VBK bouwt nieuwe rioolwaterzuivering TESO-aandelen op veiling TIME OUT TEXELSE 5 COURANT Wat ik zeggen wou Klimbos Texel, Luilekkerland voor 'overkan- ters'. Een echtpaar uit Weesp heeft het briljante idee bedacht om van een rustig stuk natuur een kermis te maken. Hoe de kermis gaat heten? Klimbos. Hoe bedenk je het. Texel is van nature een prachtig stukje Nederland en terecht pro testeren Joop Jonk en Veronica Bos tegen dit zotte voorstel. Meer dere keren wordt het eiland gezien als een flink stuk grond om er com merciële plannen op te zetten en snel rijk te worden. Eerst moest er een gouden driehoek komen op de Hoge Berg en nu lezen wij van het voorstel in het bos. Edo Kooiman, denk hier heel goed over na. Men sen komen naar Texel om van de natuur te genieten en de frisse lucht te snuiven en om er rust te vinden, vooral veel rust. Texel heeft zijn eigen karakter en dat moet mijns inziens zo blijven. Sigrid Wie- ringa heeft terecht een stukje geschreven over surrogaatamuse ment op de Hoge Berg. Ga het eiland verkennen en rijd er op de fiets overheen, geniet ervan, snuif je longen vol met de zilte zeelucht. Daar kan geen enkel menselijk idee tegen op. Je kunt in het bos fiet sen, voetballen, boompje verwis selen, verstoppertje (wegkruup) spelen en ga zo maar door. Moet het volk nou echt door middel van herrie en triviaal speelgoed op de been worden gehouden? Ja, aan de overkant is men niet anders gewend, maar daarom komt de gemiddelde toerist naar Texel, om letterlijk even op adem te komen. Laat dat nu niet verstoren, maar ontvang deze toeristen met open armen, anders raakt Texel dit soort toerisme kwijt en wordt ons mooie eiland overspoeld met populaire druktemakers, waar we niets aan hebben, die de boel alleen verzie ken, niets verteren, want daar heb ben ze geen geld voor en de Texe laars zitten met de narigheid. Texel hoeft niet elitair te zijn, maar laat u niet verlagen tot de tendens van 'alles moet kunnen.' Bescherm het mooie eiland en laat de geld wolven maar in hun eigen gemeen te hun plannen waarmaken. Geluk kig is er nog een boot en geen tunnel om naar het eiland te komen. Dat is gunstig, want men moet er wat geld aan besteden en de tijd hebben om naar het eiland te gaan. En dat moet vooral zo blijven, want er moet eerbied zijn voor dit prach tig stuk natuur. En wat ik ook nog even zeggen wou: laat Natuurmonumenten ook zijn bemoeienis maar staken. Iets dat van nature zijn schoonheid bezit, behoeft geen extra laagje vernis, want dat misstaat alleen maar. Milja E. Kalwij, Naarden. Achter de schermen Kunst Is dit Kunst of niet? Dat is de grote vraag nu de rotonde de laat ste weken het toneel is van een reeks wisselende exposities. Aan wie moeten we dat vragen? Een telefoontje naar een lid van de adviescommissie voor Kunst en Cultuurbeleid, levert de bood schap op dat er niet wordt gepraat met de pers. Nee, de gemeente brengt wel een persbericht naar buiten. Leden van de adviescommissie voor Kunst- en Cultuurbeleid die een 'spreekverbod' krijgen, je zou bijna vermoeden dat er dan echt wat aan de hand is. Het maakt me alleen maar nieuwsgieriger naar wat ze te zeggen zouden hebben. Aangezien we de leden niet zelf aan de telefoon krijgen, volgt hier een fictief gesprek met een denk beeldig lid van deze 'in opspraak' geraakte commissie. 'Met wie spreek ik? Met de Texel se Courant? Sorry hoor, maar met u mag ik niet praten. Orders van onze cultuurchef. Waar gaat het eigenlijk over? Schapen op de rotonde? Welke rotonde? Welke schapen? Kunst? Wat zeg je? Schapen die eerst door de gemeente zijn geplaatst en die ze daarna zelf weer hebben verwij derd. Waarom? Uit angst voor plagiaat en omdat wij er niet over hebben geadviseerd? Hebben ze dat werkelijk zo gezegd? U bent natuurlijk van de pers, en nou geloof ik dat u de zaken verdraait, want daar zijn jullie erg goed in. Staat dat echt in het persbericht? Laat lezen! Nou, nou. Beetje flauw dat het college zich er zo vanaf maakt. Hier krijgen we iets in de schoenen geschoven waar we niets mee te maken hebben. Als commissie kunnen we het col lege van b en w gevraagd en ongevraagd advies geven over kunst, bijvoorbeeld over het al dan niet verlenen van subsidies voor kunst of cultuur. Wat natuurlijk niet verplicht om dat advies ook op te volgen. Maar als het op het maken van kunst aankomt, zijn we zuinig met het geven van adviezen. Moe ten wij daar zitten vergaderen over schapen op de rotonde? Daar branden we onze vingers niet aan. Wat zeg je, wil het college zelfs beleid maken voor het inrichten en kunst op rotondes? Hebben ze werkelijk niets beters te doen? En moeten wij daar onze mening over geven? We kunnen toch niet over elk brok steen dat wordt neerge zet maar onze plas doen. En als het dan weg moet, dan vinden anderen weer dat wij onze mening erover hadden moeten geven. Het moet niet gekker worden. Een keertje als etalagepop op de rotonde staan is leuk, maar straks staan we er voor de 26e keer. Dit is natuurlijk niet het soort belangstelling waarop we als com missie zitten te wachten. Shit, heb ik toch met u gepraat. Nou, van mij hoort u niets meer.' Gerard Timmerman VBK Noord BV uit Hoorn start binnenkort met de bouw van de nieuwe rioolwaterzuiveringsin stallatie bij Everstekoog aan de Pontweg. Het bouwbedrijf begint met de nieuwe bezinkbassins. Zodra die goed in bedrijf zijn, begint volgens hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier de sloop van de huidige bassins, waarna op die plek een nieuw kantoor wordt gebouwd. De werkzaamheden moeten voor de zomer van 2012 klaar zijn. De bouwkosten bedragen €7,5 mil joen. Dat bedrag wordt betaald uit een budget van €15 miljoen dat het college van hoofdingelanden vorig jaar beschikbaar stelde. De nieuwbouw moet het slotstuk worden van de al jaren lopende werkzaamheden van het hoog heemraadschap om de zuivering van al het rioolwater aan de Everstekoog te realiseren. Daar voor werden onder meer 51 kilo meter persleiding, diverse rioolge malen aangelegd en enkele kleine zuiveringen afgestoten. De uitbreiding van het helofytenfil- ter bij Everstekoog (waar het water wordt nagezuiverd) van 3,7 naar 11 hectare laat nog even op zich wachten. Daar loopt een bezwaar tegen waar de Raad van State zich dit voorjaar eerst over moet bui gen. Volgens Hollands Noorder kwartier wordt de omgeving op de hoogte gehouden van het verloop van de werkzaamheden. Desirée Boon rijdt op NK dressuur Desirée Boon eindigde dit week end tijdens het NK dressuur in de bovenste helft van de rang lijst. Zij bereikte met haar pony Shradrutka een twaalfde plaats in een veld van eenentwintig deelnemers. Boon had zich via de regiokampi oenschappen verzekerd van een reserveplaats en kon door het uit vallen van een andere amazone aan de wedstrijd meedoen. Zij reed in de klasse M1 en eindigde met een score die voldoende was voor een winstpunt. Volgende week rijdt Priscilla Noorlander met Wiaronet- ta in het NK dressuur. Zij komt uit in de klasse M2 paarden. jongeren centrum Mooie Texelse kunstwerken, drie TESO-aandelen, een oprichters aandeel van De Krim en de nodi ge antiek en curiosa. De Lionsveiling die zaterdag 12 maart in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg wordt gehouden, kent een rijk assorti ment aan te veilen werken. Lions Club Texel werkte samen met kun stenaarsvereniging Zout en dat leverde ruim vijftig werken van Texelse kunstenaars op. De mees te kunstwerken hebben Texel als onderwerp. Onder het antiek bevinden onder meer gouden en zilveren sieraden en munten. Tot de curiosa behoren diverse boeken over Texel (waar onder een exemplaar van het Veld- namenboek van Sjaak Schraag), een atlas met afbeeldingen van kaarten die de VOC vroeger mee namen aan boord en diverse oude kaarten van Texel. De TESO-aandelen bestaan uit één aandeel van 25 gulden en twee van 5 gulden. De Lions verkochten een jaar geleden eveneens drie TESO- aandelen: die verwisselden toen van eigenaar voor €6.250,-, €5.700,- en €5.800,-. Ze werden gekocht door twee Texelaars en een man van de overkant met een tweede huis op het eiland. De veiling begint zaterdag 12 maart om 19.00 uur. Vanaf 15.00 uur is er een expositie in de Burgemeester De Koninghal waar bezoekers de te veilen werken kunnen bekijken. Tegelijkertijd worden in de zaal gerechten geserveerd van Slow Food, samengesteld door Rob Vos van Hotel De Pelikaan en Annette van Ruitenburg zodat bezoekers tussendoor niet meer naar huis hoeven om te eten. Benno Bakker en Willem van Taten- hove zijn 's avonds veilingmeester. Paul Kuip treedt op als veilingma kelaar bij wie inbrengers en belang stellenden terecht kunnen voor advies. Mensen die tijdens de vei ling niet aanwezig zijn, maar wel ergens op mee willen bieden, kun nen eveneens bij Kuip terecht. Op www.lionstexel.nl is al te bekijken wat er tijdens de veiling allemaal aan bod komt. Kunstenaars Ericka Voortman en Klarina Combé houden zondag 13 maart ter gelegenheid van de vei ling bijeenkomsten. Voortman ver zorgt van 14.00 tot 15.30 uur een theesessie voor maximaal zeven personen in Kunsthuys Texel aan Warmoesstraat 45 in Den Burg en Combé geeft van 13.00 tot 17.00 uur een workshop beeldhouwen en schilderen in haar atelier Udjat aan Achtertune 18b in Oosterend. De netto-opbrengst van de veiling gaat naar het Tesselhuus in De Koog (een vakantiehuis voor men sen met ernstige spierziekten en reuma), Texelse organisaties en (Texelse) projecten in de Derde Wereld. Vorig jaar haalden de Lions in totaal €12.250,- op om te verde len. Het grootste deel daarvan was van de veiling en een deel kwam uit de permanent lopende inzame ling van gebruikte cartridges en oude mobiele telefoons. De serviceclub haalde afgelopen najaar ook tien mille op met de verkoop van de inboedel van het oude raadhuis. Dit geld moet nog een bestemming krijgen. Zaterdagmorgen hadden de etalagepoppen, voorstellende de leden van de adviescommissie voor Kunst en Cultuur, op de rotonde bij Den Burg gezelschap gekregen van een schaap en een lam, gemaakt van oliedrums. Foto Jemen van Helium) De familie Leenders uit De Waal stuitte in de Algarve in Portugal, bij de plaats Castro Marim op een rotonde die aangekleed was met schapen. 'Minder mooi dan de Texelse, dat wel.' Gespreksleider lede de Vries moest tijdens het lijsttrekkersdebat in De Kiekendief soms moeite doen om het publiek tot vragen te bewegen. Alleen toen het gesprek in de richting van de ecologische hoofdstruc tuur, eurozones en de combinatie landschap en landbouw ging, volgde enige discussie. foio pip Bemand) Na het voormalige raadhuis is nu ook de achterliggende bodewoning aan de Parkstraat gesloopt. Daardoor is goed te zien welke ruimte er in het centrum van Den Burg is vrijgekomen. De slopers zelf hebben minder gemak van de sloop van de bodewoning. Zij moeten nu hun bivak opslaan in een keet die op het sloopterrein is neergezet. Het volgende werk bestaat uit het verwijderen van de kelder van het oude raadhuis. Foto Jemen van Helium) Een deel van de panden aan de Parkstraat in Den Burg heeft door het verdwijnen van het raadhuis en de bodewoning na veertig jaar weer uitzicht op het centrum gekregen. Andersom zien voorbijgangers nu ook in volle glorie wat er allemaal rond de Groeneplaats staat. DINSDAG 1 MAART 2011 Voorlichting over Bedrijfsopvolging In De Pelikaan aan de Pelikaanweg nabij de Koog spreekt donderdag 3 maart Anton de Boer over bedrijfsopvolging in de landbouw. Dit op uitnodiging van de Agrari sche Jongeren Texel, de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de Rabobank. Door zijn jarenlange praktijkervaring bij De Boer CS kan De Boer antwoord geven op vra gen van oudere en jongere onder nemers in de landbouw. De bijeen komst begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Soepeler regels geboorteplaats De kans bestaat dat ook Texelse kinderen die in het ziekenhuis worden geboren, straks 'Texel' als geboorteplaats in hun pas poort krijgen. Minister Donner van Binnenlandse Zaken 'staat positief' tegenover plannen dienaangaande. De roep om een soepeler regeling van de registratie van de geboor teplaats klonk al langere tijd en voornamelijk op de Waddeneilan den. Burgemeester Jurrit Visser van Terschelling pleitte er om die reden onlangs voor een deel van de verloskamers van het zieken huis in Leeuwarden tot Terschel- linger grondgebied te verklaren, een oplossing waarmee de Texel se Courant veertien jaar geleden als aprilgrap al de gemoederen in beweging bracht. Het is dan ook niet vreemd dat het plan om de regels soepeler te hanteren op Terschelling werd gepresenteerd. Pleitbezorger was fractievoorzitter Sybrand van Haersma Buma van het CDA, die ruiterlijk toegaf hiermee voort te borduren op kamervragen van de PvdA. De partijen vinden dat ouders meer vrijheid moeten krij gen bij het opgeven van de geboorteplaats, zodat ze bijvoor beeld ook kunnen kiezen om de woonplaats van de moeder als zodanig aan te merken. Het pro bleem speelt niet alleen op de eilanden, maar ook in andere plaatsen waar geen lokaal zieken huis is. Dat geldt niet alleen voor afgelegen gebieden, bij gebrek aan plaatsruimte komt het bijvoor beeld ook voor dat moeders uit Utrecht in Nieuwegein bevallen. Dit heeft er ook mee te maken dat thuisbevallingen steeds minder de gewoonte worden. De minister staat welwillend tegen over het plan en gaat advies inwin nen bij de adviescommissie voor de Burgerlijke Stand. Wat ik zeggen wou Kiezen Morgen, woensdag 2 maart, gaan we de Eerste Kamer kiezen. Som mige partijen willen de schijn ophouden dat het om onze provin cie gaat, maar dat is onzin. Dat zie je aan de partijen zelf: ze sturen allemaal hun kopstukken het land in om campagne te voeren. Het gaat om sociale wetgeving, om onderwijs, om de JSF-straaljagers, en vooral: het gaat om die dwaze missie naar Kunduz. Hollandse mannen en vrouwen worden daar heen gestuurd, om politieagenten te leren hoe ze bekeuringen moe ten uitschrijven; want vechten mogen ze niet. Als u, net als ik, daar niet in gelooft, is het duidelijk wat u morgen niet moet stemmen. Geen WD, geen CDA, geen D66, geen GroenLinks, geen SGP. Gelukkig heeft u dan nog keus genoeg. Ga stemmen! G. van der Kooi, Rozendijk. Reumavereniging De Reumapatiëntenvereniging Texel houdt woensdag 2 maart vanaf 14.30 uur jaarvergadering in Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. Kandidaten voor het bestuur kunnen zich tot twee dagen voor de vergadering aanmelden. Na de pauze spreekt wethouder Huisman over mantelzorg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5