TEXELSE 7 COURANT AVT start hardloopcursus voor beginners De Koog geeft overwinning uit handen 'De meest effectieve manier van afvallen' Zaalvoetballers spelen gelijk Hardlopen is een 'hype', volgens trainer Wolbert Broere. Dat is ook te zien aan de diverse crosslopen die op het eiland worden gehouden. (Foto archief Texelse Courant) Met als motto 'Lekker fit het voorjaar in' verzorgt Atletiekver eniging Texel (AVT) op zes ach tereenvolgende zaterdagen een cursus voor beginnende hardlo pers. Deelnemers maken op de atletiekbaan in Den Burg stapje voor stapje kennis met de loopsport. De cursus begint op 12 maart. De cursus maakt deel uit van een landelijke actie, Start to Run. Deze is opgezet door de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, in samenwerking met het sportkle- ding- en schoenenmerk Asics en de winkelketen Runnersworld. De cursus wordt gehouden op zo'n 120 plaatsen in heel Nederland. De deelnemers gaan overal op dezelf de datum en op hetzelfde tijdstip - 9.30 uur - van start. Allemaal, in grote lijnen, volgens hetzelfde trai ningsschema. De actie bestaat volgens trainer Wolbert Broere al een jaar of acht, maar wordt op Texel voor het eerst gehouden. Hij twijfelt er niet aan dat er ook op het eiland genoeg animo is. 'Vorig jaar hebben we Grote delen van de wedstrijd was De Koog heer en meester in Winkel en leek een overwinning in de maak. Een toevalstreffer vlak voor rust en een mindere periode erna gooiden echter roet in het eten, waardoor het van 0-2 toch nog 2-2 werd. Gebrand op revanche, na een 0-4 nederlaag in de eerste wedstrijd tegen Winkel, trok De Koog direct na de aftrap ten aanval. De thuis ploeg werd op eigen helft vastge zet en het wachten was op het eerste doelpunt. Dat viel na 25 minuten, toen Dick Rinia uit een vrije trap van Charly Vital knap raak kopte. Gosse Krüger en Harm de Vries zijn koplopers in de librecompe- tities van biljartvereniging DVO. Krüger speelt op maandag, De Vries op donderdag. Met nog zes weken te gaan zullen de andere spelers er nog een heel kluif aan hebben de top te berei ken. Krüger wordt op de hielen gezeten door Henk Roeper en Cor Huis man. Op de donderdagavond heb ben na De Vries Jack Bruin en Piet Knol de beste papieren. Maar ook Henk Prins is vastbeslo ten een greep naar de top te doen. Hij zette in de donderdagpoule op knappe wijze de derde periodetitel op zijn naam door tegen Theo Kemper in zes beurten zijn drieën dertig caramboles bijeen te stoten. Kemper kreeg te weinig tijd om een punt te scoren en bleef op nul staan. Prins volgt Knol op slechts één wedstrijdpunt. Bovendien ver zekerde hij zich met zijn periodeti tel van deelname aan de strijd om de Wim Vendelbokaal, die in april wordt gespeeld. Gosse Krüger is periodewinnaar in de maandag poule. Hij wist zijn opponent Cor Huisman voor te blijven met een met de Atletiekvereniging een eigen cursus voor beginners opge zet. Daar kwamen toen ruim zeven tig enthousiastelingen op af. Van die groep zijn er zeker veertig echt loper geworden. Lopen is een hype.' De cursus wordt geschikt geacht voor iedereen die geen ervaring met hardlopen heeft, maar toch (weer) wat wil gaan sporten. 'Bij onze eigen cursus hadden we ook deelnemers van tussen de 50 en 60 jaar. Zij konden het prima vol gen. Ook wie al wat langer loopt, kan er baat bij hebben. Tijdens de training geven we ook aanwijzin gen over techniek, de ademhaling, het soort schoenen. Het gebeurt wel dat mensen een stuk gemak kelijker gaan lopen.' Opvallend is de belangstelling onder vrouwen van 35 jaar en ouder voor dergelijke cursussen. Ook daarna lieten de gasten niets aan het toeval over. Met prachtig combinatiespel werd de defensie van Winkel een paar keer volledig uit elkaar gespeeld. Na de zoveel ste mooie aanval was het 'good old' Maurice de Groot die bij de tweede paal raak schoot. In deze fase was de Koger formatie enkele malen dicht bij het uitdelen van de genadeklap. Het ontbrak echter aan geluk en ook wel een beetje aan doeltreffendheid. Vlak voor rust kwam Winkel onverwacht op 1-2, toen de bal uit een vrije trap met veel precisie buiten bereik van keeper Eddy Witte in het doel werd gekruld. Dat was ook de ruststand. Tot teleurstelling van De Koog, dat verschil van één wedstrijdpunt. Huisman blijft door zijn solide spel en wedstrijdmentaliteit favoriet voor het kampioenschap. Dat bleek ook tijdens de Texelse kampioen schappen, waar Huisman de Cor Hoogenboombokaal voor librespe- lers veroverde op zijn directe oppo nent Mare Prins. Opvallend zijn de prestaties van Paul Eelman, die de afgelopen weken drie partijen binnen tien beurten uitspeelde. John Sessink haalde uit tegen Wim Vendel. Hij startte met twee missers en wist met knappe series van respectie velijk drieëntwintig, elf en tien caramboles, zes beurten later de partij op zijn naam te zetten. In de donderdagpoule blijft Vendel de sterkste speler met een gemiddel de van 3.00 en een hoogste serie van 33 caramboles. Harry Schrama en Cees Bonne versloegen Frans Bik in respectie velijk zes en tien beurten, maar in de herkansing kwam Bik sterk terug door tegen Cees Maas zijn eenennegentig caramboles in acht beurten uit te spelen. Hij speelde daarbij een hoogste serie van negenenvijftig. Gerard van der Kooi greep zijn kans tegen Bonne en Zij worden onder meer getrokken door de sociale contacten. 'Hele vriendinnengroepen doen mee.' Een voordeel is ook dat het lopen meestal goed te combineren is met het huishouden en ander werk. 'Je kunt je eigen tijd indelen. Als de kinderen naar school gaan, doe je je loopschoenen aan. Als ze thuis komen, ben je fris gedoucht weer helemaal klaar.' Een belangrijk argument om mee te doen vormen ook de gezondheid en de bijdrage aan een beter gewicht. 'Uit onder zoek is wel gebleken dat hardlopen de meest effectieve manier van afvallen is. Als je een uur flink door loopt, verbrand je 500 tot 600 calo rieën. Dat haal je niet in een sport school.' Wie besluit mee te doen, hoeft niet bang te zijn het tempo niet te kun nen volgen of zich over de kop te lopen. 'De eerste bijeenkomst een veel ruimere voorsprong had verdiend. De eerste twintig minuten van de tweede helft waren voor de thuis ploeg. De Koog leek de grip op de wedstrijd kwijt en de gelijkmaker was dan ook onvermijdelijk. Wie dacht dat Winkel zou doordrukken, kwam bedrogen uit, want vanaf dat moment nam De Koog het heft weer stevig in handen, vastbeslo ten op de winst te spelen. Gedurende het laatste kwartier was het eenrichtingsverkeer en speelden de gasten misschien wel het beste kwartier van deze com petitie. In hoog tempo ging de bal van voet tot voet. De mooiste kan sen werden echter niet benut. De De twintigste speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg is gewonnen door Jan Zaal en Hans Westdorp. Fenny en Rob Caspers bouwden de voorsprong op de concurrentie verder uit. Titelverdedigers Zaal en Westdorp beginnen aardig op toeren te raken en wonnen met een ruime voor sprong. Het verschil werd vooral in het tweede en derde spel gemaakt, toen Westdorp en Zaal net boven de 2000 punten scoorden. In totaal behaalden ze 7398 punten en staan daarmee weer in de topdrie. Hun greep naar de macht komt echter rijkelijk laat, want Fenny en stelde zijn eenendertig caramboles binnen negen beurten veilig. Tot op heden hebben tien van de eenenveertig librespelers onvol doende wedstrijden gespeeld om in de einduitslag te worden opge nomen. Onnodig, aangezien de vereniging in De Witte Burcht over drie wedstrijdtafels beschikt en het nieuwe wedstrijdschema erin voor ziet dat iedereen op elke avond drie partijen kan spelen. begint met een stukje wandelen. Dan doen we losmakende oefenin gen en daarna een minuut dribbe len, een minuut wandelen, enzo voorts. Het grappige is dat als mensen zes minuten achter elkaar moeten dribbelen, ze vaak zeggen: verder dan dit kom ik nooit. Een paar weken later halen ze dan gemakkelijk een half uur. We bou wen het stapsgewijs uit.' Als basis dienen de trainingssche ma's van Rob Veer. 'Een begrip in de loopwereld. Hij maakt de sche ma's van bijna alle toppers.' Klak keloos volgen doet Broere de schema's niet. 'Ik houd goed in de gaten wat de deelnemers kunnen. Als ik denk dat het nodig is, dan pas ik het schema aan.' Broere heeft veel ervaring in het beoorde len van de mogelijkheden van de cursisten. 'Ik ben atletiektrainer sinds 1984. Ik heb twaalf jaar trai ning gegeven bij Hylas in Alkmaar. In 2000 verhuisden mijn vrouw en ik naar Texel, een jaar later werd ik trainer bij AVT. Ik train vooral de jeugd, maar heb vorig jaar ook Cees Timmer geholpen bij de beginnerscursus. Nu doen we het andersom. In principe geef ik zelf de training. Als de groep groter wordt dan dertig lopers, dan komt Cees me helpen.' De trainingen duren anderhalf uur en bestaan niet alleen uit lopen. Deskundigen geven ook uitleg over fysiotherapie, het gebruik van hart slagmeters, voeding, kleding en schoeisel. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij buiten deze trainingen één of twee keer per week zelf aan de slag gaan. De sessie wordt afgesloten met een wedstrijdje over 3 kilometer. Bij voldoende belangstelling verzorgt AVT ook vervolgcursussen. Nieuw voor Start to Run is de mogelijkheid om te trainen met behulp van een MP3-speler en een koptelefoon. Cursisten lopen op de beat van 'lekkere loopmuziek' en krijgen om de paar minuten te horen wat ze moeten doen: hardlo pen, wandelen, harder of zachter. Meer informatie is verkrijgbaar bij Wolbert Broere (tel. 06-21674653) en Sportservice Texel (tel. 322815) en staat ook op de website www. starttorun.nl. Aanmelden kan alleen via deze website. ene keer stond de paal in de weg, de andere keer (bij een snoeiharde vrije trap van Vital) de keeper. In de allerlaatste minuut kwam invaller Dave Hillen een teenlengte te kort om de bal in het doel te schieten. Zo eindigde de wedstrijd in 2-2. Trainer Mario van der Hert was teleurgesteld over de uitslag, maar hield de moed erin. 'We scheppen genoeg kansen, met goed voetbal. Het kwartje moet toch eens onze kant op vallen. Sinds de winterstop spelen we gewoon goed.' Een extra pluim had hij voor Dick Rinia en Marcel Gieles, op wie hij een beroep had moeten doen omdat anderen afwezig waren. 'Zij heb ben het heel goed gedaan en dat geeft veel vertrouwen voor de aan komende weken en de toekomst voor De Koog.' Rob Caspers lijken met vaste hand op het kampioenschap aan te stu ren. Zij compenseerden een matige opening in de resterende drie spel letjes, behaalden 7139 punten en voegden weer drie marsen toe aan hun toch al imposante aantal. Deze ronde maakten ze de vijftig marsen vol en leiden daarmee ook dat klassement. Ook Bart Weijdt en Willem Koomen doen het de laatste weken prima. Ze openden met twee spellen van tegen de tweeduizend, maar kon den dat hoge niveau niet volhou den. Uiteindelijk kwamen ze tot 7092 punten en een derde plaats en zijn daarmee de belangrijkste concurrenten van de klassements leiders. Bas Tromp en Frans Stark hervin den geleidelijk aan hun vorm en pakten met 6836 punten de vierde plaats. Ondanks deze hoge score moesten zij in het klassement een plaats inleveren. Lieuwe van der Veen en Co Koomen herstelden zich goed van de enor me dreun van vorige week en behaalden de vijfde plaats met 6620 punten. Zij zakten twee plaat sen en staan nu vierde. Het gemiddelde was met 6371 Plaatsing sstrijd voor darters Darters doen zondag 6 maart in eetcafé Sjans in De Koog een laat ste poging zich te plaatsen voor de Texel Masters. Zowel bij de dames als bij de heren zijn nog drie plaat sen te verdienen. Het speltype is 501De Texel Masters worden op zaterdag 12 maart in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild gehouden. Het toernooi begint om 13.00 uur. De deelnemers worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Inschrijven kan nog tot zaterdag 5 maart via bestuur@texeldarts.nl en tot één uur voor aanvang op de speelloca- tie. Meer informatie op de website www.texeldarts.nl. Texel'94 toch op eigen terrein De wedstrijd tussen Texel'94 en JVC wordt zondag toch 'gewoon' in Den Burg gespeeld. Aanvanke lijk zou om praktische redenen worden uitgeweken naar het com plex van JVC in Julianadorp. Beide teams treffen elkaar nog twee keer en omdat JVC in mei twee nieuwe kunstgrasvelden krijgt, leek het handig komende zondag alvast in Julianadorp te spelen en in het voorjaar op Texel. De KNVB wilde daar echter niet aan meewerken, omdat dan sprake zou zijn van competitievervalsing, en handhaaf de het oorspronkelijke programma. De aftrap is om 14.00 uur. De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdag in sporthal Ons Genoegen met 4-4 gelijk gespeeld tegen FC Mariene 3 uit Heerhugowaard. Ondanks dat Texel'94 tweemaal met twee doelpunten verschil (2-0 en 4-2) op voorsprong kwam, kon niet verhinderd worden dat Mariene, dat tweede stond op de rang lijst, met een punt naar huis ging. Texel'94 moest zonder de al langer afwezige Leon Zijm aantreden tegen het hoger geplaatste Marie ne, dat eerder dit seizoen met 5-2 al te sterk was gebleken. Ditmaal begonnen beide teams afwach tend. Mariene was veelvuldig aan de bal, maar Texel'94 verdedigde sterk en loerde op een kans. Hal verwege de eerste helft zette Mat- thijs de Lugt Texel'94 na een sterke individuele actie op 1-0. Mariene drong verder aan, maar Texel'94 gaf geen krimp en kwam zelfs op 2-0 door Jacob Krijnen die bij de tweede paal een mooie voorzet van Marcel Ris binnen kon tikken. Maar nog voor rust kwam Mariene terug in de wedstrijd. Een hard schot werd in eerste instantie nog door keeper Bart Graaf gekeerd, maar bij de rebound was hij kansloos en bepaalde Mariene de ruststand op 2-1. Gesteund door dit doelpunt zette Mariene al direct in het begin van Arie de Veij, Sieme Bakker en Mark Schraag staan al drie maanden aan kop in de compe titie bandstoten van biljartver eniging DVO. Al sinds 23 november voeren zij samen met Jan Bakker de ranglijst aan. Bakker moest wat gas terug nemen en staat voorlopig op de zesde plaats. De Veij voert de punten vrij hoog. Dat was mede te danken aan het eveneens vrij hoge aantal marsen. Er werden er 36 gespeeld. In de top van het klassement lijkt de beslissing dichtbij. Met nog zeven speelavonden te gaan heb ben Fenny en Rob Caspers een riante voorsprong van bijna 3000 punten. Daarachter zijn de ver schillen erg klein, het verschil tus sen de nummers twee en vijf bedraagt slechts vierhonderd pun ten. Arend Dijker en Piet Moree leiden nog steeds in de derde periode, maar zagen door de hoge scores in de top hun voorsprong behoorlijk slinken. Bart Weijdt en Willem Koomen staan tweede op een klei ne 700 punten. Ook Fenny en Rob Caspers hebben minder dan 750 punten achterstand. Sport Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 1 maart Veld A 19.00 Tevoko (j)-Krim Kobeko 19.45 Kobeko-Jumbo CVI 20.30 Vlinderwinkel-CVI Jumbo 21.15 Cocky's-Paal 28? Randstad 22.00 NIOZ 1-Randstad Cocky's Veld B 19.00 PFB-Ecotiem Mantje 19.45 Rabo-Mantje Ecotiem 20.30 RAB-Wessels Rabo 21.15 IBS-NIOZ2 RAB 22.00 AH-Mets NIOZ 2 Veld C 19.00 Kobeko-Rog Timmer's 19.45 Timmer's-De Waal De Rog 20.30 Jozefschool-Bar S De Waal 21.15 Salique-Campings Bar S 22.00 SVC-Kapper Salique Wedstrijdleiding Timmer's Bakkerij Kees (310221). Uitslagen: NIOZ 2-Ecotiem 0-3; Paal 28/de Krim- Randstad 0-3; Kobeko-VIInderwinkel 0-3; Texelse Autocentrale-NIOZ 1 3-0; Jumbo- Cocky's Kapsalon 0-3; Rabobank-lnteri- eurbouw Texel 0-3; Dio Drogisterij Mets- PFB 1-2; Mantje-Albert Heijn 2-1; Wessels Ontwerpti-IBS/Oele/Schoo 3-0; Falcon- Bouwcenter RAB 3-0; De Kapper-SVC 0- 3; De Krim-Bar Sportief 3-0; Tevoko jeugd- Kapsalon Salique 3-0; Slagerij Moorman en de Boer-Vakantieburo Kobeko 1 -2; Eet Café De Rog-Timmer's Bakkerij 2-1. de tweede helft veel druk op de verdediging van Texel'94, wat al binnen vijf minuten tot de gelijkma ker leidde toen een goede combi natie door het midden knap werd afgerond. Maar ondanks deze tegenvaller liet Texel'94 goed voet bal en veel inzet zien. Dit wierp al snel zijn vruchten af en na goed doorzetten van Matthijs de Lugt kon Pim de Lugt 3-2 scoren, een voorsprong die nog geen drie minu ten later werd verdubbeld, toen dezelfde De Lugt met een droog schot voor 4-2 zorgde. De wed strijd werd weer spannend toen Mariene op 4-3 kwam en de keeper wisselde voor een extra veldspeler om de druk te vergroten. Door goed verdedigend werk bleef de gelijkmaker lang uit, maar met nog ongeveer drie minuten te gaan viel hij alsnog uit een hard en goed geplaatst afstandsschot. Er volgde een spannende slotfase waarin bei de teams probeerden de overwin ning te behalen. Maar Pim de Lugt raakte de paal en tegenstander Mariene schoot tegen de lat. Daar door bleef de einduitslag 4-4. Dit verdiende punt geeft Texel'94 hopelijk vertrouwen voor de wed strijd van vrijdag 25 februari, wan neer tegen Niedorp 1 wordt gespeeld. Dit team staat met slechts acht punten op de laatste plaats. De wedstrijd wordt gespeeld in Ons Genoegen en begint om 19.20 uur. ranglijst aan met een winstper centage van 71,43 procent. Nieuwkomer Theo Kemper wist Bakker en Henk Prins in tien beur ten te verslaan en staat inmiddels negende plaats in een veld van twintig deelnemers. Kees Kuip schudde in negen beurten John Sessink van zich af en rekende daarna in zeven beurten af met Gerard van der Kooi. Dit was een voorbode voor grote verschuivin gen. Sessink duikelde in de afge lopen weken van de twaalfde naar de achttiende plaats en ook Kuip moest met zijn elfde plaats een veer laten. Van der Kooi klom vijf plaatsen, onder andere door in zes beurten Adrie Barhorst te ver slaan. Ries Balk moet vierenveertig caramboles maken om zijn wed strijden te winnen, terwijl aan het begin van het jaar zijn limiet nog op vijftig caramboles lag. Ter ver gelijking: bij de Texelse kampioen schappen speelde de hoogste klasse bandstoters niet meer dan vijfendertig caramboles. De handi cap lijkt voor Balk echter te groot en vertaalt zich ondanks zijn soli de spel in slechts een veertiende plek op de ranglijst. Bandstoters stevig in het zadel Krüger en De Vries aan kop bij DVO Zaal en Westdorp halen uit

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7