KTF: 120 jaar en 'nag altoos skrep' TEXELSE 9 COURANT Familie Van Liere opent nieuwe Veronica Eigen luiklok voor begraafplaats Hogeberg 'Vader weet niet wat hij ziet, als hij naar beneden kijkt' De begraafplaats op de Hoge berg beschikt sinds kort over een eigen luiklok. Daarmee is een oude wens van menig Oude schilder in vervulling gegaan. Tot nog toe werd bij begrafenissen de klok van één van de kerken in het dorp geluid, maar die was lang niet altijd goed hoorbaar. De nieuwe aanwinst wordt tegen de regen beschermd door een zogeheten klokkenstoel, een afdakje, bevestigd op drie stevige balken. Dit fraaie en zeer stevige bouwwerkje is ontworpen en gemaakt door meubelmaker Wil lem Stolk. Hij ging daarbij niet over één nacht ijs en oriënteerde zich grondig, met behulp van boeken en websites. Uiteindelijk koos hij voor een volledig houten construc tie, gemaakt van inlands eiken. 'Alleen de ophanging van de klok is van metaal. Maar verder zijn zelfs de borgpennen van hout. Ik vond dat een uitdaging. Op een plek als deze moet het er niet te gelikt uit zien. Een sobere uitstra ling is veel mooier, vind ik', vertelt Stolk, die zich op een bijzondere manier met de begraafplaats ver bonden voelt, omdat zijn inmiddels overleden ouders er jarenlang de beheerders waren. Om de klokkenstoel zo min moge lijk te laten contrasteren met de omgeving heeft Stolk de balken bovendien wel licht geschuurd, maar verder niet met verf of lak behandeld. 'Onder invloed van wind en regen worden ze daardoor langzaam grijs. Uiteindelijk zullen ze wel een keer vergaan, maar dat maken wij niet meer mee. Ik ga er van uit dat dit hout nog zeker veer tig jaar meegaat.' De balken waarop de constructie rust, zijn vier meter lang. Totaal zeven stuks zijn er in verwerkt, met een totale hoogte van vijfeneen- halve meter. 'Mijn schuur is net vijf meter, zodat het de nodige handig heid vroeg om er aan te kunnen werken. Ik heb ze diagonaal neer gelegd, maar moest er daardoor steeds overheen klimmen. Het leek wel een hindernisbaan.' De klok kenstoel is in twee gedeelten geplaatst door kraanmachinist Ste fan Hin, die er zijn verreiker voor gebruikte. De balken zijn op dikke betonnen tegels gezet en aan één kant is de stellage vastgemaakt aan het baarhuisje van de begraaf plaats. Dat is omdat het eigenlijk een halve klokkenstoel is. Een vrij staande zou hier te groot zijn.' KTF-jubilarissen Arie Blom, Tobias den Braanker, Wim van Sam beek en Piet Witte kregen allemaal een speldje en/of medaille uitgereikt. Met een sprankelend voor jaarsconcert bewees KTF zaterdag dat het 120 jaar oud mag zijn, maar, zoals presenta tor Robin van Sambeek al opmerkte, 'nag altoos skrep'. Zelfs de majorettegroep maak te dit jaar een groei door, zodat zich tien majorettes aan het publiek presenteerden. Orkest en drumband traden bei den voor het eerst op onder een nieuwe leiding. KTF wordt sinds kort gedirigeerd door Wendy Prins, zelf hoornist bij het Tata Symphonic Orchestra in IJmuiden en twee dagen per week als docent klein koper verbonden aan Artex. Na een debuut op het Fan farefestival, dirigeerde zij zaterdag haar eerste volledige concert met het 120-jarige korps. Omwille van de nieuwe dirigent heeft KTF zelfs de repetitietijden vervroegd, zodat Prins maandagavond nog de laat ste boot kan halen. De samenwerking tussen orkest en dirigent verliep soepel, Prins had haar muzikanten goed in de hand, wat zeker nodig was bij lastige stukken als Punjaub van Charles Payne en het voor het vorig jubileum door Jacob de Haan geschreven Virginia, dat in verband met het jubileumjaar opnieuw op de lessenaar was ver schenen. Op de vraag of 120 jaar zo uitgebreid gevierd moet wor den, was presentator Van Sam beek duidelijk. 'Er zijn genoeg leden met een leeftijd dat je elke reden om een feestje te vieren, moet aangrijpen.' Van die vergrij zing was overigens weinig te mer ken tijdens een swingend nummer als Euphonium Ragtime van André gebruik gemaakt van licht- en showeffecten. Nadat het orkest het programma na de pauze verder had ingevuld, werd de avond afgesloten met een gezamenlijk optreden van drumband en orkest. Daarbij werd het dirigeerstokje tijdelijk overge nomen door Versteege. Dirigent Prins vond een plaatsje in het orkest, waar zij haar partijtje mee- blies. Het was jammer dat de zaal aan het eind van het concert leger was dan in het begin, vooral ook voor de mensen die voortijdig waren vertrokken. Zij liepen enke le mooie optredens mis. Daarbij moet wel vermeld dat de zaal aan het begin van het concert erg goed gevuld was. In het jubileumjaar, dat een hoog tepunt krijgt met het jubileumcon cert op 8 oktober, werden ook enkele leden gehuldigd voor een eigen jubileum. Onder hen voor zitter Wim van Sambeek, die speldjes en oorkondes had voor Tobias den Braanker, Arie Blom en Piet Witte. Een bijzonder woord van dank was er voor Jan en Mar jan Krotje en het bestuur van Excelsior. Slechts enkele weken voor het concert werd bekend dat KTF met personele problemen kampte, een tekort waarin Excel sior kon voorzien. Pip Barnard Het fanfare, onder leidng van de nieuwe dirigent Wendy Prins. Waignein, waarbij de euphonium- solo werd gespeeld door Gerben van der Veen. Het stuk was een geschenk van Jan Wieten, die een bijzondere voorkeur voor swing muziek heeft. Van der Veen was overigens niet de enige die een solo te spelen had. Ook Dick Bousma (cornet) en saxofonisten Frans Zegel en Renske van IJs- seldijk lieten zich horen. Overi gens beschikt KTF met laatstge noemd duo over een uitstekende saxofoonsectie, die door de nieu we dirigent als kwartet bij elkaar was gezet. De drumband, onder leiding van de nieuwe instructeur Harold Ver steege, had een plek gevonden op het podium van de De Koning hal, waar het jammer genoeg tamelijk donker was. Dat deed geen afbreuk aan de muziek, met technische hoogstandjes als Aurora March of the Youth van Louis de Blieck en To the Japa nese drummers van Jan Schipper. Het feit dat enkele muzikanten zowel in de drumband als het orkest speelden, leverde wat heen en weer geloop op, dat door pre sentator Van Sambeek goed werd opgevangen. Om logistieke rede nen waren alle optredens van de drumband voor de pauze gepland, waardoor het podium kon worden vrijgemaakt voor de majorettes, die twee sprankelende optredens verzorgden. Zowel bij de drum band als bij de majorettes werd De percussiegroep. uiiimmui] aparte vermelding verdient het ter ras. Van een afstandje lijkt het gemaakt van oude, ruwe houten balken. In werkelijkheid is het van beton. Ook het uitzicht is vermel denswaardig. Omdat het wat hoger ligt, is niet alleen de haven maar ook de Waddenzee vanaf het ter ras goed zichtbaar. 'En door de ligging hebben we hier van 's och tends tot 's avonds zon. Het is eigenlijk een AA-locatie', vindt Lil lian. 'Doe het goed of doe het hele maal niet.' Een wijze raad van horecaondernemer Aad van Lie re, die zijn kinderen Dirk en Lilli an en hun partners Marjan van der Vis en Erwin Koning zeer ter harte hebben genomen. Op de haven van Oudeschild openen ze zaterdag hun nieuwe cafetaria Veronica. Het gebouw is niet te missen. Groot en hooggelegen, om te voor komen dat bij springvloed het zee water over de drempel naar binnen spoelt. Tegelijkertijd hebben de Van Lieres hun uiterste best gedaan iets 'passends' te bouwen, met gele baksteentjes, groe ne houten voor schotten, witte dak lijsten en de makelaars die de karakteristieke Texelse vissers- en loodshuisjes zo typeren. Dat is goed gelukt, merken ze aan de reacties van dorpsgenoten. 'We krijgen veel complimenten. Een nieuw gebouw, maar gelukkig niet zo hypermodern. Dit past echt op de haven, zei een vrouw tegen me', vertelt Lillian van Liere. Ook het interieur is een openba ring, helemaal voor wie het oude gebouw even verderop de haven kent. Het is er licht en ruim, met zo'n 65 zitplaatsen, maar ook met allerlei extra voorzieningen, zoals een wasbakje voor gasten die hun handen willen wassen en een inva lidentoilet. Dankzij tweeëneenhalve kilometer vloerverwarming is het er behaaglijk warm. Veel groter is ook de werkplek voor het personeel, met onder meer een aparte afde ling voor het beleggen van brood jes. 'We willen graag van het imago van snackbar af. Maar in ons oude pand hadden we daar eigenlijk de ruimte niet voor. We krijgen nu een veel ruimer assortiment, met aller lei salades, broodjes en verse vruchtensappen. Mensen kunnen ook even rustig zitten voor koffie met Texelse koek. We gaan 's och tends al om tien uur open', vertelt Lillian. 'We hebben ook de ruimte voor arrangementen. Als er straks een bus toeristen voor de deur stopt, hoeven we niet meer te schrikken. Op het terras krijgen we nog eens dik zestig stoelen', vult broer Dirk aan. 'Moet je dit eens vergelijken met die mobiele wagen waar mijn vader in 1960 mee begon. Met ons oude gebouw op de haven waren we al voor negentig procent bij, nü zitten we op tweehonderd procent. Als mijn vader naar beneden kijkt, weet-ie niet wat-ie ziet.' Ook de verdieping boven de cafe taria wordt door de Van Lieres nut tig gebruikt. Een groot gedeelte is bestemd voor opslag. Daarnaast is er een kantoor, een personeelsver- blijf, een toilet en een douche voor medewerkers die zich willen opfris sen voor ze naar huis gaan. Een Van een deel van het nieuwe pand staat de bestemming nog niet vast. Het oorspronkelijke idee was er een soort markt te huisvesten, waar steeds wisselende exploitan ten hun waar zouden kunnen ver kopen. De animo daarvoor lijkt echter niet zo groot. 'In juli en augustus zou het wel lukken, maar niemand gaat hier middenin de winter een dag zitten. Dan is er niks te doen op de haven', vertelt Dirk. 'We hebben wel een hoop aanvragen van ondernemers die het permanent willen huren, maar daar wil de gemeente niet aan meewerken. We zijn nu in gesprek met een vrouw die er Texelse pro ducten wil verkopen. Misschien dat dat wel mag. We hebben make laar Dennis Eelman in de arm genomen om dat met de gemeente te bespreken', vertelt Lillian. 'Als het niet mag, laten we het gewoon leeg staan', vult Dirk strijdvaardig aan. En met een grijns: 'Of we beginnen er een bordeel. Met steeds nieuwe uitbaters. Dus dat mag wel.' Hoewel aannemer Siep Schellinger van Zegel Bouw zich keurig aan zijn belofte hield op tijd klaar te zijn, wordt er al een paar weken met man en macht gewerkt om ook binnen alles aan kant te krij gen. Zaterdag gaat de nieuwe cafeteria open. De officiële ope ningshandeling wordt 's avonds tijdens een feestje voor genodigden verricht door moeder Riet van Liere. 's Middags tussen 14.00 en 17.00 uur bestaat voor publiek al de gelegenheid een kijkje te nemen. Joop Rommets

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9