Prent Sommeltjesberg blikvanger Waalder museum Frits en Dave Dijkstra: 'Laat het seizoen maar beginnen' 'Goed zijn voor de Texelse economie' Ondernemers verwachten weer een stijgende lijn Exposities weer fris na werk vrijwilligers Texelaars op koers In Texelaars op koers por tretten van bijzondere Texe laars die hun draai hebben gevonden. Ze vertellen over hun werk, passie, wat hen inspireert en hoe ze in het leven staan. Deze keer onder nemers Frits en Dave Dijkstra. TEXELSE 11 COURANTvrijdag 22 april 21 volpension, dus met ontbijt, lunch ingegoten gekregen lacht hij. Een en avondeten. Mijn moeder had er mooie tijd: flesjes sorteren, oprui de hele dag werk aan', schetst hij men, bestellingen ophalen en de beginjaren. Het was 1958, de andere kleine klusjes. Evenals zijn welvaart kwam net op gang. oudere zus Sascha werd hij al jong 'Vakantie was toen nog echt vakan- met het horecasop overgoten. Frits tie. De mensen werkten het hele ziet wel een parallel met zijn eigen jaar en in de zomer hadden ze jeugdjaren: 'Ook ik ben groot twee weken vrij. Sommige gasten gebracht met ondernemingszin, kwamen toen zelfs op de solex Besluiten werden bij ons thuis aan Het is bijna Pasen, de traditio nele start van het toeristensei zoen. Vader Frits en zoon Dave Dijkstra zijn er klaar voor. 'Het begint weer te kriebelen. Van mij mag het beginnen', zegt Dave, bedrijfsleider van hotel De Peli kaan. Frits, exploitant van Beach Park Texel in De Koog, kijkt er eveneens naar uit. In dit dubbe- linterview blikken ze terug en vooruit. 'De ontwikkeling van het toerisme op Texel heb ik helemaal meege maakt', vertelt Frits. Geboren in het Friese dorp Menaldum verhuisde hij als 10-jarige met zijn ouders naar De Koog. 'Ik kwam terecht in de vijfde klas van de Lubertischool, bij meester Drevel. Door die school tijd ken ik van jongs af veel Kogers, dat schept een band voor de rest van je leven. Mijn ouders hadden een pension, Land- Duinzicht, in een hoeve langs de oude Koger- weg (later Pontweg), waar nu Gerard Zoetelief woont. Ze deden naar Texel.' Na ervaring te hebben opgedaan in de keuken van hotel Lyda (nu Het Gouden Boltje) van de familie Feikema, nam Frits het stokje over van zijn ouders. Samen met zijn vrouw Nel runde hij van 1968 tot 1991 hotel Dijkstra aan de Nikadel in De Koog. Paplepel Dave groeide in het bedrijf op. 'Ik heb de horeca met de paplepel de keukentafel genomen. Ik heb veel respect voor mijn ouders; ze waren altijd aan het buffelen.' Ken merkend is dat later bij de geboor te van Dave rekening werd gehou den met het drukke seizoenbedrijf. 'De gynaecoloog vroeg hoe laat Frits weer in het hotel moest zijn. Ik zal het wel regelen, zei hij. En dat gebeurde.' In de verwachting het hotel op ter mijn te kunnen overnemen, volgde Dave een opleiding aan de hotel vakschool. 'Daarna ging ik voor een jaar naar Curagao, om ervaring op te doen in een bungalowpark. Vervolgens belandde ik op een ander eiland, Schiermonnikoog, bij Landal Green Parks. Ik zou er maar kort inspringen, maar het werden vier jaar.' Amerikaans Het liep allemaal 'n beetje anders, want in 1991 verkochten zijn ouders onverwacht het hotel. 'We kwamen in contact met een Ameri kaanse belegger, die een herberg op een eiland zocht', glimlacht Frits. 'Ook omdat we op die locatie geen mogelijkheid hadden tot uit breiding, zijn we erop ingegaan. In die tijd kwam er juist een groot aantal nieuwe vakantiehuizen bij De Koog, het Beach Park. Toen we erin stapten, werd er nog gebouwd. Eerst was het park van Creatief, later van Grandorado en nu alweer een tijdje van Landal Green Parks. Een heel professionele organisatie, waar ik nog altijd veel van opsteek. We hebben hier te maken met een vereniging van eigenaren, doen de verhuur en regelen het onderhoud. Het Amerikaanse systeem: veel taken zijn uitbesteed. Maar ik vind het belangrijk om zaken te doen met Texelse bedrijven. Je moet goed zijn voor de Texelse econo mie. Dat is het geval, want de eige naren investeren ook hier. En de gasten? Die doen een deel van hun bestedingen in De Koog en waaie ren uit over het hele eiland.' De huizen hebben net een grote reno vatiebeurt achter de rug. 'Na twin tig jaar moet je vernieuwen. Je moet meegaan met de markt. Dat zit nu weer goed. Verder blijft de rustige ligging ons grote plus punt.' Vrijheid Ook Dave kijkt terug op een grote verbouwing, begin 2009. De Peli kaan is nu een hotel met 59 hotel- het oude Hotel Dijkstra aan de Nikadel. kamers en 60 appartementen (met eigenaren), restaurant, zalen en bungalowverhuur. 'De capaciteit is verdubbeld.' Een nieuwe loot aan de stam is de catering. 'Zonder er al veel reclame voor te hebben gemaakt, worden we steeds vaker op locatie ingeschakeld', meldt Dave. 'Gunstig voor de jaarrond exploitatie. Ook de zalen worden steeds meer ontdekt door over- kantse bedrijven die op een rustige locatie willen vergaderen.' Als bedrijfsleider is hij de rechter- dat ook de Duitse gast het eiland weer beter weet te vinden. 'De economie zat in een dal en je zag dat het bezoek daardoor afvlakte. Ook kwam er concurrentie van goedkope zonvakanties. Wij moe ten daar goede kwaliteit tegenover stellen. Duitsers die hierheen komen, hebben een hoog ver wachtingspatroon. Dat moeten we wel waarmaken.' Eilandsfeer Texel heeft in elk geval genoeg te hand van eigenaar Rob Vos en is hij verantwoordelijk voor o.a. de dagelijkse gang van zaken en de marketing. Ook wordt hij betrok ken bij het beleid. 'Ik heb de vrij heid om lijnen uit te zetten. Als iemand die houdt van onderne men, vind ik dat prettig. Dit werk biedt me voldoende kansen voor de toekomst.' Verwachtingspatroon Voor het seizoen 2011 verwachten beide weer een stijgende lijn. 'Afgelopen jaar was krap, al sprong Texel er nog redelijk positief uit als vakantiebestemming. Nu zie je dat de bangigheid is afgenomen, de consument boekt duidelijk meer.' Dave ziet vooral een toename van het aantal Belgische toeristen. 'Dat is een slapende markt. We hebben er meer geadverteerd en zien nu dat het flink aantrekt.' Frits merkt bieden, vinden ze. 'We hebben een goede VW en Texel is van zichzelf prachtig.' Frits waarschuwt: 'Wel moeten we zorgen dat de echte eilandsfeer behouden blijft. Dat we de goede punten versterken en niet afzwakken door foute bebou wing.' Dave zoekt graag samen werking met andere partijen. 'Je moet met elkaar optrekken. Als eiland één blok vormen.' Zijn vader is het er roerend mee eens: 'Ik ben met de Texeltruck overal geweest en daarvoor actief bij De Koog Pro motion. Daar waren 125 onderne mers lid van, we organiseerden van alles. Kostte veel energie, maar het was de moeite waard.' Dave heeft nog een tip: 'Zorgen voor doorstroming. Texel moet ook in trek zijn bij de jonge generatie.' Tekst en foto: Frans Hopman HopText Ingekleurde tekening van Pieter van Cuyck over het afgraven van de Sommeltjesberg. De geschiedenis van De Waal is onderwerp van een speciale ten toonstelling in Cultuurhistorisch Museum Texel (CMT). Met onder meer een ingekleurde prent van Pieter van Cuyck uit 1789, waarop is te zien hoe de Sommeltjesberg wordt afgegraven. Nieuw in het Waalder museum is ook de expo sitie 'Te hooi en te gras' over weidebouw. De Sommeltjesberg was een graf heuvel uit de Romeinse Tijd, die in 1777 is afgegraven. Er kwamen, naast een bronzen emmer met as, allerlei (geïmporteerde) spullen tevoorschijn, die waarschijnlijk heb ben toebehoord aan een welge stelde Texelaar. Deze spullen, onder meer wijnlepels, zijn ooit afgestaan aan het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden. Toen conservator Wilma Eelman het verzoek deed om ze in De Waal te mogen exposeren, bleek dat de Texelse oudheden niet meer terug waren te vinden. Met uitzondering van een klein onder deel van een paardentuig. Dit ligt nu in de vitrine van CMT, samen met onder meer een stel wijnlepels, een ketel en soortgelijke voorwerpen, gelijkwaardig aan die ooit bij De Waal zijn aangetroffen. Te zien zijn verder twee gravures van Pieter van Cuyck. Het ingekleurde exemplaar van het afgraven van de Sommel tjesberg komt uit de collectie van Gerrit Gerrits. De Waal was destijds een dorp van welgestelde boeren, onder wie veel doopsgezinden. Uit een overzicht uit 1742 blijkt dat het dorp twee kerken had: een hervormde en een doopsgezinde vermaning. Scheep vaart en visserij, sterfte in het kraambed en ziektes eisten hun tol. Een derde van de bewoners was weduwe. Op het negentiende eeuwse platte land waren er veel moestuinen. De expositie toont nostalgische kleu renplaten, met daarop afbeeldingen van groenten die destijds werden gekweekt. Zoals rode biet, sla, sui- kermaïs, uien, meirapen en prei. Van Cuyck meldt in zijn beschrijving van De Waal overigens dat daar maar weinig moestuinen zijn. Bij zonder is ook de anekdote over de doopsgezinde boer die in 1540, toen er nog geen godsdienstvrijheid was, weigerde om zijn echtgenote in gewijde grond te begraven en die haar in zijn moestuin ter aarde bestelde. Ook elders in het museum is zicht baar dat de vijftig vrijwilligers de afgelopen winter de handen uit de mouwen gestoken hebben. Grote klus was de vernieuwing van de museumvloer, waardoor de ten toonstellingsruimte er weer fris uit ziet. Onder meer de zaal over het waterschap, waarvoor vrijwilligers onder meer de stenen glooiing moesten opbreken en weer terug plaatsen. Er hangt een grote afbeel ding van de Amerikaanse windmo lens die ooit bij de Oostersluis en Zevenhuizen stonden. Vernieuwd is ook de zaal over paarden, met een film over het gebruik van het paard, een collectie hoefijzers, tuig en andere wetenswaardigheden. Uit gebreid is de (thema-)tentoonstel- ling Te hooi en te gras over de wei debouw. Het museum maakte hiervoor dankbaar gebruik van de vrijwillige diensten van timmerlieden Harry Schrama en Kees Koopman. Ze bouwden onder meer een com pleet voorschot van een schapen- boet en een replica van een trogs lede voor het greppelen van weiland. Vrijwilligers bouwden ook een hooi opper. De stapel gedroogd gras staat op een wagen, een hooikros, zoals die vroeger in gebruik was. Te zien zijn een antieke maaimachine, een schudder of tedder en andere machines om te hooien. Rietdekker Alex Wetsteen voorzag de binnen zijde van het dak van de stolp van een nieuwe laag riet (vlacht). Het is maar een greep uit de uitge breide collectie van het cultuurhis torisch museum, dat naast een col lectie wagens onder meer aandacht besteedt aan de schapenhouderij, rundveehouder, verwerking van zui vel, wol en andere zaken. Aan dachtstrekkers zijn ook de grote collectie quilts.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11