TEXELSE 15 COURANT Pastor Granneman na 40 jaar weer terug 'Er komen weer veel herinneringen boven' VRIJDAG 22 APRIL 2011 Toen de bisschop in 1969 besloot dat Jan Granneman pastoor zou worden op Texel, had hij daar aanvankelijk weinig zin in. 'Ik dacht aan Napoleon, die ook was verbannen naar een eiland.' Maar hij kwam snel op andere gedachten en schreef de bis schop dat hij heel blij was met zijn benoeming. Texel groeide uit tot zijn 'eerste liefde'. Oude lief de roest niet, nu is pastor Gran neman terug als invaller. Granneman was 28 jaar toen hij priester werd. 'We zijn met z'n zessen tegelijk naar bisschop Zwartkruis in Haarlem geweest en gewijd. Toen werd onze benoe ming besproken. Drie van mijn klasgenoten gingen naar het Gooi, de anderen zouden in de Kop van Noord-Holland komen. Voor mij viel de keus op Texel. Ik was er nog nooit geweest en had geen idee of de boot eens per dag of eens per week voer.' Op Texel volgde hij pastor Piet Bol- lerman op. 'Ik was één van de vier pastoors op het eiland. Van Schie was teamleider, Piet Obdam zat in Oudeschild en Den Hoorn en Piet Loos in De Cocksdorp en Ooste rend. Ik kreeg alle scholen onder mijn hoede. Dat lag wel voor de hand, want ik was de jongste van de vier. Het vak Kennis van het geestelijke leven werd toen ver plicht gesteld voor alle leerlingen. Ik kwam op de basisscholen, zoals de Jozefschool. Daar had ik onder anderen Gerard Veeger in de klas, die ik nu tegenkom als penning meester binnen het kerkbestuur. Hij kwam uit een groot gezin, ik kende ze allemaal. Ik gaf ook les op de Huishoudschool, waar juf frouw Brand de scepter zwaaide, en op de OSG. Ook op de LTS, waar meneer Bouwman directeur was en tevens een heel goede leraar. Het leuke is dat ik Bouwman nu in De Gollards tegenkom, waar ik de viering verzorg. Ik kom daar veel mensen tegen van wie ik des tijds kinderen in de klas had. Daar hebben we het dan wel over. Ik gaf ook les op de Landbouwschool, met meester Laan.' Een bericht uit de Texelse Courant van 1971 verhaalt hoe pastor Gran neman aanwezig was bij de uitrei king van diploma's aan 11 leerlin gen van de landbouwschool. 'Eigenlijk had ik de hele Texelse jeugd. Ik voelde me een soort vader van al dat grut en had er veel ple zier in. Toen ik op Texel begon, had ik er geen idee van dat ik het les geven de jeugd zo leuk zou vinden. Ik had tijdens mijn opleiding veel theoriekennis opgedaan en stage gelopen. Maar tijdens zo'n eerste benoeming ga je jezelf ontdekken. Dat ik het leuk vond om dingen over te dragen en dat mijn hart naar de jeugd uit ging. Ik bewaar prettige herinneringen aan Texel en heb er leuke contacten aan over gehouden. Laatst stond ik voor de Texelse boot te wachten, toen er een vrouw naar me toe kwam. "Bent u pastor Granneman?" Bleek het José Vermuë te zijn. Haarvader, Job, zat destijds in het kerkbe stuur. Ik had veel met hem te maken. Een gezellige vent. Ik heb Texelaars als hartelijke mensen ervaren, gezellig, meegaand en niet van die scherpslijpers. Relaxed ook. "Of je nu hard of zacht doet, het is voor ons allemaal gelijk Nieuwjaar", zei een Texelaar tegen me. Niet alles wordt uitgesproken. "Leer hun zwijgen te verstaan", is mij wel eens verteld.' Doordat we toen met vier pastoors waren, had je meer tijd voor de mensen.' Pastor Granneman was wel in voor wat bijzonders. 'Ik weet nog dat ik door de familie Zirkzee, die toen het restaurant op het vliegveld beheerde, werd gevraagd om een kind te dopen. Niet in de kerk, maar op het vliegveld. Aanlei ding was dat ik toen lid was van de zweefvliegclub. Dat heb ik toen met plezier gedaan.' Granneman was tot 1973 pastor op Texel. 'Mijn volgende parochie was De Kwakel, dat ik ook vier jaar heb gedaan. Daarna kreeg ik de kans om een andere vorm van pas toraat te doen: aalmoezenier, eigenlijk een verlengstuk van het jeugdwerk, want in het leger had je met veel jonge soldaten te maken. Ik werd met die jongens uitgezon- PastorJan Granneman tussen de aardappels nabij zijn voormalige tuinderswoning in de Wieringermeer. 'Texelaars geven me het gevoel dat ik welkom ben. Dat is welgemeend. zaak netjes af te ronden. Stoppen was voor mij wel een heel moeilijke beslissing. Toen dat speelde, nam Ed Moltzer afscheid van Texel. Hij kwam bij me langs en vroeg of ik is meer dan een verhaaltje vertel len. Je geeft ook iets van jezelf. En ik probeer de mensen wat mee te geven.' In de aanloop naar Pasen licht hij iets op Texel wilde gaan doen. Het alvast een tipje van de sluier: 'Goe- was wat vaag, maar ik had er wel de Vrijdag (vandaag) staat in het den naar Libanon, om daar de vrede te handhaven. Een span nende tijd en er zijn ook doden gevallen. Dat heb ik vijf jaar gedaan. In 1983 ben ik pastoor geworden in Westfriesland. Ik begon in Hoog- karspel. Al snel kwam Westwoud er bij, waar ik ben gaan wonen in een grote pastorie met een mooie tuin. Oosterblokker, Westerblokker en Medemblik kwamen er bij. Ik ben er tot mijn emeritaat vorig jaar blijven wonen. Westfriezen zijn ook gezellig, maar wat meer recht voor hun raap dan Texelaars. 'Er komt natuurlijk een tijd dat je moet stoppen, maar bij ons ligt dat moment niet zo vast. Mijn huisarts zei dat ik wat rustiger aan moest doen. Maar als pastoor kun je niet een beetje stoppen. Je blijft pas toor en verantwoordelijk. Sommi gen gaan door tot ze erbij neerval len, maar ik koos ervoor om de zin in. Na zijn emeritaat verruilde Gran neman de pastorie voor een voor malige tuinderswoning in de Wie ringermeer. 'Ik ben boerenzoon en kom uit deze polder. Ik hou van de rust, de ruimte en het uitzicht. En om lekker in de tuin bezig te zijn.' Gemiddeld twee keer in de maand reist hij naar Texel, waar hij de vie ringen verzorgt. 'Ik ben geen pas toor meer, dat is Franklin Brigitha uit Den Helder, die ook verant woordelijk is voor Texel. Zonder zijn goedkeuring doe ik niets. Ik ben een soort kapelaan. Ik doe het graag, het is het vak waarvan ik altijd heb gehouden. Ik help graag. Maar ik ga niet naar Den Helder, alleen Texel. Twee vieringen op de zondagmorgen, eerst de buiten dorpen en dan Den Burg. Het is best intensief. Je kunt het vergelij ken met een optreden. Een preek teken van het lijden van Christus. Dat lijden staat symbool voor de beroerdigheid, wereldwijd in de vorm van oorlogen, of het individu ele lijden. Het mooie is datje men sen door Pasen, de Verrijzenis, hoop kunt geven. Mijn boodschap is: je moet je kruis dragen en de last is wel eens zwaar, maar weet wel dat het niet het einde is. De Heer is ons daarin voorgegaan. Ik ben nu bijna zeventig en heb ook zelf mijn beproevingen gehad. Het kruis is mij niet bespaard gebleven. De kerk is wat dat betreft geen garantie dat je altijd maar een mooi leven zult hebben. Maar biedt wel hoop en verwachting. De dood is niet het einde. Dus niet bij de pak ken neerzitten.' 'Het leuke van terug te zijn op Texel is dat er weer zoveel herinneringen boven komen. Ik voel me hier heel welkom. Dat motiveert mij en ik zie er nooit tegenop om naar het eiland te gaan. Ik doe mensen er een ple zier mee. Dat laten ze merken en dat is welgemeend.' Gerard Timmerman Mareis boekt overwinning De basketballers van De Mareis hebben zondag een ruime over winning geboekt op US Amster dam. In de hoofdstad werd het 31-58 voor de Texelaars. Ondanks de vroege overtocht begonnen de spelers van De Mareis fris aan de wedstrijd. De Amster damse selectie bestond uit enkele boomlange en ervaren spelers, maar de Texelaars lieten zich hier niet door afschrikken. Onder lei ding van Nico Kikkert werd al snel een voorsprong genomen. Een belangrijke rol daarbij was wegge legd voor Manuel Dros, die flink wat driepunters gooide. Aan de andere kant beging De Mareis nog al wat overtredingen. US Amster dam kreeg maar liefst 29 vrije wor pen te nemen, maar benutte er daarvan slechts 9, zodat de voor sprong van de Texelaars in tact bleef, mede dankzij creatief spel van Merijn Veltkamp en Jorik Heijenk en sterk verdedigen van Pieter Dogger en Wesley Bosma. De scores van De Mareis kwamen op naam van: Nico Kikkert (12), Pieter Dogger (6), Manuel Dros (22), Jorik Heijenk (6), Merijn Velt kamp (8) en Wesley Bosma (4). Oude brommers rijden over Texel Zo'n veertig eigenaren van oude brommers toeren maandag 25 april (tweede paasdag) over Texel. De groep arriveert met de boot van 11.00 uur en Texelse rijders van oude brommers kunnen zich dan aansluiten voor een tocht van circa zestig kilometer over het eiland. Volgens Bart Boon, één van de organisatoren, gaat het om brommers die vóór 1960 zijn gebouwd. 'Er wordt gereden op Berini's, Mosquito's, HMR'es en Ducati's. Solexen mogen ook meedoen, mits vóór 1960 gebouwd.' De tocht, gehouden onder auspi ciën van de Rijwielhulpmotorclub, eindigt rond 15.00 uur op het Turfveld in de Dennen. Belang stellenden kunnen contact opne men met Bart Boon op 06- 51091731. 24 uur - per 7 da9 i, Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via pm Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L Open dag bij scholen Schooltij Stichting Schooltij houdt woens dag 27 april open dag op de basisscholen die onder de stich ting vallen. Ouders, verzorgers en andere belangstellenden kunnen van 8.30 tot 12.00 uur in de klassen kijken, kennismaken met leerkrachten en de leermethodes. Er is opvang voor de allerkleinste kinderen. Onder Schooltij vallen de Bruinvis in Oudeschild, de Drijverschool in Den Hoorn, de Luberti in De Koog, Durperhonk in De Cocksdorp, de Daalderschool in Oosterend en de Thijsseschool in Den Burg. Meer gegevens over de scholen zijn te vinden op www.schooltij.nl. Bixieponymendag Menvereniging Wad en Duin houdt zaterdag 14 mei in mane ge Akenburg een bixiedag voor aangespannen pony's. Het bixiemennen is bedoeld voor kinderen van 9 tot en met 14 jaar die graag met een aanspanning willen rijden. Het is wel de bedoe ling dat op de wagen iemand van 18 jaar of ouder mee rijdt. Ook het dragen van een cap is verplicht. Er is een aanspanning beschikbaar voor kinderen die wel willen rijden, maar niet zelf een aanspanning hebben. Er wordt een dressuur- proef en een vaardigheidsproef gereden. Aanmelden kan tot 1 mei via bixiemennentexel@hotmail.nl. Vermeulen wint Palmpaastoernooi Diana Vermeulen heeft zondag met 71 punten het palmpaas toernooi van jeu de boulesclub Den Burg gewonnen. Nadat de mist was opgetrokken en de zon doorkwam, was het prach tig weer voor een spelletje jeu de boules. Vermeulen bleek na twee partijen met 58 punten het sterkt. Nico Vos en Dirk Roeper deelden de tweede plaats, Louis van der Vis werd derde. Er volgde een spannende finale, waarbij Vermeulen en Roe per uitkwamen tegen Vos en Van der Vis. Eerstgenoemd team bleek het sterkst en won met 13-10. Uitslag: 1.Diana Vermeulen (71 punten); 2.Dirk Roeper (69 pnt); 3.Nico Vos (66); 4.Louis Voorlichting stoma De Nederlandse Stomavereniging houdt dinsdag 17 mei een voor lichtingsbijeenkomst in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Tussen 13.30 en 15.45 uur wordt deskun dige informatie gegeven en is er volop gelegenheid voor contact met lotgenoten. Verpleegkundige Cor van Steenvoorden verzorgt een voordracht en er is gelegen heid tot het stellen van vragen. Er zijn aan deelname geen kosten verbonden, aanmelden is wel noodzakelijk. Dat kan tot vrijdag 13 mei bij Vinn de Jong, per e-mail- adres vinndejong@gmail.com. Kerkdiensten Zaterdag 23 april Stille Zaterdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 21.00 u. ds. K.E Klaassen PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 21.30 u. Waddendienst, ds. P.O. Barnard. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 21.00 u. paaswake, pastor Granneman, dameskoor. Zondag 24 april Eerste Paasdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 6.00 u. paaswake, ds. P.A. den Braan- ker; 9.30 u. ds. J. Glazema. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas- PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Neder landen, dienst voor jong en oud. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.A. den Braanker. Oudeschild: 11.00 u. ds. P.C. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldka mer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 22 april 12.00 u. Zat. 23 april Zon. 24 april Ma. 25 april Din. 26 april Woe. 27 april Don. 28 april 00.30 e 00.50 E 01.20 E 02.00 E 03.10 04.30 E sr. Maandag 25 april laatste kwartier; woensdag 27 april doodtij. Zondag 24 april zon op 6.24 uur, onder 20.52 uur. TEXELSE#COURANT LANGEVELD DE R00Y Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Imme Bakker Buiten werktijd: Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 9.00 u. paas- ontbijt met paasdienst, ds. H. Mar- BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkers uit Den Haag. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Granne man, herenkoor. Oosterend: 9.30 u. pastor Granne- De Cocksdorp: 10.00 u. woord-com munieviering parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Jehovah is een 'vei lige hoogte' voor zijn volk; Wachtto renstudie, 11.20 u.: Heb met je hart rechtvaardigheid lief. Maandag 25 april Tweede Paasdag GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. leesdienst de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Scouting Texel haalt zaterdagoch tend oud papier op in de volgende straten: Noordwester, Duinreep, Vloe dlijn,Golfslag,Vaargeul, Schoorwal, Gasthuisstraat- aanleunwoningen, Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Pontweg, Zeebries. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit De Burght, ds. Glazema 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Sport Lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 14.00 u. De 60 van Texel. Recht streeks verslag van deze hardloop wedstrijd. Met uitslagen, achtergron den en interviews. 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the Move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking, interview met ds. F. van Helden 19.00 u. Verzoek- plaatjes 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: Irene Maas. 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 15