TEXELSE 9 COURANT Marathontopper traint voor Zestig van Texel Amazones naar de overkant Brandweer oefent op spiegelglad parcours Niets bleek wat het was bij 't Amateurtje DINSDAG 1 MAART 2011 In groepjes verkenden de ultra-atleten het parcours van De Zestig Om op Tweede Paasdag opti maal voorbereid aan de start te verschijnen, verkennen steeds meer atleten het parcours van de Zestig van Texel. Lopen Texe laars elke maand één van de etappes (zondag 6 maart van de Slufter naar het Prins Hendrik Hotel), ook bij overkanters is er veel belangstelling. Dat geldt vooral voor de 150 (op een totaal van 450) 'ultralopers' die nooit eerder 60 kilometer lie pen. Onder hen marathontopper Luc Krotwaar, die afgelopen week end op het eiland was. Samen met circa 25 andere lopers kwam hij af op het 'verkenningsweekend', dat door Atletiekvereniging Texel was georganiseerd. Het gezelschap werd opgedeeld in drieën. Afhankelijk van hun niveau kozen de lopers ervoor gemiddeld 14, 12 of 10 kilometer per uur te lopen. De groepjes wer den begeleid en gegidst door Texelaars Lutz Lohse, Remko Nagtegaal en Jeroen Smits. De start was bij appartementenhotel Bos en Duin in de Dennen, waar de meeste atleten logeerden. Via Den Hoorn ging het naar de Mok- baai, waar de officiële route van In weekends dat op Texel geen dressuur- of springwedstrijden worden gehouden, gaan diverse leden van de Waddenruiters en de Kleppertjes naar de vaste wal om elders aan wedstrijden mee te doen. Zo ook deze week. Esmée Zoer reisde met twee pony's af naar een dressuurwedstrijd in Oudkarspel. In de klasse B ver overde zij met Egg Land's HotSpot tweemaal een eerste plaats en, met scores van 188 en 194, twee winstpunten. Zij herhaalde dit in de klasse M1 met Ster. De scores van 185 en 189 waren goed genoeg om ook hier de oranje linten op te mogen halen en om twee winst punten toe te voegen aan haar totaal. Milou Kooiman startte in Midden- meer met Naughty Girl in de klasse L2 dressuur. Tussen andere Noord hollandse deelnemers behaalde ze twee tweede plaatsen en twee winstpunten (180 en 181). Zondag reden drie Waddenruiters een dres suurwedstrijd in Barsingerhorn. Kim van der Werve die voor de tweede keer aan een dergelijke wedstrijd deelnam, wist met haar paard Zandro uitstekende resulta ten te boeken in de klasse B. Beide proeven werden beloond met hoge de Zestig van Texel werd betre den. De kennismaking met de Hors was voor velen een bijzon dere ervaring, zowel wat betreft het landschap als de ondergrond. Na zo'n 32 kilometer finishten de lopers bij de Slufter. Zondag werd de tweede helft van het parcours verkend, waarbij Jeroen Smits wederom de lang zaamste groep begeleidde. Deze lopers werden vanaf de fiets ver zorgd door Dirk Eelman. De snel lere groepjes werden gegidst en verzorgd door Jaap en Anton van der Meer, die hun werk eveneens vanaf de fiets deden. Zaterdag was het droog, maar was het hoogwater en werd vooral het tweede stuk strand bij De Koog als zwaar ervaren. Zondag was het nat en winderig, maar bleven de meeste lopers tot aan de finish bij de Stayokay goed aanspreek baar. Tussen beide trainingslopen door werd zaterdagmiddag een zeer geslaagd mini-symposium gehou den in Bos en Duin. Organisator Martien Baars was er in geslaagd twee onderzoekers van de Univer siteit van Birmingham te strikken. Professor Asker Jeukendrup (Lim burger van geboorte) en zijn onderzoekster Sophie Killer ver telden boeiend over de voeding van duursporters in het algemeen en ultralopers in het bijzonder. Ook hardloopster Miriam van Reijen, als promotieonderzoekster bewegingswetenschappen ver bonden aan het Utrechts Medisch Centrum, gaf een interessante lezing, waarbij ook de mentale aspecten van vermoeidheid tij dens een ultraloop aan bod kwa men. Haar zus Maaike van Reijen gaf 's avonds een yogales in de kelderzaal van Bos en Duin. Het symposium werd bijgewoond door enkele 'ereleden' van de Zestig van Texel, onder wie Hanna en Mikel Knippenberg en hoofdspon sors Corrie de Jager en Rob Teis- man van Hotel Molenbos. De deelnemers waren na afloop vol lof over de gastvrijheid op Texel en bijna lyrisch over het par cours. Wel hoopten ze dat de omstandigheden iets minder extreem zijn als ze op 25 april de 60 kilometer in één keer afleggen. De Zestig van Texel beleeft dan de elfde editie. Zestig van Texel Ter voorbereiding op de Zestig van Texel lopen atleten zondag 6 maart de derde etappe. Deze is ruim 15 kilometer lang en voert over verharde paden en een stuk dijk, van de Sluftertrap via de Robbenjager buitendijks naar het Prins Hendrik Hotel. Deelnemers verzamelen om 10.15 uur bij het Prins Hendrik Hotel en rijden vandaar met een deel van de auto's met alle auto's naar de Slufter, waar om 10.30 uur wordt gestart. Na aankomst worden de auto's weer opgehaald. De training is geschikt voor zowel beginners als gevorderden. scores (198 en 199), goed voor in totaal vier winstpunten. Zij mocht hiervoor tweemaal de tweede prijs in ontvangst nemen. Ook Veroni- que van der Starre reed met haar paard Bo in de klasse B. Haar bei de proeven werden beloond met een winstpunt (182 en 183). Bea Dekker reed met haar paard United als enige Texelse deelnemer in de klasse L1. Ze reed in de eerste proef naar een tweede plaats met 182 punten. In haar tweede proef behaalde ze 180 punten. Beide proeven waren goed voor een winstpunt. Het parkeerterrein bij paal 21 ver anderde zaterdag in een slipschool. Op een spiegelglad circuit werden chauffeurs van de vrijwillige brand weer bijgeschoold in het manoeu vreren bij gladheid. Daarmee had Texel een primeur, want voor het eerst verzorgde BOCAS, het oplei dingsinstituut van de Amsterdamse brandweer, een slipcursus op loca tie. Daarvoor werd met rubbermat- ten, groene zeep en water een parcours uitgezet, waarop chauf feurs van de brandweer van de kazernes uit Den Burg en uit De Cocksdorp werden getraind in het remmen, uitwijken en andere disci plines op een gladde ondergrond. 'Uitermate nuttig', aldus brand weercommandant Dick Jongeneel. Het overgrote deel van de 26 chauffeurs van de brandweer kwam zaterdag in actie. Het is de bedoeling de slipcursus in de toe komst vaker op het eiland te hou den. G-team boekt ruime overwinning De G-voetballers van Texel'94 hebben zaterdag op eigen veld een ruime overwinning geboekt. Tegenstander Zwaluwen'30 stond halverwege de tweede helft al met 6-0 achter, toen de ploeg uit Hoorn er toch nog in slaagde twee doelpunten te maken, waardoor de eindstand 6-2 werd. Texel'94 kon niet beschikken over Twan Weijers, Kevin Weldam en de een paar dagen eerder aan zijn hand geopereerde Peter Tuitman. Toch kwam de thuisploeg al snel op voorsprong. Paul Bakker waag de een schot van afstand, de kee per kreeg de bal niet klemvast, waarna Jeffrey Stendert er als de kippen bij was om de openingstref fer te laten aantekenen. Even later verdubbelde Stendert de voor sprong, na uitstekend voorberei dend werk van Simon Kramer. Toen Kramer de stand na een knappe actie zelf op 3-0 bepaalde, was de wedstrijd eigenlijk al gelopen. Het was vooral aan de keeper van Zwaluwen'30 te danken dat zijn ploeg nog een beetje mocht hopen op een redelijk resultaat. Bij scho ten van Ricardo Blom trad hij steeds handelend op. Zelf kregen de voetballers uit Hoorn nauwelijks kansen. Op de schaarse momen ten dat de Texelse verdediging het moeilijk had, was keeper Peter Breuer paraat. De tweede helft was amper begon nen, of Kramer schoot de bal via de paal hard in het doel. Paul Bak ker zorgde uit een voorzet van Stendert voor 5-0 en even later met een hard schot ook voor 6-0. Een tegenvaller was de blessure van Ricardo Blom, die nauwelijks meer kon lopen. Zwaluwen'30 red de halverwege de tweede helft de eer en scoorde na een foutje van Erik Jonker zelfs een tweede tref fer, maar verder liet Texel'94 het niet komen. Zaterdag speelt het G-team thuis tegen WMC G2 uit Heerhugo- waard. Karin Gaasbeek en Sabine Beijert als de freules in hun Er werd behoorlijk veel gelachen tijdens de toneeluitvoering van 't Amateurtje zaterdag. Dat het stuk na de pauze wat vaart verloor, lag dan ook zeker niet aan de acteurs. Maar misschien hadden de schrij vers nog eens met een stofkam door het stuk heen moeten gaan. 't Amateurtje bracht Niets blijkt... wat het lijkt, een blijspel van Ineke Kapper en Ria Voskuilen. Een soms wat war rig stuk, over twee freules die geen enkele scrupule tonen bij het finan cieren van hun exorbitante levensstijl. Niet alleen willen ze ten koste van alles in hun voorouderlijk huis blijven wonen, maar daarnaast inkopen blij ven doen bij luxe boetieks en wereld reizen blijven maken. Het geld voor dit alles blijkt afkomstig uit inbraak en hennepteelt en op het laatst vervallen de freules zelfs tot bankroof. Zij wor den bij dit alles op de vingers geke ken door steeds meer mensen, de inwonende huishoudster Fanny en haar vriend Rick, huurder Dorothea en buurman Kees en zijn nichtje Tes sa, die te pas en te onpas binnenval len. En juist dit binnenvallen wilde wel eens de vaart uit het stuk halen. Dat was niet het gevolg van spel of regie - die waren beide uitstekend -, maar wel van de opbouw van het stuk. Het tamelijk lange eerste bedrijf beloofde veel goeds, maar veel verhaallijnen bleven steken in goede verwachtin gen. Zo werd door de schrijvers erg veel nadruk gelegd op de sherry en het drankgebruik van freule Henriëtte (een glansrol van Karin Gaasbeek) - 'Ik drink niet veel, ik drink langzaam en daarom is mijn glas steeds vol' -, maar dit speelde in het verdere ver loop van het stuk nauwelijks nog een rol. Ook het voortdurend in en uit lopen van personen en de vele mono logen zorgden voor veel stiltes. In niet meer dan één scène in het hele stuk stonden alle zeven acteurs gezamen lijk op het toneel. Maar dit alles doet niets af aan de prestaties van die zeven acteurs. Ze zaten stuk voor stuk goed in hun rol en kenden de tekst. Hoewel zij er zelf misschien ook last van hadden dat het stuk erg lang was en het na de pauze iets minder ging, waren over de hele avond slechts enkele hape ringen merkbaar en souffleur Thea Hin, die volgens het programma voor de 'fluistertechniek' zorgde, moet een rustige avond hebben gehad. Voor regisseur Ria Kleinveld moet het ple zierig werken zijn geweest met over het algemeen duidelijk getalenteerde en gemotiveerde spelers. Voor zover er sprake was van dra gende rollen, werden deze gespeeld door Karin Gaasbeek en Sabine Beijert, die twee gezusterlijke, maar zeer tegenstrijdige freules neerzetten. Waar Gaasbeek als freule Henriëtte nogal eens bitserig uit de hoeken kon komen - 'Heb ik jouw mening gevraagd?' en 'Denken kun je beter aan mij overlaten'- toonde Beijert zich als freule Louise nog wel eens van haar zachte kant. Zij was dan ook degene die het goed vond om Rick, de vriend van de huishoudster, tegen kost en inwoning in dienst te nemen, hoewel hij met geen mogelijkheid in het adellijke milieu paste. Jan Eel man, die tekende voor de rol van Rick, had vanaf het begin van het stuk de lachers op zijn hand en kon - anders dan bij de freules - in de ogen van het publiek geen kwaad doen. Niet door met zijn voeten op tafel te zitten, niet door de drank van de freules op te dringen en juist niet door zijn taalgebruik. 'Je verdient nu genoeg om - zeg maar - leuke kleren te kopen.' De verbindende schakel tussen Rick en de freules was inwonend huis houdster Fanny, gespeeld door Simone Schipper, Zij had als enige wat moeite met haar accent, dat een weg zocht tussen plat-Amsterdams, V\festfries en Tessels. Haar reclasse- ringsverieden was een van die dingen die niet helemaal uit de verf kwamen en werd blijkbaar alleen genoemd om een link te leggen met Rick, die veel duidelijker een criminele achtergrond had. Gooitzen Kedde deed als buurman Kees precies wat van hem verwacht moest worden, al is het nooit hele maal duidelijk geworden waardoor Kees nu precies gedreven werd. In het eerste bedrijf leek hij nog een oogje te hebben op Dorothea, die hij al snel Doortje mocht noemen, maar in de dronkemansscène in het vierde bedrijf had hij haar net zo makkelijk ingewisseld voor één van de freules. 'Ik ging met Doortje weg, en kwam met buurvrouw Henriëtte terug', merkt hij zelf al op. En dat mag tij dens een groot dorpsfeest zijn, dan nog... Het blijft dus de grote vraag waarom Kees, anders dan gelokt door het lekkere glaasje sherry uit het eerste bedrijf, te pas en te onpas door de tuindeur bij de freules bin nenvalt. Zelfs zo vaak dat één van hen op zeker moment verzucht dat hij de voordeur eens moet proberen. 'Misschien bevalt dat.' Ook was het niet helemaal duidelijk wat de persoon van Tessa, het nicht je van buurman Kees, aan de ver haallijn toevoegde. Haar taak was kennelijk het verklappen van een oud familiegeheim aan alle nieuwe bewo ners, maar daar hadden ze ook op andere manier achter kunnen komen. Ook hier treft overigens Wendy Witte, die de rol van Tessa speelde, geen enkele blaam. Zij maakte ervan wat ze kon, maar de rol was nu eenmaal niet groter. De sleutel tot alles lag in handen van Dorothea, die al in het eerste bedrijf een geheim leek te hebben. Het duurde jammer genoeg tot het laat ste bedrijf voor dit geheim uit de doeken werd gedaan en kwam toen een beetje als een domper. De indruk werd daarmee gewekt dat het stuk naar het eind toe een beetje was afgeraffeld, terwijl het alles in zich had voor een mooie en spannende ont knoping. Het geheim en de ontkno ping waren door regisseur Kleinveld in handen van Yolanda Legierse gelegd, die zowel in monologen als in dialogen de juiste toon wist te tref fen. Ook de technische mensen van 't Amateurtje hadden knap werk gele verd. De salon van de freules, waarin alle scènes zich afspeelden, bood voldoende mogelijkheden en de paar geluidseffecten die nodig waren, waren dankzij geluidsman Ben Roest correct en op tijd. Alleen rijst hier dan weer de vraag wat het onweer met het verhaal te maken had. Het kap- werk, door Iris Baas, paste geheel in de stijl van het decor en was eigenlijk alleen bij Kedde een beetje teveel van het goede. De grime was gedaan door de regisseur zelf en de kleding door Esther Bakker. Deze laatste ver dient zeker extra vermelding, want door de opbouw van het stuk moest er - met name door de freules - nogal eens van kleding worden gewisseld. Met uiteraard als hoogtepunt de nachtscène, waarin zij beiden ver kleed als inbreker, compleet met bivakmuts en klimtouw, iets onduide lijks gaan doen. Want waarom een inbrekersuitrusting nodig is om mid den in de nacht met een rumoerig vrachtwagentje onopvallend de hen- nepoogst te gaan afleveren, was een van de vele mysteries die niet bleken wat het leek. Pip Barnard

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9