texbjvgbca.nl Verbroedering tijdens 1-meivieringen 1 1 Documentaire over opstand Koninginnedag op Texel Het Boerenommetje Traditioneel vreugdevuur Zaterdag 23 april Weidevogelkijkdag 10.00 uur: In het kader van de landelijke Weidevo gelkijkdag begint bij Alexanderhoeve aan De Grie Zondag 24 april Zeelaboratorium 11.30 uur: Het zeelaboratorium van Ecomare is geopend tot 15.00 uur. Er zijn proefjes, micro scopen, levende dieren en spelletjes. Gratis voor bezoekers. Vrijdag 29 april Jan Plezier 10.00 uur: Vanaf de Nikadel in De Koog start een huifkartocht met de Jan Plezier. De wagen gaat, voortbewogen door Belgische trekpaarden, over strand, duinen en door de Slufter. Reserveren 06- 20097793. Zondag 1 mei Nationaal Park 11.45 uur: In het Bezoekerscentrum van het Na tionaal Park (bij Ecomare aan de Ruijslaan) is tot 14.45 uur een boswachter aanwezig. Stel uw vra gen of maak een insectenhotel. Donderdag 5 mei Leon van der Zanden 20.30 uur: Klif 12 in Den Hoorn presenteert Leon van der Zanden. Entree €16,- (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst). Tel. 0222-319633/ info@klifl2.nl Prijs: €16,-. Zaterdag 7 mei Natuurmarkt 10.00 uur: Op hetTurfveld aan de Natte Vlakweg in de Dennen wordt tot 16.00 uur een natuurmarkt gehouden. Er zijn tal van activiteiten, spelletjes en speurtochten voor het hele gezin. Zaterdag 14 mei Golfen 11.00 uur: Op Golfbaan De Texelse nabij vakan tiecentrum De Krim kan op een leuke manier ken nis worden gemaakt met de golfsport. Prijs p.p. €12,50, tot 12 jaar €6,25. Reserveren: tel. 0222- 316539. Zondag 15 mei Schapenboerderij 14.00 uur: Op een echte Texelse schapenboerderij aan Doolhof 4 in het Hogeberggebied tussen Den Burg en Oudeschild kunnen tot 16.00 uur lam metjes worden geknuffeld. Kinderen €3,-, volwas- i €4,-. Woensdag 18 mei Paardentram 10.00 uur: De Texelse Paardentram vertrekt voor een rondrit vanaf vakantiepark De Krim aan de Roggeslootweg 6 bij De Cocksdorp. Bij voldoende deelname, reserveren 06-36251093. Prijs: €12,50. Zaterdag 21 mei ABBA Tribute 22.00 uur: In discotheek De Toekomst in De Koog wordt een Tribute to ABBA gehouden. Dinsdag 24 mei Maartenhuis 11.00 uur: Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan nabij De Koog verzorgt een imker een excursie met een honingproeverij. Liefst reserveren (max. 20 pers.) of voor informatie. 06-50671046. Prijs: €4,50. Donderdag 26 mei Bierbrouwerij 13.30 uur: De Texelse Bierbrouwerij aan de Schil- derweg 214 tussen Den Burg en Oudeschild is tot 18.00 uur geopend. Rondleidingen om 14.00 en 15.00 uur. Toegangsprijs met consumptie €7-, t/m 15 jaar €4-. Tel. 0222-320325. iimui^.atcAieftexe/secoumnLnl "jJ aeAeuqeti mn ourant Voordrachten, vlaggen, leuzen, volksdansen en veel samenzang. Van oudsher de ingredi ënten van een geslaagde 1-meiviering. Hoe wel de laatste jaren wat minder frequent en minder uitgebreid, kennen de festiviteiten op de Dag van de Arbeid ook op Texel in een rijk verleden. De eerste vermelding van een 1 mei-feest in de Texelsche Courant dateert uit 1923. Wellicht wer den ook eerder bijeenkomsten gehouden (de traditie gaat terug tot 1890), maar daarvan is geen melding terug te vinden. De viering van 1923 vind plaats in dorpshuis 't Skiltje in Oude schild en wordt bezocht door negentien perso nen van de AJC (Arbeiders Jeugd Centrale) uit Den Helder. Daags na het 'propagandistisch speechje' en een eenakter in het dorpshuis maakt deze groep een tocht over het eiland, met een 'kloeke wandeling' over het strand van Westerslag naar De Koog. Galerie 14-16 Posthuys Terug in Oudeschild volgt voor zo'n driehonderd toeschouwers het dansen rond de meiboom. Na 1950 verwatert de 1 mei-viering op het eiland, met uitzondering van zo nu en dan een kleine opleving. Zo treken in 1957 vele belangstellenden - waar onder ook burgemeester De Koning en wethou der De Waard - naar de feestelijk versierde De Oranjeboom in Den Burg, waar de Meirede wordt gegeven door W. Thomassen, burgemeester van Zaandam. Hij blikt terug naar het verleden op de 'enorme veranderingen' die de maatschappij heeft ondergaan. Tevens spreekt hij over de 'ver dere voltooiing van de door ons gewenste wetge ving' en over de voortschrijdende techniek die 'nog betere arbeidsvoorwaarden zal kunnen scheppen en meer vrije tijd, tenminste als het mogelijk wordt minder uit te geven voor de bewa pening.' Het complete archiefstuk staat op pagina 37 van dé Vakantiekrant die vandaag verschijnt. Onderhoudende avond rond 1 mei-viering S Kikkert paradise Klif 12 -a Mondo nera Mets Schapenboerderij Kleir Hoeve Vrij en Blij Huifkar-rit IJsboerderij La Jumbo Supermarkt Kaasboerderij Wezenspyk Oosterend vakantiekrant 1 Koninginnedag wordt op Texel sinds 1948 gevierd met de meierblis. Dit i vreugdevuur is een oud heidens gebruik om de overgang van de winter i naar de zomer te vieren. De geesten van de winter worden verdreven en de terugkeer van het licht gevierd. Texelaars verzamelen al weken van te i voren brandbaar materiaal dat op verschillende plekken op grote hoop i wordt gegooid. Wanneer de meierblissen branden, maken jongens en 1 meisjes elkaar de gezichten zwart met het as van de brandstapels. Vol- j wassenen genieten eveneens van het vreugdevuur, terwijl zij veelal i gepofte aardappels, worstjes en drank nuttigen. De vreugdevuren (elk i dorp heeft een openbaar vuur en er zijn ook veel particuliere blissen op 1 privéterrein) worden tegen het eind van de middag/begin van de avond i aangestoken. Meer informatie in de Vakantiekrant op pagina 5. Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel vertoont vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 mei de documentaire Sondermeldung Texel - Opstand der Georgiërs van Dick van Reeuwijk. De film gaat over de Russenoorlog die van 6 april tot 20 mei 1945 op Texel plaatsvond. Het eiland werd door die oorlog, die veel Georgiërs, Duitsers en Texelaars het leven kostte, het laatste slagveld van Europa in de Tweede Wereldoorlog. In het museum, gevestigd op het vliegveld aan de Postweg in Eierland, is ook een ten toonstelling aan de opstand gewijd. Er is ook veel aandacht voor vlieg tuigen die tijdens de Tweede Wereldoorlog op of bij Texel neerstortte en aandacht voor de Texelse luchtvaart in het algemeen. Aan de hand van de documentaire Sondermeldung Texel maakte Dick van Reeuwijk ook een boek, waarvan begin dit jaar een Georgische vertaling is versche- Meer informatie in de Vakantiekrant op pagina 5. In bijna alle dorpen wordt zater dag 30 april volop Koninginnedag gevierd. Vanaf de vroege ochtend is er een vrijmarkt in het centrum van Den Burg, in de loop van de middag treedt de fanfare op en er wordt een speurtocht voor kinde ren gehouden. Oudeschild, De Koog, Oosterend en Den Hoorn, staan in het teken van sport en spel. In de Dorpsstraat in De Koog begint om 15.00 uur de jaarlijkse kelnerrace waarbij horecaondernemers en hun personeel tegen elkaar strijden. Met een vol dienblad moeten zij een hindernisbaan nemen die bestaat uit activiteiten die de ondernemers zelf hebben bedacht. Wie aan het eind van de race de snelste tijd heeft, heeft de kelnerrace gewon nen. Meer informatie in de Vakantiekrant op pagina 5. Deze bijzondere wandel route kent twee start punten. U treft deze aan de beide ingangen van het 'Groene weggetje'. Dit speciaal voor deze wandeling aangelegde pad is aan beide zijden van de weilanden gescheiden door authen tieke Texelse Tuunwal- len. Op deze manier wandelt u dwars tussen de schapen, lammeren en koeien zonder dat deze hinder hebben van uw nabije aanwezigheid. De leukste manier om de route te lopen is met de klok mee, onafhankelijk welk startpunt u kiest. Lees verder in de Vakantiekrant op pagina 19.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12