Henk van Atteveldt vertrekt van OSG m TEXELSE 13 COURANT 'Eigenlijk zijn de problemen helemaal niet zo veranderd' Makelaars presenteren TX Wonen Ingmar Veeger volgt Louis Uriot op 'In je nacht hoofd soms dag en met tekening bezig' VRIJDAG 1 APRIL 2011 n het nieuwe natuurkundelab van OSG De Hogeberg, De wanden van zijn kantoor zijn al leeg, wijst hij. Er zit nog een haakje waar een schilderij van Henri Arendsen hing, maar maandag moet alles weg zijn. Dan komt er na 35 jaar een eind aan het tijdperk Henk van Atte- veldt. Vol trots leidt hij me door de nieuwe school naar zijn kantoor. Van Atte- veldt neemt de gelegenheid te baat om te wijzen op de speelse wijze waarop de school is ingedeeld in zes domeinen, elk met hun eigen kleur en indeling. Het is nergens hetzelfde en nergens erg schools. Omdat de lessen nog in volle gang zijn, kunnen we niet overal binnen, maar we wagen een blik door de ramen van de afdeling verzorging, de metaalafdeling en de keuken, en stappen even binnen in het restau rant, waar de leerlingen druk bezig zijn met de voorbereidingen van hun examen. Onderweg strelen we een houtsculptuur van Peter Rite- co. Leerlingen lopen door de gan gen en Van Atteveldt voelt zich in hun midden duidelijk in zijn ele ment. Het respect over en weer is duidelijk merkbaar. Het is het einde van de dag en redelijk rustig, maar het gebouw van OSG De Hogeberg kan 950 leerlingen herbergen en een goede honderd medewerkers. De populatie van een klein dorp. Schoonmakers zijn druk in de weer en in de kantine wordt een catwalk gebouwd voor een modeshow, die als profielwerkstuk wordt gehou den. Het duurt even voor ik de lay out van de school begrijp en ben blij dat ik een gids mee heb. Henk van Atteveldt is sinds 1978 verbonden aan wat toen nog de In de bussen van Connexxion zijn geen 2- en 3-strippenkaar- ten meer te koop. In plaats daar van kunnen reizigers een OV-rit- kaart kopen. Reizen met een OV-chipkaart is in de meeste gevallen goedkoper. Het verdwijnen van het enkeltje past in het streven van de provincie om voor de zomervakantie hele maal af te stappen van de strippen kaart en over te schakelen op de OV-chipkaart. Hiervoor dient de Drie Texelse makelaars hebben de handen deels ineen geslagen. Het resultaat van de samenwerking tus sen Makelaardij Texel Vastgoed, Makelaardij TM Vastgoed en Jos Kager Bemiddeling Onroerend Goed is het nieuwe magazine TX Wonen. Daarin hebben ze hun com plete aanbod gebundeld. Het woningaanbod is veelzijdig: van vrijstaand huis tot rijtjeswoning en van recreatiebungalow tot apparte ment. 198 objecten, met foto en kern gegevens, zoals vraagprijs, grootte en ligging. Overzichtelijk gerangschikt, fraai vormgegeven en op handig for- Een stijlvol, overzichtelijk, informa tief en heel Texels magazine, precies zoals de makelaars zich dat voor ogen hadden toen ze het initiatief namen om samen een nieuw woonmagazine uit te geven. Ze zijn maar wat trots op de eerste editie van TX Wonen. Makelaars Martin Trap en Joost Coutinho (Texel Vastgoed), Richard Kortekaas en Ruben Kooijman (TM Vastgoed) en Jos Kager (Jos Kager Bemiddeling Onroe rend Goed) zijn blij dat ze elkaar op deze manier kunnen ver sterken. Eigenlijk is het ook wel logisch. Ze komen elkaar regelmatig tegen 'in het veld' en proberen elkaar zo goed mogelijk te vinden, om hun rela ties optimaal van dienst te zijn. De makelaars staan open voor samenwerking met nog meer Texelse collega's. 'Het magazine is een extra stimu- aan onze relaties. Een beknopt over zicht van ons complete aanbod. Een Rijksscholengemeenschap Texel was. Eerst alleen als leraar natuur kunde, maar sinds 1986 als con rector lid van de schoolleiding. Inmiddels is zijn aantal lesuren ver minderd tot zes, die hij vult als wiskundedocent. 'Als schoolleiding vinden we het belangrijk om ook voor de klas te staan', legt hij uit. 'Dan weet je waar je het over hebt als je spreekt over de kwaliteit van het onderwijs en kun je met meer gezag spreken over verbetering.' Want hij zegt het niet met zoveel woorden, maar de kwaliteit van het onderwijs, de zorg voor de leerlingen, gaat Van Atte veldt aan het hart. Vol trots vertelt hij over zijn beginjaren als conrec tor, toen alle docenten van de school erop uit werden gestuurd om op andere scholen te kijken of er betere manieren waren. Uit de ervaringen die daarmee werden opgedaan, werden de zogeheten taakuren geboren, die hebben bestaan tot de invoering van de 'tweede fase'. Eenmaal in zijn kantoor aangeko men, is de belangrijkste vraag natuurlijk wat Van Atteveld in de 35 jaar dat hij aan het onderwijs ver bonden is allemaal heeft zien ver anderen. Hij moet duidelijk even nadenken voor hij op zijn eigen kenmerkende voorzichtige manier zijn antwoord formuleert. Dan ver telt hij hoe hij bij het opruimen map pen tegenkomt met problemen van provincie deze week een verzoek in bij het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Overstappen is pas mogelijk als aan een aantal criteria is voldaan, zoals de mogelijkheid om de OV-kaart op te laden, dat het systeem in alle bussen goed functioneert en dat de gemiddelde rit niet duurder wordt. De provincie is van mening dat aan al deze voor waarden wordt voldaan. Als de minister instemt met het verzoek de strippenkaart af te schaffen, is nog voor de zomervakantie de OV- mooi document om ideeën mee op te doen of eens een rondje over het eiland te maken. Want misschien ligt de woning die u al jaren zocht wel op Het zal niet bij deze eerste editie blij ven. Over twee maanden verschijnt het tweede magazine en daarna het volgende. Zo presenteren de make laars zes keer per jaar het actuele en complete woningaanbod. Daarbij haken de makers in op de actualiteit of het jaargetijde. Elk maga zine een eigen kleur en eigen sfeer. Het gratis magazine wordt huis-aan-huis verspreid en kan op centraal gelegen punten op het eiland worden meegeno men, zodat ook toe risten kennis kunnen nemen van het woning en recreatieaanbod. TX Wonen kwam mede tot stand dankzij de hulp van vormgever Mar- tine Eelman, de foto's van Salko de Wolf, adverteerders en drukker en verspreider Mediabureau Langeveld 8c De Rooy, dat de makelaars met raad en daad heeft bijgestaan. vroeger. 'En eigenlijk zijn de proble men helemaal niet zoveel veran derd. Het gaat er nog steeds om hoe je leerlingen moet motiveren en hoe je leerlingen zeggenschap kunt geven in hun eigen leerproces.' Van Atteveldt begon als natuurkun- dedocent met 29 lesuren. Daar naast verzorgde hij avondlessen voor volwassenen. 'Dat is wel ver anderd', merkt hij op. 'Nu geeft een docent 25 lesuren, minder dus dan vroeger. Dat geeft hem meer tijd om het goed te doen.' Ook de pedagogische ondersteuning is beter dan vroeger, de lerarenoplei ding. Aan de andere kant zijn er minder docenten beschikbaar. 'Als je vroeger een personeelsadverten tie plaatste, kon je wel dertig of veertig brieven verwachten. Nu gebeurt het wel dat ik een adver tentie plaats en nul reacties krijg.' Dat ontlokt hem de opmerking dat hij best eens zou kunnen sollicite ren als er door zijn vertrek een vacature ontstaat voor een wiskun dedocent. Zijn opvolger is gymle raar en zal zich alleen met de taken van de conrector bezighouden. Wat ons brengt op de vraag die als vanzelf gesteld wordt aan iedereen die met pensioen gaat. De vraag van de hobby's. Ook nu moet Van Attevedt iets langer nadenken dan hij tijdens het gesprek gewoonlijk doet. Cello speelt hij, en piano. Daar kun je de dag mee vullen, dat chipkaart het enig geldige vervoers bewijs. Mensen dit geen OV-chip- kaart hebben, kunnen een ritkaart kopen. Deze kost €2,20 voor een enkele rit, overstappen is niet mogelijk. Wel is tijdens actieweken de dalurenkaart verkrijgbaar, die vanaf 9.00 uur geldig is en €1,60 kost. Van 1 april tot en met 31 december is bovendien een dag kaart verkrijgbaar, die €4,50 kost en onbeperkt geldig is op alle lijnen op Texel en op lijn 33, van de veerha ven naar het station in Den Helder. Genoemde kaarten zijn verkrijgbaar bij de chauffeur. Wie meer wil weten, kan de gege vens opvragen via de websites van de makelaars. 'En u bent natuurlijk van harte welkom op een van onze kantoren! Jos Kager Bemiddeling Onroerend Goed Adres: Bernhardlaan 109 1791 XD Den Burg Telefoon: 0222-312833 Email: info@woningaanbodtexel.nl Website: www.woningaanbodtexel.nl Makelaardij TM Vastgoed Adres: Dorpsstraat 179 1796 CC De Koog Telefoon: 0222-310314 Email: info@tmvastgoed.nl Website: www.woningoptexel.nl Makelaardij Texel Vastgoed Adres: Kogerstraat 57 1791 EP Den Burg Telefoon: 0222-313025 Email: info@texelvastgoed.nl Website: www.texelvastgoed.nl leidt geen twijfel. De CD's met muziek van Brahms en Liszt had den mijn aandacht al getrokken. En vrijwilligerswerk, dat trekt ook. 'Want om nu te zeggen dat ik de hele dag in mijn tuin ga werken...' En de politiek, dat is ook nog een optie. 'Laat ik zeggen dat er op Texel genoeg werk is om iets te kunnen bijdragen.' De belangrijkste verandering in het onderwijs heeft Van Atteveldt net niet meegemaakt, de invoering van de Mammoetwet in 1968. Maar wel de overgang van Rijksscholenge meenschap naar (gemeentelijke) openbare scholengemeenschap. Een goede stap, die de school dichter bij de Texelse samenleving heeft geplaatst. 'Zonder dat, als het gemeentebestuur niet ook het schoolbestuur was geweest, had dit nieuwe gebouw er niet gestaan', benadrukt hij. Want De Hogeberg heeft inmiddels niet alleen de HBS en de ULO, maar ook de andere scholen van het eiland in zich opge nomen. De LTS, de Landbouw school en de Huishoudschool. 'Al lijkt het alleen aan de buitenkant maar of we één school hebben', verklaart Van Atteveldt. 'Leerlingen moeten wel degelijk al bij het bin nenkomen een richting kiezen. Dus eigenlijk zijn we wel drie scholen, of meer.' Ook de invoering van de tweede fase, waarin leerlingen kun nen kiezen uit vier profielen, was een ingrijpende verandering in het onderwijs. 'Al lijkt dat nu wel weer langzaam te worden terug gedraaid. Er wordt nu gesproken over vrije- keuzevakken en twee in plaats van vier profielen.' Het zijn dus niet de leerlingen die veranderen, het is de maatschap pij. 'Wat mij opvalt, is dat de school niet meer zo'n centrale plaats in neemt in het leven van de leerlin gen. Dat was vroeger al niet zo heel sterk het geval, maar het is niet beter geworden. Leerlingen heb ben nu vaker een baantje en ze gaan meer uit. Waarschijnlijk drin ken ze ook meer dan vroeger, maar Ingmar Veeger uit Den Burg heeft Architektenburo Louis Uriot over genomen. Veeger, die er al een paar jaar werkt, wil op de ver trouwde voet verder gaan. Uriot doet een stap terug maar blijft bij de zaak betrokken. Een fietstocht van Uriot en Piet Roeper stond aan de basis van de overname. Uriot kon wel een nieu we architect gebruiken en Roeper wist er wel een: zijn neef Ingmar, die een studie architectuur aan de Technische Universiteit in Delft volgde. Binnen een week hadden Veeger en Uriot contact met elkaar en na een paar aangename gesprekken besloot Vee ger in de zomer van 2004 de uitdaging aan te gaan. De zoon van Martien en Carla Veeger moest nog afstuderen en besloot dat maar in de avond uren te doen. Veeger (35) neemt een architecten bureau met vijf man personeel over. Het bureau ontstond vijfentwintig jaar geleden toen Uriot (59) na een dienstverband van elf jaar bij wijlen Jan Visser voor zichzelf begon. Eerst in zijn garage aan de Burger houtstraat en later aan de Koger straat in een pand van Piet Bake- laar. Twaalf jaar geleden verhuisde het bureau naar de huidige locatie aan de Abbewaal in Den Burg. Toen Nick Bakker, één van zijn medewer kers, aangaf met pensioen te gaan, ging Uriot op zoek naar opvolging. Anders zou hij alleen met zijn broer René op het bureau over blijven. Uriot is blij dat Veeger de zaak heeft willen overnemen. De twee waren daar de afgelopen jaren achter de schermen al mee bezig en nu is de overdracht definitief. Veeger heeft de leiding gekregen en Uriot blijft drie dagen in de week werken. 'Maar ik heb nu ook meer tijd voor andere zaken zoals vliegen, fietsen of gewoon een boek lezen. Als architect ben je altijd met meerdere tekeningen tegelijk bezig en dat laat je 's avonds niet los, daar kun je in je hoofd dag en nacht mee bezig zijn. Bouwen is emotie en er is vaak ook veel geld mee gemoeid, dus het moet allemaal goed gebeu ren.' Uriot, die zich in 1975 op Texel ze hebben in ieder geval veel meer andere dingen dan alleen school.' Misschien draagt de school daar ook aan bij, want de leerlingen gaan vaak op reis. Praag, Londen, Amsterdam, er wordt vaker over het Marsdiep heen gekeken dan vroeger. 'De leerlingen zijn kosmo- politischer dan vroeger', zegt Van Atteveldt, die daarbij gelijk opmerkt dat hij zich niet door al dat gepraat over vroeger als een oud mannetje vestigde toen hij met Trudy Hop man trouwde, zag in vijfentwintig jaar tijd circa 1400 opdrachten voorbij komen, variërend van een dakkapel tot het ontwerp van com plete straten en hotels. 'We hebben gemiddeld 60 tot 80 opdrachten per jaar. In een straal van een kilo meter is altijd wel iets te vinden waar we de afgelopen jaren bij betrokken zijn geweest.' Zo nu en dan zijn er ook opdrachten aan de overkant. 'We hebben huizen in Wieringerwaard ontworpen, de nieuwe bioscoop van Frits Nieu- wenhuizen in Schagen en via een relatie ontwerpen we momenteel een bedrijf in Maarheeze.' Uriot praat met passie over het vak, maar maakt er evenmin een geheim van dat toenemende regelgeving (voortkomend uit het Bouwbesluit van 2003) en verscherpte eisen in de loop der jaren hun tol hebben geëist. Hetzelfde geldt voor bijvoor beeld het uitblijven van het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied en nieuwe bestemmingsplannen voor de dorpen (wat nu voor de komen de jaren op de rol staat bij de gemeente). Dat leidt voor architec ten tot extra werk en onduidelijk heid over wat er wel en niet mag. 'Je hebt soms te maken met grijze wil profileren. Dat valt ook wel mee, al blijkt er aan het eind van het gesprek meer veranderd dan we aan het begin dachten. Door een inmiddels wat meer verla ten school lopen we terug naar het natuurkundelab om een foto te maken. Toch nog even terug naar waar het allemaal 35 jaar geleden allemaal begon. Pip Barnard gebieden in een bestemmingsplan. Als je daarover vragen krijgt van opdrachtgevers, moet je bij de gemeente navragen hoe het zit, zodat je een correct antwoord kunt geven. Dat ben je verplicht als architect. Ik was het zelf gewend dat je binnen liep op het raadhuis en vroeg hoe iets zat. Nu moetje eerst afspraken maken, op spreekuur komen en heb je soms pas na enkele weken een antwoord. Ik snap ook wel dat je niet zomaar meer bij een ambte naar kunt binnenlopen en dat zij het ook druk hebben, maar het is een verande- tenbureau op de vertrouwde voet te willen voortzetten. 'We proberen zoveel mogelijk pragmatisch te ont werpen, in overleg met de opdracht gevers. Ik wil ons wel verder gaan ontwikkelen in het maken van drie dimensionale artist impressions. En het is prettig dat Louis als ruggen steun aanwezig blijft.' De laatste is blij dat hij het bureau heeft kunnen overdoen aan een architect die op Texel is geboren en getogen is. Veeger volgde behalve zijn studie architectuur ook oplei dingen bouwkunde aan de MTS en de HTS in Hoorn en Haarlem. Het bureau behoudt dezelfde naam. Een overgang van perioden in een tekenkamer. Louis Uriot (zittend) zit nog graag achter zijn vertrouwde tekentafel, zijn opvolger Ingmar Veeger (staand) is opgeleid in digitaal tekenen en wil zich ook verder specialiseren in driedimensionale artist impressions, waarbij op een foto al te zien is hoe het eindresultaat eruit moeten Texel stapt over op OV-chipkaart COMPLETE AANBOD IN MOOI MAGAZINE a m ring waar moeite mm m m m mm mee heb.'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13