat er rekening moet worden gehouden de belangen en rechten die ver schillende bewoners van het dorp er hebben. 's Avonds in het dorpshuis gaat het er ook anders aan toe dan voor heen. Burgemeester en wethouders zitten niet meer naast elkaar achter een grote tafel, maar staan afzon derlijk aan statafels. Wie wil, kan langslopen om iets aan te kaarten. Er wordt gebruik van gemaakt: de bestuurders hebben continu wel iemand bij zich staan. Wethouder Edo Kooiman (grond gebied) zegt zijn uiterste best te gaan doen om zo snel mogelijk de Kikkertstraat en de Molen laan in De Cocksdorp te laten herinrichten. De wethouder legde tijdens het bezoek van het college aan De Cocksdorp verantwoording af over het uitstellen van de reconstructie. Dat wekte vorig jaar wrevel in het dorp, omdat een werkgroep al geruime tijd bezig was plannen te bedenken. Door het uitstel kon de reconstructie evenmin worden gecombineerd met de riolerings werkzaamheden Volgens Kooiman noopten de bezuinigingen het college de werk zaamheden te verschuiven naar het investeringsplan voor 2012. Hij kon in het Eierlandsche Huis niet de harde toezegging doen dat het werk in 2012 daadwerkelijk plaats vindt, maar hij zei het warm te houden en zich hard te blijven maken voor de reconstructie. 'Het is ook afhankelijk van de financiën en de keuzes die de gemeenteraad maakt.' Volgens de wethouder zijn de rioleringswerkzaamheden, die door de vorst zijn uitgelopen, naar verwachting over vijf of zes weken klaar. Voorzitter Gerrit Koorn van de dorpscommissie deed een beroep op het college om bij de herinrich- Wat ik zeggen wou Het samengaan van scholen gaat nooit vanzelf. Als bestuurders van de Vereniging voor Protestants Christe lijk Onderwijs (PCO) Texel en later van de Stichting Kopwerk hebben wij bij gedragen aan vijf fusies. Elke keer is het samengaan succesvol verlopen omdat er een duidelijk gezamenlijk doel lag en er een groeiend onderling vertrouwen ontstond. Het is een kwestie van loslaten van de oude situatie en met een ruime blik kijken naar de toekomst. In Oosterend is het doel duidelijk: een school voor alle kinderen en ouders in Oosterend en omstreken. Wat is er voor nodig om dat doel te bereiken? Welke vorm van samenwerking kies je? Dat zijn de essentiële vragen. De rest is bijzaak en van een latere orde. Zo is het in eerste instantie irrelevant hoe de bestuursstructuur er uit zal komen te zien. Wij vinden het daarom jammer dat de bestuursstructuur direct een heet hangijzer is gewor den. Ook de argumenten die over tafel gaan stoelen niet op de juiste feiten. Er wordt gesteld dat Kopwerk een overkantse Stichting is. Niets is minder waar. Kopwerk is op initiatief van PCO Texel tot stand gekomen en PCO Texel heeft een grote vinger in de pap gehad bij het opstellen van de statuten van de nieuwe stichting. Je zou Kopwerk een echt Texels pro duct kunnen noemen, dat met suc ces geëxporteerd is naar de over kant. In de statuten is vastgelegd dat Kop werk open staat voor alle kinderen, ongeacht geloof of afkomst. De pro testants-christelijke identiteit is zicht baar door het uitdragen van waarden als het ontwikkelen van je talenten, zorg voor de ander, verantwoordelijk heid en rentmeesterschap. Deze waarden waren de basis voor het besluit om een duurzaam school gebouw neer te zetten in Oosterend. Op deze manier wilde Kopwerk zijn verantwoordelijkheid nemen in het streven van de Texelse samenleving om in 2020 duurzaam en energieneu traal te zijn. Daarom zet Kopwerk ook menskracht en financiële middelen in om samen met Ecomare een duur zame leerlijn voor alle elf Texelse basisscholen te ontwikkelen. En alle Kopwerkscholen, ook die in Den Hel der, op Wielingen en in West Fries land betrekken groene energie van Texelenergie. Het argument dat Kopwerk een te grote organisatie zou zijn om de plaatselijke belangen van de scholen op Texel te behartigen is niet juist gebleken. In de statuten is vastge legd dat alle scholen van Kopwerk een eigen verantwoordelijkheid heb ben voor het te voeren beleid en de inzet van financiële middelen. Iedere school heeft zo de ruimte om zijn identiteit lokaal in te vullen. Een Kop- Hogeberg Al eerder werd het project Gouden Driehoek gelanceerd. Veel inge zonden stukken waren toen het gevolg. Nu, zo'n zeven jaar later, wordt het opnieuw geprobeerd. Is het nu werkelijk niet mogelijk bepaalde zeer waardevolle gebie den te laten zoals ze zijn? Moet elke vierkante centimeter geëxploi teerd worden? Wordt er al niet genoeg surrogaat amusement Burgemeester en wethouders gingen woensdagmiddag samen met de dorpscommissie van Eierland het veld in bij de Zaandammerdijk. De dorpscommissie liet zien waar zij graag een fietspad langs het Eierlandsch Kanaal zou willen laten uitkomen. Foto Jemen ven Hettum) De dorpscommissie van Eierland en het college wandelden over het Teernstrapad in De Cocksdorp. Het onderhoud behoevende pad dat verschillende vormen van gebruik kent, is al jaren een vast gespreks onderwerp tijdens bezoeken van het college aan het dorp. Deze keer werd de situatie eens ter plekke bekeken. Foto Jemen ven Hettum) ting van de Kikkertstraat en de Molenlaan dit keer ook meteen het Teernstrapad mee te nemen. Dat gebeurde niet bij de vorige herin richting van 1985 en het paadje is er sindsdien niet knapper op geworden en al jaren een vast gespreksonderwerp tussen de dorpscommissie en burgemeester en wethouders. Volgens Koorn kan het ook geen kwaad als iemand zich een keer stevig in het pad verdiept. Dat is openbaar, maar kent ook private gebruikers en meerdere mensen hebben er recht van overpad. 'Het ligt allemaal gecompliceerd en daar moet ook goed naar gekeken wor den.' werkschool in de Falgabuurt in Den Helder met meer dan 50 procent allochtone leerlingen gaat op een andere manier met zijn identiteit om dan een school in St. Maarten. Laat het ook duidelijk zijn dat zonder de steun van Kopwerk De Akker nooit de nieuwbouwplannen had kunnen uitwerken. De Stichting heeft meer dan 150.000 euro geïnvesteerd in de voorbereiding van de duurzame bouwplannen. Het is juist de kracht van een grote organisatie dat idealen van scholen gefaciliteerd kunnen worden. Dat de Akker is opgenomen in het wereldwijde netwerk van Micro soft voor het ontwikkelen van nieuw ICT onderwijs was zonder Kopwerk ook niet gelukt. Het motto van Kop werk is dan ook lokaal wat kan, cen traal wat moet. Wij hopen dat de scholen in Ooste rend niet klein denken, maar met een open blik een besluit zullen nemen dat de kinderen in Oosterend recht doet. Els van der Meer en Ineke Bakker, oud-bestuurders PCO Texel en Stichting Kopwerk Wethouder Hennie Huisman (sport) had woensdagavond tijdens het bezoek van het college aan De Cocksdorp een groep jongeren om zich heen die graag wat toestellen om te skaten wil hebben. De wet houder kon ze niet meteen wat beloven, maar zou mee kijken of ergens in het dorp een plek te vinden is waar het kan en geen overlast veroorzaakt. Volgens Bram van der Linde, één van de jongeren achter het initiatief, wordt er nu ook al op diverse plekken geskateboard of doen ze dat in het skatepark aan de Elemert in Den Burg, maar is er behoefte aan een plek in het dorp waar skaters zich gezamenlijk kun nen vermaken. Foto Jeroen ven Hettum) Hoewel nog behoorlijk fris, kwam fotograaf René Pop deze blauwe kiekendief tegen, die bij paal 15 al druk bezig was met het verzamelen van nestmateriaal. geboden? Wanneer dringt het nu eindelijk eens door dat bepaalde groepen, zowel Texelaars als toe risten, juist genieten van de rust en authenticiteit van het gebied? Laat het Hogeberggebied zijn zoals het nu is, mooier kan het niet. Laten we ervoor waken dat Texel niet totaal vercommercialiseert en de oude waarden in stand houden, de rust en de stilte, een verade ming voor de randstadtoerist. Kan dit plan nu eindelijk definitief van tafel? Sigrid Wieringa, Den Burg. Rondom de restanten van het gesloopte raadhuis aan de Groene- plaats in Den Burg zijn deze week damwanden aangebracht, zodat de kelder kan worden verwijderd. Foto Jemen ven Hettum) Bezoek college aan Oosterend Burgemeester en wethouders brengen donderdag 3 maart een bezoek aan Oosterend. Het college gaat van 16.00 tot 18.00 uur met het dorpscommissie het postcode- gebied 1794 rond en vanaf 19.00 uur is er een bijeenkomst in dorps huis De Bijenkorf. Bewoners van Oosterend kunnen daar een gesprek aanknopen met de leden van het college. Wat ik zeggen wou Gewoon? Het is zo gewoon, dat mannen en vrouwen van de TESO en de ambu lance voor je klaar staan, ook mid den in de nacht. Maar als je er mee te maken krijgt, is het geweldig. Je bent zo in het ziekenhuis. Dus zo gewoon is het niet, het is speciaal. Bedankt. Hans en Miek Jimmink, Den Burg. Zaalvoetbaltoernooi voor 40-plussers Zaalvoetballers van veertig jaar en ouder verdedigen zaterdag 27 februari de eer van hun dorp. Dat gebeurt in sporthal Ons Genoe gen. Het toernooi begint om 17.30 De opzet is gelijk aan die van het Jan Willem Boons Dorp-tegen-Dorptoer- nooi. Elk dorp levert een team, Den Burg wordt vertegenwoordigd door Oost en West. Spelers moeten ten minste 40 jaar oud zijn of die leeftijd in 2011 bereiken. Om ook de kleine dorpen een kans te geven mee te doen, mogen ook spelers worden geselecteerd die weliswaar niet meer in het betreffende dorp wonen, maar er wel hun 'roots' hebben. Er wordt gespeeld in twee poules. In poule A komen De Waal, Den Burg West, Oosterend en Oudeschild uit. Poule B wordt gevormd door Den Hoorn, Den Burg Oost, De Koog en De Cocksdorp. De poulewinnaars treffen elkaar in de finale, die rond 21.30 uur begint. De wedstrijden staan onder leiding van scheidsrechters Ton Arnout en Dennis Vonk. De broers Jos en Paul Bakker doen de tijdwaarneming en verwerken de uitslagen. Programma: De Waal-Oosterend 17.30 Den Burg West-Oudeschild 17.50 De Cocksdorp-De Koog 18.10 Den Burg Oost-Den Hoorn 18.30 De Waal-Den Burg West 18.50 Oosterend-Oudeschild 19.10 Den Burg Oost-De Cocksdorp 19.30 De Koog-Den Hoorn 19.50 De Waal-Oudeschlld 20.10 Oosterend-Den Burg West 20.30 De Cocksdorp-Den Hoorn 20.50 De Koog-Den Burg Oost 21.10 Finale: winnaar poule A-winnaar poule B 21.30 Damwand langs sloopplaats Sloopbedrijf Jager is maandag- begonnen met het aanbrengen van damwanden langs de res tanten van het gesloopte raad huis in Den Burg. De wanden komen er, zodat het sloopbedrijf de nog in de grond zit tende kelder kan verwijderen zon der verzakkingen te veroorzaken. De wanden worden circa acht meter diep getrild. Met een spuit- slang wordt onder een druk van ongeveer honderd bar water in de grond gespoten om het trillen zoveel mogelijk te dempen. Het aanbrengen van de damwan den duurt een aantal dagen. Een kraan van Sterk uit Drachten begon maandag nabij het Polderhuis. De wand loopt vanaf daar langs de Groeneplaats tot aan de bodewo ning aan de Parkstraat. De afgelopen dagen stortte Jager al bewust puin in de kelder om de kraan de ruimte te geven om te manoeuvreren. Bedoeling is dat straks dat puin wordt afgevoerd, waarna de kelder wordt verwijderd en het gat met zand opgevuld. Daarna worden de damwanden weer weggehaald. Jager hoopt de kelder te verwijderen met de mobiele sloopkraan waarmee het raadhuis al werd platgelegd. Als het beton van met name de atoom bunker toch te dik is, moet dat waarschijnlijk worden weggetrild.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5