TEXELSE 8 COURANT 'Van stress heb ik gelukkig nog weinig last' 'Meepraten over toekomst provincie' Zes weken overnachten in de schapenstal 2010 gemiddeld jaar voor VVV 'Altijd een verrassing wat er ter wereld komt' Sumo Trio: 9 voordelen in één machine VRIJDAG 11 MAART 2011 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Jeroen van Hattum, betrokken bij de organisatie van de Lionsveiling, een week lang een weblog bij. Over duiventildag, praalwagens, uitslapen, spannin gen wegblazen en volle werkda gen. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Sinds vorig jaar ben ik secretaris van de commissie die de veiling voorbereidt, dus dat is onder meer draaiboeken bijhouden, brieven de deur uitdoen en om de zoveel tijd iedereen bij elkaar roepen om te kijken of we allemaal nog met het zelfde bezig zijn. Vrijdagavond had ik, met oog op publicaties op de website van de veiling (www.lionstexel.nl) en een brochure, het nalopen van de lijsten met aanmeldingen onder mijn hoe de. Een werk dat secuur moest gebeuren, dus ik ben maar in volle dige afzondering gegaan. Overdag ben ik vrijdag vooral voor de krant bezig geweest. Het was 'duiventildag' zoals ik het zelf soms noem. Een agenda met verschillen de afspraken, dus het was in- en uitvliegen op de Spinbaan. In de ochtend een afspraak in De Cocks- dorp, even een tussenlanding op de redactie, daarna een bijeenkomst in Oosterend en 's middags nog een paar in Den Burg. Ik had ook nog een afspraak staan in Oudeschild en die was ik tot mijn schande glad vergeten. Gelukkig geen gewoonte van me, maar als ik afspraken niet in de agenda zet, gaat het wel mis. (Zaterdag) Zaterdag met enige weemoed naar beelden van het carnaval op het Journaal gekeken. Ik ben geen car- navaller pur sang en kan goed zon der, maar ik ben er wel mee opge groeid en dan blijft het kriebelen als je de praalwagens voorbij ziet trek ken. Carnaval speelt ook een rol in één van de meest rare momenten die ik tot nu toe in de journalistiek heb gemaakt. Ik moest, toen ik nog bij de radio werkte, een keer op een zaterdagochtend naar twee bijeen komsten: eerst de herdenking van de watersnoodramp in 1953 (waar bij ook in West-Brabant slachtoffers vielen) en daarna de presentatie van een carnavals-CD in Bergen op Zoom. Die herdenking had plaats in een kerk, was gedragen en emo tioneel. Een gesprek dat ik na afloop met enkele nabestaanden had, maakte mij ook persoonlijk meer dan duidelijk hoe de ramp na 45 jaar nog leefde, alsof hij gisteren had plaatsgevonden. Nog steeds onder de indruk van met name dat gesprek stapte ik een half uur later een kroeg in Bergen op Zoom binnen, waar het compleet feest was. Ik kan redelijk snel schakelen, maar had daar seri eus even tijd nodig om van de ene sfeer in de andere sfeer te geraken. (Zondag) Zo, zondagochtend eerst maar eens een beetje uitgeslapen. Een hobby van me waar ik veel te weinig tijd aan besteed. Hetzelfde geldt voor mijn huishouden, dus daar heb ik me 's ochtends ook maar eens op toegelegd. Niet dat alles nou blinkt en schittert, maar het kan er mijns inziens weer redelijk mee door. Aan het eind van de middag nog twee uurtjes techniek voor Sport Lokaal van Radio Texel gedaan en 's avonds alvast een blik geworpen op twee advertentiepagina's waar Robin van Sambeek, Benno Bakker en Menno Schuijl de afgelopen weken mee in de weer zijn geweest. Ziet er prachtig uit. Verder nog wat voorbereidende werkzaamheden gedaan voor de krant, want daar wacht maandag ook weer een volle werkdag. (Maandag) Van stress heb ik gelukkig nog weinig last, al is het - wanneer ik straks in de auto zit - zeer welkom de autoradio een paar minuten lang vol aan te zetten. Werkt erg goed om spanningen letterlijk weg te bla zen. Waar ik de afgelopen dagen ook baat bij heb gehad, was het maken van teksten en het verzame len van foto's voor infopanelen over goede doelen die we als club de afgelopen jaren hebben gesteund. Het is altijd leuk het woord 'goede doel' in de mond te nemen, maar het is tegelijkertijd een container woord. Dan kom ik liever met iets concreets aanzetten. Er zijn nu dus panelen in de maak (met grote dank aan clublid Robin van Sambeek) waarop concreet te zien is hoe bij voorbeeld Texelaars in het buiten land naaimachines overhandigen aan weduwen, hoe dankzij Texe laars huizen in het buitenland wor den gebouwd, kansarme kinderen les krijgen of vrachtwagens vol hulp goederen naar straatarme gebieden rijden. Het is overdreven te zeg gen dat je door zulke foto's harder gaat werken, maar ik merk dat ze helpen om tijd in de voorbereidin gen te steken, vooral op momenten dat niet alles loopt zoals je zou wil len. (Dinsdag) In het kader van 'we doen het samen', lijk het me passend ook de overige organisatoren in de veiling- 'In het begin slaap ik in de stal wat onrustig, want je hoort alles. Maar het went snel en dan val ik als een blok in slaap.' Het is niet zomaar een bed waarin scha penhouder Piet Kooiman de komende zes weken de nacht doorbrengt. Echtgenote Lenie heeft voor hem een mooi ledi kant gemaakt, met mooi rondge- zaagde planken en een warm dekbed. 75 ooien heeft Piet Kooiman van hoeve Carpe Diem aan de Hoorn- derweg dit jaar te lammen. Ooit was dat een veelvoud en toen hij als jongen nog op het ouderlijk bedrijf op Molenbuurt werkte, werd tijdens de lammerij zelfs ploegen dienst gedraaid. 'Met het melken van de koeien en het andere werk kwam het er op neer dat je dag en nacht in touw was. Maar de lam merij is voor mij altijd de mooiste periode gebleven. Altijd een ver rassing wat er ter wereld komt. Nu de ooien zijn gescand, en ik van elk dier weet hoeveel lammetjes er in zitten, is de grootste verrassing er trouwens af. Maar het blijft span nend.' 'Sinds we hier aan de Hoornder- weg wonen slaap ik tijdens de lam merij in de stal. Er zijn zat collega's die bij moeders in bed blijven, maar Lenie wordt er echt niet blij van als om de paar uur de wekker rinkelt, ik er uit ga, weer terugkom en met koude voeten weer onder de dekens kruip. In dat oude bed in de stal gebeurde het wel dat de schapen 's nachts aan de dekens sabbelden en ik 'bloot' kwam te liggen. Maar in het nieuwe ledikant dat Lenie voor me heeft gemaakt, kunnen ze niet meer bij de dekens en heb ik vanuit bed een mooi overzicht op de dieren. Even naar de schapen kijken en ik slaap weer verder.' De lammerij is een kwestie van rustig observeren. Aan het gedrag zie je of een schaap gaat lammen. Dat kan binnen een kwartier zijn, maar ook nog uren duren. Daar bestaan geen wetten voor. Niet elk schaap heeft hulp nodig bij het lammen. Maar als ze er aan toe is, dan voelen we wel even of de lam metjes "goed liggen", dus de de stal twintig ooien hadden commissie te presenteren. Kees Duin staat aan het roer als voorzitter en daarnaast zitten in de commissie veilingmeester Benno Bakker die zich mede bezighoudt met acquisi tie en de PR, Rinie de Kruif die ach ter de schermen de ICT beheert, ervoor zorgt dat de website draait en mee de administratie leidt en Joop Groen, die eveneens voor de administratie zorgt en penning meester van de veiling is. De meesten combineren het alle maal met voltijdbanen en een gezinsleven, dus het is soms pas sen en meten om overal aan toe te komen. Maar het werkt tegelijkertijd stimulerend als je ziet dat toch de tijd wordt vrijgemaakt om te doen wat gedaan moet worden. (Woensdag) Een blik op de kalender van komende zaterdag stemt iets min der vrolijk. Het is weer een typisch Texelweekend, ofwel alles valt tege lijkertijd. Zo zijn er zaterdagavond naast de veiling twee playback- shows in De Cocksdorp en Den Burg en in Oosterend verzorgt Excelsior zijn Winterconcert. Over dag wordt de Halve Marathon van De Waal gehouden, er wordt bij de Novalishoeve een expositie van Monica Maas geopend, GVT houdt de finales van deze week gehouden onderlinge wedstrijden en onder lei ding van Staatsbosbeheer kan 's ochtends De Slufter worden schoon gemaakt. Is er wat tegen te doen? Ik denk het niet. Een roep om terugkeer van de lange-termijn-agenda die ooit door de WST werd beheerd, heeft nooit iets opgeleverd. We hebben dit euvel een paar keer in de krant aan de orde gesteld, maar dat heeft evenmin verandering teweeg gebracht. Ik vraag me ook af of er iets aan gedaan zou moeten wor den. Ik heb niet de indruk dat er veel mensen onder lijden wanneer veel activiteiten samenvallen, hooguit een verslaggever van de krant die van het ene naar het andere moet vliegen. Op de redactie is wel eens geopperd dat Texel als tegen hanger van die drukke weekenden ook een 'activiteitenloos weekend' zou moeten kennen en dat spreekt me aan. Texel moet actief mee kunnen praten over de toekomst van de provincies. Dat betoogde de WD woensdagavond tijdens de gemeenteraad. Marjan de Groot en Jur Schuiringa speelden alvast in op een paar ontwikkelingen die zich aan de overkant aftekenen en waarvan het effect in de toekomst ook op Texel voelbaar kan worden. Aan de ene kant onderzoekt de provincie Noord-Holland of een fusie met de provincies Utrecht en Flevoland een optie is. Aan de andere kant presenteerde hoogle raar staatsrecht Douwe Jan Elzinga recent een plan om het noorden van het land in twee provincies te verdelen: een provincie Groot- Drenthe en een provincie Groot- Friesland waar de Kop van Noord- Holland onderdeel van moet worden. In beide situaties is Texel betrokken 'Moeten we lijdzaam afwachten wat het gaat worden of meepraten', wilde De Groot van de andere raadsleden horen. Marian Merkelbach (CDA), Rikus Kieft (GroenLinks) en Joop Groes- kamp (Texels Belang) vonden dat laatste belangrijk. Groeskamp wees erop dat hij eerder samen met Frans Visman gesprekken had bijgewoond van gemeenten in de Kop van Noord-Holland die samen gaan en dat het prettig was daarbij aanwezig te zijn. Cees Hoogerheide (D66) vond het beter de discussie af te wachten. Gerbrand Poster (Texel 2010) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) gaven een soortgelijke boodschap af. Een motie van de WD waarin het col lege werd gevraagd bij de provin cie Noord-Holland aandacht te vragen voor de Texelse positie in beide varianten kreeg zeven stem men voor en zeven tegen, waar door de stemmen staakten en de motie later nog eens in stemming moet worden gebracht. De vraag of Texel bij Noord-Hol land of Friesland zou moeten horen, bracht discussie teweeg. De meeste partijen waren voor Noord-Holland. Poster hield een pleidooi om vooral als vijf Wadden eilanden samen op te trekken en voelde dus meer voor de voorge stelde variant van een Groot-Fries land. Dat leidde tot enige onder linge wrevel, waarna Merkelbach ruimte zag voor de opmerking dat Poster eerst eens mag beginnen met samenwerking binnen zijn eigen coalitie. De Groot sloot de rijen met de opmerking dat de coa litiepartijen over de toekomst van de provincies niets in hun coalitie programma hebben staan en op dat gebied nergens aan gebonden zijn. pootjes en het kopje naar voren, kraamverpleegster geweest, eigen- Dan vraag ik Lenie er even bij. Zij lijk heeft ze er veel meer verstand heeft schaapvriendelijke handjes, van dan ik.' niet van die kolenschoppen zoals Vorig jaar vroeg een kennis uit ik.' Lenie: 'Ik ben niet van boeren- Almere of hij er tijdens de lammerij afkomst. Toen ik verkering kreeg eens bij mocht zijn. "Jullie hebben met Piet, vroeg ik of ik eens bij de veel geduld", zei hij. Hij zag hoe wij lammerij mocht helpen. Ik wilde de natuur hier zoveel mogelijk z'n dat wel eens meemaken. De beval- gang laten gaan, terwijl ze daar ling vind ik het mooiste van de sneller aan de lammetjes beginnen schapenhouderij.' Piet: 'Lenie is te trekken.' De week van... Aglaia Westra Aglaia Westra houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij is namens Pharos betrokken bij de vrijwilligerscam- pagne NL DOET. Het was een gemiddeld jaar voor de VW, 2010. Ten opzichte van het zeer zonnige 2009 daal de het aantal boekingen enigs zins, maar het was vrijwel gelijk aan het meer gemiddelde 2008. De totale omzet steeg enkele procenten, vooral ten gevolge van de hogere provisie en reser- veringskosten. Dit blijkt uit een overzicht dat de WV verspreidde via de nieuwsbrief voor ondernemers. De nieuwsbrief zelf, maar dan die voor gasten, blijkt overigens een steeds belang rijker 'marketinginstrument'. Het verzenden ervan leidt tot meer bezoek aan de website en tot meer boekingen. In 2010 leverde de nieuwsbrief drie maal zoveel bezoekers op als in 2009, met een piek van 682 boekingen in het vierde kwartaal. Opvallend is dat de tijd tussen boeking en aan komst is gestegen. De algehele trend in de reisbranche is juist dat bezoekers steeds korter van tevo ren boeken. Daarbij blijft ook het weer een factor van betekenis. Als het gedurende langere tijd droog en zonnig is, zoals in juli, stijgt het aantal boekingen om weer af te nemen als het weer omslaat, zoals in augustus en september. Ook het internet speelt een nog steeds groeiende rol in de promotie van het eiland. Daarom heeft de WV ook in 2010 flink geïnvesteerd in de vindbaarheid van de website. 2A uu' p^dag; 7 da9 »k per*** iet laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant Woelen, mengen en aandrukken. De Sumo Trio, de nieuwe machine van Agroservice Oosterhof, voert in één werkgang drie grondbewer kingen uit. Met als groot voor deel ten opzichte van andere niet kerende grondbewerkingen dat de toplaag van de bodem in stand blijft. Loonwerker Arjen Oosterhof uit Oosterend experimenteerde vorig jaar met de nieuwe grondbewer kingsmachine, die hij uit Engeland heeft laten overkomen. De woelpoten (6 stuks met een werkbreedte van 3 meter) lichten de bouwvoor een stukje op en verbre ken de storende lagen. Zo ontstaat een tijdelijke waterberging, terwijl het bodemleven intact blijft. Daarna volgen gekartelde schrijven (26 stuks), die de toplaag mengen. Alle gewasresten, zoals gehakseld stro, stoppels of aardappelloof wor den gemengd met de grond, zodat de vertering kan beginnen, zonder dat de gewasresten en grond 25 cen timeter diep worden weggestopt. Met als voordeel dat opgewarmde grond niet onder in de voor ver dwijnt en koude grond bovenaan blijft. De stikstof die in de gewasresten is opgeslagen, bereikt daardoor snel ler de wortels van het nieuwe gewas, dat daardoor sneller aan de gang kan. Achter de machine volgt een zware rol met een diameter van 80 Nadat Arjen in het voorjaar van 2010 maïsland zaaiklaar had gemaakt, waren de bevindingen goed en de opbrengst prima. Bijkomend voordeel is dat door dat meerdere bewerkingen in één werkgang worden uitge voerd, kosten worden bespaard. Ook bestaat nu de mogelijkheid 9 Voordelen: om in dezelfde werkgang te zaaien. Daarvoor maakt Arjen gebruik van een Accord zaaimachine met 32 zaaipijpen. Gras en groenbemester die hij hier afgelopen herfst mee zaaide, staan er goed bij. De boven laag is stevig en vast, heeft een goede aansluiting met de onderlaag en is goed berijdbaar. Meer bodemleven Betere bodemstructuur Betere waterinfïltratie en transport water Betere draagkracht en berijdbaarheid Minder uitspoeling mineralen Minder arbeid nodig voor grondbewerking Bestrijding van wind en watererosie Goedkoper dan conventionele grondbewerking Geadviseerd door DLV plant en het grond en bovenlaag herstelt. Voor meer informatie: Agroservice Oosterhof, tel. 06-20227897. Schijven om te cultiveren en mix« Woelen tot 400mm Multipacka pakkerwals laat een weersbestendig resultaat achter

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8