T 'Alles waar gasten komen is verbouwd' TEXELSE 5 COURANT De grootscheepse verbouwing van restaurant 't Vogelhuis-Oran jerie in De Koog nadert zijn vol tooiing. De afgelopen dagen is, na vijf maanden verbouwen, een nieuwe serre geplaatst Over twee weken wordt 't Vogelhuis her opend. De nieuwe serre is de blikvanger van het restaurant aan de ingang van de Dorpsstraat. Hij is groter dan de vorige serre die twintig jaar geleden werd gebouwd. Gasten hebben daardoor straks meer ruimte in het restaurant. 'Er kunnen ook veel meer mensen aan het raam zitten', zegt mede-eigenaar Anton van der Vis. Hij, zijn vriendin Chéra Grootjen en zijn vader Paul van der Vis sloten vijf maanden geleden de deuren om het restaurant een 'upgrading' te geven. Van der Vis: 'Het is vijftien jaar gele den dat de zaak voor het laatst grondig verbouwd is. Alle ruimten waar gasten komen, zijn onderhan den genomen en verbouwd.' Met trots wijst Van der Vis op eiken houten vloerdelen die door het hele pand als plafondplaten zijn geplaatst. 'Dat is net zo praktisch als een systeemplafond, je kunt snel iets aanpassen, maar het ziet er veel net ter uit.' Het grootste werk bestond uit de aanleg van een kelder. Het Vogelhuis had tot nu toe een opslag in Oudeschild, maar kan straks alles in eigen huis bewaren. De nieuwe serre moet ondanks het vergrote oppervlak een knusse en gezellige ruimte blijven. Daarvoor wordt in het midden een grote open haard gebouwd. De serre is aan de buitenkant van aluminium, maar aan de binnenkant van hout. 'Aan de zij kantvan de serre komen harmonica deuren, zodat we hem in de zomer bijna helemaal open kunnen zetten. Het dak kan niet open, omdat je hier al snel het risico loopt dat er zand tussen komt waarna je het dak moei lijk meer dicht krijgt. Maar er komt hoogrendementsglas in en zonwe ring, zodat we het op warme dagen koel kunnen houden onder het glas.' Het terras heeft eveneens een upgra ding gehad. Er is natuursteen gelegd, de coniferen zijn vervangen door windschermen en er is een vijver gebouwd. De speelboom, ook een blikvanger van 't Vogelhuis, is blijven staan. Op een nieuw aangelegde dakkapel is in ledverlichting de naam van het restaurant aangebracht. 'Dan zien mensen meteen waar we zitten als ze de Dorpsstraat nade ren.' Bij de ingang is in de muur ruimte vrijgehouden waar een portret komt te hangen van Sijbrand en Guurtrui- da van der Vis die in 1934 met 't Vogelhuis begonnen (toen nog een pension). 'Dat wordt een eerbetoon aan mijn opa en oma', aldus Van der Vis't Vogelhuis is sindsdien altijd in handen van de familie geweest. In 1972 kwam hun zoon Paul van der Vis in de zaak, in 1997 kwam Anton van der Vis erbij, gevolgd door Chéra Grootjen in 2007. De familie hoopt het restaurant zaterdag 9 april te heropenen. Geldorp buigt zich over regio Oud-burgemeester Joke Geldorp gaat zich buigen zich over de toekomst van de Kop van Noord- Holland. Ze is lid geworden van de commissie Kop van Noord- Holland die is opgericht naar aanleiding van het voortijdig ein de van het Wieringerrandmeer. VRIJDAG 1 APRIL 2011 Overtredingen bij verkeerscontrole De politie heeft dinsdag bij twee verkeerscontroles diverse auto mobilisten bekeurd voor overtre dingen. Er werd van 11.15 tot 13.15 uur gecontroleerd op de Pontweg nabij De Koog. Vier bestuurders hadden geen rijbewijs bij zich, een bestuur der droeg geen gordel, een had het remlicht niet in orde en een bestuur der kreeg een prent voor uitsteken de lading. Op de Nieuwlanderweg ter hoogte van de Zaandammerdijk werden tussen 14.00 en 15.15 uur zes auto mobilisten bekeurd voor te hard rij den en er werden diverse waar schuwingen uitgedeeld. Twee automobilisten werden betrapt op het niet dragen van een gordel. De controle werd uitgevoerd door agenten-in-opleiding van de politie in Den Helder. Volgens een woord voerder konden zij zo oefenen en werd tegelijk de Texelse politie een handje geholpen. 'Maar het is voor al om automobilisten bewust te maken van hun snelheid. Als je te snel de kruising met de Waalenbur- gerdijk nadert, kun je nooit meer op tijd remmen als er plotseling een fietser oversteekt.' Er geldt op de Nieuwlanderweg een limiet van 80 km per uur en 60 km op het stuk met de slinger in de weg. De komende tijd zijn de agenten uit Den Helder vaker actief op het eiland. Switzer weg uit Secret Story Oud-Texelaar Servio Switzer heeft het TV-programma Secret Story van NET 5 verlaten. Hij is wegge stemd uit het huis in Portugal waarin begin februari vijftien kandi daten van start gingen. Ze namen elk een geheim mee dat tijdens de reality-serie moest worden gera den. Het geheim van Switzer: hij heeft opgetreden als bingo-konin gin. De 27-jarige oud-Texelaar overleefde tijdens de show twee van de wekelijkse eliminatierondes, maar de derde werd hem fataal. Bedoeling is dat de commissie onderzoekt welke sociaal-econo mische en ecologische impulsen de regio nodig heeft. De aanleg van het randmeer, dat van Wierin- gen weer een eiland had moeten maken, had moeten leiden tot meer pleziervaart en recreatie. Eind vorig jaar blies de provincie Noord-Holland het met name door de landbouw fel bekritiseerde pro ject af, omdat het financieel niet rond te krijgen was. Gedeputeerde Laila Driessen zei toen de Kop van Noord-Holland niet in de steek te laten, waarna mede op aandringen van Provinciale Staten de commis sie werd ingesteld. Het voorzitterschap daarvan komt in handen van Joan Leemhuis- Stout, oud-commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Andere leden naast Geldorp zijn een hoog leraar landschapsarchitectuur (Adri van den Brink), een directeur voed sel en landbouw van de Rabobank (Dirk Huijzer), een voorzitter van een landinrichtingscommissie elders in den lande (Servaas Huys) en een voormalige adviseur ruim telijke kwaliteit van de provincie Noord-Holland (Miranda Reitsma). Werk Weverstraat wordt onderbroken De Weverstraat in Den Burg wordt vooralsnog alleen tot de HEMA opgeknapt. Het resteren de deel tot aan de Stenenplaats wordt na de herfstvakantie onder handen genomen. Dat is de uitkomst van een bijeen komst met bewoners en bedrijven die woensdagavond werd gehou den. Volgens de gemeente zal de Weverstraat rond 15 april dicht zijn (tien dagen vóór Pasen) en worden het oude en het nieuwe straatge deelte netjes tegen elkaar gestraat. Eind oktober, als de Herfstvakantie voorbij is, gaat aannemer KWS verder met het opknappen van het laatste stuk Weverstraat. De NUON begint tegelijkertijd met de aanleg van gasleiding op dat gedeelte. De werkzaamheden zijn naar verwach ting half november klaar. Er lag ook een optie op tafel om de werk na de Pasen door te laten gaan, zodat de straat tijdens de Pinksteren helemaal klaar zou zijn, maar daar is vanaf gezien. Dorpenronde Als burgemeester of wethouder moet je soms toch een groot gevoel van opluchting voelen. Opluchting dat je even niet hoeft na te denken over toezeggingen of bedachtzaam moet zijn geen verkeerde verwach tingen te wekken. Neem bijvoor beeld de dorpenronde die maan dagmiddag in De Waal werd gehouden. Niks geen moeizaam lopende bouwprojecten met het vlaggetje CPO erboven, geen wilde plannen voor kilometerslange fietspaden of problemen die al jaren spelen en dus steeds verder van een oplos sing afdrijven. Nee, in De Waal werden de burge meester en de vier wethouders bijna een kwartier lang geconfron teerd met een boom bij de ingang van het dorpshuis, waarvan niet iedereen het zou betreuren als die wordt gesnoeid. De bestuurders maakten niet bepaald aanstalten om door te lopen: zulke 'proble men' kunnen niet lang genoeg besproken worden. Zeker als je ook nog de kans hebt staand in een aangenaam zonnetje een kleurtje op te doen. De boom was gelukkig niet exem plarisch voor de rest van de ronde. Voorzitter Clementine Biekmann van de dorpscommissie deed onderweg haar best de nodige zaken aan te kaarten, al moest ze na afloop toegeven dat er op het moment niet superveel speelt in De Waal. Er was ook een serieus punt over de kosten van het onderhoud en het beheer van het dorpshuis (de energiekosten swingen de pan uit), maar dat bespraken dorps commissie en college onderling tijdens een broodje en een kopje soep. Zelf bleef ik met vraagtekens ach ter. Heb je als dorpscommissie exclusief de burgemeester en de wethouders tot je beschikking en dan ga je de tijd vullen met een boom? Later bleek dat dorpscom missie en college beiden anders dachten over de invulling van de dorpenronde nieuwe stijl, waar door het rondje een beetje wrevelig begon en de aandacht voor de boom ook als stil protest kon wor den opgevat. Maar dan nog. Je hebt, hoe de kort de lijnen op Texel ook mogen zijn, het college niet elke dag voltallig over de vloer. Neem ze mee en voedt ze van a tot z met alles wat er speelt in dorp en omgeving. Laat zien wat er mis gaat, maar ook wat er goed gaat. Dan kom je als dorpscommissie niet enkel klagerig over en je laat de bestuurders meteen zien dat de van hen gevraagde inspanningen voor het dorp niet vruchteloos zul len zijn. De dorpscommissie van De Waal had echter ook een punt: de jaar lijkse dorpenronde is sterk van karakter veranderd en dat is wen nen. Het was makkelijker een avondje in een dorpshuis bij elkaar te komen, waar de vragen vanzelf Wat ik z Ger Praamstra, voorzitter van de ANBO die het initiatief nam tot de visie, overhandigt het eerste exemplaar van het visiedocument Langer Zelfstandig Wonen aan wethouder Hennie Huisman, (foog Loco-burgemeester Eric Hercules en VW-directeur Wouter de Waal ontvingen dinsdag bij Grandhotel Opduin de ambassadeur van India in Nederland. Mevrouw Bhaswati Mukherjee was op Texel om nader kennis te maken met het eiland. Ze wilde onder meer weten wat er aan het eiland interessant zou kunnen zijn voor toeristen uit India en ze was zeer geïnteresseerd in de werelderfgoedstatus. op het college werden afgevuurd. Heeft het college er goed aan gedaan dat te veranderen? Vanuit hun positie bekeken wel, denk ik. Je kunt een avond lang als schiet schijf op een podium gaan zitten, maar je kunt in kortere tijd ook in klein gezelschap ter plekke bekij ken wat er speelt. Aan de andere kant is er minder ruimte dan voorheen voor een dorpscommissie om een college ten overstaan van een volle zaal ter verantwoording te roepen of te bevragen en dat lijkt me een punt om mee te nemen in een evaluatie. Maar het maken van zo'n geza menlijk rondje is efficiënt. Het levert niet direct allerlei toezeggingen op, maar er kan het nodige tussen de oren worden geprent. Zo ging dat in De Cocksdorp, Oosterend en Oudeschild waar het college eer der een rondje maakten. In De Cocksdorp bijvoorbeeld had de dorpscommissie de wensenlijst standaard bij de hand tijdens de rondgang. Laat een college echter niet zwem men zoals maandag in De Waal bij die boom gebeurde. Dat kan nooit in het volle belang van het dorp zijn en dan komen burgemeester en wethouders er zeker makkelijk vanaf. Dan is het voor hen een kleine stap om staand in een behaaglijk lentezonnetje onbekom merd naar een relaas over een verkeerd geparkeerde boom te gaan luisteren. Jeroen van Hattum Hondenpoep Het was mij al eerder opgevallen, maar nu ik tijdens een wandelinge tje van Ecomare naar het strand vier plastic zakjes met honden poep vond, vind ik het tijd worden er iets over te zeggen. Er zijn dus mensen die de poep van hun hond in een plastic zakje doen, dit dicht knopen en dan in de bosjes slinge ren. Ik heb hier goed over nage dacht; wat bezielt hen? Ik ben tot de slotsom gekomen dat het teveel voor de hand ligt deze mensen te betichten van onnozelheid of onna denkendheid. Dat is niet aardig en doet ook geen recht aan het feit dat ze echt hun best doen. Ze nemen tenslotte de moeite de war me drol op te scheppen met een zakje. Nee, deze mensen zijn niet dom, ze zijn slecht geïnformeerd. De gemeente en Staatsbosbeheer hebben hen verteld dat het verve lend is dat mensen in de honden poep kunnen trappen. En dat je een zakje mee moet nemen om de poep in te doen. Domme, onna denkende voorlichters! Waarom vertellen jullie die mensen niet dat ze dat zakje niet in de natuur moe ten gooien, omdat dan de poep niet verteert en er ook nog eens plastic in de bodem terecht komt? Moeten we nou echt alles zelf bedenken? Daphna Lavy, Den Burg. Wat ik zeggen wou Tuinwallen Alle tuinwallen moeten onmiddellijk weg! De beelden van de schapenroton de moesten onmiddellijk weg. In de gemeente Leersum stonden namelijk vergelijkbare schapen- beelden op een rotonde. De kans op plagiaat lag levensgroot op de loer. En nu ontdekt Sytske Dijksen tuinwallen in Ethiopië... Peter Brücher, Heiloo. Wat ik 2 Na de 'rotondeschapen' heeft Texel nu ook het 'flitsschaap'. Een van de stenen schapen bij de ingang van De Noordkroon van Renske van den Tempel deed dinsdagmiddag dienst als plek voor de politie om verdekt opgesteld met een lasergun aanrijdend verkeer op snelheid te controleren. Foto Jeroen ven Helium) Auto's die dinsdagmiddag te hard over de Nieuwlanderweg reden, werden meteen de Waalenburgdijk op gedirigeerd. Zij kregen, afhan kelijk van de snelheid, een waarschuwing of een bekeuring. Er geldt ter plekke een maximum snelheid van 80 km per uur en 60 km op het gedeelte met de slinger in de weg. Foto Jeroen mn Hattum) Burgemeester en wethouders en de dorpscommissie van De Waal bekijken een waterpomp die onlangs bij de gerestaureerde kerkmuur is geplaatst. Het college trok maandagmiddag door het dorp om te kijken Wat er ZOal Speelde. Foto Jeroen ven Hattum) Alzheimer Café Het is woensdag 30 maart we zijn weer thuis. Gisteravond heb ik in het Alzheimer Café in De Buureton het verhaal van mijn vader mogen vertellen. We waren al voor zevenen aanwe zig. Ik dacht: er zullen wel wat mensen komen, maar dit overtrof echt alles. Ruim tachtig mensen kwamen naar mijn verhaal luiste ren. Dat pap een goede naam had achtergelaten, wist ik wel, maar dit... Er werden vragen aan mij gesteld door Liesbeth Rijk, maar ook door de vele aanwezigen. Ook werden er leuke voorvallen omtrent mijn vader genoemd. Tijdens mijn verhaal werden ook foto's van mijn vader getoond, met daarop alles wat hem dierbaar was. Zijn verhaal riep bij mensen veel herinneringen op, en na afloop werd ik door velen geprezen. Ik heb het uit de grond van mijn hart en met diep respect voor mijn vader gedaan en ik wil langs deze weg dan ook iedereen heel hartelijk bedanken voor hun komst en de lieve, hartelijke en warme woorden die ik heb mogen ontvangen. Dat heeft mij echt goed gedaan. Ik weet en ben blij dat het voor de aanwezigen ook een goede avond is geweest en ik ben trots dat ik mijn jeugd bij jullie heb mogen doorbrengen. Wie weet mogen wij ons in de toe komst ook weer Texelaar noemen, mijn man raakt namelijk na 33 jaar wegens bedrijfseconomische rede nen zijn baan kwijt en sinds we dat weten, kijk ik in de krant (ik ben uiteraard nog steeds abonnee) niet meer als eerste naar wie er gegaan en gekomen zijn, maar naar de vacatures. Mocht het bij u bekend zijn dat er op technisch gebied iemand gezocht wordt, laat het ons dan alstublieft weten. Ik eindig dit stukje net als in het Alzheimer Café, met de woorden van mijn vader: 'Het is niet zo don ker of het wordt wel weer licht'. Jolanda Dootjes, Anna Paulowna.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5