'Op de bank zitten is niet aan mij besteed' Nel Eelman, vijfde op lijst CDA, gaat voor nieuwe periode TEXELSE 6 COURANT Met tact en diplomatie veel bereikt in Haarlem Sascha Baggerman tweede op lijst PvdA VRIJDAG 25 FEBRUARI 2011 'Er wordt wel gezegd dat de provincie ver van de burgers staat, maar ik zit in twee com missies en telkens als we verga deren, zijn er insprekers. Als ergens een probleem is, dan weet men ons te vinden.' Dat zegt Nel Eelman, vijfde op de kandidatenlijst van het CDA voor Provinciale Staten. Het belang van Provinciale Staten, zeg maar de Tweede Kamer van de provincie, moet niet worden onderschat, weet deze politicus. Ze draait al een tijdje mee in Haar- op Texel was. 'Dat is één van de mooiste banen die je kunt hebben. Ook bestuurlijk is Texel Nederland in het klein. Dus heel afwisselend werk. Ik vond het jammer om de bestuurlijke kennis en ervaring die ik had opgedaan brodeloos te laten liggen. Ook in de Staten gebeurt veel. Ik doe het met ple zier en krijg er volop energie van. Ik zit er natuurlijk niet alleen voor Texel, want uiteindelijk ben ik er voor de hele provincie. Maar in de Staten staat Texel wel meer dan gemiddeld in de belangstelling. Men koestert het eiland zelfs, lem. Niet alleen de afgelopen vier Oud-commissaris van de Konin- jaar, waarin ze behalve lid van Pro vinciale Staten ook voorzitter was van de commissie Wegen, Ver keer, Vervoer en Zeehavens (WW), lid van de commissie Ruimtelijke Ordening en Grondgebied en lid gin Roel de Wit zei ooit: 'Texel is een dure maïtresse van Noord- Holland. Onlangs kreeg Texel bij voorbeeld vijf miljoen voor duur zaamheid. Toen daarover werd gestemd, ben ik overigens even van het Presidium (die gaat over aan naar buiten gelopen. Als oud voorzitter van Stichting Duurzaam Texel wil ik de schijn van belan de werkwijze van PS). Van 1991 tot 1995 zat ze ook in de 'Staten' Sommige besluiten zijn lang onderweg. 'Toen zat ik ook in de commissie WW en spraken we al over bepaalde dossiers, zoals de Westfrisia- weg, die de verbinding moet vor men tussen Alkmaar en Zwolle. 'Dat het zo lang geduurd heeft, komt doordat het een over koepelend project is waar ver schillende provincies over gaan, men het niet genverstrengeling vermijden. Maar slag. Soms kun je achter de scher men meer bekokstoven dan in de picture. Met tact en diplomatie kun je veel bereiken.' Ander voor beeld dat het belang van een Texelaar in de Staten illustreert: 'Het Rijk heeft de verantwoorde lijkheid voor kleine luchtvaartter reinen overgeheveld naar de pro vincie. Daardoor komt er nieuw beleid. Als voorzitter van de com missie WW, krijg ik dat snel onder ogen. Als wethouder heb ik in de Raad van Bestuur van vliegveld Texel gezeten en kan ik de impact goed beoordelen. Dan stem ik dat af met Ed de Bruijn, zodat hij weet wat er speelt. Zo gaat dat ook met ontwikkelingen die van invloed zijn op de verplaatsing van de veerha ven in Den Helder. Ik ben blij dat ik ook mijn steentje heb bijgedragen aan de Streekrekening, het fonds voor de schapenboeren op de Hogeberg. Fantastisch dat dit, ook dankzij de inzet van Hans Ghijssels Noord delijk van de gekomen Om de pro vincie achter zaken te krn- belangrijk dat besluit vormers de oroblemen eigen Ik stimuleer mijn collega- Statenleden om op werk bezoek gaan, zodat ze het met eens kon worden over het tracé en ook vanwege de financiële mid delen.' Besturen is dus een kwes- toen ik dat dossier onder ogen kreeg en vanuit de Staten kritische opmerkingen hoorde dat Texel niet tie van lange adem, en daarover opschoot met plannen, heb ik hier beschikt Nel Eelman, die in de wel een signaal afgegeven: wacht tussentijd twaalf jaar wethouder niet af, ga met plannen aan de Bij de verkiezingen voor Provin ciale Staten doen komende woensdag twee kandidaten mee met een Texelse achtergrond. Nel Eelman uit Den Burg staat vijfde op de kieslijst van het CDA. Sascha Baggerman, die jarenlang op het eiland woonde, staat tweede bij de PvdA. De Texelse Courant had een gesprek met beide kandidaten. geen fulltime job, maar zo'n drie dagen per week zit ik wel in Haar lem. Veel voorbereidend werk, de transparantie is ook een onder werp waar we hard aan hebben decentraal wat kan.' Ook op ruimtelijk gebied stond gewerkt en dat binnen het bestuur Texel de afgelopen jaren regelma- en het presidium veel aandacht heeft gehad. Het Wieringer Rand- tig 'in the picture'. Zo ging de provincie voorop bij de vorming meer is een groot project waarvan van Waalenburg als robuust wij als Staten het gevoel hadden dat het moeizaam verliep. We heb ben er bij GS steeds op gehamerd dat we er meer bij betrokken wil len worden.' natuurgebied. Een moeizaam pro- 'Het gaat met veel emoties gepaard. Begrijpelijk. Ik probeer te zorgen dat mensen op het goede spoor komen en blijven, dat ze Geen dossier zo veel kritiek, als weten wat er speelt en tijdig dat van de aanbesteding van het openbaar vervoer. 'Daar hebben we ongelofelijk veel tijd in gestopt. Wilden we daar grip op krijgen, commissies waarin ik zit. En het dan moest er een goed program presidium.' Als voorzitter van de commissie WW is haar invloed ma van eisen komen en inspraak mogelijkheden. Dat is gelukt. Als groot. 'In overleg met de griffier Staten hebben we de kaders inspreken.' Dat de belofte van de provincie, om de 'rafels' aan de oostkant weer terug te geven aan de landbouw, nog niet is ingelost en over de verkiezingen is getild, heeft het vertrouwen in de provin cie geen goed gedaan. Eelman: 'Jammer, maar bij de behandeling bepaal ik welke onderwerpen er gesteld en ik denk dat we, natuur- van de herziene structuurvisie lijk voor de middelen die beschik- werden 18 amendementen en 6 baar zijn, een acceptabel niveau moties ingediend. We konden de hebben.' Hoe zit het dan met al juridische gevolgen niet overzien die bussen die leeg rondrijden, en moesten alles eerst op een rij- terwijl in andere buslijnen wordt tje zetten. Maar heus, het komt zoals laatst over het gebied rond het Noordzeekanaal.' Het imago van de provincie en het provinciebestuur is niet al te best. De zoekgeraakte miljoenen van gesneden. 'De buslijnen worden centraal aanbesteed. In zo'n tra- Landsbanki en een in opspraak ject wordt gekeken naar het aantal mee de provincie zich onder boe ren niet geliefd heeft gemaakt. 'Er goed.' Overzomerende grauwe ganzen, nog zo'n onderwerp waar- geraakte gedeputeerde deden het woningen, scholen, bedrijven, etc. beeld geen goed. Vorige week publiceer de de Volks krant resultaten van onderzoe ken van de Rekenkamer. Conclusies waren onder meer dat Provinciale Staten Ik denk dat dit centrale systeem, Er zit een hele wetenschap achter. onvoldoende leiding geeft en dat de transparantie te kort schiet, met name voor het platteland, te is tekort aan beheer gedaan. Er moet nu een inhaalslag worden gemaakt. Onze gedeputeerde Jaap Bond heeft hard getrokken aan de ver gunningverlening voor het afschie- waardoor Statenleden onvoldoen- mogelijk moeten zijn, zeker op het de toezicht kunnen houden. Ook platteland. Aan de overkant zie je groot is. Er zou meer maatwerk ten. Succesvol, want die worden nu niet meer bij de rechter onder- laat het onderhoud van de wegen te wensen over en de kwaliteit van steeds meer kleine bussen en ook uit gehaald. En hij heeft een voor stel ingediend voor een pilotpro- lijnen die door vrijwilligers worden ject in Waterland, om ganzen te eigen ogen zien. Meest- de belangstelling. Men al is dat geen pro bleem, want provinciebestuurders komen door gaans graag naar Texel. Men koestert het eiland zelfs. Paul (haar echtgenoot) grapt wel eens: 'Ze mogen daar in Haarlem blij zijn dat ze bij Texel horen.' Het werk is best intensief. Het is het openbaar vervoer ligt onder gerund. Ik ben een voorstander vangen en daarna op te eten. vuur. Overigens komt Noord-Hol- van zo'n systeem van buurtbus- Waarom zouden we dat op Texel land er vergeleken met andere sen.' De bushaltes langs de Pont- niet kunnen? Het lijkt me een provincies nog relatief goed vanaf. Nel Eelman: 'Er kunnen altijd din gen beter en dat moet ook. Het worden gebruikt, zijn ook een uit- rapport van de Rekenkamer over vloeisel van de centrale aanstu- het onderhoud van wegen hebben ring. 'In het programma van eisen we voorvarend opgepakt. Daar staat dat bussen ook voor rolstoe- was ik zelf bij betrokken. We heb- Iers toegankelijk moeten zijn. ben dat met de ambtelijke organi- Daarom zijn die haltes zo gemaakt, satie en een werkgroep uit de Maar ze zijn ook mij een doorn in commissie onder de loep geno men. Dat heeft geleid tot een her bezinning op het wegenonder- houd, meer inzichtelijkheid en een weg die voor veel geld zijn aange- prachtig streekproduct.' Ten slot- past, maar die niet of nauwelijks te: 'Ik wil er graag nog vier jaar aan vast knopen. Ik merk dat de afstand tot de burgers klein is. Ik word vaak benaderd door burgers en organisaties en overspoeld met mails. Belangrijk, want zo kan ik mijn werk als volksvertegenwoor diger goed doen. Met mijn achter grondkennis, met name over Texel heb ik echt het idee dat ik me daar nuttig maak.' het oog. Sommige zaken moet je centraal regelen, in andere geval len moet je de verantwoordelijk heid dichterbij de mensen neer plan van aanpak. Bestuurlijke leggen. Centraal wat moet, Tekst en foto Gerard Timmerman Vergaderen, op pad zijn voor de verkiezingen, stukken doorle de drive dit werk te doen en dan zijn zulke dagen geen bezwaar.' zen, bezoek ontvangen en weer Samen met gedeputeerden Jaap heid met het eiland worden beke ken. In 2008 haalde ze partijge noot en toenmalig minister Plasterk op pad voor de verkiezingen. Bond en Rinske Kruisinga is ze de (Onderwijs en Cultuur) naar het Het zijn, met woensdag 2 maart enige die de rit volledig heeft uit- museum, wat resulteerde in de gezeten. Alle andere leden van GS toezegging onderwaterkaarten te zijn tussentijds gewisseld. Baggerman had onder wonen, jeugdzorg en cultuur in opende in het museum het Hud- in aantocht, extreem drukke dagen voor gedeputeerde Sascha Baggerman. De oud- Texelse staat tweede op de kieslijst van de PvdA bij de pro vinciale verkiezingen. Haar agenda bevat al diverse afspraken voor na 2 maart. 'Ik weet niet eens of ik dan nog gede puteerde ben', zegt Baggerman van de bezuinigingen zich afvra- den Driehoek. maken om historische wrakken ii beeld te brengen. De oud-Texelse haar portefeuille. Bij dat laatste ging onder haar leiding het mes in de provinciale subsidiestromen. son-jaar, was aanwezig bij de offi ciële overdracht van de maquette van de Rede van Texel en woonde Dat leverde haar niet overal vrien- recent de ondertekening bij van den op, maar volgens Baggerman een samenwerkingsovereenkomst moest de provincie, als gevolg voor de ontwikkeling van de Gou- tijdens een rustig uurtje tussen gen of alle subsidies per se ver- alle drukte door in de Twaalf Bale- strekt moesten worden. 'Het was bijvoorbeeld gebruikelijk dat zang ken. 'Maar het kon niet anders en ik heb ook aangegeven dat tegen die tijd alles anders kan zijn.' Maar Baggerman haalde even eens een streep door een gemeen- koren bij de provincie subsidie telijke subsidie-aanvraag voor de aanvroegen, terwijl ze dat eigenlijk De 34-jarige Baggerman, die tot bij de gemeente zouden moeten 2007 bij de gemeente werkte en jarenlang op het eiland woonde, is sinds 2003 actief in de Noordhollandse politiek. Eerst als Statenlid en doen. Dat hebben we moeten nieuwbouw van het museum. De aanvraag was niet volledig, waar door geen geld (negen ton) kon worden toege zegd. Later kwam het, na een verbeterde aanvraag, als nog goed. Het geld was blij- tot verrassing van velen werd ze stoppen. Dat heeft diverse rechts- ven staan en tijdens gesprekken vier jaar geleden gedeputeerde. Baggerman, die bij de verkiezin gen in 2007 ook tweede stond, zei aanvankelijk geen ambitie te heb ben provinciebestuurder te wor- zaken opgeleverd, maar de rech ter heeft de provincie tot nu toe telkens in het gelijk gesteld. Baggerman woont in verband met warm te houden, haar werk sinds 2008 niet meer op met haar ambtenaren bracht Bag german het museum zo nu en dan even onder de aandacht om het den. Totdat de politieke partijen na Texel, maar in Haarlem is ze tot de Ze was eveneens verantwoordelijk de verkiezingen met een porte feuille kwamen waar ze geen 'nee' tegen kon zeggen. Destijds 30 jaar in vergaderingen van Gedeputeer- dag van vandaag 'de gedeputeer- voor de subsidieverleningen aan de van Texel' gebleven. 'Als Texel de dorpscommissies van Ooste- werd ze op 12 april 2007 geïnstal- de Staten aan de orde komt, wordt leerd als de jongste gedeputeerde automatisch naar mij gekeken. En ooit van Noord-Holland. Texel is nog steeds de lovebaby Hoewel het een zeer enerverende, van Noord-Holland, dat merk je hectische en soms ook beschadi- aan alles.' Texel leverde Bagger- gende periode was, blikt ze tevre- man soms ook tweestrijd op. Aan den terug op de vier jaar dat ze de functie naar eigen zeggen heeft mogen bekleden. 'Ik draai vaak werkdagen van negen uur 's mor de ene kant koesterde ze eiland, maar aan de andere kant was ze gedeputeerde van heel Noord- Holland en moest ze de tijd en gens tot elf uur 's avonds en daar aandacht aan de hele provincie kwam ook voor tal van andere zaken naar het eiland, zoals de rend en Den Hoorn om de dorps huizen te verbouwen. Bij dat laat ste deed zich de curiositeit voor dat gedeputeerde Baggerman werd geconfronteerd met aanvra gen die nog door beleidsmede werker Baggerman van de gemeente Texel waren begeleid. 'Die aanvragen worden op het provinciehuis gelukkig door de ambtenaren afgehandeld.' zijn dagen bij dat er de hele dag besteden, tegen je gesproken wordt. Daar Het Maritiem en Jutters Museum opening van het dorpshuis in Oos- moet je continu je aandacht bij- in Oudeschild komt vaak voorbij terend, een molendag en de houden. Maar ik voel nog steeds wanneer Baggermans betrokken- afschouwing van de archiefbe waarplaats in het inmiddels gesloopte raadhuis. Daarmee kwam definitief een eind aan jaren durend conflict tussen de gemeen te en de provincie over het beheer van het archief, waarbij de provin cie op een gegeven moment had gedreigd het hele archief in beslag te nemen. Twee tegenslagen in haar loop baan waren een tussen tijds aftreden in 2009 (het hele college stapte op in verband met het kwijtraken van 78 miljoen in IJsland) en een rel rond een studie die zij in haar spaarzame tijd aan de Neder landse School voor Open baar Bestuur volgde. De SP vond het niet kunnen dat de provincie die zou betalen. Die ophef smoorde Bag german eigen- Sascha Baggerman: handig in de kiem door de kosten (ruim €40.000,-) voor eigen rekening te nemen. Aanvankelijk zou dat uit het opleidingsbudget van de provincie worden betaald, onder de voorwaarde dat ze een deel moest terugbetalen als ze binnen een paar jaar de provincie zou verlaten. Baggerman wilde de studie volgen om zichzelf verder te ontwikkelen, maar wilde niet als dank voor haar inzet als zakken vuller te boek staan. Tot haar grote teleurstelling kwam RTL Nieuws een jaar later met een item over gedeputeerden waarin het relletje nog een dunnetjes werd overgedaan. Tot frustratie van Baggerman verzuimde RTL-4 te melden dat ze de studie zelf betaalde. 'Ik was op stage in het buitenland toen dat item op televi sie was en ik heb daarna staan vloeken. Dan doe je zo je best om alles goed geregeld te hebben, word je alsnog beschadigd. De afdeling voorlichting is toen geluk kig direct voor me in de bres gesprongen en dat heeft nog geleid tot een excuusbrief van de hoofdredactie van het RTL Nieuws, maar ik baalde er wel van.' De studie zit er inmiddels bijna op. Het resultaat van het eerste jaar, een onderzoek naar het verdwij nen van de menselijke maat in de financiële sector als gevolg van de financiële crisis, is inmiddels opgenomen als bijlage in een rap port van de Raad voor Maat schappelijke Ontwikkeling dat bin nenkort wordt gepubliceerd. De bij de studie behorende stages liep ze in haar eigen tijd in Kopen hagen en Hamburg tijdens het zomerreces. Discussies over hoofddoekjes in de bus, zoals op de agenda gezet door de PW, zijn niet aan haar besteed en daar gaat ze ook niet in mee. 'Maar je merkt dat veel mensen teleurgesteld zijn in de politiek. Het is aan de gevestigde partijen met die mensen in gesprek te komen en te horen wat ze missen. Maar dat moet van twee kanten komen. Ik was laatst een avond bij een bijeen komst van de wijkraad in Parkwijk, een oude wijk in Haarlem, waar ik de kritiek kreeg dat "we ons zo weinig laten zien". Ik heb aangege ven dat ik graag langskom, als ze me uitnodi gen. Ik heb helaas niet de tijd heb om zomaar ergens een avondje binnen te wan delen.' Of Bag- verkiezingen de german opnieuw gedeputeerde kan wor den, is vooralsnog afwachten. 'Het kan ook zijn dat het dan afge lopen is. Maar ik ben ieder geval blij met de steun die ik van de kiezers heb gehad om deze func tie te bekleden. Ik heb me alvast voorgenomen niet teleurgesteld te raken als het afgelopen zou zijn. Dat heb ik bij anderen gezien en dat wil ik niet. Wat ik ga doen als het voorbij zou zijn, weet ik niet, maar ik ben niet het type om op de bank te gaan zitten.' Tekst en foto Jeroen van Hattum

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6