TEXELSE 3 COURANT Project Woontij op Zouteland gaat door SV De Koog na verlies boos op scheidsrechter Acht vragen over biovergisting Jasmijn der Burg DINSDAG 8 MAART 2011 Van der Burg tweede op NK cross duathlon Jamijn van der Burg heeft zon dag bij de Nederlandse kampi oenschappen cross duathlon in Almere de tweede plaats ver overd in de categorie dames 16+. Een verrassende prestatie, zeker omdat mountainbiken geen favo riet onderdeel is van Van der Burg, die vorige maand werd verkozen tot Texels sporttalent 2010. Vooral aan veel sjouwen over obstakels met een fiets heeft ze een hekel. De wedstrijd bestond uit 4 kilome ter hardlopen, 12 kilometer moun tainbiken en 2 kilometer hardlo pen. Haar zus Karlijn van der Burg ein digde op de vierde plaats in de categorie dames 18+. Voor haar Het nieuwbouwproject van twaalf zogeheten energie-nul-wonin- gen op 't Zouteland bij Den Hoorn gaat definitief door. Er wordt al lange tijd op gewacht, maar op basis van een haalbaar heidsstudie van ANA-architecten uit Amsterdam (onder wie oud- Texelse Jannie Vinke) is besloten de ontwikkelingen alsnog door te zetten. Het gaat om huurwo ningen, met huurprijzen onder de huurtoeslaggrens. Naast huur betalen bewoners een bedrag voor energielevering. Het niveau van 'nul-energie' wordt volgens Woontij gerealiseerd door een hoogwaardige isolatie, toepas sing van fr/pp/e-glas, gebalanceer de ventilatie met warmteterugwin- ning, een zonneboiler, gebruik van hotfff//-apparatuur (wasmachine en vaatwasser), warmterugwinning op douchewater en standby-killers. Voor de opwekking van warmte wordt uitgegaan van de toepassing van een individuele warmtepomp, gekoppeld aan vloerverwarming. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid 's zomers (beperkt) te koelen, wat oververhitting door zonnestraling voorkomt. De daken aan de zuid- was het fietsen juist een manier om naar de kopgroep op te rukken. In het algemeen klassement bleef ze Jasmijn een minuut voor. De derde Texelse deelnemer, Marit Zijm, leg de beslag op de vierde plaats in de categorie 16+. Alle drie zijn lid van het vorig jaar opgerichte One Team Texel. Hun pijlen zijn vooral gericht op de Nederlandse kampioenschapen triatlon, die in mei en juni worden gehouden. Ook bij de Texelse triat lon zijn ze van de partij. westzijde worden volledig bedekt met photovoltaics (PV's). Op deze wijze kan er over een gemiddeld jaar en bij gemiddeld gebruik een balans optreden, wat wil zeggen dat de zelf opgewekte energie en de verbruikte energie aan elkaar gelijk zijn. Dit wil niet zeggen dat er geen netaansluiting nodig is, want er zijn momenten dat er meer geproduceerd wordt dan men gebruikt (het overtollige wordt aan het net geleverd) en momenten dat er geen eigen pro ductie is ('s avonds en 's nachts), maar wel een energiebehoefte (ver lichting, tv, koelkast, etc). Bedoeling is alle woningen geschikt te maken voor bewoning door alle generaties. De woningen worden standaard gerealiseerd of met de een 'uitbreidingsoptie' als 'nul-tre den' woning. Dit houdt in dat de woning zonder trap van buiten toe gankelijk is en waarbij alle primaire functies (keuken, woonkamer, sani tair en één slaapkamer) op één etage worden gerealiseerd. Binnenkort worden belangstellen den via een advertentie uitgeno digd zich aan te melden bij Woon tij. De woningen worden ontwikkeld op basis van mede-opdrachtge- verschap. Hierbij hebben toekom stige bewoners ruime inspraak bij het uiteindelijke ontwerp, indeling en uitvoering van de woning. Dokter Dolittle De vrolijke familiemusical 'Dokter Dolittle' waarin de Texelse Lauri Brons meespeelt, gaat over een dierendokter met een bijzondere gave. De middagvoorstellingen trekken volle zalen. De musical is nog te zien tot en met 3 april. De speellijst is in te zien via www.dok- terdolittle.nl. Een door afzeggingen flink geha vend SV De Koog heeft zich zon dag in Den Oever kranig geweerd. Toch ging de zege naar tegen stander Wiron: 2-1. De scheids rechter speelde een omstreden rol. Hij keurde een op het oog glaszuiver Koger doelpunt af. Bovendien klaagden de gasten dat de leidsman veel strenger tegen hen optrad dan tegen de Wieringers. In de eerste helft viel er voor de neutrale toeschouwer weinig te genieten. Wiron beperkte zich vooral tot verdedigen. De Koog wilde wel aanvallen en demon streerde ook een verzorgd spelty pe, maar eenmaal in de buurt van het doel van de tegenstander werd de bal te snel verspeeld, waardoor de aanvallende acties verzandden in goede bedoelingen. In de tweede helft kwam het publiek ogen en oren tekort. Bij de eerste de beste corner, genomen door Buddy Doolaard, kwam De Koog op voorsprong. De keeper tastte mis, waarna Dave Hillen kon sco ren. Ook daarna volhardden de Wieringers in hun afwachtende spel. De jonge Koger ploeg werkte hard aan een ruimere voorsprong, had deze misschien ook wel ver diend, maar de aanvallers waren net niet scherp genoeg om de schaarse kansjes te benutten. De Koger verdediging, voor de gelegenheid geleid door Benny Bakkenes, stond als een huis. Bewonderenswaardig was het spel van René de Jong, die belast was met de bewaking van twee koppen grotere en vele kilo's zwaardere Roy de Kort. De Wieringer spits kreeg geen poot aan de grond en werd halverwege de tweede helft zelfs gewisseld. Twintig minuten voor het einde kwam de ommekeer. Wiron ging steeds harder spelen, de sfeer werd grimmiger en de Kogers toonden zich geïmponeerd. De thuisploeg profiteerde door een misverstand bij De Koog genade loos af te straffen. De Kogers herpakten zich, zochten opnieuw de aanval en werden vijf minuten lateral beloond, toen Ben ny Bakkenes een prachtige pass gaf en Dick Rinia langs zijn tegen stander glipte en beheerst afrond de. De scheidsrechter keurde het doelpunt goed, maar kwam op zijn beslissing terug nadat de grens rechter van Wiron plotseling wild was gaan vlaggen. De gasten rea geerden boos, ook al omdat vorig jaar tegen Wiron een doelpunt in de slotminuut op advies van dezelf de grensrechter was afgekeurd. Ook in het vervolg hadden de Kogers veel kritiek op de scheids rechter. 'Wiron mocht alles, De Koog werd al gestraft voor een onschuldige schouderduw', rap porteert trainer en correspondent Mario van der Hert verontwaar digd. Desondanks waren de beste kansen ook in de slotfase voor De Koog. Buddy Doolaard miste zelfs voor open doel. In blessuretijd kreeg de ploeg het deksel op de neus, toen de bal uit een corner achter keeper Eddy Witte werd gekopt. Na afloop werd nog lang nage sproken over de wedstrijd en de discutabele rol van de scheids rechter en zijn assistent. Volgens Van der Hert erkende de scheid- rechter tijdens een rustig gesprek dat hij er soms naast had gezeten. 'Helemaal zuur vond ik het dat mijn collega-trainer onmiddellijk toegaf dat het een zuivere goal was. Wat koop ik daar voor? Wel eerlijk, maar weer geen punten.' Zondag speelt De Koog thuis tegen Nieuwe Niedorp. Biovergisting staat in de belang stelling. De gebroeders Smit van de Oostkaap dienden - tot dus ver vergeefs - een plan in. De PvdA pleit in een motie voor energie uit biomassa bij De Ham ster. En onlangs werd bekend dat TexelEnergie in samenwer king met Avanti in het Noorden een biovergister wil starten. De redactie legde het college een serie vragen voor. 1. Waarom hebben ze (nog) geen toestemming? Avanti: de aanvraag is ingediend en is in behandeling. Smit: die aan vraag is destijds door de raad afgewezen. Tegen dat besluit is geen bezwaar of beroep aange spannen. 2. Zijn ze (of een van beide) in procedure? Zo ja, wat is de sta tus? Avanti is in behandeling. Bekeken wordt of de aanvraag past binnen de kaders die de raad vastgesteld heeft. Smit is niet in procedure. Niet bij de gemeente en niet elders. 3. Wat is het huidige beleid met betrekking tot deze installaties? Het beleid is dat biovergisting gezien wordt als mogelijkheid om de doelstelling te halen dat Texel in 2020 duurzaam en zelfvoorzienend op energiegebied is (zie Energievi sie en 'Energie voor Texel'). De kans is groot dat de gemeente zelfs een deel van de €5 miljoen die de provincie voor dat doel aan Vergister Smit Martijn Smit van de Oostkaap meldt desgevraagd wel bezwaar te hebben ingediend tegen het negatieve besluit van de gemeenteraad, maar dat hij te horen kreeg dat er geen bezwaar kan worden gemaakt tegen een besluit van de raad. 'Daarna kregen we van b en w het advies dat als we verder wilden, wij de politieke partijen moes ten benaderen. Maar volgens ons was het college aan zet. Als de gemeente biovergisting wil de, werkten wij mee. Dat het bij ons niets is geworden, is teleur stellend. Het heeft ons veel geld gekost.' Texel heeft geschonken gaat inzet ten voor biovergisting. Gezien de kwetsbaarheid van het Texelse landschap moet wel zorgvuldig worden bekeken waar dat het bes te kan en op welke manier. Een kader daarvoor bieden twee beslui ten van de raad: de uitgangspun ten voor het nieuwe bestemmings plan buitengebied en de motie van de PvdA om te onderzoeken of er bij De Hamster mogelijkheden zijn. 4. Zijn of worden ze toegestaan op bedrijventerreinen? 'Ze' is in dit geval lastig. Dat zal er van af hangen. In het coalitieak koord staat: 'Aanvragen voor biovergistingsinstallatie krijgen alleen onze medewerking als spra ke is van kleinschalige plannen, bij voorkeur op bedrijventerreinen, waarbij geen sprake mag zijn van méér aanvoer van grondstoffen dan nu het geval is.' Er is dus een voorkeur voor bedrijventerreinen, maar in het buitengebied is ook mogelijk. Bovendien is al eerder uit onderzoek gebleken dat er maar een beperkt aantal biovergistings- installaties van voldoende omvang op Texel kunnen draaien met de beschikbare mest en biomassa. 5. Zijn of worden biovergisters toegestaan in het buitengebied? Ja, dat kan binnen de kaders die de raad heeft gesteld. Met name het besluit over uitgangspunten bestemmingsplan buitengebied van december 2010 is daarbij lei dend. 6. Is er, ook met het oog op het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied, nieuw beleid in de maak? Het beleid is vastgesteld, de door werking daarvan in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied is afgekaderd door de uitgangspun ten. Natuurlijk besluit de raad bij vaststelling van dat nieuwe bestem mingsplan buitengebied of de uit gangspunten goed verwerkt zijn. 7. Welke status heeft de Nota van Uitgangspunten die de raad in juli en december heeft vastge steld? Is het een richtlijn voor de besluitvorming rond de installa ties? Ja, zie boven. De status is een besluit van de raad en daarmee richtinggevend voor de huidige ontwikkelingen. Op dit moment is het oude bestemmingsplan nog van kracht en zal de raad bij een aanvraag dus moeten besluiten tot wijziging daarvan. Aangenomen mag worden dat een dergelijk besluit in de lijn ligt met de uit gangspunten. 8. Ziet het college (ook met het oog op de ambitie om in 2020 in de eigen energiebehoefte te voorzien) biovergisting als een waardevolle mogelijkheid om energie op te wekken? En waar om? Ja, zie 'Energie voor Texel'. Bio- massavergisting is na windenergie op land op dit moment de meest rendabele vorm voor opwekking van duurzame energie en dus van belang voor het bereiken van de doelstelling. Familieberichten Nota van Uitgangspunten In de antwoorden van b en w wordt gesproken over de Nota van Uitgangspunten. Hierin staan onder meer criteria over biovergisting. Zo moet het rest- product (digistaat) als meststof kunnen worden aangemerkt. Andere voorwaarde is dat spra ke moet zijn van een bedrijfsei gen agrarische activiteit met binding aan de gewone agrari sche bedrijfsvoering (bijvoor beeld akkerbouw of veeteelt). In de praktijk betekent dit dat het bedrijf zelf geproduceerde mest gebruikt en dat de digistaat over de tot het bedrijf behoren de gronden wordt verspreid (gemengd bedrijf). Ook kan het zijn dat het bedrijf mest van derden aanvoert, maar het rest- product over het eigen land ver spreid (akkerbouwbedrijf). Of dat het bedrijf eigen mest gebruikt en de digistaat naar derden afvoert (veehouderij). Als mest van elders wordt aan gevoerd en de digistaat niet over het eigen bedrijf wordt uit gereden, komt het bedrijf niet in aanmerking voor biovergisting. Verder staat er: 'Om ongewens te groei van bio-energie te voor komen, zullen nog nadere rand voorwaarden worden opgesteld.' Na een liefdevolle verzorging in "Verpleeghuis Texel", heb ik afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw Helen Lyda Ran-de Wal Soest, 5 september 1938 Texel, t 5 maart 2011 Verpleeghuis Texel Hollewal 2 - Den Burg Helen is overgebracht naar de landschapkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op donder dag 10 maart van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal worden ge houden op vrijdag 11 maart om 14.30 uur in crematorium "Schagerkogge", Haringhuizer- weg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het crematorium, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: André Ran, Korfbaeck 29,1791 TE Den Burg. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Mijn dank gaat uit naar dr. van Hinsbergh en dr. Waverijn en het verplegend personeel van "Ver pleeghuis Texel" voorde liefdevolle verzorging van mijn vrouw. André Ran Bedroefd hebben wij afscheid genomen van Helen Ran-de Wal Berty en Henk Zoons-de Wal Gerard en Tjerkje de Wal-van der Veen Gerfriede en Dirk Hoekendijk-de Wal Henny en Henk Zijm-Ran Annegriet en George Visser-Ran Neven en nichten Maandagochtend ging van ons heen, onze lieve moeder en oma Elisabeth Leijen Weduwe van Cornelis Smit Den Helder, *23 mei 1923 Texel, 17 maart 2011 Amersfoort: Henk en Harriët Jelmer. Jara Peter, in herinnering Diemen: Karin Youness Den Burg: Ruud Paelwerck21 1791 WB Den Burg Moeder is overgebracht naar de strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 11 maart van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaart centrum. De uitvaartmis zal worden gehouden op zater dag 12 maart om 10.30 uur in de Johannes de Doper kerk. Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij moeder vergezellen naar de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij s in het uilvaartcentrum, waar tevens gelegen heid is de familie te condoleren. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Dit knulletje is nu Rijp, hij heeft een vlammetje in zijn Pijp! Vandaag 50!

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3