TEXELSE^COURANT I Cf roen ^wartrjexeis in het harL, 11 Bezwaarschriftencommissie stelt Kooger in het ongelijk Geen vuurwerk tijdens vriendelijk debat lijsttrekkers Nujjim OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12554 DINSDAG 1 MAART 2011 Programmering is bij elk festival een heikel onderwerp. Voor Texelpop werd onder toeziend oog van de nota ris geloot. Elke vorm van dikdoenerij is hem vreemd. Toch is Erwin van der Linde één van de succes volste onderne mers van Texel. Texelse G-judo- ka's treffen elkaar elke zater dagochtend op de judomat bij de sportschool in Oudeschild. Zeven acteurs van 't Amateur tje voerden zaterdag in de Wielewaal "Niets blijkt wat het lijkt' op. OM KUNST AF TE ZEIKEN «ESCÖMMISSIE CULTUURBELEID Als dieven in de nacht kwamen en gingen ze. Gelijk een militaire operatie, plaatsten twee gemaskerde Texelaars vrijdagavond rond 23.00 uur eta lagepoppen met opschrift en borden op de rotonde Pontweg-Hoornder- weg. De actie, een protest tegen het verwijderen van de schaapjes van de rotonde en waarover deze krant vooraf was ingelicht, duurde al met al amper tien minuten. Het richtte zich tegen de adviescommissie voor Kunst- en Cultuurbeleid, waarvan de namen van de leden op de poppen waren aangebracht. Zaterdagmorgen hadden de poppen gezelschap gekregen van een schaap en een lam, gemaakt van oliedrums. Aanlei ding van de voorstelling waarin de makers veel voorbereiding hadden gestoken en die zelfs werd gesponsord, was het persbericht dat de gemeente op 3 februari verstuurde, de dag dat het college de schapen liet verwijderen. Daarin stond dat de schapen vallen onder 'kunst in de openbare ruimte'. 'Voor kunst in de openbare ruimte gelden andere regels en afspraken dan bij de gebruikelijke inrichting van de openbare ruimte. Eén van de afspraken bijvoorbeeld is dat de adviescommissie Cultuurbeleid hier een belangrijke rol in heeft. Een ander zwaarwegend argument om de schapen te verwijderen is dat er vergelijkbare schapen op een rotonde in de gemeente Leersum staan. Om het risico van plagi aat te voorkomen is besloten de schapen weg te halen.' Het college vindt dat er beleid voor de inrichting van rotondes moet komen. 'Hierin moet duidelijk worden hoe wordt omgegaan met het gebruik van kunstuitin gen.' De adviescommissie voor Kunst- en Cultuur was nooit geraad pleegd over de schapen en heeft er - ook achteraf - nooit een advies of mening, laat staan een bezwaar, negatief advies of oordeel over naar buiten gebracht. In die zin kan het 'afzeiken' van kunst, zoals de voorstel ling suggereert, de adviescommissie niet worden aangerekend. Maar juist het feit dat de adviescommissie na het verwijderen van de schapen niets van zich heeft laten horen, wordt hen nu verweten, aldus één van de actievoerders. Die werken overigens niet bij Gemeentewerken, zoals wordt beweerd. De vraag aan de adviescommissie voor Kunst- Cultuur beleid hoe die tegen de actie aankijkt, leverde gisteren geen reactie op. De commissie besloot maandag radiostilte in acht te nemen. Het besluit van b en w om niet mee te werken aan het verzoek van Jaap Kooger om de bestem ming van zijn bedrijfsgebouw aan de Laagwaalderweg om te zetten in een ambachtelijke, is juist geweest. Aldus oordeelt de commissie Bezwaarschriften. Het bedrijf is nu bestemd voor agrarische doeleinden, categorie 3, wat betekent dat er een agra risch bedrijf of een agrarisch hulp en toeleveringsbedrijf worden gevestigd met één dienstwoning. Kooger gebruikt het bedrijf niet als zodanig, reden voor de gemeente hem te sommeren het strijdige gebruik (ambachtelijke en opslag) te beëindigen. B en w zetten dit kracht bij door hem een last onder dwangsom op te leggen. Het col lege onderzocht of het gebruik kon worden gelegaliseerd, maar kwam tot de conclusie dat dit niet mogelijk is. Kooger ging in beroep, met als argument dat het bedrijf tientallen jaren in gebruik is geweest voor aannemerij in de weg- en waterbouw en niet als agrarisch bedrijf. 'Waarom wordt hardnekkig vast gehouden aan een bestemming die al dertig jaar niet is verwezen lijkt, terwijl het strijdige gebruik al die tijd wel is geaccepteerd?' Argumenten van b en w om zijn verzoek af te wijzen, noemt Kooger 'stompzinnig en getuigen van een gebrek aan visie'. Hij stelt dat de handhavingsprocedure tot zijn faillissement kan leiden. Politieke kwesties Het college stelt dat het over gangsrecht (waardoor het strijdige gebruik legaal wordt) alleen van toepassing is, als hier al vóór 1997 sprake van was. Volgens b en w is dat niet het geval, een opvatting die dus in tegenspraak is met de stelling van Kooger dat al 30 jaar sprake is van strijdig gebruik. Op grond van de notitie Vrijko mende Agrarische Gebouwen kan de gemeente meewerken aan een ander gebruik. Voorwaarde is dat het bedrijf maximaal 650 vierkante meter groot is en het hele bestem mingsplan wordt omgezet. De commissie Bezwaarschrifen stelt vast dat aan beide voorwaarden niet wordt voldaan. Dat het per ceel eigendom is van twee ver schillende personen, maakt de situatie wellicht gecompliceerder, maar doet niets af aan de afwe gingen van de commissie. Wandelgemeente Samen met Bergeijk en Tubbergen is Texel door wandelkrant Te Voet genomineerd als 'wandelgemeente van het jaar'. De genomineerden worden uitgebreid belicht in het nieuwste nummer van Te Voet. Het publiek kan via www.wandelkrant. nl een stem uitbrengen. op internetfilmpje Geboorteplaats Afgezien van wat rode en groe ne sjaals, mutsen en jasjes bleef politiek vuurwerk achterwege tijdens het zondagavond in De Kiekendief gehouden lijsttrek kersdebat. Het publiek was dui delijk meer gekomen om zich te informeren dan om de discussie aan te gaan. Het is inmiddels haast traditie dat de campagne voor de verkiezingen van Provinciale Staten wordt afge sloten met een lijsttrekkersdebat op Texel. Iedere vier jaar presente ren de provinciale partijen zich aan het plaatselijk publiek en laten de lijsttrekkers zich uitspraken ontlok ken over al dan niet lokale onder werpen. Enerzijds is het te begrij pen dat zij zich daarbij niet in details kunnen verliezen, ander zijds blijft het debat daarmee wel enigszins op de vlakte en op afstand. De provinciale partijen werden vertegenwoordigd door Elisabeth Post (WD), Jaap Bond (CDA), Tjeerd Talsma (PvdA), Joke Geldhof (D66), Titia van Leeuwen (GL) en Remine Alberts (SP). Hero Brinkman van de PW, die in eerste instantie had toegezegd aanwezig te zijn, had op het laatste moment afgezien van de reis naar Texel. Volgens zeggen had hij maandag morgen een belangrijke vergade ring in Den Haag (die bij navraag in Nibbixwoud bleek te zijn) en hoe wel een schipper bereid was gevonden hem 's nachts over te zetten, waren de hiermee gepaard gaande kosten het hem niet waard. Het debat, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de WD, vond plaats in De Kiekendief op de Krim, waar de zes lijsttrekkers voor een goedgevulde zaal hun stand punten toelichtten. Er werd gespro ken over bereikbaarheid en open baar vervoer, natuur en landschap en economische ontwikkeling. Ondanks pogingen van de uitste kend leidende gespreksleider - en oud-Texelaar - lede de Vries van de Wereldomroep liet het publiek zich niet erg bij het debat betrekken en laaide de discussie alleen even op toen het gesprek over de Ecologi sche Hoofdstructuur ging en er vragen werden gesteld over de eurozones voor de visserij. Opval lend was het achterwege blijven van de ganzenproblematiek, terwijl de agrarische sector ruimschoots vertegenwoordigd was. Een ander punt waarover de afge vaardigden het niet eens konden worden, was het openbaar vervoer, dat ernstig te leiden heeft onder de (aangekondigde) bezuinigingen. De verantwoordelijkheid hiervoor wordt gedeeld door het Rijk en de provincie, maar tot een oplossing konden de lijsttrekkers zondag niet komen. Daarvoor lagen de menin gen te ver uiteen. Over een mogelijk te vormen coali tie wilden de partijen zich niet uit spreken. ledereen wilde alle opties nog openhouden tot na de uitslag van de verkiezingen van woens- De reportage over de eilandelijke problemen, die zondag onder de naam Texel Journaal werd gepre senteerd voorafgaand aan het slot debat van provinciale lijsttrekkers, is te zien via YouTube. In het film pje, in opdracht van de plaatselijke afdeling van de WD gemaakt door Videolux, komen problemen aan de orde als de verplaatsing van de veerhaven en het openbaar ver voer. Op een later moment zal de reportage ook te zien zijn via de eigen website van de WD Texel. In 1997 verscheen in de Texelse Courant het bericht dat de verlos kamer van het Gemini-ziekenhuis tot Texels grondgebied was ver klaard, zodat niet meer Den Helder als geboorteplaats in het paspoort kwam te staan. Een 1 aprilgrap. Het wordt wellicht realiteit nu minister Donner van Binnenlandse Zaken 'positief' staat tegenover plannen om ouders meer vrijheid te geven bij het opgeven van de geboorteplaats. Meer hierover op pagina 5. SNELCODE: 356 ■.MaMiAIITO Lijsttrekkers voor Provinciale Staten sloten zondagavond de campagne af meteen debat in De Kiekendief. Aanwezig waren Tjeerd Talsma (PvdA), Joke Geldhof (D66), Remine Alberts (SP), Jaap Bond (CDA), Titia van Leeuwen (GL) en Elisabeth Post (WD). Grote afwezige was Hero Brinkman (PW). Foto Pip Bernard} www.texelseautopagina.nl TEXELSE@COlIRANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. INSIGNE S IN HANDE JUTTERS mooie kans! bieden u een

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1