TEXELSE^COURANT Texel vooraan in rij bij Landsbanki Steun ouderen voor Molenkoog Cjroen ^wartr jexels in het harL, 11 PvdA ijvert voor behoud scholen in OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12564 DINSDAG 5 APRIL 2011 De Oudheidka mer heeft een kookboek uitge bracht met recepten van vroeger die hedendaags overkomen. Dominees Fred van Helden en Caroline der Nederlanden vertrekken na tien jaar uit Oos terend. Er komt geen opvolging. Er moet een complete en correcte lijst komen van alle die in WO II zijn omgekomen, vindt Gelein Jan sen. 'Soms word ik 's nachts wakker met een verhaal. Dan ga ik eruit en begin te tik ken', zegt Irma Schiffers over haar boek. De Texelse band Wad Zou't kan zich opmaken voor de twee de ronde van de competitie 'Battle of the Coverbands'. Voor een grotendeels met Texelaars gevulde zaal haalden ze zon dag in 'De Heeren van Aemstel' in Amsterdam verreweg de meeste publieksstemmen en lieten ze twee goede bands uit Haarlem achter zich. Meer op pagina 5. ifoio woiben poelman, Burgemeester en wethouders moeten actie ondernemen om de basisscholen op het eiland in de benen te houden. De PvdA vindt dat het college daarvoor een integraal huisvestingsplan moet opstellen. De sociaaldemocraten willen van avond tijdens de raadscommissie een voorstel indienen, waarin het college wordt verzocht zo'n plan te maken. De PvdA komt ermee, omdat het aantal leerlingen op de basis scholen aan het dalen is. Daar door komt het voortbestaan van scholen onder druk te staan. Volgens de PvdA kan het college beter in één keer met een alom vattend plan komen om de aan tocht zijnde problemen de baas te blijven dan straks telkens ad-hoc- oplossingen te bedenken. De fractie vindt dat het college voor de zomer het gebruik van alle schoolgebouwen in kaart moet brengen, evenals het aantal beschikbare lokalen, de bezetting van de gebouwen, een beschrij ving van de onderhoudstaat, de meerjarenplanning van het onder houd en een prognose van het aantal leerlingen in de komende integraal huisvestingsplan waarbij ook de schoolbesturen worden betrokken. Doel van de PvdA is dat alle dorpen een basisschool behouden, zoals verwoord in het raadsprogramma, omdat ze van belang zijn voor de leefbaarheid in de dorpen. Er zou onder meer bekeken moeten worden hoe met name in de buitendorpen de scho len of schoolgebouwen zo breed mogelijk gebruikt kunnen wor den. SfJtKE ...BLAAS DE STAM VOL MET HELIUM; DE WIND DOET DE REST! De door Landsbanki gedupeer de lagere overheden in Neder land hebben terecht een zoge heten voorkeurspositie. Zij staan vooraan in de rij wanneer het alsnog tot uitbetaling komt. Dat heeft de rechtbank in IJsland vrijdag bepaald in een rechtszaak die was aangespannen door gro te banken en obligatiehouders die eveneens geld tegoed heb ben van Landsbanki, maar geen zogeheten preferente positie heb ben. De uitspraak betekent dat Texel terecht vooraan in de rij staat wanneer het tot uitbetaling komt. De gemeente heeft €8 miljoen in IJsland uitstaan. De rechtszaak was gericht tegen de gemeenten Alphen aan de Rijn en Dordrecht, maar gold in principe voor de gehele Noord-Hollandgroep waar twaalf gemeenten (waaronder Texel), waterschap Roer en Over maas, een samenwerkingsver band en de provincie Noord-Hol land deel van uitmaken. Gedeputeerde Elisabeth Post van de provincie Noord-Holland noemt de uitspraak een opsteker. Zij verwacht dat het merendeel van het geld terugkomt. 'Het zal nog wel even duren, maar dit is in elk geval een grote stap in de goede richting'. Wethouder Frans Visman zei ook zeer verheugd te zijn over de uitspraak van de IJs landse rechter. De grote banken en de obligatiehouders kunnen nog in cassatie gaan bij de IJs landse Hoge Raad om de uit spraak aan te vechten. Dat moet dan binnen twee weken gebeu ren. Wanneer er geld terugkomt, is vooralsnog een groot vraagte ken. 'In 2012 huizen op plek Koger Hoop' Op de plek van het voormalige hotel Koger Hoop in De Koog kunnen in 2012 vijftien woningen worden gebouwd. Wethouder Eric Hercules verwacht dat de plannen van Woontij over een maand bij het college op tafel liggen ter goedkeuring. Hij zei dit tijdens het rondje door de badplaats dat b en w maandag met de dorpscom missie maakten. Er wordt in De Koog al lang uitgeke ken naar de bouw van de woningen. Volgens Hercules komen er zes soci ale (huur- of koop-)woningen en zit de rest in de vrije sector. Wat hem betreft worden het levensloop bestendige huizen. Hij zei dat de Raad van Commissarissen van Woontij de directie hiervoor groen licht heeft gegeven. De Koog is op Texel het enige dorp dat geen eigen begraafplaats heeft. Gemeente en dorpscommissie zien in het bosje langs de Bosrandweg, dat eigen dom is van Staatsbosbeheer (SBB), een geschikte locatie voor een begraafplaats. Over dit plan is SBB schriftelijk gepolst, maar op de brief heeft de gemeente tot dusver geen antwoord gehad. Toen dit duidelijk werd, is opnieuw contact opgeno men. Meer over het rondje De Koog elders in deze krant. Vogelexcursie Het IVN verzorgt zaterdag 9 april een vogelexcursie in het Krimbos. Deze gaat om 10.00 uur van start vanaf het adres Krimweg 12 (fami lie Van Tongelen) nabij De Cocks- dorp. Gids is Jaap Boon. Deelne mers wordt aangeraden een verrekijker mee te nemen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel, de ANBO afdeling Texel en de dorpscommissie van Den Burg hebben zich achter het behoud van zwembad Molenk oog geschaard. De drie organisaties dringen er in een brief aan raad en college op aan het zwembad in stand te hou den. Het zwembad is volgens hen een 'onmisbare maatschappelijke voorziening' voor alle bewoners van het eiland. De dorpscommissie, de ANBO en de SWOT reageren op het instel len van de ambtelijke projectgroep die gaat onderzoeken wat er alle maal met Molenkoog mogelijk is. Dat varieert van openblijven tot sluiten, verplaatsing van de open bare functie naar een ander bestaand bad of bouw van een nieuw zwembad. De drie organisaties wijzen raad en college erop dat Molenkoog in de toekomst belangrijk gaat wor den voor de sterk groeiende groep van oudere Texelaars. Het zwem bad wordt dan van belang om bewegingsarmoede of bewegings beperking te bestrijden. 'Voor ouderen is zwemmen een goede Groeneplaats krijgt ijsbaan Er komt weer een ijsbaan aan de Groeneplaats in Den Burg. De fietsenstalling die er tijdelijk komt, wordt zo ingericht dat er in de winter een ijsbaan van kan worden gemaakt. De gemeente laat een gedeelte van de stalling, die op de kruising met de Parkstraat komt, verlaagd aan leggen. Zodra het vriest kan dit gedeelte onder water worden gezet. Dat gedeelte krijgt een afvoer voor regenwater waarlangs ook het water van de ijsbaan kan worden verwijderd. De fietsenrekken bestaan uit uit- neembare ronde palen met hori zontale planken (net als bij de strandslagen) die weggehaald kun nen worden. Bedoeling is dat het beheer van de ijsbaan in handen komt van De Lindeboom (als exploitant van de toekomstige pof fertjeskraam aan de Groeneplaats), maar dat moet nog verder worden uitgewerkt. Met de mogelijkheid tot een ijs baan komt de gemeente tegemoet aan een wens die een paar jaar geleden stevig onder de bevolking leefde, nadat Rabobank Texel begin 2004 een ijsbaan op de Groeneplaats had gezet in verband met het 100-jarig bestaan van de bank. Die ijsbaan was drie weken lang een doorslaand succes. manier om beperkingen van de motoriek tegen te gaan. Deze vorm van bewegen wordt door de huisartsen gestimuleerd.' GroenLinks en D66 willen van avond tijdens een commissiever gadering van de raad aan de orde stellen dat sluiting van het bad geen optie mag zijn, maar dat er een zwembad moet blijven met een betaalbare toegangsprijs. Sluiting van het zwembad aan de Slingerweg wordt al een tijdje genoemd als één van de mogelijk heden voor de gemeente om de forse bezuiniging die nog op sta pel staat voor elkaar te krijgen. De projectgroep is afgelopen week voor het eerst bij elkaar geweest. Man schopt politiewagen De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Dorps straat in De Koog een 34-jarige man uit Den Helder aangehouden. De man had volgens de politie een harde trap tegen de zijkant van de surveillerende politiewagen gege ven toen hij die zag. Ook dreigde hij over de wagen te lopen. De poli tie hield de man aan en gebruikte daarbij pepperspray, omdat hij zich hevig verzette. Daarna werd hij voor verhoor naar het bureau gebracht. OaaHïni vee (23 as E: 456 SNELCODE: 456 Westend www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): damesmode moerbeek Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wij bieden u een mooie kans!

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1