Oude en nieuwe voorzitter bEikken terug én vooruit TEXELSE 13 COURANT 'De MAB is een club van stoere mannen' 'Lastig het iedereen naar de zin te maken' 'Verwarrend voor bewoners dat er zo snel gebouwd wordt' VRIJDAG 22 APRIL 2011 Wisseling van de wacht bij MAB Club Texel, waar voorzitter Eddy van der Ploeg na vier jaar is opgevolgd door Menno Koorn. Twee verschillende persoonlijk heden, maar beiden hebben de rotsvaste overtuiging dat de vereniging valt of staat bij de inzet van de leden. 'Het bestuur geeft leiding, maar je doet het met elkaar.' Het is zaterdagmiddag, locatie is het clubgebouw van de MAB. Aan een tafeltje zitten de scheidende voorzitter en zijn opvolger. Om samen terug te kijken op wat is gebeurd en vooruit te blikken op wat komen gaat. Al snel blijkt: de twee kunnen het goed met elkaar vinden, zijn beiden zeer bevlogen over het werk bij 'hun' club, maar ze lijken niet in alles op elkaar. Verwonderd kijkt Koorn naar de A4'tjes met 'bespreekpunten' die Van der Ploeg voor het interview heeft opgesteld. 'Wat heb jij nou bij je?', vraagt hij met vrolijke spot. Zijn voorganger pareert: 'Ik houd ervan me goed voor te bereiden, zodat ik niet achteraf tot de ont dekking kom dat ik iets vergeten ben.' Koorn wendt zich naar de interviewer: 'Ik vind het knap. Maar zelf ben ik niet zo. Ik moet het meer van mijn mondelinge capaciteiten hebben.' Het 'clubgevoel' van de twee werd de afgelopen weken danig op de proef gesteld. Aanleiding was een conflict over een cursus voor motorcrossers om de veiligheid op de baan te vergroten en waar mee een licentie kan worden ver kregen. Het conflict liep zo hoog op dat de vier leden van de motor crosscommissie hun functie wil den neerleggen. Daarmee doemde een nog groter probleem op, want zonder commissie kwam ook de organisatie van de clubwedstrij den in gevaar. Uiteindelijk werd op voorstel van Van der Ploeg beslo ten een 'rustperiode' in te bou wen, de eerste clubwedstrijd af te gelasten en ondertussen rustig op zoek te gaan naar een goede oplossing. 'Ik hoop dat iedereen zijn ego opzij kan zetten', gaf de (toen nog) voorzitter rijders en col lega-bestuursleden mee. Onder tussen bleef de motorcross wél het baanonderhoud verrichten, zodat de trainingen gewoon kon den doorgaan. Na enkele weken, waarin een paar keer koortsig overleg plaatsvond, liet Koorn woensdag weten dat de kou uit de lucht is. 'De tijd heeft het meeste gedaan. We hebben er allemaal rustig over na kunnen bij de inzet de leden, vinden Eddy der Ploeg (links) Een vereniging valt of denken en ik denk dat iedereen tot De nieuwe voorzitter is pas sinds de conclusie is gekomen dat het vier jaar lid van de MAB. 'Van mijn weinig zin heeft om boos op elkaar vader en broer kreeg ik voor mijn te zijn. Als we willen crossen, dan verjaardag een auto om mee te moeten we samen onze schou- crossen. Een Volvo 240. Ze von- ders eronder zetten.' De nieuwe commissie wordt dins dag 26 april tijdens een rijdersver gadering aan de leden van de motorcross- en de trialafdeling voorgesteld. Dan ook wordt bekendgemaakt wanneer de eer ste wedstrijd (alsnog) wordt ver reden. Koorn, die waarschijnlijk met een positieve uitstraling is geboren, beleefde het oplossen van het conflict als een ware vuurdoop. 'Ik moet bekennen dat ik wel eens met de billen tegen elkaar heb gezeten.' Bang dat het niet goed zou komen, is hij echter nooit geweest. 'Een probleem is pas een probleem als het niet is op te lossen', had hij al eerder laten weten. Om te vervolgen met: 'Als mijn belangrijkste taak als voorzit ter beschouw ik de leden te laten beseffen dat zij de club zijn. Maar dat kan ik wel zeggen, ze moeten het zo voelen ook.' den dat ik ook maar eens mee moest doen. Dat heb ik gedaan, vier jaar achter elkaar, met beide crosses. Elk jaar met een andere auto, want na twee crosses was er van de oude nooit veel over.' Hoewel hij dus relatief nieuw is in de club, is Koorn al van kinds af aan vertrouwd met het crosswe reldje. 'We gingen altijd met de hele familie naar de cross. Naar ome Wop Rienks kijken. Mijn vader sleutelde voor hem. Wij zaten op de dijk bij Harkebuurt, maar veel liever was ik natuurlijk in de pits geweest. Want daar gebeurde het. Na de cross mochten we altijd in de crossauto zitten als die achter een andere auto naar huis werd gesleept.' Al snel nadat Koorn lid werd van de MAB, werd hij - ook gezien de expertise die hij als medewerker van RAB meebracht - gevraagd voor de bouwcommissie. In die functie hielp hij mee aan de reali satie van het clubgebouw, dat vorig jaar gereed kwam. Eén van de mensen met wie hij daarbij samenwerkte, was de man die hij nu opvolgt. Van der Ploeg: 'Er is misschien wel tien jaar over gepraat. Toen ik nog op de MTS zat, had ik al eens een schets voor het gebouw gemaakt. Met een handvol mensen hebben we er keihard aan gewerkt om het voor elkaar te krijgen. Daarbij heb ik als voorzitter wel eens wat overtui gingskracht moeten gebruiken. Er waren leden die het maar niks vonden en die bang waren dat het de nekslag voor de vereniging zou worden. Maar we hadden een pri ma, financieel goed doorgerekend plan. Als we teveel naar de criti casters hadden geluisterd, had het er waarschijnlijk nóg niet gestaan. Ik moet zeggen dat ik best trots ben op het resultaat.' Gaandeweg het gesprek passeren veel onderwerpen de revue. Er is de afgelopen jaren veel goeds gerealiseerd. Van der Ploeg, die vier jaar in het bestuur zat, waar van één jaar als sectorhoofd auto cross en drie jaar als voorzitter, noemt onder meer het Speed- weekend in 2007. Is deelname aan de autocross normaal voorbehou den aan de eigen leden, aan deze wedstrijd deden crossers uit heel Nederland mee. 'Dat weekend heeft Texel echt op de kaart gezet in de autocross. Er zijn veel cou reurs die ons nog elk jaar vragen wanneer ze weer mogen komen. Dat is een compliment.' Een compliment verdienen vol gens Van der Ploeg ook de buurt bewoners. 'Met een clubje verte genwoordigers nemen wij jaarlijks de planning van trainingen en wedstrijden door. En het is eigen lijk nooit voorgekomen dat we er niet uitkwamen. Als de buren wil len, zetten ze de hakken in het zand en dan kunnen ze het ons best moeilijk maken. Maar ze heb ben zich altijd oplossingsgericht opgesteld.' Datzelfde geldt vol gens de vertrekkende voorzitter voor de gemeente. 'Ik lees gere geld verhalen dat de gemeente het verkeerd doet. Maar mij is de afgelopen vier jaar opgevallen dat de gemeente altijd wilde helpen. Meedenkende ambtenaren keken niet direct naar wat er niet kon, maar adviseerden ons vooral hoe het wél kon. Dat gold zowel voor de evenementenvergunningen als voor de vergunning voor de nieuw bouw.' Zorgen zijn er ook. Terwijl de MAB onlangs werd uitgebreid met een nieuwe tak van sport - karting - loopt de animo voor de autocross al een paar jaar terug. Van der Ploeg: 'Er zijn altijd wel pieken en dalen geweest, maar de deelname is de laatste jaren echt een stuk minder. Dat komt vooral door de financiën. Crossen hoeft niet zo duur te zijn, maar als je wilt win nen, dan kost dat geld. Crossers die veel te investeren hebben, maken nu eenmaal meer kans.' Minder enthousiast kijkt Van der Ploeg ook terug op de tweede cross van afgelopen zomer, toen van de wedstrijdleiding. Geza menlijk hebben we deze beslis sing genomen. Omdat we vonden dat we dat gedrag niet over onze kant konden laten gaan. We voe ren sportiviteit hoog in het vaan del. Bovendien is het onze taak de rijders te beschermen. Maar goed, wat je ook beslist, er zijn altijd mensen die je tegen de haren in strijkt. Daar moet je boven staan.' Koorn vult aan: 'Het valt me altijd wel op dat als je je beslissingen goed uitlegt, dat boze leden dan vaak inbinden. De MAB is echt een club van stoere mannen. Met zo'n mond, maar ook met zo'n hartje.' Van der Ploeg: 'De MAB is een verschrikkelijk mooie vereni ging, die niet gemakkelijk te bestu ren is. We hebben inmiddels vijf afdelingen en bijna vijfhonderd leden, allemaal met hun eigen mening. Het is lastig om het ieder een naar de zin te maken. Maar ze kunnen mij in ieder geval niet ver wijten dat we geen beslissingen hebben durven nemen.' Dat hij na drie jaar geen ambitie had een termijn voor nog eens drie jaar aan te gaan, moet vol gens Van der Ploeg niet negatief worden uitgelegd. 'Ik had het nog steeds naar mijn zin, maar ook doordat ik niet meer op Texel woon, werd mijn voorzitterschap steeds moeilijker te combineren met mijn werk (hij werkt voor een detacheringbureau in de weg- en waterbouw aan de Noord-Zuidlijn in Amsterdam, red), studie en pri vé. Maar zoals ik het bestuur al heb gezegd: ik ben niet weg. Als ze me nodig hebben, dan weten ze me te vinden.' Koorn heeft ondanks de moeilijke start nog steeds zin in zijn nieuwe één van de deelnemers wegens onsportief gedrag werd gediskwa lificeerd. Een beslissing die nogal wat tumult veroorzaakte. De voor zitter kreeg de kritiek dat hij in de Texelse Courant had gezegd dat er 'niet heel sportief' gereden was. Van der Ploeg baalt er nog steeds een beetje van. 'Ik wil toch bena drukken dat het niet mijn beslis sing was, maar die van de MAB. We hebben het rijgedrag van meerdere coureurs na afloop met vijf man besproken: uit het bestuur, van de autocrosscommissie en klus. 'Ik heb het altijd leuk gevon den om iets voor anderen te doen. Ik ben bijvoorbeeld een tijdlang jeugdcoördinator bij Texel'94 geweest. Je moet het ook als hobby zien en niet als werk. Ik vind het leuk dingen te regelen en te organiseren. Je moet een men senmens zijn, het leuk vinden om met mensen om te gaan.' Van der Ploeg: 'En open staan voor kri tiek.' Koorn relativeert: 'Voor meningen.' Joop Rommets Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Franck van den Broeck een week lang een weblog bij. Hij is directeur van het Maartenhuis, waar momenteel een theeschen- kerij wordt gebouwd. Over het HKZ-kwaliteitscertificaat, een theeschenkerij, bloggen op zon dag, vriendelijke Drenthen en het ongekend mooie aprilweer. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Vrijdag, vaak een overlegdag op het Maartenhuis. Om 8.30 uur managementoverleg, gevolgd door het overleg van de huisverantwoor delijken en aansluitend nog twee kleinere overleggen. Overleggen (werkwoord) is nu eenmaal een belangrijk middel om de organisatie draaiend en geïnformeerd te hou den. Voor werkelijk alles in de zorginstel ling zijn er in deze norm eisen vast gesteld. En geheel terecht. Vooral op de momenten dat Zembla of de EO weer eens een zorgboerderij of zorginstelling onder de loep legt, wordt dat duidelijk. Het Maarten huis heeft twee jaar geleden het HKZ-kwaliteitscertificaat behaald met de maximale score, wat we natuurlijk graag vermelden. (Zaterdag) Een vrije dag, wat het werk betreft. Nog even langs het Maar tenhuis gefietst om de voortgang van ons nieuwe gebouw De Wind roos te bekijken. Een week geleden lag er slechts de fundering en inmiddels staat het halve gebouw er. Leuke reacties van bewoners gehoord. Vooral die over de kleur blauw was aardig. 'Die past niet bij het voorjaar en zou eigenlijk geel of groen moeten zijn.' Gelukkig is het maar de vochtwerende folie in de spouw. Voor bewoners met een beperkt besef van tijd is het wel verwarrend dat er zo snel gebouwd wordt. Vol gens de planning zal het gebouw begin juni worden opgeleverd en enkele weken later in gebruik wor den genomen. De Windroos wordt een multi-inzet- baar gebouw. Aan de voorzijde komt onze winkel met een thee schenkerij. De huidige winkel heb ben we twee jaar geleden heropend en blijkt een leuke publiekstrekker. We verkopen er de producten die in de werkplaatsen worden gemaakt en zo af en toe een kop koffie. In de huidige opzet kunnen we er jammer genoeg maar weinig dagbesteding aanbieden. Op de dinsdagmarkten lukt dat des te beter en het contact met het publiek is voor veel deelne mers, dat zijn onze dagbesteders, iets om naar uit te kijken. In De Windroos is dagbesteding wel mogelijk en dat gedurende vijf dagen per week. Deelnemers kun nen er in de keuken, in de bedie ning en in de winkel werken. (Zondag) Een ideale zondag. Zo'n dag als vandaag zou vaker in een week moeten zitten. Lekker weer, geen agenda en tijd voor thuis. Weinig te bloggen vrees ik. Op het Maar tenhuis zijn de laatste lammetjes sen. De dag gestart met bijpraten met de directie over de ontwikke lingen van de afgelopen maanden. Mijn klant is een financieel dienst- n den Broeck in gesprek van dit jaar geboren. Nog even de dag van morgen voorbereiden. Naast mijn werk op het Maarten huis heb ik mijn eigen manage ment- en adviesbureau. Morgen moet ik daarvoor naar Hoogeveen. De knop omzetten van gehandi captenzorg naar financiële dienst verlening. (Maandag) Vandaag dus naar Hoogeveen. Drenthe, ook mooi, zonnig, althans vandaag, en vriendelijke mensen. Dat is een voordeel van zelf je klanten kunnen uitkiezen: alleen maar leuk werk met prettige men- dagbestedersifoio verlener met een groot aantal ver zekeringsvolmachten. Bijna hon derd mensen in dienst, maar nog steeds een familiebedrijf. In deze branche is de wet- en regelgeving zo mogelijk nog erger dan in de zorg. En ze verandert voortdurend. Alles moet zichtbaar zijn, bijvoor beeld wat er verdiend wordt op een verzekeringspolis. Dat vinden we in Nederland een normale zaak. Stelt u zich dat voor in andere branches... Bij de bakker: 'Op dit brood verdienen wij 30 cent.' Of op de kassabon bij de supermarkt: 'Bedankt voor uw bezoek en de €7,50 marge op uw winkelwagen tje.' Transparantie lijkt wel een tover woord. Kunnen ze bij de AFM zelf ook nog in verbeteren getuige het nieuws van de vorige week. (Dinsdag) De ontwikkelingen rond de Texelhoeve gaan opeens lekker vlot. Rob Vos van De Pelikaan wil als ondernemer uiteraard zo snel mogelijk de deuren opengooien en wij proberen het tempo te volgen. Vanwege de naderende opening van het restaurant is vandaag een delegatie van het Maartenhuis en hotel de Pelikaan afgereisd naar het midden van het land om een kijkje te nemen in de keukens van een viertal dagbestedingsprojec ten. Wat opvalt, is dat elk restau rant uniek is wat betreft aanpak, cultuur en kwaliteit. Van een een voudig kopje koffie tot een chique zakenlunch, van trendy tot heel traditioneel en van lekker tot niet zo lekker, om het netjes uit te druk ken. Het was een nuttig bestede dag. Goed voor de 'conceptvor ming', de onderlinge samenwer king en om inzicht te krijgen in de factoren die straks bepalen hoe succesvol het project wordt. Bege leiding, opleiding en veel geduld zullen doorslaggevend worden. (Woensdag) De hele week heb ik me inge houden om over het ongekend mooie aprilweer te bloggen. Van daag was het niet meer te doen. Zelfs enkele overleggen vonden buiten plaats, zodat er ook wel een aanleiding is om het weer zelf in het zonnetje te zetten. Het bouw- overleg van De Windroos was dan wel weer binnenshuis. We liggen op schema volgens de deskundigen en gaan er dus van uit dat we deze zomer nog open gaan. Jammer genoeg is er toch weer meerwerk. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat dit is ont staan door voortschrijdend inzicht betreffende de functie van het gebouw. Ook met de sponsoring van De Windroos weer bescheiden vorderingen gemaakt. We zoeken nog wel bedrijven die sponsor wil len worden om de exploitatie slui tend krijgen. Met alleen de winkel verkopen komen we er namelijk niet. Spontane reacties van parti culieren hebben geleid tot een vriendenconstructie ter ondersteu ning van de theeschenkerij/winkel. Dames en heren kunnen respec tievelijk maasmeike of maat wor den van De Windroos. Vriend dus, maar dan op sien Tessels. Ik ben ervan overtuigd dat we onze maas- meikes en maas een prachtige tegenprestatie gaan leveren. De week van... André en Cyntha André en Cyntha Eelman houden de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij zijn betrokken bij de organisatie van de festiviteiten die op Koninginnedag in Den Burg worden gehouden.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13