'Sportief en gezellig team met positieve vechtlust' TEXELSE 7 COURANT Nico Kremer volgt Jan Bloem op als trainer SVO Sport Vlaming en Geus op dreef Boom op Stenenplaats kent roerig verleden Zaalvoetballers pakken punt .'EIBYSTAB Na twee seizoenen als trainer en coach bij SV Oosterend draagt Jan Bloem (links) de functie over aan dorpsgenoot Nico Kremer. (Foto Gerard Timmerman) VRIJDAG 1 APRIL 2011 Wisseling van de wacht bij SV Oosterend, waar Nico Kremer Jan Bloem jr. na dit seizoen opvolgt als trainer/coach van de senioren. Bloem, 31 jaar lid van de club, kan de functie niet goed meer met zijn werk combineren. Kremer, ooit speler bij hoofd klasser DTS 35 uit Ede en sinds drie jaar woonachtige op Texel, heeft meerdere teams onder zijn hoede gehad en traint momen teel het meidenteam MA1 van Texel'94. Jan Bloem voetbalt vanaf zijn vijfde bij SVO. Een clubman in hart en nieren, die naast het spelen zelf (nu als invaller bij de recreanten), veel vrijwilligerstaken vervult. Twee jaar geleden nam hij bij SVO als trainer/ coacht het stokje over van Jitze Beintema. 'Ik doe dat samen met Marco Drijver. We vullen elkaar goed aan. Maar Mar co stelde vooraf wel één voor waarde: dat ik fan van Feyenoord werd. Dat ben ik geworden, al valt dat zeker dit seizoen niet mee.' Bloem traint de twee senioren teams die op zaterdag voetballen en is coach van het eerste. 'Een hechte groep jonge spelers. Ik heb me tot taak gesteld meer voetbal in de ploeg te brengen. Niet meer die lange halen, maar meer de bal Hogeberg tweede bij estafette Het team van OSG De Hoge berg is zondag tweede gewor den bij de scholierenestafette van de Runner's World Zand- voort Circuit Run. Op het heuvelachtige circuit van Zandvoort werd in een sterk deel- Over de markante kastanjeboom op de Stenenplaats in Den Burg doen verschillende verhalen de ron de. Feit is dat ten tijde van de Franse overheersing van 1795 tot 1813 op veel plaatsen in Europa een 'vrijheidsboom' werd geplant. Zo ook op de Stenenplaats. Wat voor boom het was is niet te achter halen, maar zeker is wel dat er Fransgezinden omheen dansten, zingende van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Toen na de door de Fransen verloren Slag bij Leipzig in 1813 de kansen van Napoleon keer den, brak opstand uit. Op Texel begon die op Nieuweschild. Via Oosterend trok een stoet naar Oudeschild. De bezetting van de Lunette sloot zich aan bij de groep, waarna ook de commandant van De Schans zich overgaf. De gewapende menigte trok naar Den Burg, met als doel de vader landse vlag op de toren te plaatsen en de boom op de Stenenplaats om te hakken. Pogingen om de opstan delingen van dit doel af te brengen, waren vergeefs. Nadat de vrijheids boom was omgehakt, trok de stoet weer naar Oosterend, waarna ieder een weer naar huis ging. De huidige kastanjeboom op de Stenenplaats moet rond 1840 zijn rondspelen. Dat is aardig gelukt. Vorig seizoen beleefden we een vliegende start. De eerste zeven wedstrijden wonnen we allemaal. We stonden bovenaan en hebben nog nacompetitie gespeeld. Dit jaar zijn de resultaten wat wisselvalliger. We staan nu zevende van de der tien. Over de opkomst met de trai ningen ben ik niet ontevreden, al varieert het wel eens. De samen werking met Marco bevalt goed. Om de zaterdag werk ik, en dan coacht Marco. We voelen elkaar goed aan en nemen samen de beslissingen. Dat is prettig. Het is leuk om te doen en jammer dat ik moet stoppen. Maar ik kan het niet meer goed combineren met mijn werk (op vakantiepark Beach Park). Als trainer stem je de trainingen onder meer af op wat je gezien hebt tijdens de laatste wedstrijd. Door dat ik om de zaterdag een wedstrijd mis, wordt dat lastig. Maar ik ben en blijf een SVO'er in hart en nieren. Het is toch mijn duppie. Ik ben blij dat ik een goeie opvolger heb gevonden en heb er alle vertrouwen in dat we in Nico een goeie trainer hebben gevonden.' nemersveld van 29 teams de knappe tijd van 58.55 minuten over 4,2 km behaald. Het gehele team was in goeden doen. Het onderlinge verschil tussen de eerste en de laatste loper was niet meer dan een minuut. Het team bestond uit vijf lopers, de vier beste tijden telden mee voor de eindklassering. Binnen het Texelse team was Martijn van Haren het Archiefstuk geplant. In 1944 maakte de Texelse Courant namelijk melding van de viering van de 100ste verjaardag van de boom. Volgens dat artikel werd de boom geplant door burge meester Pieter Keijser, die in 1840 burgemeester Reinbach opvolgde. Reinbach, die tijdens de Franse tijd twaalf jaar maire (schout) was geweest, was burgemeester van 1816 tot 1839. Keijser bleef burge meester tot zijn dood in 1864. Het is niet onaannemelijk dat een van zijn eerste daden het planten van de boom op de Stenenplaats was, om schoon schip te maken met de Franse tijd. In dat geval werd het eeuwfeest aan de late kant gevierd. De opstand tegen de Fransen en de tocht naar de Schans werd door de Oosterenders tijdens het eeuwfeest in 1913 en in 1963 nog een keer dunnetjes overgedaan. Beide keren bleef de rond 1840 geplante kas tanjeboom gespaard. Het is overigens niet de eerste keer dat omhakken dreigt voor de kas tanje. De Texelse Courant trok in maart 1957 fel van leer tegen het voornemen van de gemeente om de kastanje om te hakken ten Nico Kremer (38) voetbalde in zijn jonge jaren bij DTS 35 uit Ede. 'Ik heb zo ongeveer alle jeugdelftallen doorlopen en speelde uiteindelijk in het eerste, dat in de hoofdklasse voetbalde. Daarnaast deed ik aan zaalvoetbal. Vijf dagen per week was ik bezig met voetbal en dan tel ik het weekend niet mee. Helaas raakte ik op jonge leeftijd zwaar geblesseerd, waardoor ik al op mijn 21ste moest stoppen met voetballen. Het was een enorme verandering om ineens niet meer te kunnen voetballen en aan de kant te staan. Maar ik wilde wel bezig blijven met het spelletje. Ik ben vele jaren met jeugd bezig geweest. Als trainer, coach, scout en noem maar op.' Drie jaar geleden verhuisde hij naar Texel, om als leraar Duits op OSG De Hogeberg aan de slag te gaan. Als snel stond hij ook hier langs de lijn, bij de F-jes. Toen hij werd gepolst als trainer voor een mei denteam van Texel'94, zei hij niet direct ja. 'Ik had mijn twijfels, maar ik ging toch kijken.' En werd enthousiast. Met als resultaat dat meidenteam MB1 onder zijn hoede snelst, met 14.02 minuten. Daar mee behaalde hij de derde plaats in het individueel klassement. De andere teamleden waren Cor Bij- post (14.49), David van Logchem (15.02), Hessel Arensman (15.03) en Duco Trap (15.14). Ook begeleider Rob Arensman liep mee. In de recreantenwed strijd over twaalf kilometer finishte hij in 1.14.47 uur. behoeve van een nieuw aan te leg gen parkeerruimte. Het parkeerpro bleem nam toen al grote vormen aan. Na protest kwam de gemeente terug op dit besluit. Elf jaar later was de boom weer nieuws. Twee boomchirurgen waren drie dagen bezig met het blootleg gen van de wortels en het aanbren gen van een versterkende humus- laag. Na de behandeling kon de boom er weer tientallen jaren tegen aan. En dat terwijl kastanjebomen eigenlijk niet op de eilanden thuis horen, vanwege hun gevoeligheid voor zout. Dat hij het toch zo lang heeft volgehouden, komt door de beschermende werking van de gebouwen er omheen. Eind 2007 gaf de BTL Bomendienst de kas tanje een behandeling met extra lucht en voeding. Dat was nodig omdat de boom in voedselarme grond staat die niet ventileert en ook onvoldoende regenwater door laat. De lucht en de voeding waren bedoeld als extra energie om de boom overeind te houden. De vraag bij deze aflevering luidt: bij welke gelegenheid trok in 1963 een stoet Oosterenders naar De Schans? vorig jaar als kampioen eindigde. Het MA1-meidenteam dat hij nu traint en coacht, draait bovenin mee. 'Ik denk dat ik best wat heb neergezet. Het is alleen jammer dat het meidenvoetbal binnen de club zo wordt ondergewaardeerd. Dan spelen de C4-tjes op het A veld, terwijl de meiden op het C-veld spelen. Gelukkig beleven de mei den er veel plezier aan. Het is leuk om ze dingen te leren en er zit veel voetbal in de meiden. Het is wel jammer dat er veel meiden mee stoppen. Er valt een behoorlijk gat.' Het was dorpsgenoot Jan Bloem die hem benaderde of hij trainer wilde worden. 'SVO heeft hoge ambities, maar zit al een tijdje zon der voorzitter en toen ik had aan gegeven ermee te stoppen, merkte ik dat het bestuur er niet aan toe kwam om een opvolger te zoeken, deed ik dat zelf.' Een praatje tus sen de twee mondde uit in een gesprek. 'Nico is de juiste man voor de club. Hij is gek van voet bal, heeft hoog gespeeld, verstand van het spelletje en is Oosterender. Hij past goed in het plaatje waar SVO voor staat: sportief en gezel lig. Bovendien kan SVO vers bloed gebruiken en is een fris geluid goed voor de club. Dat Nico ver trouwen geniet, merkte ik toen we de groep bij elkaar riepen om het te bespreken, ledereen was enthousi ast.' De komende man is enthousiast over de sfeer, het spel en de manier waarop dat wordt beleefd in Oos terend. 'Sportief en gezellig, maar ik zie ook een positieve vechtlust. En goed voetbal. Ik nam mijn vader, die in Ede woont en de club niet kent, een keer mee naar een wed strijd. Hij heeft verstand van voet bal en was onder de indruk. "Er zit aardig wat voetbal in. Spelen ze in de derde klasse?" Ik moest lachen, want het is een vijfde klasser. Het spel ziet er ver zorgd uit, Jan heeft er veel voetbal in gebracht. Maar er zit meer in, het is een uitdaging om dat er uit te krijgen. Ik hoop dat de ploeg bij elkaar blijft.' Marco Drijver blijf, net zoals nu, betrokken bij het eerste. Opnieuw zware klus voor RAB De zaalvoetballers van RAB spelen vrijdag 8 april in de vierde ronde van de bekerstrijd tegen FC Kondo Budjang uit Koog aan de Zaan. Het belooft opnieuw een zware klus voor de Texelse hoofdklasser te worden, want de tegenstanders spelen hun competitiewedstrijden in de landelijke eerste divisie A. Daarin neemt de ploeg de vierde plaats in. In de vorige ronde slaag de RAB er in de nummer twee van deze divisie, HZV Het Hennewater, uit te schakelen. RAB, gecoacht De meiden van het C-team van volleybalvereniging Tevoko zijn zaterdag kampioen geworden. Door in sporthal Ons Genoegen zowel van Wieringen MC1 als van VCJ'94 MC1 te winnen, zijn de Texelse volleybalsters met nog twee ronden voor de boeg al niet meer door de concurrentie in te halen. Tevoko is veruit het sterkste Eric Jan Geus en John Vlaming zijn goed op dreef in de laatste fase van de competitie van Kla- verjasclub Den Burg. Ze waren tijdens de 25ste speelronde ver uit de beste. Aan de stand in het klassement veranderde dit niets, maar de strijd om de laatste periode blijft ongemeen span nend. De schade naar de top valt niet meer te repareren, maar in de strijd om de laatste periode behaalden Geus en Vlaming 7615 punten. Na een opening van 1600 punten lagen alle andere partijen rond of zelfs boven de 2000. Zij blijven zevende in het klassement, maar hebben uitzicht op de laatste peri- odetitel. Daarin staan zij met slechts een kleine achterstand op de derde plaats. Fenny en Rob Caspers maakten aan alle onzekerheid een einde door de tweede plaats op te eisen. Vooral dankzij een sterk slotak koord behaalden zij 7171 punten. Met nog vijf spellen te spelen en een voorsprong van meer dan 3300 punten is de strijd nu wel beslecht en hebben zij het clubkampioen schap veilig gesteld. Frans Bos en Femmy Schuring speelden vier mooie constante partijen en kwa men daarmee met 7068 ruim boven de 7000. Zij kwamen slechts 11 punten te kort om hun hoogste partij voor het seizoen neer te zet ten. In het klassement blijven zij op De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdagavond op het nip pertje een punt meegenomen bij de uitwedstrijd tegen WMC/'t Raethuys 2. Lang zag het er naar uit dat Texel'94 een nederlaag moest incasseren. De thuisclub leidde al snel met 3-0 en halverwege de tweede helft was de stand nog 4-1. Maar Texel'94 knokte zich sterk terug en nam via een rake vrije trap van Jacob Krij- nen alsnog een punt mee naar huis. Texel'94 was zonder wissel naar Heerhugowaard afgereisd, zonder Leon Zijm en Pim de Lugt. Tegen stander WMC stond weliswaar onderaan, maar daar was in de eerste helft niets van te merken. Texel'94 werd op alle fronten afge troefd en al na tien minuten was de stand 3-0. Pas vlak voor rust bracht Jacob Krijnen op aangeven van Joey van der Vis de achterstand terug tot 3-1 door Hans Polderman, hoopt met de steun van veel publiek opnieuw een stunt uit te kunnen halen. De wedstrijd begint om 19.20 uur. team in de klasse. Het won tot nog toe alle (veertien) wedstrijden, de meeste zelfs met de maximale score. Slechts vier sets gingen ver loren, waardoor de meiden 38 pun ten behaalden. Zaterdag 16 april zetten ze alles op alles om in Julianadorp ook de laatste twee competitiewedstrijden te winnen. de twaalfde plaats. De vervangers van Gerda en Freek Veeger - dit keer Sjaak Koomen en Piet van der Slikke - deden het uitstekend en behaalden een score van 6995 punten. Dit was vooral te danken aan een fantastische opening van ruim 2500 punten. Arend Dijker en Piet Moree spelen sterk in de tweede helft van het seizoen. Zij behaalden 6943 pun ten, die ze hard nodig hadden om in de strijd te blijven voor de perio- detitel. Het gemiddelde was met 6258 punten aan de lage kant. Er wer den 26 marsen gespeeld. In het klassement veranderde er niets. In de laatste fase van de competitie zijn de verschuivingen niet zo groot meer, maar een hele maal ongewijzigd klassement komt niet vaak voor. Fenny en Rob Cas pers leiden, voor Jan Zaal en Hans Westdorp. Bart Weijdt en Willem Koomen bezetten de derde plaats. De strijd om de laatste periode blijft spannend. Arend Dijker en Piet Moree wisten op het nippertje aan de leiding te blijven, maar de achterstand van Fenny en Rob Caspers is slechts 30 punten. John Vlaming en Eric Jan Geus staan derde op 284 punten. Ook de nummers vier (Bart Weijdt en Willem Koomen) en vijf (Gerda en Freek Veeger) hebben met even meer dan 1000 punten achterstand nog kansen. In de tweede helft bleef Texel'94 de mindere en door een rake vrije trap stond het al snel 4-1Maar Texel'94 bleef geduldig doorspelen en pro beerde een opening te vinden door de bal rond te laten gaan. Met nog acht minuten op de klok bracht Edgar Klippel, met een bekeken schot van grote afstand, de stand op 4-2. Texel'94 geloofde er weer in, zeker toen verdediger Marcel Ris drie minuten voor het einde 4-3 op het bord zette. Niet veel later zorgde Jacob Krijnen voor de gelijkmaker en werd toch nog een punt mee naar huis genomen. Dit leidde tot gemengde gevoelens achteraf. Het behalen van een punt tegen de hekkensluiter is niet iets waar naar uitgekeken wordt, maar achteraf mocht Texle'94 blij zijn in ieder geval een punt behaald te hebben. Vrijdag 1 april speelt Texel94 de laatste thuiswedstrijd van het sei zoen. Tegenstander is dan het Hel- derse Pellor DHS 2. De aftrap in sporthal Ons Genoegen is om 19.25 uur. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 5 april: Veld A 19.00 Tevoko (j)-Bar S Paal 28/K 19.45 Paal 28/K-Vlinderw. NIOZ 1 20.30 NIOZ 1-Jumbo Vlinderw. 21.15 Cocky's-CVI Jumbo 22.00 Randstad-Autoc. Cocky's Veld B 19.00 De Waal-Klif 23 Wessels 19.45 PFB-Wessels IBS 20.30 IBS-Ecotiem PFB 21.15 NIOZ 2-Mets Ecotiem 22.00 Interieurbouw-Falcon Mets Veld C 19.00 De Rog-Otto's Moorman 19.45 Moorman -Timmer's Otto's 20.30 Krim-SVC Timmer's 21.15 Salique-Kapper Campings 22.00 Jozefsch-Campings Kapper Wedstrijdleiding Wessels Ontwerpt! en Daan (tel. 320370) Uitslagen: Vlinderwinkel-Cocky's Kapsalon 2-1Paal 28/De Krim-CVI 3-0; Randstad-Kobeko 3- 0; Texelse Autocentrale-Jumbo 1 -2; Texel- campings-Tevoko jeugd 0-3; Bouwcenter bank-Ecotiem 2-1Albert Heijn-IBS/Oele/ Schoo 1-2; Klif 23-Vakantieburo Kobeko 0-3; Otto's Tweewielershop-Kees de Waal, huis en tuin 1-2; Slagerij Moorman en de Boer-Eet Café De Rog 2-1; Kapsalon Salique-De Krim 0-3; SVC-Jozefschool 2- Op de foto het trotse kampioensteam, met staand van links naar rechts coach Connie Joling, Tessa Huitema, Lotte de Wit, Karteen van Dee, Reneé Witte en Eline Zoetelief. Voorste rij: Sayonara da Silva, Wiep Smit, Meline Boekei en Sanne de Ruijter. (Foto Slelan Krofft) Volleybaljeugd Tevoko kampioen

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7