TEXELSE^COURANT 'NlOZ-haven plek voor aquacultuur' Cf roen 2rwarL-Jexels in het harL, 10 texelseJcourant Plan Gouden Driehoek stuit op zwaar verzet Kunstwerk spoelt aan op Razende Bol OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12559 VRIJDAG 18 MAART 2011 Wat is kunst?, vraagt OSG- scholier Luuk van der Meer zich af in de jongerenco- lumn @TXL. Schapenboer en 'verloskun dige' Jaap Lap uit Den Hoorn slaapt 's nachts in een soort bedstede in de s schuur. Zes jaar gele den koos Hans Smit met zijn gezin voor een rustiger leven op zijn vakan tie-eiland Texel. 64 HAVO- en VWO-leerlingen van OSG De Hogeberg pre senteerden dins dagavond hun profielwerkstuk ken. De NlOZ-haven moet zich kunnen ontwikkelen als een haven waar kennis en wetenschap centraal staan. Het moet geen haven wor den waar activiteiten als overslag van huisvuil of het in elkaar zetten van windmolens moeten plaats vinden. Dat heeft adjunct-directeur Herman Ridderinkhof recent duidelijk gemaakt op een bijeenkomst in Den Helder over de gebiedsontwikkeling van de haven van de marinestad. In dat project werd de NlOZ-haven in één adem genoemd met Fort Hars- sens in Den Helder en een nog aan te leggen bedrijventerrein aan het Woelmuis water bij Anna Paulowna als drie natte bedrijventerreinen waar bedrij vigheid voor windmolens op zee kon komen. Voor de NlOZ-haven werd gedacht aan het in elkaar zet ten van windmolens. Wat het NIOZ betreft, worden de bakens verlegd en staat het belang van wetenschappelijk onderzoek op de haven voorop. Dan gaat het op het moment om onderzoek naar systemen voor de zuivering van bal- lastwater van oceaanschepen, een terrein waarop het NIOZ al enkele jaren wereldwijd een leidende posi tie heeft. Daarnaast wordt er op de haven geëxperimenteerd met de teelt van zilte groenten en naar ver wachting komen er dit jaar proeven met de teelt van zeewier en kokkels. 'We willen richting de aquacultuur en die ontwikkeling willen we niet door andere zaken in de weg laten staan.' Het betekent dat het NIOZ niet de voorkeur geeft aan de plan nen zoals geformuleerd in het pro ject Gebiedsontwikkeling, dat ook de verplaatsing van de veerhaven in Den Helder behelst. Het NIOZ gaf in 2009, toen het project op stapel werd gezet, aan graag mee te den ken over medegebruik van de haven, maar het zei toen ook meteen de eigen activiteiten niet in het geding te willen laten komen. De haven is eigendom van de Staat, maar het NIOZ heeft de gebruiksrechten. Het onderzoeksinstituut investeerde door de jaren heen meermalen in voorzieningen op de haven en in de kades. Ridderinkhof hield zijn lezing op een bijeenkomst bij het ATO, een Helders bedrijf in duurzame kennis, waar diverse betrokkenen vertelden over de gebiedsontwikkeling. Hij wekte enige verbazing bij aanwezi gen bij wie nog de gedachte heerste dat de NlOZ-haven dienst kon doen als overloophaven voor Den Helder. Ridderinkhof benadrukt dat de publieke functie van de NlOZ-haven overeind blijft. Het is en blijft moge lijk dat er stenen worden gelost voor dijkversterking (zoals bij de verster king van de dijk langs de Mokbaai het geval was) en de haven kan eventueel ook plek bieden voor de bietencampagne. 'Maar geen assemblage van windmolens of overslag van huisvuil waar ook spra ke van is geweest.' Het NIOZ is samen met de gemeen te en het Ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord in gesprek met het rijk over een subsidie van €2,7 miljoen die een aantal jaren kom badkamers kijken INSTALLATIETECHNIEK open zat. 10.00 - 12.30u Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): y Texel Energie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op .txl Bekendmakingen op pagina 12 Waalenburg Als het nou maar niet een giga- broedplaats voor ganzen wordt. Ik hoop vurig dat de Staart, die dom me racebaan, wordt afgesloten voor auto's. Maar ik zou in Waalen burg wel extra paadjes aanleggen voor fietsers en wandelaars, en niet op de Hoge Berg! Die paadjes zorgen namelijk voor verstoring van ganzen. Die gaan daar dan niet broeden. Zo voorkomen we dat er ganzenschade ontstaat, heel wat beter dan de Nederlandse rechters en politici. Dat scheelt nog eens een hoop boerentrammelant zeg! Voor de natuur is het ook goed, want het scheelt ganzenpoep. Het water in het natuurgebied blijft dan schoon en fris, vol met leuke water beestjes. Zo is er ook nog een beetje kans op dotterbloemen en schraal land in plaats van kaalge vreten, platgetrapt en overbemest grasland waar geen kievit op wil broeden. Maar deze redenering mag vast niet van de natuurbe schermers. Of wel? Woelmuis man. Het kunstwerk heeft zo zijn reis doorstaan op zee en is heel huids aangekomen, in goede han den bij de heer Eelman aan wie ik het werk ook schenk.' Eelman: 'k heb dat met de secreta ris van de strandvonderij bespro ken. De vraag was of het van waarde is. Tja, wat is waarde? Als je de bergingskosten er afhaalt, denk ik niet dat er veel overblijft. Het is wel ludiek en het zou leuk zijn als het ergens komt te hangen waar iedereen het kan zien. Ik werk aan een plannetje.' Dros v. Garage www.texelseautopagina.nl Het zijn drukke tijden in de bouw, zoals hier aan de achterzij de van Culinaire Verwennerij Bij Jef, waar zich een vrijwel complete vernieuwing voltrekt. Op meerdere plekken op het eiland wordt met man en macht gewerkt om moderniserin gen en uitbreidingen van hotels, restaurants en andere zaken op tijd klaar te krijgen. Zo werkt aannemer Duin Bouw gelijk tijdig onder meer aan de verbouw van vier hotels op het eiland. 'Stilstand is achteruitgang, kwaliteit geeft de door slag', zeggen ondernemers in het toerisme. Op pagina 11 komen ze uitgebreid aan het woord. iFdo m 'Wij willen dit niet.' De bood schap vanuit Oudeschild voor de projectgroep Gouden Driehoek was duidelijk. Het dorp, maar ook andere Texelaars willen geen bootjes in de Skilsloot en nieuwe wandelpaden en al zeker geen hordes toeristen over de Hoge berg. Dat laatste was zeker niet de bedoeling, bezwoer projectleider Jan Buijs in een bomvol Skiltje waar de informatieavond annex hoorzitting over de plannen met de Gouden Driehoek werd gehouden. 'Een financiële injectie voor het gebied, behoud van waardevolle elementen, een hoogwaardig toe ristisch product en verhoging van de leefbaarheid', zijn volgens hem de toegevoegde waarden voor de plannen in het driehoek tussen het museum, de Schans en de Wezen- putten. Maar het merendeel van de aanwezigen zag dat duidelijk anders. Het is al mooi genoeg zoals het is, je moet er met je han den vanaf blijven, luidde de bood schap. Zoals dat gaat in Oude schild, werd bij het verkondigen van die boodschap geen blad voor de mond genomen. De avond maakte duidelijk dat het plan veel emoties had losgemaakt en dat er veel wantrouwen heerst. Het was immers 25 jaar geleden dat 't Skil tje ongeveer net zo vol zat, toen werd gesproken over de komt van de Hamster. Het hele dorp zou toen tegen zijn geweest, maar de vuiloverslag kwam er toch, en Oudeschild plukt er nu nog de wrange vruchten van, zoals zwaar verkeer door de straten, werd ver teld. De belofte van een klankbord groep die er voor zorgt dat de plannen voor de Gouden Driehoek alleen in samenspraak met de geleden werd verstrekt om het ver voer van goederen over water te verbeteren zoals beoogd in de oor spronkelijke visie. Volgens Ridder inkhof ziet het er naar uit dat die subsidie intact kan blijven. Het geld is bedoeld voor uitbreiding van de kades aan de noordzijde van de haven en een de aanleg van een steiger aan de zuidzijde. bevolking worden uitgevoerd, werd met scepsis ontvangen. 'Mensen in de klankbordgroep van het Mari tiem en Juttersmuseum voelen zich nog besodemieterd. Dan ga je daar toch niet nog een keer in', zei Sjef Boom. De metershoge wallen grond die Natuurmonumenten op de Lunette had aangelegd, deden er ook geen goed aan. 'Je gaat op vakantie en als je terugkomt, ligt er een hoop grond in je achtertuin', zei Alfons Boom. De wallen zijn veel Oude schilders letterlijk een doorn in het oog. Natuurmonumenten beschikt weliswaar over alle benodigde ver gunningen, maar Gerard Zijerveld, voorzitter van de dorpscommissie, nam het Natuurmonumenten kwa lijk dat er geen ruggespraak met de bevolking was gehouden en gaf aan dat het vertrouwen in deze organisatie er niet groter op was geworden. Overigens maakt de Lunette geen deel uit van het pro ject Gouden Driehoek. Ondanks de grote weerstand liet Buijs zich niet verleiden tot de uit spraak dat er nu al een streep door het project gaat. Volgende week brengt hij verslag uit aan het colle ge van b en w, dat gisteravond schitterde door afwezigheid. Mishandeling De politie heeft maandag een 16- jarig meisje uit Oudeschild en een 17-jarig meisje uit Den Burg aan gehouden wegens openlijke geweldpleging. De meisjes worden ervan verdacht een 16-jarige jon gen uit De Koog, een 16-jarig meisje uit Den Burg en een 14-jarig meisje uit Den Hoorn te hebben mishandeld. Het incident vond in de nacht van zaterdag op zondag plaats in een horecagelegenheid in De Koog. Schoonhoven, kleinzoon van een in kunstenaarskringen bekende naamgenoot, gaf het schilderij naar eigen zeggen terug aan de zee. Een symbolische daad, want het is de zee die hem al jarenlang veel inspiratie bezorgt, en die hem in staat stelde zijn eigen kleur blauw te ontwikkelen. 'De golven, de schittering, het tij en de blauwe kleur', schreef hij op een briefje dat hij bij het schilderij stopte. Ruim twee weken wierp hij de trommel in zee. Eelman trof het aan tijdens zijn inspectieronde op de Razende Bol. 'Er zat weliswaar een klein beetje water in de trommel, maar het schilderijtje was onbeschadigd. 'Het is de taak van de strandvon derij om de eigenaar van de aange spoelde spullen op te sporen. Dat was niet moeilijk. Ik heb de heer Schoonhoven een mailtjegestuurd.' Schoonhoven: 'Het heeft mij enorm goed gedaan dat het Blauw vlak is aangekomen iop de Razendebol en gevonden is door de heer Eel- Een kunstwerk van Jan Schoon hoven jr. dat een paar weken geleden symbolisch vanaf de Texelse boot in zee werd gewor pen, is aangespoeld op de Razende Bol. Strandvonder Hans Eelman vond het afgelopen maandag. De strandvonderij mag het houden. Eelman werkt aan een plan om het kunstwerk ergens te laten zien. Het kunstwerk Blauw Vlak, met de trommel en een in het Engels geschreven toelichting op de strandvondersjas van Hans Eelman. (Foto Hans Eelman)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1